بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

پژوهش در پایداری ژنتیکی ترکمنها در برابر بیماری ام. اس.

پژوهش  در پایداری ژنتیکی ترکمنها  در برابر بیماری ام. اس.

ام. اس. يا مولتيپل اسكلروزيس نوعي بيماري مزمن و اغلب پيشرونده دستگاه عصبي مركزي است كه با از بين رفتن غشاي ميلين در برخي از اعصاب مغز و نخاع بصورت تكه هاي كوچك مشخص مي شود. سير اين بيماري اشكال متعددي دارد و اغلب بيماران دچار حملات تشديد و تخفيف علائم شده و بين حملات هيچ علامتي ندارند . عده ديگري دچار نوع مزمن و پيشرونده مولتيپل اسكلروز شده و با گذشت زمان بر شدت علائم آنها افزوده مي شود. پيشرفت حاد و سريع در اين بيماري به ندرت ديده مي شود و در بيشتر مبتلايان سير بيماري خوش خيم بوده و علائم آنقدر خفيف هستند كه حتي به پزشك هم مراجعه نمي كنند.

شايعترين علائم مشخصه اين بيماري عبارتند از: خستگي مفرط ، ضعف ، كرخ شدن دست و پا ، ناهماهنگي حركات و از دست دادن تعادل ، درد ، تاري ديد ،  حساسيت به گرما ، گيجي و اختلالات شناختي ، مشكلات دفع ادرار و مدفوع و اختلالات جنسي . برگشت بيماري اغلب با دوره هاي استرس عاطفي يا جسمي شديد همراه است .

مجيد شهبازي در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در گرگان در مورد بیماری ام اس  اظهار داشته است : محققان  مركز ، ژن‌هاي صد بیمار مبتلا به اين بيماري و صد نفر ديگر در افراد سالم را كه نيمي تركمن و نيمي ديگر غيرتركمن هستند، بررسي مي‌كنند تا عامل مقاوم در برابر اين بيماري را بيابند . وي تصريح كرد: در اين طرح ده ساله، ژن‌هاي پانصد فرد مبتلا به بيماري ام اس و پانصد فرد سالم به عنوان گروه شاهد براي شناسائي ژن عامل بيماري بررسي و بانك DNA ايجاد مي‌شود . وي خاطرنشان كرد: تركمن‌ها، قزاق‌ها، برخي از اقوام آسياي جنوب شرقي و زرتشتيان هند در برابر اين بيماري مقاوم هستند. وي ادامه داد: بيماري ام اس با تاثير بر روي سيستم اعصاب به تدریج باعث از دست رفتن كارآيي اعضاي بدن مي‌شود . رئيس مركز تحقيقات سلولي و مولكولي گلستان گفت: در ايران از هر صدهزار نفر ، چهل نفر مبتلا به اين بيماري هستند.

م. سالاری
٤ اسفند ،۱۳۸٥ – Turkmen Medical

Advertisements

Filed under: ژنتیک و سلولهای بنیادی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,308 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: