بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تصميم عجولانه در جراحی نگيريد

به كمك MRI می توان مشكلات مخفی در مغز را تشخیص داد. به گزارش هلث دی ، محققان یك مركز پزشكی در هلندی با بررسی اطلاعات مربوط به دو هزار داوطلب ۴۶ تا ۹۷ ساله با سن متوسط ۶۵ سال كه همگی تحت تصویربرداری MRI قرار گرفتند و پیش از آن ناهنجاری مغزی شناخته شده ای نداشتند ، دریافتند ۷.۲ درصد این افراد دچار گرفتگی های عروق مغز بودند ، ۱.۸ درصد آنوریسم مغزی و ۱.۶ نیز تومورهای خوش خیم داشتند.
 محققان در این مطالعه انتظار داشتند به موارد زیادی از قسمت های مرده بافتی كه به علت انسداد عروق پیش می آید ، برخورد كنند اما با تعجب زیاد متوجه موارد زیادی آنوریسم (نقص در دیواره عروق خونی كه می تواند منجر به پارگی عروق و خونریزی مهلك گردد) شدند.
در اینجا مسئله حائز اهمیت از نظر محققان انجام MRI مغز برای آگاهی از احتمال وجود یافته های فرعی است.
به گفته دكتر وندر لوگت ، دستیار این تحقیق غربال گری عمومی برای این مشكلات معمولا توصیه نمی شود زیرا هنوز مشخص نیست آیا این مشكلات بدون نشانه باید درمان شوند یا خیر.
غربال گری ممكن است مشكلات زیادی را موجب شود مگر در شرایطی كه فرد علائم خاصی را تجربه كند. برای مثال اگر كسی از سردردهای عود كننده رنج می برد انجام غربالگری ارزشمند است تا اطمینان كامل از عدم وجود مشكلات خاص مانند تومورمغزی حاصل شود.
یكی از مشكلات عمده در مواجهه با مشكلات فرعی و غیر منتظره ای كه با انجام MRI مشخص می شوند این است كه اغلب دچار نگرانی شده نمی دانیم باید چه اقدام مفیدی در این باره انجام دهیم اما پزشكان باید بدانند در اغلب موارد این مشكلات نیازی به جراحی ندارند و نباید در باره آنها تصمیم عجولانه ای گرفت.–روزنامه جام‌جم–

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جـراحـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: