بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

لیپوساکشن یا خطر مرگ با تیغ زیبایي

زیبایی گرایشی کاملا طبیعی و مشترک بین تمامی انسان ها است اما امروزه گرایش به زیبایی به مرحله ظاهرپرستی و خودنمایی رسیده است. جوانان و نوجوانان و حتی میان سالان به سبب گرایش ها و اقتضای سنی خود و با صرف هزینه های گزاف و قبول عواقب جسمی، روانی و حتی جانی درصدد کسب سهم بیشتر از زیبایی و به دنبال «زیباتر شدن» هستند. 
 نتایج یکی از آخرین نظرسنجی های انجام شده درکشور نشان می دهد که ۹۰درصد زنان و ۳۰درصد مردان قسمتی از جوارح خود را نمی پسندند و خواهان تغییر یا اصلاح آن هستند. بسیاری از آنان با صرف هزینه های سرسام آور به انجام این گونه جراحی ها اقدام می کنند، با این حال نه تنها تغییر چندانی در شکل و قیافه شان پیدا نمی شود بلکه در مواردی زیبایی اولیه و حتی جان خود را نیز در این راه از دست می دهند.
در حال حاضر جراحی بینی در کشور با هزینه متغیری در حدود ۶۰۰هزار تا چهارمیلیون تومان ، رتبه اول را در جراحی های معمول دارد.
«فرید رمضانی» جوان ۲۰ساله که به تازگی بینی خود را جراحی کرده است، گفت: پیش از این از بزرگی بینی خود ناراحت بودم و هر بار که جلوی آینه می رفتم، از تصور این که با این صورت، اندازه و شکل بینی در کنار دوستان و آشنایان حاضر شوم، احساس بدی داشتم و اصلا اعتماد به نفس نداشتم.
وی افزود: بالاخره تصمیم خود را گرفتم و با وجود مخالفت پدر و مادرم بینی خود را زیر تیغ جراحی بردم و حالا از آن راضی هستم.
«مهتاب اصلانی» ۳۶ساله از جمله کسانی است که بینی خود را عمل کرده و فقط به این دلیل که از حالت آن خوشش نمی آمد.
وی به خبرنگار ایرنا گفت: با وجود مخالفت دیگران به خصوص خانواده عمل زیبایی بینی را انجام دادم و الان اعتماد به نفس من بالاتر رفته است و از آن خیلی راضی هستم و شکل بینی من بسیار طبیعی به نظرمی رسد و کسی باورنمی کند که عمل کردم.
اما به رغم افرادی همچون «فرید و «مهتاب» کسانی هم هستند که برای زیباشدن بینی هزینه و درد زیادی را متحمل شده اند ولی نتیجه این عمل زیبایی برای آنان راضی کننده نبوده است.
«سارا» دانشجوی ۲۴ساله، با اشاره به این که پنج بار دماغش را عمل کرده است، گفت: بعد از هر عمل از بینی ام راضی نبودم بالاخره پس از سومین عمل، مشکل تنفسی پیدا کردم و بعد از عمل پنجم پزشکان گفتند دیگر نمی شود به دماغت دست بزنیم و البته الان هنوز هم از فرم و حالت دماغم راضی نیستم.
«محسن» جوان ۲۷ساله نیز درباره جراحی بینی اش گفت: چهره تاثیر به سزایی در اعتماد به نفس فرد دارد و در جامعه می بینیم که چهره زیبا به ویژه بینی مناسب باعث تعریف و تمجید از قیافه می شود.
این در حالی است که تب تند » «زیباتر شدن» به ویژه در مورد جراحی بینی تنها در میان جوانان نیست و از سوی دیگر تنها اختصاص به زنان ندارد بلکه مردان نیز به دنبال این غریزه پنهان هستی هستند.
هرچند که باید اذعان کرد که این تب تند با افزایش سن به ویژه در مورد مردان زود عرق می کند و کمتر مردان مسن را می بینیم که رو به جراحی بینی آورده اند.
دکتر «محسن نراقی» متخصص گوش، حلق و بینی درباره گرایش بسیاری از مردم به جراحی بینی به خبرنگار ایرنا گفت: جراحی بینی به دلیل این که مهمترین عضو در مرکز صورت است، بیشتر توجه مردم را جلب کرده است.
وی افزود: جراحی بینی در بیشتر کشورهای دیگر جزو شایع ترین جراحی ها است و شیوع زیاد این جراحی باعث شده بعضی ها این را امر ساده تلقی کنند و از مشکلات آن غافل شوند.
این متخصص یادآور شد: در کتاب های جراحی پلاستیک، بینی مشکل ترین جراحی در بدن عنوان شده ، زیرا عضوی است که هر یک میلی متر تغییر مثبت و منفی در آن موجب تغییر در چهره می شود.
وی بابیان این که تغییرات در داخل بینی عوارض جبران ناپذیری به جا می گذارد، گفت: اگر این جراحی توسط افراد غیرمجرب و غیرمتخصص انجام شود، عوارض زیادی به جا خواهد گذاشت.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: اگر مردم از این عوارض اطلاع داشته باشند، در تصمیم خود تجدیدنظر می کنند.
دکتر «محمدرضا یوشی» متخصص گوش، حلق و بینی درباره خطرات بعد از عمل جراحی بینی معتقد است : اگر عمل زیبایی با تعریف جدید باشد یعنی «عمل زیبایی بینی، با حفظ عملکرد»، خطرات ناشی از آن به حداقل می رسد و در این رویکرد، ایجاد بینی معقول و منطقی مد نظر است.
وی توضیح داد: مثلا اگر بینی آن قدر کوچک شود که تنفس را مختل کند، زیبایی فایده ای ندارد، من اگر مراجعه کننده ام خواسته نامعقولی داشته باشد، به چنین عملی دست نمی زنم. به گفته این متخصص بخشی از موفقیت عمل جراحی، به خود بیمار و ویژگی های فیزیکی اش برمی گردد چنانچه قدرت و اندازه غضروف و جهنده بودن یا نبودن آن تاثیر زیادی در نتیجه عمل دارد، با این حال، تجربه دکتر معالج است که می تواند این موارد را بهتر تشخیص دهد.
● هر هفته یک نفر در کشور براثرانجام عمل لیپوساکشن می میرد
طبق آمارهای اعلام شده هر هفته یک نفر در کشور بر اثر انجام عمل لیپوساکشن جان خود را از دست می دهد. بر اساس این آمارها، از هر ۱۰۰زنی که اقدام به برداشتن چربی از بدن خود می کند معمولا سه تا پنج نفر دچار مشکل می شوند و این در حالی است که روزانه بین ۳۰تا ۵۰ نفربرای چنین عملی به مطب و کلینیک ها مراجعه می کنند.
هزینه ساکشن شکم (برداشتن چربی ها و کوچک کردن شکم) حدود دو تا پنج میلیون تومان است.
بر اساس گزارش یکی از بیمارستان های تهران خانمی چهل ساله که برای برداشتن چربی های زاید شکمش از محل اقامتش در اروپا به تهران آمده بود، بعد از عمل به هوش نیامد و از دنیا رفت.
«زهرا احمدنیا» درباره تجربه یکی از نزدیکان خود درمورد عمل لیپوساکشن گفت: چربی های شکم که کهنه می شود با رژیم رفع نمی شد بنابراین درصورت تمایل به از بین رفتن این چربی ها، باید به عمل جراحی تن داد.
وی گفت: بعد از عمل، دو ماه درد شدید وجود دارد بنابراین بسیاری از افراد اگر از این درد و عوارض آن مطلع باشند هرگز این کار را نمی کنند.
دکتر «سارا قربانی» فوق تخصص جراحی پلاستیک در مورد عمل لیپوساکشن گفت: پس از فروکش کردن ورم های مربوط به عمل، گاهی به دلیل عدم رعایت اصول درست جراحی و ساکشن، ناهمواری ها، پستی و بلندی ها در بعضی از قسمت هایی که ساکشن شده اند ایجاد می شود از این رو بیمار متوجه شود که قسمت های ساکشن شده یکنواخت و یک دست نیستند.
وی افزود: پزشکان نباید به هر مراجعه کننده ای عمل را پیشنهاد کنند بلکه او باید کاملا مورد بررسی قرار گیرد و اگر مشکل جدی دارد، پزشک او را کمک کند.
به اعتقاد این متخصص، بیماری که شکم بزرگی دارد و روی گردن و شانه های او فشار می آورد، باید تحت عمل قرار بگیرد تا از بروز آرتروز یا تشدید آن و فاصله پیدا کردن مهره های گردن و نخاع جلوگیری شود زیرا با افزایش سن این عوارض بیشتر می شود ازاین رو فرد باید زودتر مداوا شود.
آنچه مسلم است هر چه بیشتر به آیینه نگاه کنیم بیشتر از چهره خود ایراد می گیریم. در حال حاضر علاوه بر عمل های جراحی که برای زیبایی بینی و لیپوساکشن (برداشتن چربی های بخش های مختلف بدن) انجام می شود ، حدود ۵۰درصد از مراجعه کنندگان نیز از پوست خود ابراز نارضایتی می کنند.
امروزه لیفتینگ صورت (جراحی پوست) در میان زنان به ویژه افراد میانسال بسیار رایج شده است. زنان با مراجعه به مطب های متخصصان پوست و زیبایی حاضر هستند هزینه بالایی را بپردازند اما چهره آنان به شکل مطلوب و رضایت بخش درآید.
هزینه جراحی و لیفتینگ صورت در حدود یک تا سه میلیون تومان، تزریق «کلاژن» به لب ها و تغییر فرم آن ها در حدود ۵۰۰هزار تا یک میلیون تومان و کشیدن پلک دو تا سه میلیون تومان هزینه دارد.
«زهرا مصلحی» ۴۵ساله که به خاطر چین و چروک های صورتش تصمیم دارد جراحی زیبایی انجام دهد، دراین مورد گفت: کشیدن پوست صورت با تزریق آمپول انجام می شود که تا ۷الی ۸ماه به صورت موضعی ، پوست را بی حس می کند. به این ترتیب فرد نمی تواند اخم کند و پوست صورتش جمع نمی شود.  — منبع: ایرنا — 

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جـراحـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: