بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

پسوریازیس

پسوريازيس يک بيماري پوستي است که در آن نواحي از پوست ضخيم و قرمز شده و با پوسته هاي سفيد نقره اي پوشيده مي شوند. محل گرفتاري اغلب روي سر، آرنج ها و زانوها مي باشد. در بعضي موارد اين بيماري آنقدر خفيف است که شخص نمي داندکه پسورريازيس دارد و برعکس پسوريازيس شديد ممکن است نواحي وسيعي از پوست بدن را بپوشاند و يک متخصص پوست در اين موارد به بيمار کمک مي کند پسوريازيس يک بيماري واگير دار نيست و نمي تواند از شخصي به شخص ديگر انتقال يابد ولي در اعضاء يک خانواده رخ مي دهد. در امريکا انسيدانس بيماري دو درصد بوده و در حدود 4 تا 5 ميليون نفر گرفتارند و در حدود 150000 مورد جديد در هر سال وجود دارد.

علت پسوريازيس چيست؟

علت ناشناخته است بهرحال تحقيقات جديد اشاره به ابنورماليتي هايي در عمل گلبولهاي سفيد مخصوص (سلولهاي T) مي کند که اين سلول ها شروع کننده التهاب و پاسخ هاي ايمني در پوست هستند. به علت وجود التهاب پوست سريعا رشد کرده بطوري که در حالت معمول هر 30 روز سلول هاي پوست جايگزين مي گردند. اما در پسوريازيس اين روند سريع شده و به 3 تا 4 روز مي رسد و علائم پوريازيس را بوجود مي آورد. بيماران متوجه ايجاد ضايعات جديد بدنبال بريده شدن پوست، خاراندن، مالش دادن يا آفتاب سوختگي شديد مي گردند  که به اين فنومن کوبنر گويند. پسوريازيس همچنين با عفونت ها فعال مي گردد که از جمله آنها عفونت استرپتوکوکي گلو را مي توان نام برد. داروهايي از قبيل مهارکننده هاي گيرنده هاي بتا، ليتيوم باعث تشديد آن مي شود و در زمستان ممکن است به علت خشکي پوست وفقدان نور افتاب شدت پيدا کند.

انواع پسوريازيس

پسوريازيس شکل هاي باليني مختلف دارد که هر  کدام در شدت، دوره بيماري، محل گرفتاري وتوزيع روي پوست متفاوت هستند.

1- شايعترين فرم پلاک پسوريازيس ناميده مي شودو بصورت برآمدگي هاي کمي قرمز شروع شده و بتدريج بزرگتر شده وروي آنها پوسته هايي ايجاد مي شود. پوسته هاي فوقاني براحتي کنده مي شوند ولي پوسته ي زيرين چسبيده بهم هستند اين نواحي کوچک ميتواند به پلاک هاي بزرگ تبديل گردند.

سر، آرنج ها، زانوها، ساق ها، بازوها، ناخن ها، کف دستها و پاها نواحي شايع گرفتاري پسوريازيس هستند. اغلب ضايعات بطور قرينه در دو طرف بدن ظاهرمي شوند.

2- پسوريازيس روي سر ممکن است با شوره سر اشتباه شود.

3- ناخن هاي مبتلا به پسوريازيس دچار نقطه هاي فرورفته شده و يا ممکن است ضخيم شده و يا تغيير رنگ پيدا کنند. تغييرات ناخن بسختي درمان مي گردند.

4- پسوريازيس معکوس درنواحي زير بغل، زيرپستان ها و در چين هاي پوستي اطراف کشاله ران و باتوک و ژنيتاليا رخ مي دهد.

5- پسوريازيس قطره اي معمولا بچه را گرفتار مي کند و معمولا بدنبال يک گلودرد ظاهر مي شود که بصورت نقاط کوچک پوسته دار قرمز روي کل پوست است و ممکن است خودبخود در عرض چند هفته ياماه بهبود يابد.

6- در حدود 20 تا 30 درصد از اين بيماران علائم تورم مفاصل پيدا ميکنند و 5 تا 10 درصد دچار ناتواني حرکتي ناشي از آرتريت مي شوند.

در بعضي ها آرتريت در زماني که پوست شديدا گرفتار است شدت پيدا مي کند و  زماني که ضايعات پوستي بهبود مي يابند آرتريت هم رو بهبود مي رود.

چطور مي توان پسوريازيس را تشخيص داد؟

يک متخصص پوست با معاينه پوست ناخن و سر بيماران متوجه اين بيماري مي گردد واگر تشخيص مورد شک باشد نمونه برداري به عمل مي آورد.

چطور پسوريازيس درمان مي شود؟

هدف از درمان کاهش التهاب و کنترل پوسته ريزي از ضايعات پوستي مي باشد. کرم هاي مرطوب کننده و همچنين لوسيون ها پوسته ها را نرم کرده وکمک به کنترل خارش مي کنند. استفاده از رژيم هاي خاص بجز در موارد خاص موفقيت آميز نمي باشد.

درمان بستگي به سن بيمار، نوع زندگي و شدت بيماري دارد. انواع مختلف درمانها و ويزيت هاي متعدد توسط پزشک متخصص پوست ممکن است نياز شود. پزشک شما ممکن است داروهاي ترکيبي حاوي کورتيکوسرتوئيدها، ترکيبات ويتامين D، رتينوئيدها، تار آنترالن براي بيمار تجويز کند و اين داروها ممکن است به تنهايي، توام و يا همراه با استفاده از اشعه ماوراء بنفش بکار روند. فرم هاي شديدتر پوريازيس ممکن است نياز به درمان خوراکي يا تزريقي داشته باشند در معرض قرارگرفتن با نور خوشيد به بسياري از بيماران کمک مي کند. درمان با اشعه ماوراءبنفش ممکن است در مطب دکتر، بيمارستان و يا مرکز مربوط به پسوريازيس انجام شود.

انواع درمان

1- استروئيدها (کوتيکوستروئيد) کورتيزون يک دارويي است که التهاب را کاهش مي دهد. کرم ها، پمادها ومحلول هاي کورتيکوستروئيدي ممکن است ضايعات پوستي را بطور موقتي کنترل کنند. در نواحي از پوست که حساس تر است بايستي از فراورده هاي ضعيف تر استفاده شود مثلا درناحيه صورت و زير بغل و ژينتاليا. ترکيبات قوي تر براي کنترل ضايعات روي سر، آرنج ها، زانوها و کف دست و پا نياز مي باشد. استفاده از پانسمان موجب افزايش اثر داروها مي گردد. البته بايستي با نظر پزشک مربوطه انجام گيرد..

از عوارض مصرف کورتيکوستروئيدهاي قوي نازک شدن پوست، گشادشدن عروق، مي باشد. قطع ناگهاني آنها ممکن است منجر به شعله ور شدن بيماري شود. بعد از ماهها درمان ممکن است پوريازيس به فراورده هاي استروئيدي مقاوم شده و پاسخ ندهد.

گاهي متخصص پوست لازم مي داند که کورتون را داخل ضايعات تزريق کند اين تزريقات بايستي در مقادير بسيار  کم و توسط پزشک متخصص صورت گيرد.

درمان پسوريازيس روي سر

در اينجا درمان بستگي به شدت بيماري و بلندي موها دارد. انواعي از شامپوها، محلولها، روغن ها، کف کننده ها و اسپرها مورد استفاده قرار مي گيرند. اغلب آنها حاوي کول تاريا کورنيزون هستند. ساليسيليک اسيد و لاکتيک اسيد همين براي برداشت پوسته ها موثر هستند. بيمار بايد از خارش شديد و شامپوکردن شديد موها خودداري کند.

آنترالن

اين دارو روي ضايعات ضخيم پوريازيس بکار مي رود و مي تواند ايجاد تحريک موضعي و خارش بکند و بطور موقتي تغيير رنگ روي لباس بيمار ايجاد کند. البته ترکيبات جديدتر اين دارو و روش هاي درماني جديدتر جهت کاهش اين عوارض ارائه گرديده است.

ويتامين D

ترکيبات ويتامين D براي افراد با پسوريازيس محدود و در همراهي با ساير درمانها بکار مي رود.

رتينوئيدها

کرم ها، ژل ها و ترکيبات خوراکي فراورده هاي ويتامين A به تنهايي و بطور توام با درمانهاي ديگر استفاده مي شوند. خانم هايي که حامله هستند و يا در ريسک حاملگي قرار دارند نبايد از اين نوع درمان استفاده کنند.

کول تار

بيش از 100 سال است که اين دارو در درمان پسوريازيس بکار مي رود. امروزه محصولات با کيفيت بهتر و کمتر آلوده کننده در بازار موجود است.

ترکيبات قويتر براي نواحي بخصوص بکار برده مي شود.

رژيم درماني گوکرمن

اين درمان به نام اولين متخصص پوستي که آن را معرفي کرد (در سال 1925) ناميده شده است و بدين صورت است که بيمار کول تار روي ضايعات ماليده و از اشعه ماورءبنفش نيز استفاده مي کند و در بيماران با پسوريازيس شديد بکار مي رود. بيمار بطور روزانه و در مراکز مجهز انجام مي شود. زمانهاي در معرض قرار گرفتن با نور ماوراء بنفش بستگي به نوع و شدت بيماري دارد.

نوردرماني

نور خورشيد و ماوراءبنفش باعث آهسته شدن سرعت رشد سلول هاي پوست مي شود اگر چه اين نور باعث افزايش چين و چروکها، آسيب به چشم ها و سرطان هاي پوستي مي شود ولي اگرتوسط متخصص پوست و با روش صحيح انجام شود بسيار موثر واقع مي شود. براي درمان کل پوست درمان بايد در يک مرکز مجهز انجام گيرد.

بيماران پسوريازيس که در نواحي با آب و هواي گرم زندگي مي کنند مي توانند البته با احتياط حمام آفتاب بگيرند. بهرحال قبل از انجام هر نوع درماني بايد با پزشک مشورت کرد.

اشعه ماوراء بنفش نوع (UVB)B

در معرض قرارگرفتن پوست با طول موج خاص ابي اشعه مي باشد و اين نوع درمان نيز ممک است به تنهايي يا توام با ساير درمانهاي موضعي يا سيستميک بکار رود.

به تعداد جلسات درماني ممکن است به 24 در عرض دو ماه براي پاک شدن ضايعات نياز باشد. يک نوع جديد از اين اشعه که باند باريک ناميده مي شود براي بيماراني که به درمان با نور وسيع الطيف UVB جواب نمي دهد بکار مي رود. اگر چه اين نوع درمان بي خطر است عوارض شامل سوختگي پوست، پيدايش کک و مک و پيري پوست ايجاد مي کند. خطر ايجاد سرطان پوست بيشتر از در معرض قرارگرفتن با نور آفتاب است.

PUVA پوآ

اگر پسوريازيس به درمانهاي ديگر جواب ندهد و درمان با نور ماوراءبنفش از نوع A بکار مي رود که اين نوع درمان در 85 درصد موثر واقع مي شود. به بيماران دارويي بنام پسورالن داده مي شود که اين دارو يا خورده مي شود و يا روي پوست ماليده مي شود.

سپس در معرض مقادير حساب شده نور UVA قرار مي گيرد و نام درمان هم بر همين اساس است. (psoralen UVA)

25 جلسه درمان طي دو تا سه ماه جهت پاک شدن ضايعات پوستي و 30 تا 40  جلسه طي يکسال جهت سخت کنترل نگه داشتن بيماري مورد نياز است.

بيمار بايستي از عينک هاي بلوک کننده اشعه ماوراءبنفش در زمان انجام درمان و تا 24 ساعت بعد از درمان استفاده کند.

اين نوع درمان نيز باعث افزايش ريسک پيري پوست، کک و مک و سرطان هاي پوست مي شود و بنابراين متخصص بايستي با دقت تمام اين نوع درمانها را تحت نظر داشته باشند.

متوترکسايت

اين يک داروي ضد سرطان است که ابعاد بهبودي واضحي در پوريازيس مي کند و فقط در زماني که ساير درمانها موثر واقع نشوند بکار مي رود. چون داراي عوارضي روي کبد، خون، معده، مي باشد، اين دارو در خانمهاي حامله و آقاياني که تمايل به بچه دار شدن دارند نبايد استفاده شود و تا 3 ماه بعد از قطع آن نبايد حامگي صورت گيرد.

رتينوئيدهاي خوراکي

ترکيبات سنتيک ويتامين A بطور خوراکي به تنهايي و يا توام با نور اولتراويوليت در پسوريازيس شديد بکار مي روند. عوارض اين نوع درمان شامل خشکي شديد پوست، لبها و چشم ها، بالا بردن چربي هاي خون و تشکيل زائده هاي استخواني مي باشد. اين داروها نبايد در خانم هاي حامله بکار روند و تا سه سال بعد از قطع آنها نيز نبايد حاملگي صورت گيرد.

در طي درمان با اين داروها آزمايشات خون بايد بطور منظم انجام شود.

سيکلوسپورين

اين دارو ضعيف کننده سيستم ايمني بدن بوده و براي جلوگيري از دفع اعضاء پيوند شده (کبد و کليه) بکار مي رود. در درمان پوريازيس منتشر زمانيکه ديگر داروها موثر واقع نشده اند بکار مي رود. بخاطر اثرات روي کليه ها و فشار خون مراقبت هاي شديد طي درمان نياز است.

عوامل بيولوژيکي

آلفاسپت: اثر اين ماده از طريق مهارکردن فعاليت سلول هاي T مي باشد و براي پلاک هاي پوريازيس بطور متوسط يا شديد و مزين بکار مي رود. تجويز آن از طريق تزريق مي باشد.

اتان سپت: اين دارو باعث مهار تومورنکروزير ناکتور آلفا مي شودو در واقع سيتوکايني را که باعث ايجاد پوريازيس مي شود مهار مي کند.

اين دارو همچنين براي آرتريت پوريازيس علاوه بر پوريازيس پوست مصرف مي شود.

اينفکلسي ماب و آداليماماب

اين ها نيز تومورنکروزير فاکتور آلفا را مهار کرده و تحت بررسي براي استفاده در درمان پسوريازيس مي باشند.

افاليزاماب: فاکتور بيولوژيکي ديگري است که باعث مهار فعاليت سلول هاي T و حرکت آنها بداخل پوست ملتهب مي شود و از اين طريق باعث بهبود پوريازيس مي شود.

درمان هاي ديگر

درمانهاي فوق به تنهاي يا توام مي توانند باعث پاک شدن پسوريازيس يا بهبود آن در اغلب موارد بشوند، ولي هيچ درماني بطور دائمي باعث معالجه پوريازيس نمي شود.

تهیه کننده : گیتی صادقیان   ww.pezeshkonline.ir

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: