بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

سردردهای میگرنی

نشانه ها:علایم سردردهای میگرنی بسیار متفاوت هستند و ممكن است سردردها با علایم هشدار دهنده برای مثال با اورا ( یخ كردن بدن كه در اثر فشارهای مغزی ایجاد می شود) و یا به طور ناگهانی بروز كنند.
علایم شایع میگرن شامل سردردهای شدید همراه با حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور، صدا و بوهای مختلف است. فعالیت بدنی می تواند این گونه سردردها را تشدید كند و اگر پیشگیری نشود ممكن است این سردردها از ۴ تا ۷۲ ساعت طول بكشد.
تشخیص:پزشك با پرسیدن علایم و معاینه شما پی به این بیماری می برد ولی گاه دیده می شود كه افراد مدت ها از بیماری خود بی خبر می مانند و به پزشك مراجعه نمی كنند چرا كه این دردها را به سردردهای سینوسی، ناشی از سرماخوردگی و… تعبیر و خوددرمانی می كنند و در نتیجه میگرن تشخیص داده نشده و بدون درمان این سردردها مزمن می شود. اگر ۵ بار یا بیشتر به سردرد، یا بدون علامت هشدار دهنده كه از ۴ تا ۷۲ ساعت طول كشید مبتلا شدید كه با حالت تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و صدا همراه بود، حتماً به متخصص مراجعه كنید و از خود درمانی جداً بپرهیزید.
درمان:راه های زیادی برای جلوگیری از بروز دردهای میگرنی وجود دارد. معمولاً متخصصین ابتدا با داروهای ضدالتهاب و درد (NSAID) مثل آسپیرین و ایبوپروفن كه عوارض جانبی كمتری نسبت به داروهای میگرن دارند، سعی به مهار این دردها می كنند. ممكن است داروهای گیاهی نیز با داروهای شیمیایی شما برای كاهش دردها و تعداد بروز آنها همراه شود اما مصرف این داروها باید تحت نظر پزشك متخصص انجام شود.
جلوگیری: برخی از عوامل بارز شناخته شده كه باید از آنها اجتناب كرد عبارتند از:
– برخی از خوراكی ها مثل: شكلات، كافئین (قهوه یا چای)، الكل
– كم یا زیاد خوابیدن
– تند یا كند غذا خوردن
– تغییرات آب و هوا یا فشار جوی
– استرس یا بروز احساسات شدید
– استنشاق بو یا رایحه شدید و تند مثل دود سیگار
– نور شدید یا انعكاس مستقیم نور خورشید به چشم
داروهای جلوگیری از بروز این دردها نیز باید توسط پزشكتان تجویز شود.
منبع: Yahoo/Health

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,077 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: