بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

كرم‌ها Worms

علائم : كرمك – خارش اطراف مقعد، معمولاً شبها (كرمك) كرمهاي نخي – وجود كرمهاي سفيد نخ مانند در مدفوع – بي‌خوابي ناشي از خارش شديد كرم‌هاي گرد – عدم رشد – وجود كرمهاي سفيد در مدفوع

 گروهي از كرمها قادرند در بدن انسان زندگي كنند اما شايعترين آنها كرمك (Threadworm) مي‌باشد كرمك معمولاً بصورت تخم از راه غذاي آلوده وارد بدن ميشود، سپس د رروده كوچك سر از تخم در آورده و به كرم تبديل ميشود و ظرف 15 الي 28 روز به كرم بالغ تبديل ميشود بعد از آن، كرمهاي ماده تخم‌هاي بيشتري در اطراف مقعد مي‌گذارند كه مخصوصاً در شب توليد خارش مي‌كند. اگر كودك، خود را بخاراند خيلي راحت تخم‌ها را به دستهايش منتقل كرده و آنها را به دهانش مي‌برد و بدين ترتيب چرخه زندگي كرم را در بدنش ادامه مي‌دهد. طول كرمها 2 الي 13 ميليمتر است. بي‌آزارند اما مي‌توانند عوارض ناخوشايندي از قبيل خارش اطراف مقعد ايجاد كنند. كرمك بسيار عفوني و مسري است و همه افراد خانواده بايد بطور همزمان، درمان را شروع كنند. كرمهاي گرد يا نماتودها اگر چه كمتر ديده ميشوند اما در مناطقي كه وضعيت بهداشتي نامطلوب است و همچنين در مناطق آب و هوايي گرم شايع‌ترند . 

طول آنها بالغ بر 10 الي 15 سانتي‌متر است. و شبيه كرمهاي خاكي مي‌باشند. تخم اين كرمها با غذا و آب آلوده وارد بدن مي‌شوند بعد از آنكه اين تخم‌ها در روده به كرم تبديل شدند خود اين كرمها مجدداً تخم‌گذاري مي‌كنند و از راه مدفوع دفع مي‌شوند كودك مبتلا به اين كرم‌ها غالباً دچار سوءتغذيه شده و خوب رشد نمي‌كند.
آيا خطرناك است؟
كرمها معمولاً خطر ندارند و راحت درمان ميشوند.
ابتدا چه كار بايد بكنيد؟
1- اگر كودك مقعد خود را بخاراند يك ساعت بعد از آنكه بخواب رفت آن ناحيه را نگاه كنيد. زيرا اين زمان، لحظه‌اي است كه معمولاً كرم ماده بالغ خارج شده و شروع به تخم‌گذاري مي‌كند. كرم مانند تكه كوچي از نخ سفيد بنظر مي‌آيد.
2- همچنين، مدفوع كودك خود را براي كرمهاي ديگر مورد دقت قرار دهيد.
3- اگر اخيراً در مسافرت بوده‌ايد و به جاهايي رفته‌ايد كه عفونتهاي كرم گرد در آنجا شيوع داشته‌اند و كودك، ناراحت و دچار بدي تغذيه است مدفوع را در جستجوي كرم‌هاي گرد نگاه كنيد.
آيا مشورت با دكتر لازم است؟
بمحض مشاهده هر گونه كرم با دكتر تماس بگيريد. چنانچه در مناطق آلوده به كرمهاي گرد مسافرت كرده‌ايد و رشد كودك شما خوب نيست بلافاصله دكتر را در جريان بگذاريد.
دكتر چه اقدامي انجام خواهد داد؟
دكتر معمولاً دوا را به شكل يك پودر محلول با مزه مطبوع براي مصرف تمام اعضاء خانواده تجويز مي‌كند.
اگر كودك، كرم گرد دارد دكتر داروي خوراكي را كه مي‌تواند كرمها را فلج كند براي كودك شما تجويز مي‌كند. وي همچنين براي كودك قرصهاي مسهلي كه دفع مدفوع را آسان كند تجويز خواهد كرد.
شما چه كمكي مي‌توانيد بكنيد؟
دستورات درماني را بدقت اجرا كنيد. از آنجا كه حركات روده براي دوازده ساعت بعد شدت مي‌گيرند توصيه اينست كه صبح اول وقت مداوا را شروع كنيد.
بعد از دو هفته مصرف دارو را براي كليه افراد خانواده تكرار كنيد. مصرف اول دارو معمولاً كرم‌ها را مي‌كشد اما مصرف بعدي مي‌تواند تخم‌هايي را كه در هنگام مصرف اول به كرم تبديل نشده بودند كاملاً از بين ببرد.
بهداشت را جدي بگيريد زيرا تخم‌ها در ناخن‌ انگشتان كمين مي‌كنند و مجدداً از راه دهان داخل بدن ميشوند.
حتماً لباس زير يا پيجامه را به بچه بدهيد بپوشد تا اگر خود را خاراند دستهايش با مقعد مستقيماً تماس نيابند.  —Ref.koodakaneh.com —

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, امراض بين انسان و حيوان - انگل

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: