بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

سل (توبرکلوز)

سل (توبرکلوز) بيماري ناشي از يک مايکو باکتري به اسم مايکو باکتريوم توبرکلوزيس مي‌باشد.باکتري ممکن است هر قسمتي از بدن را مورد حمله قرار دهد ولي معمولا ريه‌ها محل معمول درگيري مي‌باشد.سل از طريق هوا از شخصي به شخص ديگر منتقل مي‌شود. وقتي که فرد مبتلا به سل ريه يا حلق، سرفه يا عطسه و يا حتي خنده بلند مي‌کند ميکروب در هوا پخش مي‌شود و تنفس در مجاورت اين فرد احتمال آلودگي مجاورين را بالا مي‌برد. ميکروب سل از طريق هوا از فرد بيمار به ديگران منتقل مي‌شود.در صورت ورود ميکروب به ريه در آنجا شروع به تکثير مي‌کند واز طريق خون به ديگر اعضاي بدن مثل کليه و مغز منتقل مي‌شود.سل ريه وحلق ممکن است مسري باشد يعني به اشخاص ديگر منتقل شود اما سل اعضاي ديگر مثل کليه معمولا مسري نيست.بيماري از فرد مسلول به کساني که بيشتر به بيمار در ارتباطند مثل اعضاي خانواده، دوستان و همکاران منتقل مي‌شود. 

يک گزارش جديد سازمان جهانی بهداشت از کاهش در شمارمبتلايان به بيماری سل در سطح جهان برای نخستين بار پس از اعلام اين بيماری توسط آن سازمان به عنوان ضرورتی اضطراری برای مقابله ای عمومی حکايت دارد .  اين گزارش ميگويد درصد جهانی مبتلايان به بيماری سل، که در سال ۲۰۰۴ به نقطه اوج خود رسيد، در سال ۲۰۰۵ ثابت ماند . مسئول بخش مبارزه با بيماری سل اين کاهش را ناشی از تنزلی تدريجی در شمار مبتلايان به بيماری سل در آسيا و آمريکای لاتين، و احتمالا توقف در افزايش شمار مبتلايان در آفريقا و شرق اروپا ميداند . با اينحال به گفته وی دانشمندان از مقاومت هائی که بيماری سل در مقابل داروهای ضد سل در شوروی سابق و بخش هائی از چين از خود نشان داده است نگران اند . يک مسئول ديگر سازمان جهانی بهداست نيز بر مشکل مقاومت بيماری سل در مقابل در مقابل داروهای ضد آن در آفريقا تاکيد گذاشته است، که سل در ميان بيماران مبتلا به ايدز و آلوده شدگان به ويروس اچ آی وی يک عامل اصلی مرگ محسوب ميشود.

نظریه های قبلی در مورد سل دال بر این بود که این بیماری مختص قشر فقیر جامعه است . لیکن در حال حاضر باسیل این بیماری پای خود را فراتر نهاده و وارد قشر مرفه نیز گردیده است . رسول صلاحی مدير شبكه بهداشت و درمان شهرستان كلاله درشرق استان گلستان اعلام كرده است  : این شهرستان از نظر آمار مبتلايان به بيماري «سل»  رتبه نخست را درسطح اين استان به خود اختصاص داده است . براساس بررسي‌هاي صورت گرفته ، شرق استان گلستان بويژه شهرستان كلاله نسبت به ساير استان‌ها و مناطق ديگر، بيشترين آمار مبتلايان به سرطان هاي مري و معده را نيز دارد.

او از ارائه هر گونه امار در اين زمينه خودداري كرد و افزوده است : در راستاي شناسايي عوامل بروز و پيشگيري اين بيماري‌ها و همچنين بيماري‌هاي نوپديد مانند قلب و عروق ، فشار خون ، ديابت ، چاقي ، ايدز و بيماري‌هاي ناشي از كمبود آهن، اين شبكه با همكاري مراكز علمي و پژوهشي و دانشگاه‌هاي معتبر، مركز تحقيقات سرطان مري و معده، مركز بررسي بيماري‌هاي قلب و عروق، مركز مشاوره پيشگيري بيماري‌هاي پر خطر و نوپديد و مركز مشاوره و كلينيك ترك دخانيات را راه‌اندازي كرده است.

اردیبهشت ،۱۳۸٦ – Turkmen Medical

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا, دسـتـگـاه تـنـفـسـی

RSS پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

RSS معرفی سایت جدید

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,643,537 hits
<span>%d</span> وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: