بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

آرتروز رابطه مستقیم با چاقی دارد

یك متخصص ارتوپد با تاكید بر این كه آرتروز یك پروسه طبیعی است كه همراه با افزایش سن، غضروف‌های مفصلی را درگیر می‌كند؛ گفت: آرتروز ارتباط مستقیم با چاقی و همچنین فشاری كه روزانه به مفصل وارد می‌شود، دارد.
دكتر علی دیانت، متخصص ارتوپدی و فوق تخصص جراحی دست با بیان این كه آرتروز بیماری نیست، اظهار كرد: آرتروز یك پروسه‌ی طبیعی است كه همراه با افزایش سن، غضروف‌های مفصلی نیز خود به خود دچار حالت كهنگی می‌شوند.
وی با بیان این كه احتمال بروز آرتروز در مفاصلی كه تحت فشار هستند بیشتر است، ادامه داد: هر مفصلی كه در طول كارهای روزمره بیشتر كار كند و تحت فشار باشد در معرض ابتلا به آرتروز قرار می‌گیرد. به طور كلی احتمال بروز آرتروز در مفاصل زانو، لگن، مچ پا و همچنین از میان مفاصل دست، شصت بیشتر از سایر مفاصل در معرض ابتلا به آرتروز قرار دارند.
دكتر دیانت با اشاره به آرتروز زودرس گفت: شكستگی مفصل، پارگی رباط‌های اطراف مفصل یا پارگی رباط‌های اطراف كپسول مفصل سبب ایجاد آرتروز زودرس در آن مفصل خاص می‌شود كه آن را آرتروز بعد از ضربه می‌نامند.
این متخصص ارتوپد در این باره ادامه داد: گاهی بعضی از بیماری‌ها نیز سبب ایجاد آرتروز زودرس می‌شوند. به عنوان مثال در بیماری هموفیلی كه فرد با ضربه‌های كوچك دچار خونریزی می‌شود و همچنین با توجه به احتمال ایجاد خونریزی در مفاصل، باعث ایجاد ساییدگی و خوردگی مفصل می‌شود. به طور كلی آرتروز زودرس در بیماران هموفیلی شایع است.
وی همچنین با بیان این كه عفونت مفاصل از دیگر مواردی است كه آرتروز زودرس را سبب می‌شود، افزود: در این بیماری هجوم گلبول‌های قرمز در محل و موادی كه این گلبول‌ها ترشح می‌كنند، سبب می‌شوند غضروف مفصل لیز شود، بنابراین غضروف این مفاصل نیز در معرض ابتلا به آرتروز زودرس قرار دارند.
دكتر دیانت، آرتروز زانو را از موارد شایع در ایرانی‌ها دانست و گفت: در جوامع شرقی به ویژه در نزد ایرانی‌ها به دلیل نوع نشستن و همچنین استفاده از نوع توالت ایرانی، زانوها بیشتر از سایر مفاصل در معرض آرتروز قرار دارند. در جوامع غربی نیز به دلیل استفاده‌ زیاد از انواع مبل و صندلی برای نشستن، آرتروز در مفصل لگن شایع است.
وی با اشاره به تاثیر عوامل ژنتیكی در بروز آرتروز گفت: به تازگی یك ژن در ایجاد آرتروز شناخته و معرفی شده كه ممكن است علت آرتروز ژنتیكی باشد؛ اما این امر هنوز ثابت نشده است. به طور كلی هر چه فعالیت بدنی بیشتر باشد احتمال ایجاد آرتروز بیشتر است.
دكتر دیانت درباره رابطه‌ی مستقیم آرتروز با فشاری كه روزانه به مفصل وارد می‌شود، گفت: جامعه‌ ورزشكاران به ویژه كشتی‌گیران، وزنه‌برداران و فوتبالیست‌ها كه فشار زیادی به مفاصل‌شان وارد می‌شود بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به آتروز قرار دارند. همچنین در كشاورزان و آهنگران به دلیل كارهای فیزیكی شدید، در كارگران به علت كارهای یدی سنگین و بافنده‌ها احتمال ایجاد آرتروز زیاد است.
این متخصص ارتوپد در رابطه با علایم آرتروز گفت: درد از اولین علایم آرتروز در مفصل مبتلا است كه میزان آن با استراحت كاهش پیدا كرده و با فعالیت شدیدتر می‌شود. مقدار كمی تورم در اطراف مفصل مبتلا به آرتروز مشاهده می‌شود. همچنین تغییر شكل مفصل از علایم بارز آرتروز است.
وی با اشاره به نقش ورزش و تغذیه در ایجاد آرتروز گفت: ورزش‌های سبك بدنسازی و تقویت عضلات و همچنین تغذیه‌ خوب شامل استفاده از لبنیات، میوه، سبزیجات تازه و انواع ویتامین‌های مورد نیاز بدن، در صورتی كه از دوران نوجوانی و به طور منظم به كار گرفته شوند، در عدم ابتلا به آرتروز نقش موثری دارند.
این متخصص ارتوپد، با بیان این كه رعایت نكردن نكات بهداشتی تغذیه و افزایش وزن بدن، خطر ابتلا به آرتروز را بیشتر می‌كند، افزود: به طور كلی آرتروز رابطه‌ مستقیم با چاقی دارد. هر چه فرد چاق‌تر باشد مفصل‌های لگن و زانو زودتر ساییده شده و دچار آرتروز می‌شود.
دكتر دیانت با بیان این كه تركیبات دارویی برای بهبودی آرتروز شناخته نشده است، گفت:‌در صورت ایجاد آرتروز در مفاصل اندام تحتانی، اولین توصیه‌ پزشكی كاهش وزن است. تركیبات دارویی كه سبب بهبودی آرتروز شوند شناخته نشده است؛ تنها برای تحمل درد مسكن تجویز می‌شود. همچنین برای تقویت عضلات اطراف مفصل و كم شدن فشار بر روی مفصل فیزیوتراپی توصیه می‌شود. با انجام دوره‌های فیزیوتراپی و كم شدن فشار از روی مفصل از پروسه‌ آرتروز جلوگیری ‌شده و درد نیز قابل تحمل‌تر می‌شود.
وی با اشاره به داروهای مصرفی برای كاهش درد مفاصل گفت: داروهای جدیدی به نام گلوكزامین و كندروتین برای تغذیه‌ سلول‌های غضروفی ارایه شده است. بهتر شدن تغذیه سلول‌های غضروفی داخل مفصل سبب می‌شود سلول‌های غضروفی دیرتر دچار استحاله شوند. امروزه این داروها در بعد وسیعی استفاده می‌شوند و افراد با استفاده از این داروها احساس نرمی در مفصل ‌كرده و دچار درد كمتر می‌شوند.
وی افزود: همچنین داروی دیگری وارد بازار شده است كه در داخل مفاصل به ویژه مفصل زانو تزریق می‌شود كه خاصیت مایع بین مفصلی داشته و به صورت سنتتیك ساخته می‌شود. پس از تزریق دارو، فرد حدود دو الی سه ماه احساس راحتی می‌كند و مفصل از حالت خشكی خارج و نرم می‌شود.
دكتر دیانت در پایان، درمان قطعی آرتروز را جراحی و تعویض مفصل دانست و گفت: زمانی كه بافت‌های غضروفی یك مفصل از بین رفت بهترین روش درمان، جراحی و تعویض مفصل است. در این زمینه مفصل‌های مختلفی ارایه شده است كه عمر مفید آنها حداقل ۱۰ تا ۱۵ سال است. 
   
 خبرگزارى ايسنا

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: