بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جوش صورت و ایزوترتینوئین

سوال : همسر من چندين سال است كه جوش مي زند، در اين مدت زير نظر پزشك قرص هاي اكوتان و انواع آنتي بيوتيك مصرف كرده و آزمايش هم انجام داده، با قطع مصرف قرصها جوشها پديدار مي شوند ولي نه با شدت قبلي، اولا آيا قرصهاي فوق عوارض ناگواري از جمله ناباروري يا زخم معده دارند؟ ثانيا راه ديگري جهت از ميان برداشتن دائمي جوشها به جز قرص وجود دارد؟

پاسخ : در درمان آكنه در صورتيكه بيمار ضايعات با شدت بيشتري داشته باشد، درمان خوراكي توصيه مي شود، خصوصا در بيماراني كه اسكار آكنه از نظر ظاهري و رواني بر فرد تاثير مي گذارد و يا افراديكه دچار لك تيره در محل جوش مي شوند و يا شانه و پشت و قفسه سينه انها درگير است. درمانهاي خوراكي شامل آنتي بيوتيكها، درمانهاي هورموني و رتينوئيدهاي خوراكي (ايزوترتينوئين) هستند. با توجه به اين موضوع كه عامل آكنه چند فاكتوري است و عدم تعادل هورموني، استرس، چربي پوست و ژنتيك در بروز آن نقش دارند. درمان آكنه خصوصا در خانمها بايد پس از بررسي كامل از لحاظ هورموني انجام پذيرد. بعلاوه بايد متذكر شد كه بعضي آنتي بيوتيكها با داروهاي جلوگيري كننده از بارداري تداخل دارند و باعث افزايش شانس بارداري مي شوند، لذا در صورت مصرف آنتي بيوتيكها جهت پيشگيري از بارداري با پزشك متخصص زنان و زايمان مشاوره انجام دهند.

آنتي بيوتيكهاي خوراكي بايد حداقل 8-6 هفته و حداكثر 4 ماه يا بيشتر در بيماراني كه درمانهاي ديگر را نمي توانند تحمل كنند استفاده مي شود. بعلاوه همزمان مي توان از داروهاي موضعي مثل رتينوئيدهاي موضعي استفاده كرد. از طرفي ممكن است با قطع دارو، ضايعات عود كنند كه در اين مورد درمان بايد ادامه پيدا كند.
اگر ضايعات آكنه اي پس از درمان آنتي بيوتيك بدتر شد تفاوت باكتري يا وجود آكنه با باكتريهاي گرم منفي مطرح است كه در اين صورت بايستي حتما با پزشك مشورت شود تا آنتي بيوتيك تجويزي تغيير كند و در بعضي موارد رتينوئيدهاي خوراكي (ايزوترتينوئين) تجويز شود.

در زناني كه مبتلا به افزايش هورمون مردانه (آندروژن)، موي زائد، ريزش مو به شكل مردانه، ترشح شديد چربي و يا شروع آكنه در نوجواني هستند و يا علائم پيش از قاعدگي شديد دارند و يا حتي آكنه در محل رويش مو ايجاد مي شود، بهتر است از درمانهاي هورموني استفاده شود. خصوصيت اين داروها اين است كه باعث كاهش و جلوگيري از توليد آندروژن شده و علائم مربوط از قبيل ريزش مو، موي زائد، و افزايش ترشح چربي را كاهش مي دهد. اين تركيبات شامل سيپروترون استات، اسپيرونولاكتون و فلوتاميد هستند كه طبق توصيه پزشك بايستي مصرف شوند. و اما در بيماراني كه با وجود درمانهاي فوق، ضايعات عود كرده اند و يا با درمانهاي طولاني مدت بهبودي نداشته اند، ايزوترتينوئين جزو برنامه درماني است. با وجود عوارض متعددي كه براي اين دارو مطرح است، در بعضي موارد بعنوان آخرين خط درمان بايد مصرف شوند و در چنين مواردي ارزيابي آزمايشگاهي بصورت ماهيانه الزامي است.

اين دارو در بيماراني كه دچار اختلالات رواني ناشي از آكنه، اسكارهاي قابل رويت و فوليكوليت با باكتري گرم منفي هستند نيز به كار مي رود. طول دوره درمان 6-4 ماه است، گاهي درمان طولاني تر با مقدار كمتر دارو لازم است. يادآوري اين نكته ضروري است كه در پايان ماه اول درمان ممكن است ضايعات بدتر شوند ولي در پايان ماه دوم شاهد روند رو به بهبودي هستيم. از عوارض جانبي ايزوترتينوئين، مي توان اثر بر سطح چربي خون، عوارض گوارش، عضلاني، اسكلتي، رواني، عوارض چشمي و جلدي را نام برد.

از عوارض بسيار شايع اين دارو خشكي لبهاست كه به توصيه پزشك بايد از تركيبات نرم كننده لب استفاده كرد. يكي از عوارض بسيار مهم آن خاصيت سمي آن بر جنين است و بايد با 2 تست منفي بارداري اين دارو شروع شود و تست بارداري بصورت ماهيانه انجام شود.
بعلاوه در هنگام مصرف اين دارو بايد از مصرف تتراساكلين، ويتامين A و آسپرين با دوز بالا جلوگير كرد. امروزه با كمك ليزر و فتوديناميك تراپي كه به معناي كاربرد نور در درمان آكنه است موفقيتهايي در درمان آكنه متوسط تا شديد به دست آمده است.
از طرفي پيلينگهاي شيميايي خصوصا ساليسيليك اسيد باعث بهبود ضايعات آكنه اي و بهبود بافت پوستي شده و حتي از پيدايش آكنه هاي جديد تا حد زيادي جلوگيري كرد كه كاربرد اين موارد به تجزيه پزشك و نوع آكنه فرد بستگي دارد. از موارد حائز اهميت استفاده از مواد آرايشي است. بيماران بايد توجه داشته باشند كه مواد آرايشي مورد استفاده آنها بايد غير كومدوژن (غير جوش زا) باشد و بعلاوه تحريك كننده نبوده و ضايعات را بپوشانند. استفاده از مواد آرايشي نا مرغوب و با پايه چربي باعث بدتر شدن ضايعات و عدم تاثير درمانهاي پزشك مي شود.

بيماران بايد توجه داشته باشند كه ممكن است با يكبار درمان نتيجه كامل و عالي بدست نيايد و گاهي 2 تا 3 بار درمان تكرار مي شود. آكنه يك بيمار التهابي مزمن است و نهايت همكاري پزشك با بيمار در بدست آمدن بهترين نتيجه، صبور بودن و توجه به توصيه هاي پزشك است.
نقل از هفته نامه سلامت

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: