بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

اثر داروها در تشديد يا بروز اختلالات جنسي

سوال شما:

سلام من 7 سال قبل ازدواج كردم و بعد از ازدواج متوجه شدم كه انزال زود رس دارم. ولي با روش استپ استارت تا حدودي مشكلم را حل مي كردم. از 3 سال قبل مشكل جديدي پيدا كردم و آن اين است كه وقتي مي خواهم با روش استپ استارت انزال را به تاخير بياندازم آلتم شل مي شود. به دكتر مراجعه كردم و  2 سال تحت درمان بودم.  در اين مدت از داروهاي كلوميپرامين تيوريدازين ويتامين اي ب كمپلكس و ترازودون با دوزهاي مختلف استفاده كردم. به تناوب از سيلدنافيل نيز استفاده كرده ام .وقتي از سيلدنافيل استفاده مي كنم مشكلي ندارم سوال من اين است آيا در درازمدت مي توانم از سيلدنافيل استفاده كنم يا بعد از مدتي اثر خود را از دست مي دهد در ضمن من الان 30 سال بيشتر ندارم .با توجه به اينكه همزمان با انزال زودرس دچار شل شدن آلت نيز مي شوم بنابر اين نمي توانم با استپ و استارت انزال را به تاخير بياندازم چون در اين صورت آلتم شل مي شود .در ضمن  خواندم كساني كه دچار عارضه شل شدن آلت هستند نبايد داروهايي نظير كلوميپرامين و تيوريدازين مصرف كنند در صورتي كه درمان انزال زود رس با اين داروها انجام مي شود .حال سوال اينجاست كساني كه همزمان هم مشكل انزال زودرس دارند و هم شل شدن آلت درمانشان از طريق چه دارويي مي باشد؟ من كم كم دارم به طلاق و جدايي از همسرم فكر مي كنم. به نظر شما مشكل جنسي من قابل درمان مي باشد؟ممنونم از اينكه وقت گذاشتيد.

پاسخ ما:

دوست عزيز مسئله شل شدن آلت يا اختلال نعوظ شما ميتواند علل مختلف جسمي يا غيرجسمي داشته باشد كه براي كشف آن اولين قدم گرفتن شرح حال دقيق و درصورت نياز آزمايشهاي تكميلي است. شايعترين علت اختلال نعوظ در مردان «اضطراب ارضاء» است كه من بطور كامل در كتابهاي تشخيص و درمان اختلالات جنسي درمورد آن صحبت كرده ام. متأسفانه علاوه بر نوع تشخيص، اطلاعي از جزئيات درمانهاي صورت گرفته ندارم و درصورت عدم تشخيص صحيح و عدم كاربرد تركيبي از درمانهاي غيردارويي و دارويي ممكن است نتيجه مناسبي بدست نيايد. اما نكته جالبي كه بايد در مورد آن توضيح كوتاهي بدهم عوارض جانبي مصرف داروها در بروز يا تشديد اختلالات جنسي است. با توجه به انواع و اقسام داروهاي متعددي كه مصرف كرده ايد به اثرات آنها نگاه اجمالي مي اندازيم.

  1. كلوميپيرامين Clomipramine: (به شكل تجاري Anafranil) از موثرترين داروهاي شناخته شده در درمان زودارضايي مردان است. طريقه و روش مصرف آن متفاوت از درمان بيماري هاي شايع روانپزشكي است. مصرف درازمدت آن ميتواند به كم ميلي جنسي و اختلال نعوظ شود.

  2. تيوريدازين: در درمان زودارضايي نقش شناخته شده اي ندارد. مانند اغلب داروهاي ضد سيستم دوپاميني مغز (داروهاي ضدجنون) داراي عوارض منفي بر عملكرد جنسي است. از معدود عوامل شناخته شده در بروز انزال عقب رو Retrograde Ejaculation است.

  3. ترازودون Trazodone: پيش از اين گزارشات مشكوكي از اثر ترازودون در درمان كم ميلي جنسي و اختلال نعوظ وجود داشت. در حال حاضر نقش مهمي در درمان اختلالات جنسي بازي نميكند. از عوارض نه چندان شايع آن ميتواند به شق درد (نعوظ دردناك طولاني مدت) اشاره كرد.

  4. سيلدنافيل Sildenafil: دارويي است كه تقريباً بصورت غيراختصاصي باعث بهبود اختلال نعوظ ناشي از عوامل جسمي يا غير جسمي ميشود. در درازمدت اثر خود را از دست نميدهد.

  5. ويتامين اي و بي: سواي اثر رواني، ويتامين ها نقش تأييد شده اي در درمان اختلالات جنسي ندارند.

همانطور كه خود شما گفتيد داروها ممكن است داراي اثرات و عوارض متعددي باشند و تصميم گيري براي انتخاب داروي مناسب هميشه كار آساني نيست. در نظر گرفتن سود و زيان ناشي از مصرف اين داروها و چگونگي مصرف يا تركيب آنها با توجه به اطلاعات موجود نقش مهمي در اين تصميم گيري دارد. به هرحال اميدوارم در اولين قدم با مطالعه كتابهاي تشخيص و درمان اختلالات جنسي ديد بهتري در مورد علت بروز مشكلات جنسي خود پيدا كنيد و … كسي چه ميداند شايد موضوع جدايي را هم براي هميشه فراموش كرديد!

منبع : novin-jensi.com

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,624,224 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: