بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جراحي زيبايي پستان

جراحيهاي زيبايي پستان به دو دسته تقسيم ميشوند: كوچك كردن اندازه پستان و كاشت يا تعبيه پستان. آشنايي با فوايد و مضرات هريك از اين جراحيها، بيمار را به نتيجه دلخواه نزديكتر ميكند
مدتي است كه جراحي زيبائي يا پلاستيك ذهن خيليها را به خود مشغول كرده و بسياري از افراد بهخصوص خانمها بدشان نميآيد از اين ماجرا سر در بياورند كه چطور ميتوان با جراحي، زيباتر و جذابتر شد. البته بماند كه اصل داستان جراحي زيبائي چيز ديگري است و در اصل در اين رشته، پزشك به كمك افرادي ميآيد كه از نظر ظاهر فيزيكي آسيب ديدهاند و دوست دارند تا حد ممكن به سمت وضعيت طبيعي حركت كنند. در اين بين جراحي زيبايي پستان هم مطرح شده و حرف وحديث بسياري دارد كه اگر جنبه معقول آن را در نظر بگيريم ميشود از آن به بهترين نحو بهره برد. جراحي زيبايي پستان در كل به دو دسته تقسيم ميشود، يكي كوچك كردن اندازه پستان و ديگري كاشت يا تعبيه پستان كه هر كدام كاربرد خاصي را دارد.
  آنها كه واقعا سود ميبرند
وقتي يكي از خانمهايي كه تحت عمل جراحي كوچك كردن اندازه پستان قرار گرفته بود ماجرا را تعريف كرد، تازه فهميدم كه قبلا چقدر در عذاب بوده است. در اصل اين جراحي زندگي او را چه از نظر جسمي و چه عاطفي بهتر كرده بود. او ميگويد: <از نظر جسمي خودم در عذاب بودم و دائما از كمردرد شكايت داشتم. هيچ لباسي اندازه من نبود و در انتخاب لباس ناچار بودم به هر لباسي كه مناسبتر بود تن در بدهم. البته تا اين زمان اصلا به فكر جراحي نبودم تا اينكه خواهرم به دليل سرطان پستان از دنيا رفت و بعد از مدتي همين مشكل گريبان مادرم را هم گرفت. بعد از اين اتفاق من شديدا نگران شدم كه مبادا بين بزرگي پستان و سرطان رابطهاي باشد. در نتيجه بدون معطلي به پزشك مراجعه كردم.>
اگرچه كوچك كردن اندازه پستان خطر سرطان پستان را كم نميكند اما وقتي اندازه پستان كوچكتر باشد امكان تشخيص زودهنگام توده هاي سرطاني بيشتر ميشود.
معمولا بزرگي پستان اين افراد از دوران نوجواني مشهود است و همين موضوع در مدرسه و بين دوستان باعث ناراحتي فرد ميشود. چون ممكن است بعضيها اين مسئله را مضحكه قرار بدهند.
البته ناگفته نماند براي بسياري از مردم،بزرگي پستان با زيبايي و زنانگي مربوط است، اما وقتي اين بزرگي بيش از حد باشد، جز عذاب و ناراحتي چيز ديگري به همراه ندارد و علاوه بر درد پشت، گردن و شانهها وضعيت قرار گرفتن اين افراد بعد از مدتي حالت غيرطبيعي پيدا كرده و نميتوانند در بعضي فعاليتهاي خاص شركت كنند و البته اين بار هم علم پزشكي با كمك تكنولوژي جديد به ياري آنها ميآيد.
آنها كه برايشان بهتر است
در اصل جراحي كوچك كردن پستان براي زناني است كه پستانهاي بزرگي داشته و ميخواهند با اين جراحي يك يا چند مورد از مشكلات زير را برطرف كنند:
)1 درد مزمن در ناحيه پشت، گردن و شانه.
)2 وضعيت بد و غيرعادي بدن
)3 وجود بثورات پوستي در ناحيه پستانها.
)4 ايجاد شكافي عمقي در ناحيه شانه به دليل فشاري كه لباس زير وارد ميكند.
)5 محدود شدن سطح فعاليتهاي مختلف در فرد.
)6 مشكل جدي در انتخاب لباس.
سن خانمهايي كه تمايل دارند اين جراحي برايشان انجام شود متفاوت است، يعني از نوجوان گرفته تا خانم ۸۰ ساله! البته بهتر است خانمهاي جوان حداقل تا ۲۰ سالگي صبر كنند تا رشد پستانها متوقف شده و بعد تصميم به جراحي بگيرند. اگر هم خانمي تصميم دارد بچهدار شود بايد نكات خاصي را در نظر بگيرد. بعد از اين جراحي امكان شيردهي از پستان كاهش پيدا ميكند، ضمن اينكه بعد از بچه دار شدن شكل كلي پستان تغيير ميكند. اگر مجددا به ماجراي خانمي كه اول مطلب از او ياد كرديم برگرديم ميبينيم او هم چنين مشكلي داشت، يعني در طي بارداري مثل هر خانم ديگري پستانهاي او هم بزرگتر شد و در نتيجه مشكلات او هم بيشتر شد، طوري كه شبها نميتوانست خواب راحتي داشته باشد. بعد از بهدنيا آمدن فرزندش پزشك به او توصيه كرد تا اتمام دوران شيردهي صبر كند و بعد جراحي انجام دهد.
چطور بايد آماده شد؟
به هر حال تصميم گيري براي كوچك كردن پستان بايد با دقت و بررسيهاي كامل انجام شود. بايد تمامي جوانب، فوايد و عوارض را از پزشك جراح بپرسيد و به خوبي از زيروبم كار سر در بياوريد، در غير اين صورت نتيجه خوبي بهدست نميآيد. فراموش نكنيد اولين مشاوره با جراح پلاستيك و زيبايي زمان خوبي است كه تمام سوِالاتتان را از او بپرسيد و جزئيات كامل جراحي كوچك كردن پستان را از او درخواست كنيد.
 
ضمنا انتظارات خود را از اين جراحي مشخص كنيد، در غير اينصورت بعدا با مشكل روبرو ميشويد. انجمن جراحان پلاستيك آمريكا مواردي را كه ميتوان از اين جراحي انتظار داشت و بايد از پزشك سوِال كرد فهرست بندي كرده است:
توصيف دقيق روش جراحي و نگرانيهايي كه ممكن است در اين رابطه وجود داشته باشد.
معاينه و اندازهگيري دقيق پستان.
تهيه عكس از پستانها براي اينكه مدركي از وضعيت قبلي وجود داشته باشد و ضمنا جراح در حين عمل از اين عكسها استفاده كند.
عواملي كه بر روي جراحي تاثير ميگذارند مثل سن، اندازه وشكل پستانها و وضعيت پوست روي آنها بعد از جراحي.
وضعيت نوك پستانها و هاله قهوهاي دور آن بعد از عمل.
نوع بيهوشي حين عمل جراحي.
هزينه دقيق جراحي.
ضمنا فراموش نكنيد بدون تعارف و رودربايستي و قاطعانه اندازهاي كه براي پستانها در نظر داريد با پزشك در ميان بگذاريد تا بعد از جراحي جاي هيچ نوع حرف و حديثي وجود نداشته باشد. ضمنا جراح بايد دقيقا بداند قرار است چه مقدار از بافت پستانها را بردارد. معمولا قبل از جراحي بايد يك ماموگرافي انجام شود(تهيه عكس راديولوژي از پستانها)، كه البته انجام آن به سن و سابقه سرطان پستان در خانواده بستگي دارد. اگر هم سيگاري باشيد بايد مدتي قبل از جراحي از مصرف آن خودداري كنيد چون نيكوتين موجود در سيگار جريان خون عروق ريز را كه ناحيه نوك پستان را خوندهي ميكنند مختل ميكند.
چطور انجام ميشود؟
معمولا جراحان پلاستيك از روشهاي مختلفي استفاده ميكنند، اما متدوالترين آن روشي است كه برش جراحي در اطراف هاله قهوهاي پستان داده ميشود و بعد اين برش به سمت پائين پستان ادامه پيدا كرده و بعد به حالت افقي در زير پستان و محل تلاقي پستان و شكم ادامه پيدا ميكند. به اين روش برش لنگري ميگويند. بعد از برش، جراح بافت اضافي پستان،چربي و پوست اضافي را برميدارد تا اندازه پستان به اين ترتيب كوچك شود. در اكثر موارد نوك پستان و هاله قهوهاي اطراف آن همچنان باقي ميماند، اما گاهي در شرايطي كه پستانها بسيار بزرگ باشد ممكن است در اين نواحي هم برداشتهايي صورت بگيرد و اين دو منطقه به قسمت بالاتر پيوند زده شوند كه در اين صورت چون حس و گردش خون خود را از دست ميدهند در نتيجه فرد نميتواند از پستان شيردهي داشته باشد.
معمولا اين عمل تحت بيهوشي عمومي انجام ميشود و حدود 2 تا3 ساعت طول ميكشد.
انتظارات واقعبينانه
اينكه بعد از اتمام عمل و بههوش آمدن و ديدن پستان چه احساسي داشته باشيد دقيقا به اين مسئله بستگي دارد كه قبل از عمل چه انتظاراتي داشته و با چه دقتي با پزشك صحبت كرده باشيد. البته ديدن كامل محل عمل چند روزي طول ميكشد، چون اوايل در محل عمل از بانداژ لاستيكي استفاده شده است و ضمنا يك لوله (دَرِن) در زير بغل شما وجود دارد. كه چند روزي باقي ميماند. ناحيه عمل تا مدتي حساس بوده كبود و متورم است. محل برش تا حد كمي باقي ميماند كه البته لباس زير آن را بهخوبي ميپوشاند. اگر شاغل باشيد ظرف دو تا سه هفته به سر كار خود برميگرديد. ممكن است درد و حساسبودن پستانها تا يكماه هم طول بكشد.
فوايد و مضرات
خب مسلما بعد از جراحي درد پشت، گردن و شانهها كه بهعلت سنگيني پستانها ايجاد شده بود از بين ميرود. فشار بر روي شانهها كمتر شده و امكان فعاليتهاي بدني و ورزش بيشتر ميشود. ضمن اينكه تصوري كه از ظاهرتان داشتيد بهتر ميشود. اين جراحي باعث ميشود راحتتر نفس كشيده و خوب بخوابيد.
معمولا خانمهايي كه پستانهاي بسيار بزرگي دارند از اين عمل جراحي بسيار راضي هستند.
و اما هر جراحي يكسري خطرات هم به دنبال دارد. امكان خونريزي، عفونت و واكنش جانبي نسبت به بيهوشي وجود دارد. احتمال از بين رفتن حس نوك پستان و هاله قهوهاي اطراف آن هم مطرح است. جريان خون نوك پستان بههم خورده و همين مسئله باعث ميشود در مواردي نوك پستان از بين رفته و جاي زخم بر روي آن بماند.
بعد از اين جراحي ديگر نميتوان به كودك شير داد. گاهي اوقات نوك پستانها و يا خود آنها از نظر اندازه،وضعيت و شكل ظاهري متناسب نيستند و ممكن است به جراحيهاي بعدي احتياج باشد تا اين تناسب برقرار شود. ضمنا تصور فرد از ظاهر خود تا مدتي بههم ميخورد تا با اين وضعيت جديد سازگار شود.
آنها كه بايد جراحي كنند
يكي از شايعترين و متداولترين دلايلي كه خانمها پستان خود را از دست ميدهند ابتلا به سرطان پستان است كه عمدتا پزشك ناچار است يك و يا هر دو پستان را طي عمل جراحي بردارد. در اين شرايط بسياري از خانمها از نظر ظاهر با مشكل روبرو ميشوند و تمايل پيدا ميكنند از پروتزهاي مخصوص در اين زمينه استفاده كنند، بعضي ديگر هم از جراح پلاستيك ميخواهند كه طي جراحي زيبايي، شكل پستانها تا حد ممكن احيا شود. البته اين جراحي به شرايط بيمار و ميزان آسيب به پستانها بستگي دارد. معمولا اينكار طي چند مرحله انجام ميشود. در ابتدا از وسايل بسطدهنده بافتي استفاده ميشود تا مدتي بافت محل بازتر شود. بعد از عضله عرضي شكم و بافت آن استفاده شده تا پستان جديدي شكل داده شود، كه البته در اين صورت قدرت عضله شكم كم ميشود. و حتي گاهي حمل وسايل سنگين غيرممكن ميشود. در اين جراحي تناسب دو پستان بسيار حائز اهميت است و گاهي حتي از پستان سالم طرف ديگر، مقداري بافت برداشته ميشود تا هر دو پستان متناسب شوند. معمولا بسطدهندههاي پستان كه مدتي قبل از جراحي اصلي در محل گذاشته ميشوند كمك بزرگي هستند. اين بسطدهندهها بهتدريج پر ميشوند تا پوست و بافت ناحيه كمكم كشيده و باز شود.بعد از چند هفته، طي جراحي اصلي عمل كاشت پستان انجام ميشود. كه معمولا از همان برش جراحي برداشت پستان استفاده ميشود تا جاي عمل كمتر باقي بماند.
معمولا اين برش بهصورت عرضي است و بعد كاشت دائمي پستان با استفاده از پروتز، پوست و بافت انجام ميشود. مراحل اين جراحي معمولا طولاني است و به صبر و حوصله نياز دارد. ضمن اينكه امكان عفونت و خونريزي وجود دارد. شايد شكل بدست آمده چندان مطلوب بهنظر نرسد كه البته در مورد اين موضوع بايد قبل از عمل با پزشك مشورت شود. در مواردي كه فرد مبتلا به سرطان طي اين عمل از نظر ظاهري شكل بهتري پيدا كرده و روحيه او تقويت شود اين عمل بسيار مطلوب و مثمرثمر خواهد بود چرا كه تا حدي ميتواند زندگي عادي را به بيمار برگرداند. اما در آخر توصيهاي كه داريم آن است كه اگر كوچكي پستانها از نظر جسمي مشكلاتي برايتان ايجاد نميكند بهتر است خودتان را همانطور كه هستيد دوست داشته باشيد. اين خود شما هستيد كه بايد خوب و دوستداشتني باشيد وگرنه ظاهرتان آنقدرها هم كه فكر ميكنيد مهم نيست.  —-  Ref.iransalamat.com  —-

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جـراحـی, زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: