بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

عوامل محرک میگرن

عوامل محرک میگرن
میگرن سردرد شدیدی است که همچنین می‌تواند باعث تهوع و حساسیت به نور و صدا شود.
میگرن در زنان شایع‌تر از مردان است.
● عوامل شایع آغازگر میگرن اینها هستند:
نخوردن غذای کافی.
نخوابیدن به مقدار کافی.
قرار گرفتن در معرض نور یا صدای بلند.
نوسان میزان هورمون‌ها، مثلا هنگام دوره قاعدگی.
تغییرات آب و هوا.
عوامل عاطفی مانند استرس یا اضطراب.
شکلات، الکل، نیکوتین یا غذاهایی که حاوی افزودنی‌هایی مانند مونوسدیم گلوتامات (MSG)هستند. 
   یادداشت: همشهری آنلاین 

***********************************
شناسایی علت دردهای میگرنی
دانشمندان امریکایی در بررسی های خود کشف کردند که برخی از ساختارهای یک فضای مغزی در افرادی که از دردهای میگرنی رنج می برند نسبت به افراد نرمال متفاوت است. در حقیقت این دانشمندان مشاهده کردند که قسمتی از کورتکس مغزی گروهی از بیماران داوطلب مبتلا به میگرن به طور متوسط ۲۱ درصد بزرگ تر از افراد عادی است.
در این خصوص این دانشمندان اظهار داشتند؛ «تکرار حملات میگرنی می تواند به سبب این تغییرات ساختاری باشد. بیشتر افرادی که مورد آزمایش قرار گرفتند از کودکی از میگرن رنج می بردند و این تحریک نورونی طولانی مدت می تواند این تغییرات را توضیح دهد. همچنین ممکن است کسی که میگرن را توسعه می دهد به طور طبیعی به این تحریکات حساس تر از افراد نرمال باشد.» نتایج تحقیقات این محققان حاکی از آن است که مکانیسم های حسی مغز، یک فاکتور مهم در توسعه این بیماری را نشان می دهد. در حقیقت این مساله می تواند توضیح دهد چرا کسانی که از میگرن رنج می برند اغلب در مقابل دیگر آسیب های همراه با درد مثل کمردرد نیز آسیب پذیر هستند. 
  خبرگزارى مهر
 

************************
جراحی قلب به درمان میگرن كمك می‌كند
برخی از مبتلایان به میگرن می‌توانند منشاء بیماری خود را در سوراخی در قلب خود پیدا كنند كه پیش از تولد تشكیل می‌شود.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس از سنت لوییس، جان لاسالا از دانشگاه واشنگتن در سنت لوییس می‌گوید این سوراخ بین دو حفره بالایی قلب قرار دارد و «‪ (PFO) «patent foramen ovale‬نامیده می‌شود.
وجود این سوراخ در دوران جنینی این امكان را فراهم می‌كند كه خون بدون رفتن به ریه‌ها كه تا قبل از تولد فعال نیست، در بدن گردش پیدا كند.
هنگامی كه نوزاد متولد می‌شود این سوراخ نیز معمولا بسته می‌شود. اما در یك چهارم جمعیت این سوراخ كاملا بسته نمی‌شود. در نتیجه خون می‌تواند به طور مستقیم از دهلیز راست به دهلیز چپ رفته و بدون آنكه برای تصفیه و دریافت اكسیژن به ریه‌ها برود در بدن جریان پیدا كند.
محققان ماده‌ای را كه معمولا در عمل تصفیه ریه‌ها از خون پاكسازی می‌شود اما در این افراد در خون آنها می‌ماند عامل بروز میگرن می‌دانند.
در تحقیقات انجام شده در انگلیس ‪ ۳۷‬درصد افرادی كه این سوراخ را در قلب خود داشتند و به میگرن هم مبتلا بودند، پس از آنكه طی عمل جراحی این سوراخ در قلبشان بسته شد، از سردردهای میگرنی نجات یافتند.
اكنون ‪ ۱۳‬مركز پزشكی در آمریكا از جمله دانشكده پزشكی دانشگاه واشنگتن درصدد تكرار این نتایج هستند.
محققان این شیوه را راه درمان تمام میگرن‌ها نمی‌دانند. اما حتی اگر در ‪ ۵۰‬درصد مبتلایان به میگرن كه سوارخ ‪ PFO‬در قلب خود دارند موثر باشد، روش مفیدی محسوب می‌شود. 
  خبرگزارى جمهورى اسلامي (ايرنا) 
 

****************************
چگونه سردرد ناشی از میگرن را كاهش دهیم؟
 به گفته متخصصان، درد ناشی از سردردهای میگرنی می‌تواند به قدری شدت داشته باشد كه مانع از انجام امور شغلی و یا سایر فعالیت‌های روزانه شود.
در حالی كه با مصرف برخی دارو‌ها البته با تجویز پزشك می‌توان این درد را كاهش داد، آكادمی آمریكایی پزشكان خانواده نیز راهكار و پیشنهادات بیشتری را برای تخفیف سردردهای میگرنی ارایه كرده كه به قرار زیر است:
▪ در هنگام بروز این قبیل سردردها دراز بكشید و در یك اتاق ساكت با چراغ‌های خاموش استراحت كنید.
▪ یك دستمال خنك و مرطوب برای كمپرس سرد، روی پیشانی خود قرار دهید.
▪ پوست سر خود را به آرامی ماساژ دهید.
▪ روی شقیقه‌های خود فشار بیاورید تا درد تسكین پیدا كند. 
   
  خبرگزارى ايسنا 

*************************
خواب خوب از شدت سردردهای میگرنی می‌كاهد

 آنه كالهون، استادیار نورولوژی در دانشكده طب دانشگاه نورت كارولینا در این زمینه بر روی بیش از ۱۰۰ زن مبتلا به میگرن مطالعه كرده و دریافته است كسانی كه بهتر می‌خوابند از تعداد دفعات بروز سردردهای آنها كاسته می‌شود.
این تحقیقات نشان داد: زنانی كه عادات خواب خود را بهبود می‌دهند تعداد دفعات سردردهای آنها تا ۲۰ درصد و شدت درد نیز تا ۴۰ درصد كاهش می‌یابد. میگرن اختلالی است كه طی آن فرد دچار سردردهای مكرر حفیف تا شدید می‌شود و ممكن است با علایم دیگری چون سرگیجه، تهوع و استفراغ و یا حساسیت شدید به نور و صدا همراه باشد. افراد مبتلا به میگرن اعتراض می‌كنند كه سردردهای آنها بر روی خوابشان تاثیر می‌گذارد اما احتمالا این تاثیر به شكل دیگری است، به طوری كه سردردهای میگرنی به این دلیل بروز می‌كنند كه فرد خواب كافی و خوب ندارد. 
   
  خبرگزارى ايسنا 
 

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: