بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

صــــــرع

صرع به تشنجي گفته مي شود كه در اثر تخليه و دشارژهاي الكتريكي در كل يا بخشي از مغز روي مي دهد.

انواع حمله هاي صرعي :

حمله هاي صرعي ممكن است تشنجي يا غير تشنجي باشند و بستگي به اين دارد كه اختلال عملكرد در كجاي مغز اتفاق افتاده و چه وسعتي از مغز را درگير ساخته است . حمله هاي تشنجي صرعي ، آن حملاتي هستند كه وقتي بيشتر مردم كلمه صرع را مي شنوند بطور معمول به ذهنشان خطور مي كند در اين نوع از حمله صرعي شخص دچار تشنجاتي مي شود كه معمولاً از 2 تا 5 دقيقه طول كشيده و هوشياري بطور كامل از بين مي رود.(صرع بزرگ)

حمله هاي غير تشنجي صرعي ممكن است شامل موارد زير باشد:

خيره شدن نگاه فقط به مدت چند ثانيه، يك حركت غير ارادي دست يا پا و يا يك سري حركات اتوماتيك و تكراري كه در آن آگاهي شخص نسبت به محيط كاهش يافته يا از بين رفته باشد . از آنجايي كه انواع اين حملات صرعي بسيار گوناگون مي باشد، لذا برخوردهاي متفاوتي را از سوي امدادگر طلب مي كنند و برخي هم هيچ اقدامي را لازم ندارند.

صرع کوچک یا تشنج ابسانس

صرع کوچک ، که در آن مناطق حسی دستگاه عصبی مرکزی دچار آسیب می‌شود. در بین بچه‌ها شایع است که معمولا تشنج آنی است و یک لحظه به طول می‌انجامد. کودک بازی را متوقف کرده و ساکت می‌ایستد در حالی که یک حالت سستی و بی‌حالی در صورتش دیده می‌شود. پس صرع کوچک عبارتست از زایل شدن شعور برای مدتی کوتاه ، بدون اینکه در بیمار تشنج یا زمین خوردگی و یا  آئورا  دیده شود. این نوع صرع یکی از شایعترین صرع‌ها نزد کودکان و دانش آموزان است . رنگ پریده ، چشمانش به یک نقطه خیره شده و از اطراف خود بی‌خبر است. مدت آن حتی امکان دارد بسیار کوتاه بوده و قابل رویت نباشد. شروع آن از سه تا سیزده سالگی است که اگر درمان اصولی شود برای همیشه از بین می‌رود و در غیر اینصورت در سنین بالاتر به صرع بزرگ تبدیل خواهد شد. از علل این نوع صرع ، تومورها ، حوادث ، تصادف ، ضربه‌های مغزی و … را می‌توان بیان کرد. از نشانه های بارز صرع کوچک که می‌توان در کلاس درس مشاهده کرد، نحوه نوشتن املا دانش‌آموزان است که ممکن است در حین حمله ، دو یا سه خط از املا را جا بیندازند. پس از حمله علاوه بر رنگ پریدگی ، سستی و بی حالی ، احساس خواب به کودک دست خواهد داد . پس در طی این نوع حمله تشنجی ، کودک برای ده تا پانزده ثانیه هوشیاری خود را از دست می‌دهد و به فضا خیره می‌شود و فعالیتهای معمول وی متوقف می‌شود اما به زمین نمی‌افتد. و پس از بازگشت هوشیاری ، کودک چیزی از حمله خود به یاد نمی‌آورد.

علائم مراحل مختلف صرع بزرگ:

مرحله پيش از حمله

آگاه شدن فرد از وقوع قريب الوقوع حمله به صورت ديدن خطوط زيكزاك ، استشمام بوي خاص ، سردرد، تهوع و علائم غير اختصاصي ديگر.

مرحله حمله

اول :كشيدن آه كوتاه ( در اثربسته شدن ناگهاني حنجره ) . دوم : سفت شدن بدن و افتادن ناگهاني حركات شديد اندامها ( مثل مرغ سربريده) . سوم : دفع بي اختيار ادرار يا مدفوع . چهارم : خروج كف از دهان

مرحله بهبودي

بازگشت هوشياري در عرض چند دقيقه ؛ عدم اطلاع از روند تشنجات  ؛ خستگي و خواب آلودگي و ضعف متعاقب حمله ؛ فلج موقت بعضي  اندامها

اقدامات و كمكهاي اوليه:

حمله تشنجي ساده و بدون عارضه ناشي از صرع ، يك فوريت پزشكي به حساب نمي آيد و لو اينكه فوريت به نظر برسد. معمولاً اين حملات بعد از چند دقيقه بدون ايجاد هيچ حالت بيمار گونه اي ، بطور طبيعي قطع مي شوند و اغلب شخص قادر است كه بعد از اندك زماني استراحت ، فعاليت طبيعي خود را از سرگيرد و ممكن است نيازي به رسانيدن به مركز درماني نداشته باشد.با اين حال ، چندين بيماري ديگر به غير از صرع مي توانند موجب حمله تشنجي شوند.

در موارد زير تشنج روي مي دهد و نياز به انجام اقدامات پزشكي فوري وجود دارد:

التهاب نسج مغز ؛ حاملگي ؛ مسموميتها ؛ مننژيت ( التهاب پرده هاي مغز) ؛ حمله گرمايي ؛  ضربه به سر ؛ كاهش قند خون ؛ تب بالا ؛ كاهش املاح بدن

اقداماتي كه در حمله صرع مي بايست به انجام رسد

به دنبال كارت يا پلاك پزشكي بيماريهاي خاص در گردن بيمار بگرديد.بيمار را از خطرات ناشي از سقوط ناگهاني حفظ كنيد.لباسهاي تنگ وي را شل نمائيد.سر را در هنگام تشنجات محافظت كنيد.براي بهبودي وضع تنفس ، بيمار را به پهلو بخوابانيد.به بيمار به هوش آمده ، آرامش و اطمينان دهيد.موارد فوق الذكر را براي درخواست آمبولانس در نظر بگيريد.

اقداماتي كه در حمله صرع نبايد انجام داد :

تلاش براي قرار دادن يك جسم سفت بين دندانها ؛ دادن مايعات به بيمار در حين حمله يا بيهوشي ؛ سعي در گرفتن زبان- در صرع زبان هيچگاه به داخل حلق برنمي گردد ؛ انجام تنفس مصنوعي- مگر اينكه ايست تنفسي متعاقب تشنجات يا افتادن در آب رخ دهد ؛ محكم نگه داشتن بيمار ( زيرا ممكن است موجب ايجاد آسيب به اندامهاي در حال تشنج گردد ).

منابع : پایگاه امدادگران و سایت رشد- ترکمن مدیکال

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, روانـشناسی و خـانـواده

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: