بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

طاسی سر و روشی جدید در ترمیم مو

طاسی سر که در بيشتر موارد در مردان ديده ميشود در واقع ريزش مو در ناحیه جلو و پيشانی سر است که میتواند تا وسط سرادامه یابد. گاهی ريزش از وسط سر مشاهده ميگردد .علت اکثر کچلی و طاسی ارثی هست که طاسی هورمونی نامیده می شود. علت عارضه طاسی متنوع میباشد که پاره ای از آنها را میشماریم :

توارث ؛ مصرف داروها (داروهاي قلبي ، داروهاي اعصاب ، شيمی درماني ، قرص های پيشگيری از حاملگي … ) ؛ بيماريهايي داخلي ؛ استرس ؛ اختلال هورمونی ؛ سوء تغذيه و کمبود آهن و پروتئين ؛ بيماري موضعي پوستي ؛ و غیره.

یکی از داروها برای پیشگیری طاسی مینوکسیدیل میباشد .مينوکسيديل براي جلوگيري از ريزش مو در افرادي که ريزش مو با علت هورموني دارند (در قسمت جلوي سر ) استفاده ميشود و در صورت قطع آن ريزش دوباره شروع ميشود.بدین خاطر آنرا به شکل دائمی باید مصرف کرد. اثرات این دارو بصورت افزایش جریان خون در سطح پوست است که در نتیجه آن تغذیه موها در آن ناحیه  بهبود می یابد . دارو فوق مقداری اثرات ضد هورمونی دارد. بعضی از افراد به این دارو حساسیت دارند و با مصرف آن خارش و قرمزی در محل محلول خورده ایجاد میشود که در این صورت باید از استعمال  آن اجتناب کرد. استعمال این محلول در افرادی که فشار خون  و میگرن دارند ، باید تحت نظر دکتر باشد.محلول فوق بعد از شستن مو به ناحیه مورد نظر زده میشود و بعد از آن به محل محلول خورده باید به مدت پنج دقیقه ماساژ داد .

در ارتباط با روش جدید معالجه طاسی مو پایگاه اینترنتی بی بی سی اظهار داشته است : شرکت  اينترسايتکس توانسته طی آزمايش هايی سلول های مو را از پشت گردن جدا و تکثير کند و سپس آن را در نقطه ای ديگر بکارد. اين شرکت بريتانيايی قصد دارد با استفاده از وجهی که دولت اين کشور برای اين طرح در نظر گرفته است، روند تکثير سلول در آزمايشگاه را به خط توليدی تمام خودکار تبديل کند. به اين ترتيب شمار بيشتری از افراد به خدمات ترميم مو دسترسی خواهند داشت. از اين روش تازه می توان برای ترميم طاسی در مردان و ريزش منطقه ای مو در زنان (آلوپسی) استفاده کرد. اولين آزمايش ها بر روی هفت مرد طاس انجام شد که منجر به رشد مو در پنج نفر از آنها شد. اين روش اکنون بر روی بيست نفر ديگر در حال انجام است. در جريان ترميم مو، که سی دقيقه طول می کشد، سلول های مو که از پشت گردن افراد برداشته شده، کشت می شود و بعد از آنکه شمار آنها به هزاران سلول رسيد در نقطه ای که نياز است زير پوست سر تزريق می شود.

يکی از گسترده ترين انواع طاسی ناشی از ترشح هورمون مردانه موسوم به دی هيدرو تستوسترون است که باعث نازک شدن تار مو و نهايتا متوقف شدن رشد آن می شود. نيک هيگينز، مدير اينترساتکس، می گويد حساسيت به اين هورمون در موهای پشت گردن مردان (که به دلايل رايج طاس شده اند) ديده نمی شود.

وی می گويد: «روبات های تکثیر کننده مو دو کار انجام می دهند: کشت سلول ها تقريبا سه هفته طول می کشد و مراحل مختلف دارد که ما می توانيم برنامه ريزی کنيم که همه مراحل را انجام دهد و ديگری اين است که همزمان می تواند بر روی 200 نمونه از افراد مختلف کار کند. هوشمندی اين روبات ها زمانی ثابت می شود که نمونه ها به طور درست در بين داوطلبان توزيع شود. آقای هيگينز اضافه کرد که اين شرکت درصدد است از همين روش برای ترميم ريزش مو در زنان نيز استفاده کند اما هرگونه خدمات در اين زمينه تا سه سال ديگر به بازار راه نخواهد يافت.
ن . کمی
منبع ترکمن مدیکال

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: