بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

دختران عاشق چه کسانی ميشوند ؟

دانشمندان این باور که برخی از زنان، همسرانی چون پدرشان انتخاب می کنند را بار دیگر محک زده اند. روانشناسان می گویند برای برخی از زنان، مردانی که قیافه ای شبیه به پدرشان داشته باشد از عوامل اصلی جذابیت تلقی می شود. بی بی سی در این ارتباط خبر جالبی دارد :
    این پژوهشگران دریافته اند زنانی که در دوران کودکی با خوشرفتاریهای پدر خود روبرو بوده اند، جذب مردانی می شوند که چهره ای شبیه به پدرشان دارند.اما در برابر، این موضوع در زنانی که رابطه خوبی با پدرشان نداشته اند، صدق نمی کند.این تحقیق که توسط یک روانشناس دانشگاه دورهام در بریتانیا انجام پذیرفته است در شماره اخیر مجله «تکامل و رفتار انسان» منتشر شده است.دکتر لیندا بوثروید، نویسنده این گزارش تحقیقی می گوید این یافته ها به دانسته های ما در مورد اینکه چگونه جذب تیپ خاصی از افراد می شویم، می افزاید.وی می گوید چنین دانسته هایی می تواند در زمینه هایی چون مشاوره زناشویی و روابط دو جنس به کار آید.

رتبه بندی جذابیت

در این تحقیق به یک گروه از زنان عکس هایی از مردان داده شد و از آنان خواسته شد تا هر عکس را بر اساس میزان جذابیت رتبه بندی کنند، امتیازاتی که آنها به عکس های مختلف داده بود سپس با نوع رابطه آنها با پدرشان مورد بررسی قرار گرفته است.پژوهشگران سپس جزئیات چهره این مردان از جمله پهنای بینی و لب شان را با تصویر چهره پدران این زنان مقایسه کردند.

آنها دریافتند زنانی که گفته بودند رابطه ای مثبت بیشتری با پدرانشان داشته اند، بیش از دیگران، مردانی را که چهره شان شبیه پدرشان بوده اند، جذاب دانسته اند. این مطالعه اولین تحقیق از نوع خود به شمار می رود که از بررسی چهره برای ارزیابی شباهت چهره ها بهره گرفته است. دکتر بوثروید می گوید پیش تر تصور می شود انتخاب شریک زندگی شبیه والدین به دلیل تاثیر گذاری از والدین بوده است. ولی وی می گوید که این تحقیق نشان می دهد که عوامل هیجانی بسیاری در این زمینه دخیل هستند.

دکتر جورج فیلدمن، روانشناس و استاد دانشگاه باکینگهام شایرمی گوید این نتایج «بسیار قابل توجه» بوده اند.وی می گوید به نظر می رسد زنانی که به افراد شبیه پدرشان گرایش می یابند ممکن است رفتاری همچون پدر خود نیز داشته باشند.

دکتر فیلدمن می گوید: «این گزارش نشان می دهد که مفهوم جذابیت برای هر فرد متاثر از عوامل محیطی است. درک تلقی افراد از جذابیت از این نظر بسیار اهمیت دارد که شما را وا می دارد برای آینده خود و فرزندان تان تصمیم بگیرید.»

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جوانان و نوجوانان, روانـشناسی و خـانـواده

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: