بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

آمفیزم چیست؟

دکتر آیدا دوستدار

آمفیزم یک بیماری طولانی مدت (مزمن) ریه ها است که با کوتاهی تنفس، سرفه مزمن، خلط فراوان و کاهش پیشرونده عملکرد ریه همراه است : در آفیزم، کیسه های کوچک هوایی موجود در ریه ها (بنام آلوئول) به علت تخریب دیواره های بین آلوئولهای کوچک، به طور موقت بزرگ می شوند ؛ تخریب دیواره های آلوئولی موجب نارسایی در انتقال اکسیژن، و کربن دی اکساید به داخل و خارج خون می گردد.

پزشکان می دانند که این تغییرات، به آسیب ریه ها به دنبال نقش تشریحی چگونگی رویداد علایم فوق بستگی دارد : تخریب دیواره های آلوئولها با فیبرهای الاستیک آن موجب سخت شدن و کاهش انعطاف پذیری ریه ها شده و موجب سختی تنفس می گردد ؛ کاهش انعطاف پذیری باعث کلاپس راههای هوایی (برونشیولها) شده در نتیجه هوا نمی تواند به درستی از ریه ها خارج شود و تمایل دارد که در داخل ریه محبوس گردد ؛ انبساط کم ریه در طول تنفس بعدی موجب کاهش مقدار هوای استنشاق شده می شود. در نتیجه هوای کمتری برای تبادل گازها وارد ریه ها می گردد.

چطور شما مبتلا به امفیزم می گردید؟

پزشکان می دانند که 80تا90 درصد موارد به علت استفاده از دخانیات است. مواد شیمیایی موجود در دود تنباکو به بافت ریه حمله می کند و موجب آسیب کیسه های هوایی می گردد. همچنین این مواد شیمیایی التهاب زا موجب التهاب راههای هوایی شده و باعث بیماریهای دیگر مثل برونشیت طولانی مدت (مزمن) که اغلب در بیماران با امفیزم پیشرفته دیده می شود، می گردد.

امفیزم چقدر خطرناک است؟ 

امفیزم یک بیماری جدی است و می تواند تهدید کننده زندگی باشد، اگر چه یک بیماری است که در آن تغییرات در ریه ها برگشت پذیر نیست، نشانه ها و پیشرفت آن اغلب می تواند با تغییر در شیوه زندگی و استفاده مناسب از داروها کاهش یابد. امفیزم موجب تنفس مشکل و ناکافی می گردد. به علاوه، به علت کاهش ظرفیت تبادل گازها با هر تنفس لازم است مداومتر تنفس انجام پذیرد. به علت ناراحتی و عدم ظرفیت کافی ناشی از این مشکل، کیفیت زندگی بیمار تحت تأثیر قرار می گیرد. 

چه مدت امفیزم به طول می انجامد؟ 

وقتی امفیزم پیشرفت کرد دیگر برگشت پذیر نیست و در نتیجه از آن هنگام در تمام طول زندگی وجود خواهد داشت.

چطور آمفیزم درمان می شود؟

امفیزم با داروهای گشاد کننده برونش درمان می شود که راههای هوایی را با شل کردن راههای باریکتر هوا (بنام برونشیول ها) باز می کند و موجب پر و خالی شدن راحتتر ریه ها می گردد. هرچند، مهمترین درمان، قطع مصرف سیگار است. بیماران با ادامه مصرف سیگار در مقایسه با آنهایی که مصرف سیگار را قطع می کنند دارای تغییرات سریعتر در عملکرد ریه هستند. ( مهیا نیوز )

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دسـتـگـاه تـنـفـسـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: