بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

انتخاب جنسيت کودک از طريق غذا

دکتر پریسا میرشجاعی
بررسي­هاي انجام شده در مدلهاي حيواني نشان داده که اگر لارو کرم­هاي دريايي در آبي که به آن پتاسيم افزوده شده قرار گيرند، بيشتر نوزادان نر مي­شوند، در حاليکه اگر آب قليايي و به ويژه غني از کلسيم باشد، اغلب نوزادان ماده مي­شوند. ولي در آب داراي تعادل يوني در دو جنس تعادل وجود دارد. به نظر مي­رسد که نسبت پتاسيم به کلسيم و منيزيم اهميت دارد به طوري که با افزايش پتاسيم و سديم اکثر نوزادان نر، و با افزايش کلسيم و منيزيم اکثر آنها ماده مي­شوند.
مطالعات روي گاوهايي که در محيط آکنده از دود پتاسيم بودند و غذاي غني از کلسيم مصرف مي­کردند نشان داد که 90% گاوهاي به دنيا آمده، نر بودند.
مشابه همين نتايج در مطالعات انجام شده روي زنان کانادايي به دست آمده است. به نظر مي­رسد که تغيير يونها موجب تغيير تمايل غشاي اوول (تخمک) مي­شود. براي موفقيت در اين امر لازم است حداقل در پريود ماهانه قبل از بارداري رژيم پر سديم و پتاسيم براي پسرزايي و رژيم پرکلسيم مثل لبنيات و فقير از سديم و پتاسيم براي دخترزايي شروع شود. در مواردي از قبيل فشار خون بالا، ناراحتي­هاي قلبي و نارسايي کليه مصرف رژيم پسرزايي (به دليل سديم بالا) ممنوع است. در عوض به هنگام وجود اختلالات عصبي، بالا بودن کلسيم خون و نارسايي کليوي هم رژيم دخترزايي نبايد تجويز شود. براي موفقيت، رژيم موردنظر بايد با جديت پيگيري شود. ذکر اين نکته ضروري است که مطالعات انجام شده روي خوک­ها اين نظريه را تائيد کرده است و قرار دادن آنها در محيط پتاسيم و مصرف غذاي پر کلسيم نتوانسته نسبت جنسي را در متولدين تغيير دهد.
کلسيم ؛ مصرف لبنيات، سبزي و ميوه کافي نياز معمول بدن به اين ماده را تأمين مي­کند. در صورتي که تمايل داريد ميزان کلسيم دريافتي خود را افزايش دهيد (رژيم دخترزايي) کافي است مقدار بيشتري از اين گونه مواد به خصوص شير و لبنيات مصرف نمائيد. توجه داشته باشيد که مصرف نانهاي تخمير نشده به علت وجود اسيد فيتيک، جذب کلسيم را کاهش مي­دهد.
منيزيم ؛ اين عنصر در کلروفيل گياهان وجود دارد و بنابراين گياهان سبز غني از منيزيم هستند. حبوبات و مغزها نيز منابع خوبي از اين ماده مي­باشند. اگر چه در بسياري از مواد غذايي اين عنصر وجود دارد ولي لبنيات منبع غذايي عمده­اي محسوب نمي­شوند.
سديم ؛ بسياري از غذاهاي آماده داراي مقدار زيادي سديم هستند. کنسروها، کالباس و سوسيس، بيسکويت شور، زيتون شور، خيارشور، پنيرهاي شور، سس­هاي تجارتي و ماهيهاي نمک سود منابع خوبي از اين عنصر مي­باشند. در عوض شير و لبنيات، ميوه­هاي تازه و همين طور سبزيهاي تازه از نظر سديم نسبتاً فقير هستند.
پتاسيم ؛ مواد غذايي غني از پتاسيم شامل گوشتها و ميوه­ها، غلات به ويژه برنج، سبزيها و صيفي­ها، ميوه هاي تازه و خشک و آشاميدنيها هستند.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال, زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: