بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

شيوع قرص شب امتحان

چند سالي ميان دانشجويان مد شده که براي بيدار ماندن در شب امتحان از قرص ريتالين استفاده کنند که اگر چه باعث تمرکز در شب امتحان مي‌شود ولي مضراتش بيشتر از محسناتش است و اگر به همين گونه ادامه يابد پزشکان و مهندساني خمار تحويل جامعه مي‌دهيم. 

 «سرگرم تفريحات و بگو و بخندهامان بوديم که ديديم امتحانات آخر ترم نزديک است و ما حتي نمي‌دانيم جريان درس‌ها چيست، چه برسد به اين که بخواهيم امتحانش را پس بدهيم. از اظطراب شب‌ها کابوس مي‌ديدم تا با راهنمايي يکي از دوستان از قرص ريتالين استفاده کردم و بعد از يک ساعت که قرض اثر کرد با تمرکز توانستم کتاب را بخوانم و نمره‌ي خوبي بگيرم.»
اين‌ها را محمد دانشجوي سال آخر رشته توانبخشي مي‌گويد. او درباره استفاده از قرض ريتالين در ميان دانشجويان مي‌گويد: «قبل از امتحان که وارد هر کدام از حوزه‌هاي امتحاني شوي، عده‌اي را با سر و وضع آشفته و چشم هاي بادکرده مي‌بيني که در کنار هم ايستاده‌اند و گپ مي‌زنند. با نزديک شدن ساعت شروع امتحان، چند نفر از اين جمع‌ها جدا مي‌شوند با بلعيدن يک يا دو قرص شب امتحان خودشان را آماده‌ي آزمون مي‌کنند.‌»
مي‌پرسم قرص شب امتحان ديگر چيست که بي‌درنگ مي‌شنوم:» نام تجاري اين قرص‌ها ريتالين است و در بين دانشجويان براي تمرکز براي شب هاي امتحان استفاده مي‌شود.»
ريتالين در سال 1954 به بازار دارويي جهان عرصه شد که در ابتدا دارويي براي درمان افسردگي، خواب آلودگي در طول روز و سندرم خستگي مزمن بود اما به تدريج و با مطالعات بيشتر از آن در درمان بچه‌هاي بيش فعال استفاده شد اما در سال 1998، دانشجويان، دانش‌آموزان دبيرستاني و نوجواناني که قصد داشتند در شبهاي امتحان بيدار بمانند به مصرف کنندگان قهار اين قرص پيوستند.
محمد رضا عظيمي مشاوره و روانشناس خانواده با اشاره به اين مطلب که دانشجويان بيشتر از قرص‌هاي روانگردان مانند گرامادون، ريتالين و شيشه استفاده مي‌کنند مي‌گويد:‌يکي از دلايل استفاده از اين قرص‌ها الگو برداري و نقش پذيري از گروه هدف است.
وي ادامه مي‌دهد: تقويت حافظه، افزايش تمرکز و دقت دانشجويان در هنگام درس خواندن به ويژه شب‌هاي امتحان از علل گرايش دانشجويان به قرص ريتالين است.
اين روانشناس با اشاره به اين که فرد بعد از مدتي که قرض را به طور موقتي و براي موقعيت‌هاي خاصي استفاده مي کند به مرور به اين ماده اعتياد پيدا مي‌کند، ادامه مي‌دهد: زرد شدن رنگ پوست، مشکلات کبدي، نارسايي کليه، اضطراب، بي‌قراري، پرخاشگري، رفتار عصبي از عوارض روحي و جسمي شايع در اين افراد است و بعد از مدتي فرد را از پا در مي آورد.

منبع:

پايگاه اطلاع رساني جمعيت تركمن هاي مقيم تهران

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جوانان و نوجوانان, دارو شـنـاسـی, روانـشناسی و خـانـواده

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: