بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

نازک شدن مو

طاسي ارثي يا نازک شدن مو شايع ترين انواع کم مويي هستند. نازکي مو ميتواند هم از طرف فاميل پدر و هم از طرف فاميل مادر به شما ارث برسد. زنهايي با اين خصيصه کاملا طاس (کچل) نمي شوند. اين حالت خاص آندروژنتيک آلوپسيا ناميده مي شود که مي تواند در سنين نوجواني، جواني و يا دهه سي از عمر شروع شود.
 
هيچ راه درماني هم وجود ندارد اگر چه بعضي راه هاي درمان پزشکي ممکن است به بعضي افراد کمک کند.  يک راه درمان ماليدن يک نوع لوسيون به نام مينوکسيديل  (Minoxidil) دو بار در روز بر روي پوست سر مي باشد. راه ديگر براي مردان قرصي است که حاوي Finasferide  دارويي که شکل گيري هورمون زنانه فعال فوليکل مو را متوقف مي کند. در برخورد با نازکي مو يا کچلي، زنان و مردان به کاشت مو تمايل بيشتري دارند راهي که يک فرم دائمي جابه جايي مو مي باشد.

هر کس که از کم مويي دائمي رنج مي برد ممکن است داوطلب پيوند مو باشد. فرآيند پيوند مو به شکل جابه جايي مو ازقسمت هاي داراي مو به بخش هاي فاقد مو يا کم مو مي باشد و يا برداشتن پوست قسمت بدون مو . از آنجايي که اين کار با عمل جراحي و صرف وقت و پول همراه است نبايد آنرا سرسري و بدون دقت مبادرت به انجام آن کرد.  متخصص پوست و مو به شما در انتخاب روش و يا ترکيبي از روشهايي که مناسب شماست کمک خواهد کرد.
 
 
Alopecia Areasta: در اين نوع کم مويي، مو به شکل گرد به اندازه يک سکه يا بزرگتر مي ريزد. در اين نوع کم مويي ريزش کامل مو و کچلي، هر به ندرت ديده مي شود. اين بيماري ممکن است کودکان و بزرگترها را هم مبتلا کند. علت Alopecia Areasta ناشناخته مي باشد.
 
جداي از کم مويي، شخص مبتلابه طور کلي داراي شرايط سلامتي خوبي مي باشد. در اکثر موارد مو خود به خود دوباره رشد مي کند. متخصصين پوست و مو مي توانند اينگونه بيماران را معالجه نمايند. راه هاي درماني نوعا شامل استفاده از داروها (به عنوان يک نوع مخصوص از درمان ملايم) و در بعضي موارد هم داروهاي خوراکي مانند قرص مي باشد.

کافئين از طاسي سر مردان پيشگيري مي کند

 معالجه مو به كمك محصولات كافئيني مي‌تواند مانع از طاسي مردان شود. اين ماده بيشترين تاثير را بر روي ريشه‌هاي موي مرداني دارد كه نسبت به هورمون تستوسترون بسيار حساس هستند كه اين امر يكي از دلايل بروز طاسي در مردان است. البته اين تحقيقات به اين معني نيست كه كساني كه قهوه مي‌نوشند در آينده دچار طاسي نمي‌شوند بلكه اين ماده بايد مستقيما روي پوست سر ماليده شود.
 

عوامل ريزش مو

استفاده نادرست از لوازم آرايشي مو، مراقبت نادرست از مو : بسياري از مردان و زنان از مواد شيميايي بر روي موي سرشان استفاده مي کنند مانند رنگ ها، سفيد کننده ها، مقاوم کننده ها و فرهاي دائمي. اگر اين وسايل به درستي مورد استفاده قرار نگيرند به ندرت به مو آسيب مي رسانند.
 
در هر حال اگراستفاده از اين مواد بسيار زياد و  به دفعات باشد مي تواند مو را ضعيف و شکننده کند. اگر اين مواد به مدت طولاني  بر روي موي سر بماند نيز مي تواند مو را ضعيف و شکننده کند. اگر دو کار همزمان بر روي مو صورت گيرد يا اگر مويي را که قبلا سفيد شده دوباره سفيد کنيد به مو آسيب مي رساند. اگر مو به واسطه استفاده از اين گونه مواد شيميايي شکننده شود بهتر است استفاده از اين مواد را متوقف کرده تا موي شما رشد دوباره اي کرده و تقويت شود.  در آرايش هاي مو مانند دم اسبي کردن يا بافتن که مو کشيده مي شود نبايد خيلي محکم مو را کشيد و بست. مدل مو را بايد با مدلهاي مويي که آرامتر و شل تر مو را نگه مي دارند يک در ميان عوض کرد تا به مو آسيب نرسد. کشيدن دائمي مو باعث  ايجاد کم مويي مخصوصا در اطراف حاشيه پوست سر مي شود.

 شامپو کردن، شانه زدن يا برس کشيدن مي تواند با شکستن مو به آن آسيب برساند. استفاده از کرمها و يا شامپوهاي نرم کننده مو پس از شامپو زدن، مو را نرمتر کرده و شانه کردن مو را راحت تر مي کند. وقتي که مو خيس است شکننده تر است. از خشک کردن مو با حوله و به شدت، شانه زدن و برس کشيدن به سختي و خشونت بايد جدا خودداري کرد. ديگر از قانون 100 بار برس کشيدن پيروي نکنيد چرا که به موي شما آسيب مي رساند. در عوض از شانه هاي دانه درشت با فاصله زياد و برسهايي با سرهاي نرم و ملايم استفاده کنيد.
 
 
وضع حمل (زايمان): هنگاميکه يک خانم باردار است بيشتر موهاي او رشد می کند. به هر حال پس از وضع حمل موها وارد دوره استراحت چرخه مو مي شوند. بعضي از خانمها در طي 2 تا 3 ماه متوجه ريزش موهايشان ميشوند. اين ريزش ممکن است از يک تا شش ماه طول بکشد، اما بالاخره برطرف خواهد شد.  تب بالا، عفونت شديد، آنفولانزاي شديد: بيماري ها نيز مي توانند باعث شوند مو در مرحله استراحت قرارگيرد. شخص ممکن است 4 هفته تا 3 ماه پس از تب بالا،
 
بيماري سخت ياعفونت با ديدن ريزش شديد مو شوکه شود. اين ريزش مو معمولا خود به خو برطرف مي شود.

بيماري هاي تيروئيد: هر دو نوع کم کاري و پرکاري غده تيروئيد مي تواند ايجاد کم مويي نمايند. پزشک شما مي تواند با انجام تست هاي آزمايشگاهي بيماري تيروئيد شما را تشخيص دهد. ريزش مو (کم مويي) به همراه بيماري تيروئيد مي تواند با روش درماني صحيح برطرف شوند.
 

کمبود پروتئين در رژيم غذايي: بعضي از مردمي که به رژيم هاي شديد و سخت غذايي رو مي آورند که ميزان پروتئين آن کم است يا داراي عادات غذايي که شديدا آنرمال هستند مي باشند ممکن است دچار سوءتغذيه پروتئين شوند. بدن با رفتن به مرحله استراحت در رشد مو، پروتئين را در بدن ذخيره مي کند در نتيجه رشد مو دچار اختلال خواهد شد. ريزش موي بسيار شديد در سر، 2 تا 3 ماه بعد اتفاق خواهد افتاد و  موها به آساني از ريشه کنده مي شوند. اين وضعيت مي تواند با خوردن مقدار کافي از پروتئين برطرف شود.
 
 
درمان هاي دارويي:  بعضي تجويز داروها ممکن است ريزش موي موقتي را سبب شوند. مثلا داروهايي که براي بيماري هاي زير مورد استفاده قرار مي گيرند:  نقرس، آرتروز، افسردگي، فشار خون بالا، رقيق کننده خون، مصرف مقادير زياد ويتامين A هم مي توانند باعث ريزش
 
مو شوند.

درمان هاي سرطان: بعضي از روشهاي درمان سرطان بر روند تقسيم سلولها در سلولهاي مو تاثير گذاشته و آن را متوقف مي نمايد. مو ها نازک مي شوند و به محض خروج از پوست سر مي شکنند. بيماران حتي ممکن است 90 درصد از موي سر خود را از دست بدهند. البته مو ها پس از اتمام دوره درمان دوباره رشد خواهند کرد.
 

قرصهاي ضد بارداري: خانم هايي که در دوران استفاده از قرصهاي جلوگيري از بارداري ، ريزش مو دارند معمولا تمايلات زمينه ارثي براي نازک شدن مو را دارند. در صورت نازک شدن مو بيمار مي تواند با يک متخصص زنان براي تعويض قرص ضد بارداري اش مشورت نمايد.

صدمات خارج: كشـيدن شديد مو توسط برس، كشيدگي مو بوسيله هد بـنـد، باندهاي كشي و سنجاق سر، حرارت زياد و سرماي شديد.

كم خوني و كمبود آهن و سوء تغذيه، كمبود ويتامينهاي A-B و كمبود روي.

مصرف برخي داروها مانند: تيوراسيل.

قارچ كچلي سر.

استفاده زياد از كلاه.

گردش نامناسب خون در پوست سر.

آندروژنيك «ANDROGENIC ALOPECIA»: علت 95 درصد ريـزش مو در زنان و مردان را تشكيل ميدهد. علت آن افزايش هورمون دي هيدروتستوسترون «DHT»  ميباشد. اين ماده نوع بسيار فعال تستوسترون است. سـبب كاهش فعاليت فوليكول شده و مرحله آناژن را كوتاه ميكند.
 

روشهاي درمان ريزش مو
 
1-استفاده از داروهايي مانند مينوكسيديل (XANDROX/RETIN-A/(MINOXIDIL كـه رشد مو را تسريع و تحريك مي كنند.

2- كاشت مو ساده: موهاي پشت و كنار سر را برداشته و به جلوي سر منتقل ميكنند.
 
3- كاشت موي تكه اي(FLAP): دراين روش پوست حاوي موي پشت سر و يا كنار سر را برداشته و به جلوي سر پيوند ميزنند.

 4- كاهش سطح پوست سر: در ايـن روش پـوست ميان فـرق سر را شكـافته و از از طرفين پوست را به سمت همديگر مي كشند.

نكاتي مراقبتي

1- در شانه و برس مو با گذشت زمان گرد وغبار و آلودگي انباشته مي گـردد كـه بـهتر است برس و شانه خود را توسط اندكي شامپو و يا محلول نشاسته شستشو داده و موهاي گير كرده ميان آنها را بيرون آورده و تميز كنيد.

2- موهاي خيس را به هيچ وجه شانه و برس نكشيد. مـوي سـر را نـيـز به سمت عقب شانه نكشيد با اين عمل به فوليكولهاي مو فشار وارد مي آوريد.

3- از سشوار با درجه خيلي گرم استفاده نكنيد.

4- براي رشد مو تغذيه مناسب داشته باشيد: رژيـم غـذايي شـمـا بـايـد حاوي ويتامين بيوتين، B6، اسيد فوليك، سولفور، روي، سيليس، بتاكـاروتـن كه در بـــدن مــــبــــدل به ويتامين آ ميگردد و در سبزيجات و ميوه هاي سبز رنگ و زرد رنگ موجود مي بـــاشــــد، پروتئين: سويا، تخم مرغ، ماست و حبوبات.

5- سيگار نكشيد و از نوشيدنيهاي حاوي كافئين استفاده نكنيد.

6- كمتر از غذاهاي چرب و شيرين استفاده كنيد.

7- آب خيلي داغ به سرتان نزنيد، خواب كافي داشته باشيد و موهايتان را هر چند وقت يكبار كوتاه كنيد.

8- پوست سر خود را ماساژ دهيد تا گردش خون در آن به خوبي جريان يابد.

براي جلوگيري از ريزش مو چه بايد كرد ؟

 اين مسئله در افرادي كه دچار سوء تغذيه هستند بخصوص كودكان بيشتر ديده مي شود . همچنين درافراد گياهخواري كه فقط از گياهان براي تغذيه استفاده مي كنند و يا افرادي كه دچار بي اشتهايي عصبي و بيماري هاي شديد مثل سرطان هاي پيشرفته و ناراحتي هاي گوارشي هستند ممكن است ديده شود .
 
در افرادي كه غذاهاي مغذي مي خورند و سالم اند چنين مشكلي ديده نمي شود . پروتئين از جمله مواد غذايي است كه كمبود آن سبب ريزش مو مي شود. البته نيازي نيست شما در خوردن اين مواد افراط كنيد . ضمن اين كه مصرف زياده از حد پروتئين باعث رشد بيش از حد موها بيش از آنچه كه ذاتاً وجود دارد نمي شود .

كمبود آهن پس از پروتئين ، بيشترين علت ريزش مو است . كم خوني ناشي از فقر آهن بر روي تمام سلولهاي بدن از جمله فوليكول هاي مو تأثير مي گذارد و باعث وقفه در رشد موها و ريزش آنها مي شود . همچنين در افرادي كه دچار زخم معده و يا اثني عشر و يا خونريزي در هر جاي بدن هستند نيز ديده مي شود . بايد توجه داشت كه در بسياري از خانم هايي كه دچار ريزش شديد مو هستند ، كم خوني آهن ديده مي شود . بنابراين در چنين افرادي بايد آزمايشهاي لازم انجام و نسبت به درمان آن اقدام شود . براي درمان كم خوني آهن معمولاً مي توان از داروهاي حاوي آهن استفاده كرد ؛ اما مصرف غذاهاي آهن دار در درمان و بخصوص پيشگيري از اين مشكل بسيار مؤثر است .
 
 
غذاهايي چون گوشت قرمز، مرغ ، ماهي، جگر، تخم مرغ ، و حبوبات مثل عدس و لويبا ، و سبزي ها ، آهن فراواني دارند ولي متأسفانه آهن موجود در حبوبات و سبزي ها خوب جذب نمي شود . ميزان نياز روزانه به آهن در يك فرد بزرگسال 10 ميلي گرم است كه اين مقدار در دوران بارداري و شيردهي بيشتر مي شود . به همين جهت توصيه مي شود كه در نيمه دوم بارداري و همچنين زمان شيردهي آهن بيشتري استفاده شود .
 
دختران نوجوان نيز به علت اين كه در سنين رشد هستند نياز بيشتري به آهن دارند . در كشور ما دو عامل مهم در ايجاد فقر آهن عبارتند از مصرف چاي همراه غذا و مصرف نان هايي كه خمير آنها ور نيامده است. به همين جهت بهتر است چاي را يك ساعت پس از مصرف غذا نوشيد و از نان هايي كه خمير ور آمده دارند و بدون جوش شيرين پخت مي شوند استفاده كرد .

مسئله ديگر مصرف ويتامين ها هستند . تبليغات بسياري درباره اين مواد براي تقويت موها شده است ؛ اما بايد بدانيم كه تاكنون ثابت نشده است كه انواع ويتامينها در رشد موها تأثير قابل توجهي داشته باشند ، از سويي مصرف زياد هيچ ويتاميني نقشي در كاهش ريزش مو و يا تقويت رشد موها ندارد ، ضمن اين كه برعكس مصرف بيش از حد ويتامين A  مي تواند باعث ريزش موها شود . از سوي ديگر ويتامين هاي موجود در شامپوها و ساير فرآورده هاي موضعي جذب نمي شوند و هيچ كارايي در تقويت و رشد موها ندارند و وجود آنها بيشتر جنبه تبليغاتي دارند .

در خاتمه لازم است بدانيد كه تنها برخي از موارد ريزش مو مربوط به تغذيه مي شود و در بيشتر افراد ريزش موها ربطي به نوع تغذيه ندارد و تغيير در عادات غذايي باعث به صورت كامل جلوگيري از ريزش مو نمي شود. 

مو داد کام

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,077 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: