بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

برای ترک سيگار کمکم کنيد !

نظر خواهی ترکمن مدیکال در مورد ترک سیگار

سلام دوستان خیلی خوبم

در حال حاضر روی « بیماری سیگار کشیدن » تحقیق میکنم . نمیدانم آیا تا بحال  کسی اصطلاح « بیماری سیگار کشیدن » را بکار برده یا نه  . شاید اولین کسی باشم که این ترمینولوژی  را بکار میبرد . بهر حال دوستان ، اینبار هم بسیار شادمان و سپاسگذار خواهم بود که در این پژوهش ، بالاخص در نحوه ترک آن ،  یاریم نمائید . البته میدانم که اکثر ( شما ) دوستانم سیگاری نیستید ، لیکن شما میتوانید نظرات خود ، تجربیات آشنایان و یا مطلب مهمی از جراید معتبر را ارسال نمائید .

خدا یارتان . همواره پیروز و کامیاب باشید .

*******************************************

از دریافت نظرات دوستان مسیار مسرور گشتم . از یک یک شما سپاسگزارم. قسمتی از نظرات شما :   

يه  خانگی = واقعا سيگار کشيدن بيماری است و انهم از نوع مزمن بدخيم روانی

محمد کر=در دوران ترک سيگار قدم زنی مخصوصا با کودکان ويا با سگ را پيشنهاد ميدهم . سيگار زيانهای زيادی دارد مثلا میدانیم که آسپرین و دیگر داروهای آنتی پلاکت برای جلوگیری از حمله قلبی و سکته مغزی ضروری است.البته فاکتورهایی در ضعف پاسخ ضد انعقادی به آسپرین نقش دارند.

شقايق کوچک=سلام . اگر خدا ميخواست که انسانها سيگار بکشند يک دود کش بالا سرشان نصب ميکرد .

يه سيگاری ترک کرده  =تاریخ جدی ترک را مشخص کردم .اگر تصميم به سيگار کشیدن داشتم خودم را وادار میکردم ۳۰ دقيقه صبر كنم معمولا پس از ۱۵ دقيقه ميلم از بين مي‌رفت .نفس عميق میكشيدم مثل حالت سیگار کشیدن . پولي را كه هر هفته براي خريد سيگار خرج مي‌كردم چیزهای مورد علاقه ام را میخریدم . برای خودم چندين سرگرمی ايجاد کردم .از سيگاريها فاصله گرفتم .

 مهدی=بکشند . اينقدر بکشند تا کشش پاره بشه.

رضا موتوری= همه سیگاریهای با تجربه میدانن که سيگار به سيستم‌هاي بدن صدمه وارد مي‌كند و به فشار خون نيز آسيب مي‌رساند. نيكوتين در سيگار عروق را سخت مي‌كند و به آنزيم‌هاي بافت‌هاي ريه صدمه مي‌زند. سيگار به ديواره شش‌ها آسيب وارد كرده و باعث برونشيت مزمن مي‌گردد. منجر به سرطان ريه شود. من بارها در صدد ترک آن آمدم ولی موفق نشدم . گل محمدی=با عرض سلام . سايت ملی و سازنده ای داريد . موفق باشيد . يافتن يک سرگرمی در دوران ترک سيگار بهترين مورد ميباشد .

ياشار=چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشيمانی

غريبه=در مورد سئوالتان اخيرا در اينترنت خواندم که از روشی بنام تصور درماني جهت ترک استفاده میشود . بدین ترتیب که ابتدا بيمار به استراحت ماهيچه ها و تمرينات تنفسي به منظور آرامش و تمركز مغز ميپردازد سپس خود را در شرايط سلامت و در حال انجام فعاليتهاي ورزشي تصور ميكند . البته آشنایی به این روش ندارم . خوب دیر وقت شده برم بخوابم . موفق باشید .

مراد ايری= اثر روانی که سیگار بجا میگذارد تقریبا مثل مواد مخدر قوی است . در واقع واکنش مغز انسان در برابر سیگار همانند واکنش آن در برابر هرویین است. چرا که پس از مصرف سیگار همان کانال‌هایی در مغز شروع به فعالیت می‌کنند که پس از مصرف مخدر فعال می‌شوند . و برای غير فعال کردن صبر و زمان لازم است . اميدوارم کمکی به نموده باشم .

دکتر صادقی= به نظر من : مصرف سيگار قبل از ۲۰ سالگي خطر معتاد شدن را افزايش مي دهد بسياري از افراد معتاد به مواد مخدر قبل از سن ۲۰ سالگي سيگار کشيدن را تجربه کرده اند.البته وقتي ورزش در زندگي جوانان به فراموشي سپره مي شود يک تعارف کوچک جوان را به سمت سيگاري شدن و در ادامه اعتياد مي کشاند .

مژگان=آقای دکتر آنطور که من فهميدم نيکوتين موجود در سيگار فعاليت مغز را بهبود ميدهد ولی اعتياد آن خطرناک است .استعمال دخانيات در سن هاي پايين سرعت و دقت را در کسب اطلاعات و نگه داشتن آنها در مغز پايين مي آورد و اين در حالي است که استعمال دخانيات عملکرد مغز را نيز دچار اختلال مي کند. مطالعات يک حقيقت شگفت انگيز را نشان مي دهد که آن وجود نيکوتين به عنوان يک نيروي تقويت کننده در مغز براي افراد مسن است. بای

احمد=شنيدم که : با یک قرص جدید به نام chantix افراد سیگاری به راحتی می‌توانند سیگار خود را ترک کنند. این قرص باعث کاهش و تنظیم هورمون‌هایی در بدن می‌شود که باعث احساس رضایت در هنگام سیگار کشیدن می‌شوند. از پنج نفری که این دارو را به مدت 12 هفته استفاده کردند یک نفر بعد از یک سال به طور کامل سیگار را ترک کرد.بارانی و بهاری باشید .

قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات=اصطلاح بیماری سیگار کشیدن بسيار متناسب است.يک نوع مالیخولیایی آن بیماری سیگار کشیدن در فضا های بسته به دور از چشم دیگران (مثلا در پله های اظطراری ساختمانها) است.

کسلخه=قربونت رم دکتر . بعد از سئوالتان روی تغذيه در ايام ترک مطالعه نمودم که موارد ذیل مفید هستند : مصرف عرق شاه تره – سير – آدامس هاى نيكوتين دار يا چسب آن – كشمش، انجير و بادام ( هميشه به همراه باشد ) –

زی زی گولو=ببين دکی جان منم همينطور ولی تنها راهش مثل ترک کردن مواد مخدر به تدريج پايين آوردن دوز دريافتی بدن و قطش وگرنه هيچ راهی نداره

واگويه=فقط با یاری نیروی برتر وجودم- خدای عزیز- مصرف نیکوتین را قطع کرده ام. مطالبتان بسيار مفيد است. موضوعی را که به تازگی فهميده ام اينست که کسی که فقط ۴ عدد سيگار در عمرش کشيده باشد ده سال طول ميکشد تا اين عادت بکل از وجودش ريشه کن شود.. کار باارزشی را شروع کرده ايد.

مخلص آقای دکتر=بايد دانست که شخص سيگاری چند سيگار ميکشيده . به اندازه سيگارهايی که ميکشيده بايد سرگرمی پيدا کند تا خلا زمانی سيگار کشی را در ايام ترک سيگار را با این سرگرمی ها پر کند . والسلام .

دوست=سلام .دندانپزشکی میگفت : در يك مقايسه بين افرادي كه سيگار را ۱۳ سال پيش كنار گذاشته بودند و افرادي كه اصلا سيگار نكشيده بودند، مشاهده شد كه سلامت لثه‌هاي آنها كاملا مشابه يكديگر است و هر دو لثه‌هاي تقريبا سالمي دارند. به اين خاطر برای ترک سيگار هيچ وقت دير نيست .

سارا=بعضی قومیتها مسئله ناس نیز وجود دارد . نيكوتين تنباكوي جويدني سريع‌تر از سيگار وارد خون مي‌شود، کسی میگفت که نگهداشتن ۳۰ دقيقه‌اي مقداري تنباكو در دهان معادل مصرف ۴ نخ سيگار است.و خطر ابتلاي به سرطان دهان را بسيار بالا مي‌برد و عامل مهمي براي پوسيدگي دندان خواهد است.

بی بی رقيه=درود بر شما . لابد اين سيگاريها پول و جان مضائف دارند که اينقدر آنها را دود ميکنند.

بهروز=عادت هاي سيگار كشيدن خود را بررسي كنيد.برنامه روزمره خود را به نحوي تغيير دهيد كه سيگار كشيدن سخت تر به نظر بيايد. سيگار را نخي و دانه اي بخريد نه بسته اي يا جعبه اي. چاي يا قهوه را يك روز در ميان بنوشيد آبميوه بنوشيد آدامس يا آب نبات  در دسترس داشته باشيد زمان كشيدن سيگار روزانه را به تأخير بياندازيد، سعي كنيد هر سه يا چهار روز يك بار، اولين سيگار را ديرتر بكشيد.تمام زيرسيگاري ها، فندك ها و كبريت ها را دور بريزيد. از محصولات جايگزين نيكوتين يا كمك هاي ديگر استفاده كنيد.  از مكان هايي كه شما را به ياد سيگار مي انداز دوري كنيد مواظب باشيد عواملي كه باعث پسرفت شما مي شوند فريبتان ندهد. در پايان هفته، موفقيت خود را جشن بگيريد، اما باز هم مواظب باشيد.

مردانی=ترک سيگار فقط يک ذره ميل و دو ذره اراده ميخواد والسلام .

جننت=سلام . در ارتباط با دسته گلهایی که جنابان بیماری سیگار کشی به آب میدن : افرادي كه اطرافيان سيگاري دارند حتما در رژيم غذايي روزانه خود از مقادير فراوان ويتامين C استفاده كنند. مصرف روزانه مكمل ويتامين C احتمال بروز عوارض ناشي از استنشاق تحميلي دود سيگار را در افراد غيرسيگاري كاهش مي‌دهد .

طب=روزانه چند وعده ميوه و سبزى تازه و متنوع بخوريد.  سيگار ذخاير ويتامين ث بدن را هدر مى دهد. لذا سيگارى ها دو تا سه برابر بيشتر از ديگران نيازمند ويتامين ث هستند..مصرف الكل را متوقف كنيد . مطالعات نشان داده اسيدهاى چرب امگا سه موجود در ماهى قادر است ابتلا به بيمارى هاى ريوى در سيگارى ها را تا چند درصد كاهش دهد.عرازی=سلام دکتر جان . آقا دکتر وقتی افراد مبتلا به بيماری سيگاری گشی خودشان به خودشان رحم نميکنند ، چرا ما به آنها دل بسوزانيم . پیروزی از آنتان . کارتان هميشه درسته .

رويا=یکی از مسائل کاهش سیگاریها است که می‌توان با گسترش تبلیغات بر ضد سیگار و دخانیات، میزان مصرف کنندگان را کاهش داد. علاوه بر این، افزایش قیمت دخانیات و مالیات می‌تواند راهکار دیگری باشد.

جمشيد=انتخاب مشاور يکی از موضوعات مهم ميباشد . که وقتی سیگاری ميل سيگار کشيدش گرفت با آنها مشورت کند . مشاور ميتواند روانشناس ، دوست سيگار ترک کرده ، شخص دلسوز ، شخص متنفر از سيگار باشد .

شمالی=میگویند در ایران مردم بخاطر اینکه وضعیت کشور از جنبه هایی منفی است مردم سیگاری میشوند . شاید این موضوع تاثیر گذار باشد اما من دیده ام که در چندی از کشورهای پیشرفته و مرفه مردم بیشتر از ایران سیگار میکشند .مطالعه هزاران دوقلوی آمریکایی نشان داده است تفاوتی بین مردان و زنان برای مشکل در ترک سیگار وجود نداشته. در این مورد ظاهرا ژنتیک در هردو جنس نقش کلیدی دارد. البته اجتماع مهم ترین تاثیر را در جلوگیری از روی آوری به کشیدن سیگار دارد.

کاکاجان=واكسن سيگار خوشحال كننده‌ترين خبري بود كه در سال گذشته شنيدم. اين واكسن كه با نام نيكواكس ساخته شده و قرار است تا چند سال دیگر به صورت انبوه به بازار عرضه شود مي‌تواند ميل انسان‌ها نسبت به اصلي‌ترين قسمت سيگار يعني نيكوتين را از بين ببرد.

سحر=به نظر من هر فرد سيگاری رو بايد به شيوهء خاص خودش ترک داد. درسته عوارض سيگار روی همه يکسانه ولی فکر کنم نميشه کسی که واسه فرار از استرس سيگار ميکشه و کسی که مثلا…. واسه رو کم کردن سيگار گرفته دستش يکجور ترک داد.

مرضیه=سلام به نظر من مهمترینش این که طرف خودش بخواد وئ این که اکثر ادمها بر اثر فشار کار و ذهنیت منفی خودشون به سیگار روی میارن دیگه واقعا نمیدونم و توی نظرات دوستان یک چیزایی فهمیدم

دکتر  توفيق‌جو=يکي از عوامل در گرايش به سيگار، وجود دوستان ناباب است معمولا اين عامل نقش بارزتري دارد زيرا افراد بيشتر تمايل دارند که با همسن و سال خود باشند و از وجود آنها استفاده کنند که اين امر نياز به هماهنگي دارد و هماهنگي با دوستان، پذيرفتن ارزشهاي آنان است.

غنچه و مهدی=كشيدن يك سيگار پس از غذا به اندازه كشيدن ده سيگار قبل از آن ، زيان دارد و امكان ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد

مهران =دو موضوع قبل از ترک سيگار خيلی مهم است : يکی برهان قاطعی که در طول ترک آويزه گوش بيمار سيگاری باشد . دوم تعيين زمان قطعی شروع ترک سيگار . آقای دکتر اصطلاح بيماری سيگار کشيدن را فکر کنم اولين بار شما استفاده ميکنيد ، چرا که من هيچ جا نتوانستم آنرا پيدا کنم و واقعا اصطلاح درستی است .

پروين= در مورد به اجرا در آوردن هر تصميمی مهمترين چيز خواستنه. خواستن نه تنها به معنی توانستن هست که به معنای عميق ترش يعنی رسيدنه.پس خواستن رسيدنه .به نظر من تا نخواهيم هيچ اتفاقی نمی افته.

مهتاب=برای ترک سیگار باید با روش های مثبت اضطراب را تخلیه کرد، مثل ورزش، داد زدن، نوشتن و حرف زدن. تشکر از ابتکار عملتان .

وبلاگ خواندنی ها از مجلات قديمی =آقای دکترمن ميخواهم سيگار را ترک کنم ولی متاسفانه سيگار مرا ترک نمی کند .چه کنم ؟

بدون نام=سلام . من امروز ديگه شروع به ترک ميکنم . باداباد. مطالب دوستان شما آقا دکتر منو غيرتی کرده .

ميترا=برنامه روزانه‌تان را متنوع كنيد . به پياده روي برويد . آب و آب ميوه بنوشيد. وقتي ميل به سيگار كشيدن در شما به وجود مي‌آيد، دست‌هايتان با كاري مثل بافتني، سوزن دوزي يا چوبكاري مشغول كنيد.

تکه=در سومين ماه ترک سيگار هستم . در ماه اول کمی مشگل جسمی و روحی داشتم  ولی الان فقط مقداری گرفتاری روحی دارم . بعضی اوقات صرفا دلم ميخواهد سيگار بکشم اما خمار نيستم .

شقايق + داريوش =نیکوتین ماده‌ای است که از سلول‌ها و تومورهای سرطانی محافظت کرده و از نابودی آنها توسط داروها جلوگیری به عمل می‌آورد. از این روست افراد مبتلا به سرطان ریه که به کشیدن سیگار نیز ادامه می‌دهند بیش از سایرین که کشیدن سیگار را ترک می‌کنند در معرض خطر مرگ قرار دارند.

سيامک ( دانشجو سيگاری )=ترک سيگار اراده قوی لازم داره . هر کی آنرا ندارد شروع به ترک نکند ُ چرا که دوباره در نصف راه شروع به کشيدن ميکند .

محمد – بندر ترکمن=يکی از مسائل سيگاريها سرفه است . حساسيت رفلكس سرفه در سيگاري‌ها كمتر از افراد غيرسيگاري است. شايد به عمين علت كساني كه سيگار مي‌كشند بيشتر دچار عفونت‌هاي ريوي مي‌شوند چرا كه سرفه آنها به اندازه كافي در خروج ترشحات و باكتري‌ها از ريه موثر نيست.البته آنطور که دوستان من بعد از ترک سیگار گفته اند فقط دو هفته پس از ترك سيگار ، رفلكس سرفه بهبود مي‌يابد.به عبارت ديگر اين آسيب مربوط به كشيدن سيگار قابل برگشت است..

کيومرث=دکتر ميدونی الان درست يک ماه و ۳ هفته است سيگار نميکشم . سيگار دوست و محبوب و نازنين من بود . شايد که هيچ کس نتوانست مثل او مرا تحمل کند . من با سيگار عزيزم بيتوته و قيقوله طولانی داشتيم اما هر دو بنا را بر آن دانستيم که از هم دور باشيم .

مهناز شيرازي=قرارگرفتن در محيط آلوده به دود سيگار يا مواد مخدر به علت بالا بردن سطح دي‌اكسيدكربن محيط نه‌تنها موجب خستگي زودرس جسم و روان شده، بلكه عمل طبيعي نظام عصبي و حافظه را نيز مختل كرده و تاثيرات دائمي بر روي حافظه خواهد گذاشت .

آذر=سيگار ايرانيان را مي‌بلعد =میگید چرا آقا دکتر ؟ =شايد اگر فقط يك دليل براي همه تلاش ها جهت مبارزه با دخانيات در سطح بين‌المللي لا‌زم باشد، كافي است بدانيم: بيش از 500 ميليون كودك در جهان در معرض دود سيگار تحميلي هستند و سيگار در هر 5/6 ثانيه نفر را در دنيا به كام مرگ مي‌فرستد. فقط در كشور خودمان فعلاً، در هر 10 دقيقه يك نفر به علت مصرف دخانيات از دنيا ميرود كه تا 10 سال آينده اين رقم به هر 2/5 دقيقه يك مرگ خواهد رسيد.

علی=من یکسال همه انواع سیگاری رو که در ایران بود امتحان کردم که ببینم چی داره که مردم میکشن؟ چون بسیاری از روشفکران و متفکران و دانشمندان و افرادی که براشون ارزش قائلم سیگاری بودن و هستن. آخرش هم هیچی توش ندیدم و ولش کردم. به نظر من اعتیاد به سیگار کاملا جنبه روانی داره. چون هیچ اعتیاد جسمی برای من ایجاد نکرد.

واگويه=سلام- چيزی که به نظر من خيلی مهمه اينه که فرد بفهمد برای کنار گذاشتن هر بیماری از جمله سیگار کشیدن بايد يک راهکار و یک دارویی وجود داشته باشه. از آنجا که اين بيماری درصد زياديش جسمی نيست بلکه روانی است پس بايستی يک راهکار روحی برايش پيدا کرد. من اين راهکار را از انجمن معتادان گمنام الهام گرفتم. و آن عبارت كليدي (فقط براي امروز) هست. به خودم مي گويم فقط براي امروز سيگار مصرف نميكنم از فردا خبر ندارم. مضاف بر اينكه پذيرفتم با اينكه از آن لذت مي برم اما اين لذت سالم نيست و از خداوند خواستم كه كمكم كند و اين درخواست را هربار كه وسوسه برايم پيش مي آيد تكرار و تكرار ميكنم. ازش شهامتي ميخواهم تا تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم..

کلته=روزی یک سیگار کشیدن با ۲۰ تا کشیدن فرقی ندارد . اگر سیگاری‌های قهار که روزی بیش از ‪ ۱۵‬عدد سیگار می‌کشند میزان مصرف خود را ‪ ۵۰‬درصد و یا بیشتر کاهش دهند، چه فوایدی برای سلامتی آنها در بر دارد. در یک مطالعه، محققان میان سیگاری‌های قهار که به عادت خود ادامه دادند و افرادی که در جریان این مطالعه میزان مصرف خود را به نصف رساندند، تفاوت قابل توجهی از لحاظ مرگ‌ومیر زودهنگام ناشی از بیماری قلبی عروقی، سرطان‌ها و دیگر دلایل مشاهده نکردند.

بدون نام=برای سیگاریهای در حال ترک نفس عمیغ خیلی مهم است . نفس عميق باید كشيد و توجه داشت كه نفس كشيدن شبيه زماني كه سيگار کشیدن مي‌تواند به شبيه‌سازي حس پك زدن كمك كند اما با اين تفاوت كه به جاي دود سيگار، هواي پاك دارد بدن میشود .

احمد=ترک سیگار چندان هم کار سختی نیست . تنها نباید به خود تلقین منفی کرد .

رضا کرمی=به نظر من سيگار تنها کسيت که خيلی راحت انسان رو فريب ميده و هم پولشو ميگيره هم سلامتيشو بعضی مواقع هم جونشو.

طبرستان=سلام من سيگاری نيستم ولی يک آمار از عربستان در مورد سيگاری ها به شما بدهم که گفته شده ۶۰۰ هزار نفر از زنان عربستان سيگاری هستند که ده درصد کل سيگاری های عربستان را تشکيل می دهد. البته فکر نمی کنم برای شما مفيد باشد. به اميد ديدرا

ياشار=کوچک که بوديم با يک چيز کروی به اسم تيله يا سنگ مرمر بازی ميکرديم . اگر سيگار را ترک ميکنيد ۱۰ – ۲۰ تيله را در يک توری پارچه ای بريزد و بدوزيد و با آن در پنجه دست بازی کنيد . اعصابتان را خيلی راحت خواهد کرد .

سيگاری تقريبا خلاص شده=يک موضوع در مورد سیگار اتلاف زمانی است که سيگار در پی دارد . يعنی اول تصميم گرفته ميشود . بعد سیگار برداشته ميشود . کبريت يا فندک پيدا ميکنيم . روشن ميکنيم . ميکشيم . خاموش ميکنيم احتمالا لم ميدهيم من فکر کنم هر سيگار به اين ترتيب ۱۰ دقيقه وقت فکری ميگيرد و ۲۰ سيگار ۲۰۰دقيقه وقت ما را ميگيرد يعنی سه ساعت خورده ای وقف سيگار کرده ايم اگر اين وقت را ……

زهرا=زمانی بود که در اثر یک فتوا مردم ایران قلیانها را شکستند . از انجايي که عنصر مذهب در ميان ملت ايران عنصرى مسلط است ، علماى مذهبي مي توانند با فتواهايي که دراين باره صادر مي کنند نقش موثرى دراين باره داشته باشند.

سيد رضا=کسانی که تازه سیگار را میکشند در اوایل نمیدانند چه مصبیتی در آتیه دامنگیرشان خواهد شد و وقتی سن آنها به جای لازمه میرسد آنوقت میفهمند که از این نازنین مو طلایی تن سپید چه ضربه ای خورده اند ضرباتی چنان : فشار خون بالا.- انسداد عروق خوني و در پي آن سكته قلبي و مغزي – كاهش ويتامين C.- كاهش كارايي سيستم ايمني بدن.- سرطان دهان، گلو، حنجره و ريه. برونشيت و آمفيزم.- زخم معده.- كاهش وزن.- كاهش حواس بويايي و چشايي.- چين و چروك پوست .- ناباروري در مردان.

رومئو =آدم بی انگیزه اراده هم نداره و آدم بی اراده هیچ تصمیم مهمی تو زندگیش نمی تونه بگیره چه ترک سیگار چه تصمیمات دیگه ….

آبتین=بعد اينکه سيگار کشيدن بيماری نيست بيش تر شبيه جرم هست…سرمايشونو ملت می دن به يه مشت آشغال و اين يعنی جرم…نظر من فقط همينه

کاوه=چون همانطور که سیگار کشیدن می تواند تبدیل به یک عادت شود، سیگار نکشیدن نیز می تواند نوعی عادت باشد. گرچه این موضوع را نباید فراموش کرد که ترک یک عادت و یا روی آوردن به عادتی دیگر کار ساده ای نیست.استفاده از تمرکز و نیروی فکری- با تمرکز و استفاده از نیروی درونی خود می توانید عادت به سیگار کشیدن را به عادت سیگار نکشیدن تبدیل کنید. توجه کنید که اگر قصد چنین کاری را دارید باید با استفاده از نیروی فکری و تمرکز به مقابله با آن بروید. بعضی ها ورزشهای روحی مانند یوگا را حتی برای ترک سیگار پیشنهاد می کنند. برخی از کارشناسان و متخصصین حتی گوش دادن به آهنگهای شاد یا آرام و meditative را توصیه می کنند،

رضا=خوشبختانه تا الان از سیگار استفاده نکردم .و  چیز هیجان انگیز و ارضاء کننده ای توش نمی بینم . به نظر من فقط آتیش کردن اسکناسه و دیگر هیچ !ولی در مورد لفظ بیماری با شما موافقم .فکر کنم یک بیماری روانی باشه و به نظر می آد که تبدیل به یک عادت غلط در می آد .

عثمان=سه ماه است که سيگار نميکشم ولی دو-سه ماه برای ترک سيگار کافی نيست . سیگاری بودن يک بيماری تدريجی مزمن است که آهسته آهسته به جان ما رسوخ کرده و آهسته نيز بايد خارج گردد .

مهدی=من ۲۵ سال است که روزی ۲نخ سيگار ميکشم بعضی اوقات هم يکماه نميکشم مثل زمانی که به حج رفتم. يکجور عادته مثل بقيه عادتها که با اراده ميتوان آن را کنار گذاشت ولی از دو سه نخ نميشه گذشت

کميش دپه چی=هر سيگاری بايد اين احساس را پيدا کند که سيگاری که مصرف می کند همانند تيری است در قلب خودش . برای نيل به اين احساس خطر بايد روی فرد مورد نظر با علم روانشناسی کار شود . معمولا آدمی از خطر دوری می کند فقط بايد اين خطر برايش شناخته شده باشد .

مايا=سلام…پيشنهاد من اينه که تحقيقتونو در دو جهت موافق و مخالف دنبال کنين…فکر می کنم دونستن دلایل تنفر خیلی ها از سیگار…به اندازه دونستن دلایل علاقه خیلی های دیگه به سیگار جالب و مهمه…خود من …چون عاشق تجربه کردنم…و حِرفمم این حسو تقویت میکنه…بعضی وقتا وسوسه میشم …ببینم واقعا سیگار چیه که گاهی وقتا سیگاری ها اونو از نون شب واجب تر می دونن ..ولی به خاطر تنفرم از سیگار…فکر این تجربه رو از سرم بیرون می کنم…چرا؟…آیا دلیلم فقط حفظ سلامتی…رعایت حقوق دیگران…یا چیزایی مثل اینه؟…یا سوای اینا دلیل دیگه ای هم دارم؟…که در جواب باید بگم…بله …دلیل خیلی مهمی دارم که به ضمیر نا خوداگاه من…و حوادث تلخ و ناراحت کننده ای که که تو این ضمیر…سالهاست پنهان شده ….بر می گرده…اگه بتونین این دلایل رو هم جمع کنین و در حقیقت تحقیقتون تلفیقی از جسم و روان ‌آدما(و زندگی فردی و اجتماعی شون) باشه…نتایج فوق العاده ای به دست خواهید آورد…امیدوارم نتایج تحقیقتونو اینجا بذارین تا مثل بقیه مطالبتون ازش استفاده کنیم…ممنون

بهار=ادعای بزرگی به بزرگ منشی ست و نه کام گرفتن از سیگار!اگر نمی توان بدون سیگار به تفکرات بزرگ رسید با آن نیز بزرگی تفکراتمان را له می کنیم.اگر نمی توان افسردگی را بدون سیگار درمان کرد با آن نیز افسردگی تبدیل به قسمتی از شخصیت مان می شود.از آدمهای بزرگی که حتی سیگاری هستند می خواهیم سعی کنند بزرگتر فکر کنند. و یا لااقل به کمترین حد حقوق دیگران تجاوز نکنند.

بدون نام=چرا لبم را روی يک دودکش بگذارم و آنرا ببوسم ؟

ژيلا=خطاب به سيگاريها :بعد از اينکه تصميم به ترك سيگار گرفتيد، لازم است تاريخي را براي شروع در نظر بگيريد. قصور در اين كار خيلي راحت ميتواند باعث ترغيب شما در به تاخير انداختن تـرك سيگار تا مدتي نامعلوم گردد. همچنين بايد ببينيد كه آيا ميخواهيد به يكباره آن را كنـار بگذاريد و يا به تدريج. البته معمولا بهتر است كه به يكباره اين كار را انجام دهيد. اگر به كشيدن حتي يكي دو نخ سيگار ادامه دهيد، بازهم ممكن است مانند گذشته در دام بيفتيد.با يكي از دوستان يا يكي از اعضاي خـانـواده خـود بسته و به هر كسيكه ميشناسيد اعلام كنيد كه قصد ترك سيگار را داريد تا غرورتان شمـا را در راهـي كه ميرويد ثابت قدم نگاه دارد.

ايری=برچسب‌هاي نيكوتيني مقادير ثابتي از نيكوتين را از طريق پوست به بدن مي رسانند و مانع تمايل شديد فرد به سيگار كشيدن مي‌شوند.فهرستي از دلايل علاقمندي خود به آن فراهم كنيد و فهرستي هم از دلايل علاقمندي خود به سيگار كشيدن تهيه نماييد. راه هايي براي مقابله با وسوسه سيگار كشيدن، پيدا كنيد و از خانواده و دوستانتان هم بخواهيد شما را ياري كنند.

 احمد=سلام . من حدودا ۳۰ سال هست که سيگار ميکشم . حقيقتش از سيگار هم ذله شده ام . چندين بار ترک کردم اما از مرز يک ماه نتوانستم خارج گردم . مثل اينکه بيماری سيگار کشيدن جدا مرخصی داره اما ترخيصی نداره . با خواندن مطالب دوستانتان يک بار ديگر ميل ترکم گرفته .

محسن=راههاي زيادي وجود دارند كه يافتن روش مناسب كليد موفقيت شماست.تاريخ معيني براي آخرين سيگار خود تعيين كنيد .اين تاريخ را به اعضاي خانواده و دوستان خود اعلام كرده و از آنها پشتيباني بخواهيد.اگر دوست شما هم سيگاري است ، سعي كنيد هر دو با هم سيگار را ترك كنيد.بخاطر داشته باشيد كه نشانه هاي قطع نيكوتن نشانه هاي واقعي بهبودي مي باشد .

آزادنويس= يکی از موارد مهم در ترک سيگار آب ميباشد . تا حد لازم بايد آب نوشيد مخصوصا وقتی ميل به سيگار پيدا کرديم .

حامد= باور غلط : آثار فيزيکي نيکوتين ۶ ماه به طول مي انجامد .باور صحيح : اثرات نيکوتين در حدود ۳ تا ۱۰ روز در بدن باقي مي ماند .* باور غلط : بيشتر سيگاريها بعد از ترک سيگار به طور چشمگيري افزايش وزن پيدا مي کنند .باور صحيح : يک سوم از سيگاريهاي سابق به طور متوسط ، بين ۵/۱ تا ۵/۳ کيلو تغيير وزن پيدا مي کنند .* باور غلط : سرفه کردن ناشي از سيگار از سيستم ايمني بدن براي التيام عوارض سيگار ناشي مي شود .باور صحيح : سرفه کردن ناشي از سيگار به علت تخريب مخاط محافظ شش هاست که در نتيجه آن ريه در معرض عفونت ها و عوامل سرطان زا قرار مي گيرد .* باور غلط : سيگاريها بعد از سال ها سيگار کشيدن در معرض عوارض سيگار قرار مي گيرند .باور صحيح : سيگار در هر زماني آسيب هاي خود را به بدن مي رساند و خطرات عامل ژنتيکي در ميزان و نوع آن دخالت دارد .باور غلط : بيشتر سيگاريها دراولين کوشش خود موفق به ترک سيگار مي شوند .باور صحيح :بسياري از سيگاريها بارها سيگار را ترک مي کنند تا اينکه بالاخره موفق به ترک سيگار مي شوند .

دانشجو ايرانی در فرنگ=در کشوری که من زندگی ميکنم سيگار گران است . يک بسته سيگار ۲۰ نخی تقريبا ۱۰ دلار ميباشد . روی بسته های سيگار هم عکسهای وحشتناکی در مورد سيگار و اخطار لازمه هست .سیگارها را نیز در دید عام جهت فروش گذاشتن و فروش آن به کودکان و نوجوانان غدغن است . ول مردم تقريبا به اندازه ايران سيگار ميکشند . يعنی گران کردن و عکس ترسناک قوطی تاثيری ندارد. به نظر من بايد کارخانه سيگار سازی را بايد بست . و سيگاريها هم با اراده خود بايد سیگار را ترک کنند .

تايماز=شش ماه است که بعد از ۱۶ سال سيگار را ترک کرده ام . خدا شاهده که سرفه های وحشتناکم همسايه ها را بيدار ميکرد ! اما حالا ديگه راحت شده ام . در ضمن قبلا سرماخوردگی من ۲ هفته طول ميکشيد تا درست شم . حالا در يک هفته بهبود مييابم . دوستان سيگاری ترکش چندان سخت نيست . ولش کنيد و به سيگار انگشت وسطی خود را نشان بدهيد .

زبرجد=با سلام موارد زير در ترک سيگار موثر است:۱- ارده شخص۲- نشان دادن رويداد های آينده برای فرد سيگاری مثل استفاده از تصاوير افراد مبتلا به انواع سرطان و یا ناهنجاری های دیگر بدليل استفاده از سيگار ( مورد بسيار خوبی که چند وقت پیش در استفاده از تصاوير فوق در روی پاکت های سيگار در کشور های ديگر انجام شد) و…

کيانوش=سلام نميدونم که در اين مورد چی بايد بنويسم فقط به چند مورد اشاره ميکنم که:۱-پدر بزرگ بنده در زمان قبل از انقلاب چشمهايش دچار مشکل ميشود و مورد عمل جراحی قرار ميگيرد زمانيکه بعد از عمل جراحی دکتر جهت معاينه به کنار تخت وی ميايد مشاهده ميکند که وی در حال کشيدن سيگار بوده بهش ميگه که درويش سيگار برای چشمانت ضرر داره و بايد ترک کنی اونم بلافاصله سيگار خودش رو خاموش ميکنه و به همراه پاکت سيگار به سطل آشغال ميندازه و پس از حدود سی سال که سيگار ميکشيده بلافاصله با اراده پولادين خودش ديگه سيگار نکشيد تا الان که وی حدود هشتاد و اندی سن دارد و بنظر خودم از همه ما سالمتر ميباشد.۲- پدر خودم هم بعد از حدود بيست سال از شروع کشيدن سيگار يکروز صبح بدون مقدمه چينی و کم کردن بمرور سيگار کشيدن رو کنار گذاشت (الان حدود بيست و چند ساله که نميکشه).۳- همکار و دوست خودم هم الان حدود ۱۱ ساله که مثل پدرم سيگار رو ترک کرده و کنار گذاشته و نميکشه.۴- يکی ديگه از همکاران خودم که دائم بهش اصرار ميکرديم ترک کنه تاريخ ۱۶/۱/۷۶ رو برای اينکار انتخاب کرده بود و بلافاصله بعد از رسيدن به اين تاريخ ديگه نکشيد تا الان که با هم هستيم.

کاوه=کوتاه کردن حجم سیگار.یکی از روشها، برش و کوتاه کردن اندازه و مقدار سیگار است. اگر نمی توانید تعداد سیگار را کم کنید و یا این موضوع برای شما بسیار سخت است، سیگارهای خود را با استفاده از قیچی کوتاه کنید و یا پس از روشن کردن آنها را پیش از اتمام خاموش کنید. برای برنامه ریزی اینکار می توانید ماه اول یک سوم از هر سیگار را ببرید، ماه دوم آنرا نصف کنید و ماه سوم دو سوم آنرا قیچی کنید. ماه چهارم نیز سعی کنید هر دو یا سه روز یکبار یک نصفه سیگار بکشید.استفاده از محصولات ترک سیگار-استفاده از محصولات ترک سیگار نیز می تواند ایده خوبی باشد.

لباس دخانيات را از تن بيرون كنيد=چرا از ديگران براي رنگ كردن خانه و يا اثباب كشي درخواست كمك ميكنيم؟چون وقتي بار مسؤليتي را با دوستان تقسيم مي نماييم راحت تر مي توانيم از عهده اش برآييم. وقتي همزمان با دوستتان سعي در ترك سيگار ميكنيد، ميتوانيد انگيزه يكديگر را تجديد نموده و در لحظات سخت با هم صحبت كنيد. نقل و انتقال تجربيات به همديگر اثرات بسيار سودمندي دربر خواهد داشت.در روش ديگر براي برخي افراد مفيد واقع شده اند:طب سوزني و هيپنوتيزم. اين روشها روي جسم و ذهن عمل نموده و باعث مقاوت بدن در برابر نيكوتين مي گردند. ميزان اثر بخشي از شخصي به شخصي ديگر متفاوت است.نگهداري سيگار در منزل احتمال مراجعه به آن را افزايش مي دهد.

تاريخي =بعد از اين تصميم به ترك سيگار گرفتيد، لازم است تاريخي را براي شروع در نظر بگيريد. قصور در اين كار خيلي راحت ميتواند باعث ترغيب شما در به تاخير انداختن تـرك سيگار تا مدتي نامعلوم گردد. همچنين بايد ببينيد كه آيا ميخواهيد به يكباره آن را كنـار بگذاريد و يا به تدريج. البته معمولا بهتر است كه به يكباره اين كار را انجام دهيد. اگر به كشيدن حتي يكي دو نخ سيگار ادامه دهيد، بازهم ممكن است مانند گذشته در دام بيفتيد.

تصمیم جدی=اولين فكري كه ممكن است به ذهن شـما خـطـور نمايد اين است: چرا بايد تركش كنم؟ براي شروع بايد سلامتي خود را مد نظر داشته باشيد. ترك آن، بـلافاصله باعث كاهـش احتمال ابتلا به انواع سرطان ميگردد. اين نيز واقعيتي محسوب ميشود كه سيـگاريهـاي سابق نسبت به كسانيكه كماكان سيگار ميكشند از سلامتي بيشتري برخـوردانـد. بـه علاوه ديگر دود سيگار اطرافيان شما را آزرده خاطر نخواهد كرد.سپس نوبت به برطرف شدن مسائلي ديگر مي رسد. نـفس شما ديگر بوي بد نخواهد داد، حس ذائقه شما بازگشته و همه چيز خوشمزه تر خواهد شد. و به اين فكر كنيد كه با ترك سيگار تا چه اندازه در پول خود صرفه جويي ميكنيد. اگر روزي يك پاكت ميكشيد، در سال حدود 200 هزار تومان دود مي كنيد در حـالي كه ميتوانـيد اين پول را به مصارف بهتري برسانيد.

فريدون=سلام.من  نميتونم بوی سيگار رو تحمل کنم .بخاطر همين خيلی از محيطی که سيگاری داره گريزانم … اغلب وقتی با افراد سيگاری صحبت ميکنم دليل سيگار کشيدنت چيه ؟ جواب ميدن عادت شدم… و به هنگام اينکه ژرسيده ميشود چرا روزی يه بسته(۱۵۰۰ تومن) هدر ميدی ميگويند چاره ای ندارم عادت کردم و وقتی نکشم گويی دنيا برام خرابه و اعصابم خورده… به هر حال به نظر من بيشترين ضريب نفوذ سيگار و شروع سيگار کشيدن در دوران سربازی و دانشجويی هست.که اکثر اعتياد ها هم در بين جوانان در همين سنين شروع ميشود.با اندکی تامل به جامعه و دوروبر خود ميتوان به اين نکته رسيد.

پزشکان بدون مرز=محققان دريافتند، ‪ ۲۴‬درصد افرادي كه چنتيكس مصرف مي‌كردند توانستند سيگار را به سرعت ترك كنند و اين رقم در مورد افرادي كه از داروي زايبن استفاده مي‌كردند، ‪ ۱۸‬درصد بود.با اين وجود ‪ ۲۰‬درصد ديگر افرادي كه داروي چنتيكس و ‪ ۱۱‬درصد ديگر افرادي كه زايبن مصرف مي‌كردند اگر سه ماه به مصرف اين داروها ادامه مي‌دانند آنها نيز مي‌توانستند اين عادت را كنار بگذارند.

کمی=انگيزه ها و دلايل خود را در فهرستي جاي دهيم و هر شب پيش از خواب ، يكي از دلايل را ۱۰ بار در ذهن خود تكرار كنيم . براي ترك سيگار ، بايد تصميمي قطعي و خلل ناپذير اتخاذ كنيم و براي آن اعتبار و ارزش قائل شويم چرا كه در غير اين صورت ، دچار پديده اي مضر و زشت خواهيم شد كه “ تكرار ترك ” خوانده مي شود .

مردانی= ماه اول ترک سيگار را با بدبختی و جفنگ سپری کردم . ماه دوم به جون پشه بد نبود حال و حول که نداشتم ولی به سختی ماه اول نبود . اما در ماه سوم هستم و خماری ماه اول را دارم به مولا . اما باد که بماند با قويترين طوفان هم نخواهم لرزيد . اين تو بميری ديگه از اون تو بميری ها نيست .

بدون نام=هر چه بگندد نمکش میزنند ، وای به روزی که بگندد نمک . پرستاران در گروه پزشكى بيشترين آمار مصرف سيگار را دارند . طبق تحقيق هاى انجام گرفته توسط جمعيت مبارزه با استعمال دخانيات پرستاران در بين گروه پزشكى بيشترين آمار مصرف سيگار را دارند و پزشكان برابر جامعه عمومى سيگار مصرف مى كنند و پس از پرستاران، پزشكان عمومي، متخصصان پزشكى و دندانپزشكان به استعمال سيگار گرايش دارند.

رامين محسن شهير=نيمه عمر نيكوتين در بدن 1 ساعت مي بـاشد بـدين مــفهوم كه پس از سپري شدن 6 ساعت از كشيدن سيگار تنها در حدود ۰،۰۳۱ ميليـگرم از ۱ ميلي گرم نيكوتين جذب شده در بدن باقي خواهد ماند. بدن از طرق زير از شر نيكوتين خلاص ميگردد ۸۰ درصد نيكوتين توسط آنزيمهاي كبد تجزيه ميگردد. نيكوتين در ششها متابوليزه شده و به كوتينين و اكسيد نيكوتين تبديل ميگردد. كوتينين و ديگر مواد متابوليزه و باقي مانده نيكوتين نيزتوسط كـلـيه هـا فيلتر شده و از طريق ادرار دفع ميگردند.

واگويه=با سلام- انجمن نيکوتينيهای گمنام اصول و قواعدی مشابه انجمن معتادان گمنام و انجمن الکلی های گمنام دارد که ميتوان اصول يکی از آنها را فرا گرفت و برای عادتهای رفتاری خود بکار برد. انجمن معتادان گمنام در تمام کشورها از جمله ايران فعاليت گسترده ای دارد و در بيشتر مناطق جلسه دارند. اصول گوناگونی در این انجمن رعایت میشود تنها شرط ورود به انجمن تمایل به قطع مصرف می باشد. شیوه اصلی آنها گروه درمانی است. در اينترنت نيز جلسات مجازی دارند که ميتوان در آنها شرکت کرد و با راهکارهايشان آشنا شد.

دکتر رحمانی=در رابطه به ترک سيگار بايد عرض کنم که بنده هم سيگار ميکشيدم . فقط با خودم تصميم گرفتم که ديگه نميکشم . همين فقط تصميم بهترين راه اش است و بس.موفق باشيد

سلمان=هرموقع دوست داشتی بکش…فقط یه کاری نکن که بدنت و لباسهات بو بگیره که اطرافیانت ازت زده شن….تا میتونی هم سیگار خوب بکش و بابتش پول بده..چون اگه سیگار آشغال بکشی خیلی خیلی زود نابود میشی..به قول دوستمون هم که میگه یه روز (به امید آن روز.. الهی آمین) میرسه که شاید خودت از سیگار خسته بشی و کنار بذاریش(ولی مواظب باش از کنار بر نداری!!!)ولی در کل که فکرشو بکنی میبینی اون لحظه که کشیدی با اون لحظه که نکشیدی هیچ فرقی با هم نداره!!!!!

بابک=من ۱۷ سالمه و ۲ ساله سیگار می کشم . روزی حدودا ۱۰ نخ وینستون اولترالایت. از یه نخ تفریحی شروع شد و به این وضع کشیده شد . الانم خواستم و ییییییییهو 3 ماهه اسمشم نیاوردم . با کم کم کردن تدریجی هم درست بشو نیست فقط باید یییییییییییییهو ترک کنی.البته به فکر من برای تازه کارها یهویی خوبه ولی برای سابقه دارها تدریجی فکرکنم بهتر باشه

مهشيد=اخیرا کسی سیگار را بل قلیان تعویض کرده بود که باید گفت به دلیل مرطوب بودن خطرش بیشتر است . آقا بابای من ۲۰ سال بود می کشید شاید هم چند سال بیشتر ولی ۷ ماه پیش واقعا تصمیم گرفت و تونست ترک کنه.

کوروش=اولین و بهترین راه روش «کاهش تدریجی»هست .این روش موثر ترین راه هست.
دومین راه استفاده از چوب سیگار هست.یک سری چوب سیگار های طبی وجود دارند که از گیاهان درست شدند.این چوب سیگار ها روی دود سیگار اثر می زارن و باعث می شن بدن نسبت به این دود ها واکنش شدید نشون بده و ناخودآگاه انسان دیگه طرف سیگار نمیره.

حسين=هيچ اجباری نيست که ما بين بد و بدتر يکيو انتخاب کنيم .جوامع غربی پيشرفته هستند ولی هيچ وقت کسي رو تشويق مستقيم يا غير مستقيم به مصرف الکل نکردند و هميشه صحبت از آسيبهای جديدی بوده که علم پزشکی در اين مورد کشف ميکنه!و بهيچ عنوان هم نظری مبنی بر مضر نبودن مشروبات الکلی ندارند.

نیما=مشروب خیلی بهتر از اینه که آدم پای بساط تریاک و … چرا مواد مخدر به وفور در ایران یافت میشه؟؟؟هزینه مصرف ۱ بار هرویین چیزی زیر ۱۰۰۰ تومنه…چرا جرم کسی که شرب خمر کرده شلاق.زندان..جریمه نقدی و…… هست ولی اینهمه معتاد تو خیابون ها ول میگردن… و در صورتیکه گرفتار هم بشن جرمشون حداکثر با ۱ جریمه نقدی تموم میشه؟؟؟ و مطلب آخر … هر چیزی افراطش بده… 1 آدم الکلی هم با 1 معتاد فرقی نداره… ولی نباید همه مسایل رو با هم قاطی کرد.

محمود=متاسفانه چقدر سطح تفکر بعضی از افراد پایین هست که زندگی رو به نوشیدن مشروب و کشیدن سیگار می بینن.دو چیز که به مرگ تدریجی معروف هستن.دو چیز که همه چیز انسان رو از انسان می گیرن.مخصوصاً مشروب که چیزی در وحود انسان باقی نمی گذاره.

رضا=تنها راه ترک مواد اعتیاد آور(حالا می خواد سیگار باشه،می خواد مشرو ب باشه و الی آخر)خواستن هست و لاغیر.اگر شما نخواید که ترک کنید از دست هزار تا موسسه ترک سیگار هم کاری بر نماید.چرا به بلای خانمانسوز که اگر ادا مه پیدا کنه خدای ناکرده به اعتیاد به مواد مخدر تبدیل میشه .

صادقی=نگو چجوري ترك كنم هيچكي نميتونه بهت كمك كنه غير از خودت …كم كردنه سيگار هم نميتونه به تركش كمك كنه .به نظره من تنها راهش اينه كه يكدفعه (خيلي مهمه .. يكدفعه ) سيگار رو بزاري كنار و ديگه نكشي .. به خودت قول بده كه تحته هيچ شرايتي نكشي … ميتونه موقتا چيزي رو جايگزين كني مثلا هر وقت هوسه سيگار كردي آدامس يا شكلات يا تخمه بخوري .. سعي كن هميشه همرات باشه.

سرباز ترخيصی=همین که تصمیم گرفتی ترک کنی و از سیگار نفرت داری نصف راه رو رفتی. یه توصیه هم به دوستانی که در آینده به خدمت سربازی میرن. محیط پادگان شدیدا کثیفه.  ارشد گروهان ما به من اصرار میکرد که سیگار بکشم.  فکر نکنید اگه نکشید میگن بچه اید. نه بچه اون کسیه که فورا فریب حرف های ۴ نفر دیگرو میخوره به ساز اونا میرقصه.

سارا و ميم=من هرچه که فکر کردم نتونستم راهی پيشنهاد کنم…….آخه هنوز تجربه ای تو اين زمينه کسب نکردم

رهايي=برنامه غذايي منظمي داشته باشيد-مچ بند ببنديد-ورزش كنيد-مقاوم باشيد-به خودتان پاداش دهيد-از محصولات طبي كمك بگيريد-رويه زندگي خود را تغيير دهيد-عادت ديگري را جايگزين نماييد.

يک دوست=در چهارمين ماه ترک سيگار هستم . دوستان اگر مشروب را دوست داريد در طول ترک سيگار آنرا ننوشيد . چرا که من هر بار که آبجو خوردم يک سيگار هم پشت بندش زدم .

دكتر محمد فلاح=مطالعات نشان مي‌دهد كساني كه تدريجا سيگار را كاهش داده‌اند، دوباره تدريجا آن را زياد كرده‌اند! بنابراين پيشنهاد مي‌كنيم كه سيگار را تدريجا كاهش ندهيد، بلكه ناگهان مصرف آن را متوقف كنيد. حتي اگر قبلا سعي كرده‌ايد و موفق نشده‌ايد دوباره سعي كنيد. شما تصميمي گرفته‌ايد كه بايد به آن عمل كنيد. از هر طريقي كه ممكن است، فقط آن را انجام دهيد.

صفا=آنهایی که میگویند ترک سیگار کار مشکلی ست، بیخود میگویند.آخ من خودم پنجاه بار این کار را کرده ام.

متين=یکی از روشهای قطع سیگار در واقع ترك عادت مي‏باشد كه بر پايه جايگزيني پاسخ تازه‏اي استوار است. بايد ابتدا پاسخي انتخاب نمود تا با پاسخ نامناسب مغايرت داشته باشد و سپس آن را جانشين پاسخي كه بايد حذف شود كرد. براي ترك سيگار مي‏توان از اين روش استفاده نمود يعني هر زمان تمايل براي مصرف سيگار شدت نمايد كمي آب نبات خورد و يا چيزي جويد.

مهتاب=اگرچه زنان كمتر از مردان سيگار ميكشند ولي ترك سيگار براي انان سخت تر از مردان است. بر اساس نتايج تحقيق دانشمندان ايتاليايي ،۳۰%مردان سيگاري كشيدن آنرا ترك ميكنند در حاليكه تنها ۱۷% زنان سيگاري قادر به ترك آن هستند.

طراوت=مردهایی که در طول روز یک پاکت سیگار می کشند ۲۲ مرتبه بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به این سرطان قرار دارند. از سوی دیگر زنانی که همین مقدار سیگار را مصرف می کنند، ریسک ابتلا در آنان تنها ۱۲ مرتبه افزایش پیدا می کند.

یاشار – بندرترکمن=فهرستي از دلايل علاقمندي خود به آن فراهم كنيد و فهرستي هم از دلايل علاقمندي خود به سيگار كشيدن تهيه نماييد. راه هايي براي مقابله با وسوسه سيگار كشيدن، پيدا كنيد و از خانواده و دوستانتان هم بخواهيد شما را ياري كنند. براي ترك كامل سيگار، روزي را انتخاب كنيد كه تقريباً استرس نداشته باشيد و همه سيگارها، كبريت‌ها، فندك‌ها و جاسيگاري‌ها را دور بريزيد، ممكن است علايم ترك سيگار ـ مثل تحريك‌پذيري ـ ايجاد شود و ميل بسيار به نيكوتين در شما ايجاد شود.

حميد=ترک سيگار حين اينکه کار آسانی است ، به همان اندازه سخت ميباشد . و همانطوريکه دوستانتان گفته اند اينکار به حوصله ، تحمل و اراده نياز دارد .

جمشيد=دوست عزیز سخته محال نیست ؛ من چند نفر می شناسم که ترک کردن.

منبع: ترکمن مدیکال

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اعـتـیـاد, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: