بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

مركز مطالعات منطقه‌اي ملخ در گنبدكاووس

labvcfghghrth.jpg

كارشناس ارشد حفظ نباتات جهادكشاورزي گنبدكاووس در شرق استان گلستان گفت: به منظور مطالعه وشناسايي مناطق كانوني ملخ مراكشي در اين منطقه تاسيس مركز مطالعات منطقه‌اي ملخ ضروري است.
«افشار شادي» روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: منطقه شمال استان گلستان در سطح ‪ ۳۶۰‬هزار هكتار، محل دائمي زندگي اينگونه ملخ است كه همه ساله در اوايل فصل بهار مشكلاتي را در بخش كشاورزي و دامپروري منطقه به وجود مي‌آورد.

وي با اشاره به سابقه حضور اين نوع ملخ در منطقه گفت: مبارزه با ملخ مراكشي براي اولين بار در سال ‪ ۱۳۰۵‬در شهرستان گنبدكاووس آغاز شد و از آن زمان تاكنون نيز ادامه دارد و همه ساله براي مبارزه با آن مبالغ سنگيني هزينه مي‌شود.

اين كارشناس جهادكشاورزي گنبدكاووس افزود: با تاسيس مركز مطالعات منطقه‌اي در اين شهرستان علاوه بر خدمات دهي به استان‌هاي همجوار، مي‌توان ارتباطات بين‌المللي با مراكز بزرگ ملخ‌شناسي از جمله ‪ANTI LOCUST REASERCH‬ و ساير سازمان‌هاي جهاني برقرار كرد.

به گفته وي، برقراري ارتباطات بين‌المللي با سازمانهاي جهاني نظير خوار و بار و كشاورزي جهاني (‪ (F.A.O‬كمك‌هاي اين سازمان را به اين مركز در پي خواهد داشت.

مهندس شادي در خصوص چگونگي تكثير اين ملخ‌ها گفت: هر ملخ به طور متوسط تعداد پنج كپسول تخم مي‌گذارد و در داخل هر كپسول بطور متوسط ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬عدد تخم وجود دارد و در سال بعد از هر ملخ ماده تعداد ‪ ۲۰۰‬عدد پوره ملخ مراكشي توليد خواهد شد.

وي افزود: اگر اين پوره‌ها به بهار كم باران برخورد نمايند احتمال مي‌رود تعداد پوره‌هاي خروجي با احتساب تلفات هنگام خروج در مناطقه كانوني به ‪۳۸۵‬ پوره در هر مترمربع باشد.

كارشناس ارشد حفظ نباتات جهادكشاورزي گنبدكاووس گفت: با توجه به قدمت طولاني مبارزه با ملخ از طريق استفاده از سموم كه همواره در مراتع صورت مي‌گيرد كه پوشش گياهي مرتعي را بيشتر گياهان خانواده گرامينه تشكيل مي- هند و مورد تغذيه گوسفندان و ساير دام‌ها قرار نيز مي‌گيرد ورود تدريجي سموم در زنجيره غذايي بدون شك مخاطره‌آميز خواهد بود.

به گفته وي، به همين منظور بايد براي جلوگيري از خسارات زياد بايد به سمت مبارزه بيولوژيكي حركت كنيم كه دستيابي به اين مهم نيازمند مركز مطالعاتي ملخ در اين منطقه است.

بر اساس تحقيقات انجام شده ملخ مراكشي از محصولات گندم، جو، پنبه، بعضي از سبزيجات ، گياهان خانواده بقولات،گياهات مرتعي مانند پوا،يونجه يكساله، بارهنگ، يولاف و جوموشي به طور دسته‌جمعي و حريصانه تغذيه مي‌كنند. در استان گلستان حدود ‪ ۱۰۰‬گونه ملخ زندگي مي‌كنند كه از اين تعداد بين ‪ ۴۵‬تا ‪ ۵۰‬گونه از ملخ‌ها در نوار مرزي شمال گنبدكاووس زندگي مي‌كنند.

در سال گذشته حدود يك هزار و ‪ ۲۰۰‬هكتار از كانون‌هاي ملخ مراكشي در نوارمرزي گنبدكاووس سمپاشي شد.

مراتع زيستگاه اصلي ملخ‌ها به شمار مي‌رود كه به دليل خشكسالي و تخريب مراتع يا تبديل آن به مزارع و نبود علف براي تغذيه، ملخ‌ها باعث تخريب درختان، محصولات كشاورزي و زراعي مي‌شوند.

شهرستان ‪ ۲۹۰‬هزار نفري گنبدكاووس در شرق استان گلستان قرار دارد.

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,088 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: