بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

سزارين

امروزحدود 25 در صد زايمانها به صورت عمل جراحي يعني سزارين صورت مي گيرند، كه عبارتست از يك برش بر روي شكم و يك برش بر روي رحم و خروج جنين از اين فضا. البته امروزه در برخي  نقاط و بيمارستانهاي ايران حتي آمار 50 در صد نيز گزارش شده است ولي چرا ميزان سزارين اينقدر بالا رفته است؟ علل زيادي براي اين سوال وجود دارد و بارزترين علت آن پيشرفت پزشكي و تكنولوژي مي باشد كه براي مادر و جنين مفيد واقع مي شود (در مواقعي كه زايمان طبيعي براي مادر و يا جنين خطرناك است).

براي مثال خطرات عمل جراحي براي مادر خيلي كاهش يافته است (به علت امكانات بيهوشي، انتقال خون و آنتي بيوتيكها). مراقبتهاي نوزادي نيز پيشرفت كرده و خطرات سزارين براي نوزاد نيز كاهش يافته است. همچنين روشهاي بهتري براي تعيين سلامت جنين در حين دردهاي زايماني وجود دارند. بنابراين بامشاهده علايم خطر براي جنين ويا مادر در حين دردهاي زايماني  مي توان فوراً او را سزارين نمود، در حالي كه اين امكانات در20 سال پيش وجود نداشت.

يك علت ديگر از منشاء پزشكان مي باشد. متأسفانه برخي از پزشكان به خاطر اينكه ريسك يك زايمان مثلاً با دستگاه (واكيوم و يا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بيمار را سزارين مي كنند و البته هزينه بيشتري نيز صورت مي كنند.

البته نا گفته نماند كه خوشبختانه تعداد چنين پزشكاني بسيار اندك است.

علت ديگر افزايش تعداد سزارين، خود بيماران هستند. متأسفانه برخي از خانمها سزارين را مثل يك پديده مد مي پندارند و فكر مي كنند كه هر كس مدرن تر و يا امروزي تر است بايد سزارين شود و حتي اصطلاحاتي مانند اين كه زايمان طبيعي يك نوع ((توحش)) است نيز گفته شده است. برخي هم فكر مي كنند سزارين براي نوزادشان بهتر است، چرا كه ((فشار)) برروي سر بچه وارد نمي شود. بايد به چنين خانمهايي تذكر داد كه همين فشاري كه جنين تحمل مي كند براي او حتي مفيد هم هست چرا كه با حالت مكشي كه ايجاد مي كند ريه هاي او راپاك مي نمايد. به همين علت است كه نوزادان زايمان طبيعي مشكلات تنفسي كمتري نسبت به سزاريني ها دارند. از بابت فشار بر روي سر جنين نيز نبايد نگران باشند چون استخوانهاي سراو به نحوي هستند كه اين فشار را به خوبي تحمل مي كنند و هيچ عارضه اي براي نوزاد پيش نمي آورد، مگر در مواردي كه سر جنين نسبت به لگن مادر بزرگ باشد كه دراين مواقع سزارين براي مادر و جنين مفيد و ضروري مي باشد. حتي در يك تحقيق روشن شد بچه هايي كه با روش طبيعي به دنيا آمده اند، بهره هوشي بالاتردارند (باهوشترند). از نظر مد و مدرني بايد بدانند که امروزه در کشورهاي پيشرفته زايمان طبيعي را يک موفقيت بزرگ براي زنان مي دانند و سزارين را يک شکست تلقي مي کنند بطوري که کلوپهاي حمايت از سزاريني ها تشکيل مي شود تا آنها را از نظر روحي حمايت کنند چرا که معتقدند قادر به کسب يک موفقيت بزرگ نشده اند.

 از نظر پيشرفته بودن هم بايد تذکر داد که با اين که سزارين يک عمل  پيشرفته مي باشد ولي يک عمل جراحي بزرگي است که در صورتي که براي  بيمار واجب نباشد اصلاً عاقلانه نيست. امروزه در آمريكا هيچ پزشکي نمي تواند بدون يک علت پزشکي قابل قبولي اقدام به سزارين بيمار کند و چيزي بعنوان سزارين اختياري که ما در ايران داريم، وجود ندارد. يعني  اگر چنين کاري را انجام دهند از نظر قوانين پزشکي توبيخ مي شوند!

دلايل مورد قبول براي اجراي يک سزارين

1.  عدم تطابق سرجنين بالگن مادر: اغلب اينگونه موارد درموقع دردهاي زايماني مشخص مي شوند.به اين ترتيب که با وجود انقباضات زايماني،پيشرفت زايمان خوب نيست ويا اين که در معاينه داخلي متوجه اين عدم تطابق مي شوند.البته موارد تنگي ويا اختلاف اندازه بسيار فاحش،قبل از دردها ودر يک معاينه دقيق داخلي که توسط مامايا پزشکتان در ماه آخر صورت مي گيرد مشخص مي شود.

2.  زجرجنين: زجر جنين به معناي تغييرات بارزدر تعداد ضربان قلب جنين است که نشان دهنده اين موضوع مي باشد که ميزان اکسيژن خون او کافي نيست و مواد زايد خونش بيش از اندازه است . در اين صورت معمولاً عمل سزارين بطور اورژانس انجام مي شود .

3.  طرز قرار گرفتن غير عادي جنين : وضعيت طبيعي قرار گرفتن جنين به صورت سر به پايين وداخل لگن مادر است. اگر مثلاً جنين به صورت عرضي قرار گيرد امکان زايمان طبيعي وجود ندارد. در صورتي که پاهاي جنين داخل لگن مادر باشد (سراو بالا باشد) در برخي موارد امکان زايمان طبيعي وجود دارد ولي اغلب مواقع سزارين راه انتخابي است.

4.  مشکلات مربوط به جفت و بند ناف: اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گيرد و يا جفت بجاي اين که در قسمت فوقاني رحم واقع شود، بر روي دهانه رحم قرار گيرد (جفت سرراهي)، بهترين روش زايمان همان سزارين مي باشد. ممکن است در حين يک دوره دردهاي طبيعي، ناگهان بند ناف جنين به داخل مجراي زايماني و جلوي سر جنين ليز بخورد. در چنين حالتي بند ناف بين سر جنين و لگن مادر تحت فشار قرار مي گيرد و جريان خون و اکسيژن به جنين قطع مي گردد. اين مورد نيزاز موارد سزارين اورژانس مي باشد.

5.  سزارين قبلي : قبلاً اعتقاد براين بود که اگر يک بار سزارين شد، بايد هميشه سزارين شود. البته در برخي بيماران اين قانون هنوز هم حاکم است ولي امروزه اعتقاد بر اينست که اگر علت سزارين قبلي در اين حاملگي وجود ندارد (مثلاًحاملگي قبلي جنين بطور عرضي قرار داشته ولي دراين حاملگي جنين با باسر قرار دارد) و بيمار در يک بيمارستان مجهز قرار دارد مي تواند تحت نظر يک متخصص زنان و زايمان، زايماني طبيعي انجام دهد. بايد بيماران تفهيم شوند که در صورتي که مورد منعي براي اين اقدام وجود نداشته باشد، زايمان طبيعي بسيار مطمئن تر و بي خطرتر از يک عمل جراحي بزرگي مثل سزارين مي باشد. عوارض مربوط به مادر و جنين کاهش مي يابد و يک فاکتور مهم ديگر يعني هزينه نيز کاهش مي يابد . هزينه يک زايمان طبيعي حدود يک چهارم عمل سزارين مي باشد . البته خانمهايي که قبلاًسزارين شده اند و برش روي رحمشان به صورت طولي انجام شده نمي توانند زايمان طبيعي داشته باشند. فقط خانمهايي که برش روي رحمشان عرضي بوده و مورد منعي براي زايمان طبيعي ندارند، مي توانند به اين فيض برسند. (معمولاًبرش روي شکم بابرش روي رحم مطابقت دارد اما گاهي اينطور نيست، بنابراين داشتن پرونده پزشکي باقيد نوع برش روي رحم الزامي است).

6.  دخالتهاي پزشکي بيش از اندازه در دوره دردهاي زايماني: مصرف داروهاي مسکن زودتر از موقع و يا داروهاي محرک انقباضات (بيش از حد مجاز) مي تواند پيشرفت زايمان را کند نمايد و به علت زايمان طول کشيده، سزارين انجام شود. آمار نشان داده است که بيماران تحت نظر ماماها کمتر سزارين مي شوند. يکي از دلايل آن اينست که ماماها کمتر از پزشکان از داروهاي مختلف استفاده مي کنند و علت ديگر اينست که چون خود ماما نمي تواند عمل سزارين را انجام دهد، سعي مي کند تا جايي که براي بيمار و جنين ضرري نداشته باشد، زايمان او رابه صورت طبيعي انجام دهد.

7.  جنينهاي نارس و ديررس: (کمتر از 38 هفته و بيشتر از 42 هفته ). چون جنينهاي نارس احتمالاً تحمل فشار زايمان طبيعي رانخواهند داشت و جنينهاي ديررس به علت درشتي و اشکال در خون رساني آنها نيز دچار مشکل در زايمان طبيعي مي شوند .

8.  جنينهاي داراي مشکلات RH  خون: جنينهايي هم که مشکلات ناشي از RH خون دارند بهتر است با روش سزارين متولد شوند چون به اندازه کافي قوي نيستند که زايمان طبيعي را تحمل کنند.

9.  چند قلويي : گاهي زايمان دو قلوها به صورت طبيعي صورت مي گيرد اما در اغلب موارد سزارين به عنوان بهترين راه انتخاب مي شود. حاملگيهاي بيش از دو قلو يي حتماً به صورت سزارين خاتمه مي يابند .

10.     موارد متفرقه: مانند عفونت هرپسي در ناحيه تناسلي (نوعي عارضه تبخال مانند بسيار مسري که براي جنين خطرناک است). فشارخون بالا، تومورهاي فيبروييدي، بيماري قند، ايدز مادر و دوره دردهاي زايماني که بسيار طول کشيده باشد از موارد ديگر سزارين مي باشند. سابقه مرگ نوزاد‏، سابقه ي نازايي و شکم اوّل مسن (بيش از 35 سال) نيز قابل ذکر هستند.

عوارض سزارين

باوجود پيشرفتهاي پزشکي و افزايش امنيت عمل جراحي، بااين حال يک سزارين، خالي از خطر  و عوارض نمي باشد.

عوارض مربوط به مادر عبارتنداز: خونريزيهاي پس از عمل، لخته هاي خوني (که در برخي از موارد بسيار خطرناک و حتي کشنده هستند)، عفونت و چسبندگيهايي در رحم و لوله ها و حتي روده ها، عوارض بيهوشي و دردهاي مربوط به بخيه ها (در مقايسه با زايمان طبيعي که معمو لاً فرد زايمان کرده، از فرداي زايمان مي تواند راه رفتن و فعاليت عادي رااز سر بگيرد در حالي که خانمي که سزارين شده تا چندين روزاز دردهاي شکمي و محل بخيه ها شاکي است).

عوارض مربوط به جنين عبارتند از يرقان و مشکلات تنفسي.

البته منظور اينست که احتمال بروز اين مشکلات در نوزادان سزاريني بيشتر از نوزادان زايمان طبيعي است نه اين که حتماً در هر نوزادي که با روش سزارين به دنيا مي آيد اين مشکلات نيز پيش مي آيد.

فشاري که در حين زايمان طبيعي به قفسه سينه نوزاد وارد مي آيد کمک زيادي به تميز کردن ريه هاي او از ترشحات و مايعات مي کند که بر قراري يک فعاليت تنفسي عادي را براي نوزاد ايجاد مي کند. البته باز هم بايد تأکيد نمود در صورتي که ماما يا پزشکتان تشخيص دهد که عمل سزارين براي شما و نوزادتان مفيدتر است بايد سزارين انجام شود و عوارض آن با عوارض مربوط به يک زايمان طبيعي مشکل بايد سنجيده شود و هرکدام براي شما مفيدتر است انتخاب گردد .

يکي ديگر از عوارض سزارين، عوارض مادي آن است. همانطور که قبلاً ذکر شد هزينه يک عمل سزارين و مدت بستري پس از آن حدود 4 برابر و يا بيشتر از يک زايمان طبيعي است.

چه اتفاقاتي در حين سزارين رخ مي دهد ؟

عمل سزارين يک عمل جراحي بزرگ است. قبل از عمل شکم شما شسته مي شود و موهاي روي آن اصلاح مي شود و يک سوند ادراري در مثانه شما کار گذاشته مي شود (تا که مثانه خالي بماند) و يک سرم به شما وصل مي شود تا مايعات و داروهاي لازمه از آن طريق بشما رسانده شود. روي تخت اطاق عمل مي خوابيد و بيهوشتان مي کنند. قبل از بيهوشي، پارچه هاي استريل مخصوصي روي شکمتان پهن مي شود و شکمتان با مواد ضد عفوني کننده شسته مي شود. البته در برخي از بيمارستانها و بعضي از پزشکان، بيهوشي کامل نمي دهند و نوعي بي حسي ايجاد مي کنند که از کمر به پايين بي حس مي شويد بدون اين که بخوا ب رويد. در اين صورت مي توانيد به دنيا آمدن نوزادتان راهم  ببينيد!

عوارض و فوايد اين دو نوع بيهوشي و اين که امکان اجراي آن هست يانه را از پزشکتان سوال کنيد. البته اغلب موارد به همان صورت بيهوشي عمومي صورت مي گيرد. سپس يک برش بر روي جدار شکم (همه لايه هاي آن) و يک برش هم بر روي رحم ايجاد مي شود. معمولاً هر دو اين برشها به صورت عرضي صورت مي گيرد که هم زودتر ترميم مي شود و  هم خونريزي کمتري دارد. مرحله بعد، تولد نوزاد است که معمولاً در همان دقايق اوّل جراحي صورت مي گيرد. سپس خارج نمودن جفت که از همان شکاف صورت مي گيرد و در نهايت شکافهاي ايجاد شده بخيه زده مي شود که اين مرحله طولاني ترين بخش عمل مي باشد. بخيه هاي داخلي کشيدني نيستند ولي بخيه هاي روي پوست معمولاً از نوع کشيدني هستند که از يک تا دو هفته پس از زايمان بايد آنها راکشيد (البته گاهي هم از نوع جذب شدني مي باشند).  

 پس از عمل جراحي، شما را به قسمت ديگري در همان بخش اطاق عمل منتقل مي کنند. در اينجا ممکن است چند ساعتي بمانيد و فشارخون، نبض، درجه حرارت و خونريزي رحمي شما مرتب کنترل مي شود. داروهاي لازم براي جمع شدن رحمتان و آنتي بيوتيک از طريق همان سرمي که در ابتدا بشما وصل شد تجويز مي گردد. درصورتي که درد شديدي داريد حتماً به پرستار آن قسمت اطلاع دهيد تا در صورت امکان به شما مسکن تزريق کنند (که معمولاً صورت مي گيرد). پس از چند ساعت به بخش منتقل مي شويد ولي حداقل زودتر از 8 ساعت نبايد از تختتان خارج شويد، که البته خودتان هم احتمالاً تمايل و توانايي آنرا هم نداريد، چرا که نشستن تنها هم زحمت زيادي برايتان دارد، چه برسد به بلند شدن و راه  رفتن. با اين حال بايد بالاخره دردها راتحمل کنيد و راه برويد، چرا که راه رفتن عمل ترميم راتسريع مي کند و از تجمع گاز در روده هايتان جلو گيري مي نمايد.

سوند ادراري شما معمولاً تا روز بعد خارج مي گردد (شايد هم همان روز)، ولي سرمتان ممکن است 2 يا 3 روزي باقي بماند. يکي دو روز پس از سزارين، عمل روده هايتان بطور عادي برمي گردند و حرکات آنها و توليد گاز مي تواند براي شما ناراحت کننده باشد . اگر اين مشکل راداشتيد به  پزشکتان اطلاع دهيد تا با تجويز برخي داروها و يا حتي تنقيه به شما کمک کند.

پس از 3-2 روز، بسته به نظر جراحتان، احتمالاً مرخص مي شويد (مگر آنکه خداي ناکرده مشکلي داشته باشيد). پزشکتان به شما توصيه مي کند که براي مدتي کارهاي سنگين انجام ندهيد، از پله زيادي بالاو پايين نرويد و رويهم رفته مراقب خودتان باشيد. البته شما هم مانند خانمهايي که به شکل طبيعي زايمان نموده اند مي توانيد از همان روز اوّل به نوزادتان شير دهيد. تنها تفاوت اينست که شما ازهمان لحظه اوّل نمي توانيد به اين فيض برسيد و بايد چند ساعتي صبر کنيد تا اثر داروها ي بيهوشي از بدنتان خارج شده باشد. معمولاً براي شير دادن، شما بيشتر از آنها احتياج به کمک ديگران داريد چرا که نشستن و نگه داشتن طفل برايتان مشکل تر است. ولي نگران نباشيد، چند روز بعد شما هم مانند آنها مشکلي نخواهيد داشت.                                 

انشاءالله که قدم نوزادتان مبارک باشد !

اخذ از madaran.ir

Filed under: زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: