بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

بیماری روماتیسم ستون فقرات یا A.S (اسپوندیل آرتریت آنكیلوزانت)

retwertewerter.jpg

A.S يك بيمارى روماتيسمى دردناك و پيشرفت كننده است و اين بيمارى اصولاً مفاصل ستون فقرات را درگير مى كند. اما مى تواند ساير مفاصل و رباط ها را نيز گرفتار كند. همچنين ساير اندام ها مانند چشم، ريه، روده و قلب نيز مى توانند درگير شوند. چنان چه با گذشت سال ها، بيمار همچنان با تشخيص نادرست پيش برود، دچار معلوليت مى شود. فرم بدن بيمار از حالت عادى خارج شده و حركت هاى او نيز محدود مى شود. نشانه هاى بارز بيمارى A.S عبارت است از:
– شروع تدريجى خشكى و درد پشت در طول هفته ها و ماه ها (بيش از چند ساعت و چند روز)
– خشكى و سفتى و درد در بامداد، كه به تدريج در طول روز با حركت و ورزش از بين مى رود و يا كاهش مى يابد.
– تداوم ناراحتى بيش از سه ماه (كه با وقوع ناراحتى هاى كوتاه مدت فرق دارد).
– احساس بهتر شدن بعداز حركت و ورزش و احساس بدتر شدن بعداز سكون طولاني.
– كاهش وزن، بويژه در مراحل اوليه.
– ضعف و خستگي، احساس تب و عرق شبانه.
اين بيمارى عموماً بر روى افراد كمتر از ۳۰ سال اثر مى گذارد و نسبت ابتلاى مردان به زنان ۵/۲ به ۱ است. تقريباً ۸۰ هزار نفر در انگلستان مبتلا به A.S شناخته شده اند. بيمارى روماتيسم ستون فقرات، غالباً در مراحل اوليه قابل تشخيص نيست. عوامل بيمارى A.S ناشناخته است و تا به حال نيز درمانى براى آن يافت نشده است. اما به هر حال مشخص شده كه حداقل ۹۰ درصد از افراد مبتلا، به طور ارثى حامل گلبول هاى سفيد حاوى آنتى ژن HL-AB۲۷ هستند كه فاكتور اصلى براى شروع بيمارى است. در اروپا ميزان افرادى كه داراى گلبول هاى سفيد حاوى اين آنتى ژن هستند، بين ۷ تا ۱۰ درصد است، البته به جز كشورهاى اسكانديناوى كه در آنجا بالاى ۱۵ درصد است.براى ارتقاى سطح آگاهى در مورد اين بيمارى و جلوگيرى از تشخيص هاى نادرست، گفت وگويى با دكتر محمد مهدى امام، فوق تخصص روماتولوژى و عضو هيأت علمى دانشگاه علوم پزشكى شهيد بهشتي، فرزانه فتاحي، مديرعامل انجمن روماتيسم ستون فقرات ايران و خسرو اسوديان، يكى از بيماران مبتلا به A.S، انجام داده ايم كه مى خوانيد.
گفت وگو با فرزانه فتاحي، مديرعامل انجمن A.S ايران
* خانم فتاحى لطفاً توضيح دهيد كه هدف از تشكيل انجمن بيمارى A.S در ايران چه بوده است؟
– مهم ترين هدف انجمن روماتيسم ستون فقرات ايران يا A.S ، كه انجمنى غيرانتفاعى است و فعاليت خود را از سال ۱۳۷۲ آغاز كرده، اطلاع رسانى به افراد جامعه و پيشگيرى از اين بيمارى است. بيمارى A.S بيمارى ناشناخته اى است و به سبب اشتباه در تشخيص، موجب سردرگمى پزشك و بيمار مى شود و ۹۰ درصد مردم اين بيمارى را با بيمارى ديسك كمر يا سياتيك اشتباه مى گيرند.و دليل اين امر رايج بودن درد كمر در افراد جامعه است. در اين هنگام فرد به متخصص ارتوپد يا جراح ستون فقرات مراجعه مى كند. مشاهده شده فردى كه مبتلا به بيمارى A.S بوده، توسط جراح ستون فقرات، جراحى شده و چون به بيمار استراحت مطلق داده شده، مشكلات زيادى را براى وى ايجاد كرده است.
* چه خواسته اى از متخصصان روماتولوژى داريد؟
– يكى از راه كارهاى مناسب براى آگاهى دادن، ارتباط متخصصان مربوطه با انجمن است. متخصصان اين رشته بسيار كم هستند و تعداد بيماران زياد و چون متخصصان بايد جوابگوى عده كثيرى بيمار باشند، طبيعتاً نمى توانند پاسخگوى همه سؤالات بيماران باشند. از آنجا كه انجمن A.S به راحتى مى تواند پاسخگو و راهنماى بيماران باشد، درخواست ما از متخصصان محترم اين است كه اين بيماران را به انجمن معرفى كنند و اميدواريم همكارى بيشتر متخصصان روماتولوژى را در اين زمينه شاهد باشيم.
* انجمن A.S چه كارهايى براى بيماران انجام مى دهد؟
– اغلب بيمارانى كه به انجمن مراجعه مى كنند هيچ اطلاعى از بيمارى خود ندارند و فقط به خوردن دارو اكتفا مى كنند. انجمن طى مشاوره هايى كه با بيمار دارد تمام اطلاعات لازم را همراه با جزوه، بروشور، CD آموزشي، طريقه خوابيدن و نكات ضرورى ديگر را به بيمار ارائه مى دهد.
بنا به اظهارات بيماران، در مراجعات بعدى حدود ۵۰ تا ۶۵ درصد از درد آنها كاهش يافته است و اگر بيمار نكات لازم و ضرورى را اجرا كند، مطمئناً هيچگاه دچار خميدگى ستون مهره نخواهد شد. البته براى آشنايى بيماران، همايش هايى با حضور متخصصان روماتولوژى برگزار مى شود. همچنين براى بيمارانى كه نياز به حمايت سازمان بهزيستى دارند، پرونده تشكيل مى شود تا بتوانند از امكانات بهزيستى بهره مند شوند.
براى ارائه خدمات بيشتر به بيماران A.S ، انجمن در مرحله اول نياز به مكان مناسب دارد زيرا در حال حاضر در يك اتاق كوچك خدمات مورد نياز اين بيماران ارائه مى شود كه اميد است مسئولان مربوطه در اين زمينه مساعدت كنند.
* آقاى دكتر امام، در مقام متخصص روماتولوژى بگوييد A.S چه نوع بيمارى است؟
-A.S يا همان بيمارى روماتيسم ستون فقرات، بيمارى است با زمينه ژنتيكى قوى كه منجر به ايجاد چسبندگى در ستون مهره مى شود و به همين دليل به نام بيمارى A.S (Ankylosing Spondylitis) يعنى بيمارى چسباننده ستون مهره به يكديگر نامگذارى شده است. البته اين بيمارى مخصوص مهره نيست و مى تواند مفاصل محيطى و حتى ارگان هاى داخل شكم را نيز گرفتار كند. اغلب بيماران افراد جوان هستند كه بيمارى در آنها شروع مى شود و معمولاً هم در دهه ۲ تا ۴ زندگى به اين بيمارى مبتلا مى شوند و ميزان ابتلاى اين بيمارى در مردان سه برابر بيشتر از زنان است. در قديم تصور بر اين بود كه اين بيمارى مختص مردان باشد، اما امروزه ديده شده كه A.S در زنان معمولاً به فرم معمول كه در ستون مهره شروع مى شود، بروز نمى كند كه شناختن اين فرم ها خيلى با اهميت است. در زنان درگيرى و التهاب ستون فقرات معمولاً به شدت مردان نيست، لگن خاصره، مفاصل ران، زانوها، مچ دست و قوزك پا، نقاطى هستند كه بيشترين محل درگيرى و ابتلا در زنان است.
* چه عواملى باعث بيمارى A.S مى شود؟
– عوامل بيمارى A.S ناشناخته است و تاكنون نيز درمانى براى آن يافت نشده است. شايد بيش از ۹۵درصد اين بيماران داراى يك HL-AB۲۷ هستند و در صورتى كه اين ژن نباشد، تشخيص بيمارى تا حدودى زير سؤال مى رود. وجود ژن براى بيمارى به تنهايى كافى نيست، زيرا ۲درصد افراد جامعه داراى اين ژن هستند، اما همه آنها به اين بيمارى مبتلا نمى شوند. چنان چه فردى از بستگان اين افراد مبتلا به بيمارى A.S باشد، احتمال ابتلا به A.S در افراد حامل HL-AB۲۷ قوياً افزايش مى يابد. البته عوامل محيطي، بويژه عفونت ها و عوامل شغلى در زمينه سازى اين بيمارى دخيل هستند. حدس زده مى شود در زمينه ژنتيكي، عفونت ها بويژه در دستگاه گوارش منجر به ايجاد اين بيمارى مى شود.
* بيمارى A.S چه علائم و نشانه هايى دارد؟
– خشكى صبحگاهى همراه با درد بخصوص در ناحيه تحتانى كمر و دو طرف باسن و قسمت پشت ران كه البته به تدريج صورت مى گيرد.درد و خشكى مفاصل كه هنگام انجام حركت هاى خاص آغاز مى شود و ادامه پيدا مى كند و مى تواند از يك طرف بدن به طرف ديگر منتقل شود. درد و خشكى بعد از استراحت و هنگام سحر و نيمه دوم شب كه بيشتر مى شود و با انجام نرمش بهبود مى يابد. درد قفسه سينه كه شامل اتصالات قفسه سينه مى شود و يا اگر درگيرى مفاصل قفسه صدرى وجود داشته باشد درد در گردن در صورتى كه با درگيرى مهره هاى گردنى همراه باشد.
افسردگي، كه به علت خستگى و كوفتگى ناشى از درد و التهاب باشد. التهاب عنبيه چشم، اگر متوجه قرمز شدن چشم هايتان همراه با درد شديد، براى جلوگيرى از آسيب دائمى كه ممكن است براى چشم ها رخ دهد، فوراً به پزشك مراجعه كنيد.
البته دوره هايى با درد كمتر و يا بدون درد نيز مى تواند وجود داشته باشد كه به همراه تشديد بيمارى غالباً التهاب و درد، دوباره بازمى گردد. تغيير فرم اندام ها هميشه يك علامت تشخيص نيست و اگر تغيير فرم اندامى به وجود نيامده باشد، مى تواند به ميزان قابل توجهى به درمان كمك كند.
* آيا اين علائم در همه افراد يكسان است؟
– علائم اين بيمارى براساس گروه سنى و جنسيت افراد متفاوت است. در مردان بالغ، درگيرى و آسيب لگن خاصره و ستون فقرات شايع تر است و گاهى اوقات مفاصل محيطى هم در اين بيمارى درگير مى شود.در زنان درگيرى و التهاب ستون فقرات معمولاً به شدت مردان نيست. لگن خاصره، مفاصل ران، زانوها، مچ دست و قوزك پا، نقاطى هستند كه بيشترين محل درگيرى و ابتلا در زنان است.در كودكان قبل از رسيدن به سن ۱۱ سالگي، بروز علائم A.S، غيرعادى و نادر است. در كودكان مفاصلى كه مشخصاً مبتلا مى شوند، ابتدا زانوها، قوزك پا، پاها، مفاصل ران و كفل ها هستند. در سنين جوانى ممكن است A.S به يك دوره طولانى بيمارى مفاصل ران كشيده شود كه در نهايت گاهى اين ناراحتى نيازمند جراحى و تعويض مفصل ران در سنين بالاتر مى شود. درد اين بيماران گاهى اوقات با ديسك و رگ به رگ شدن عضلات، اشتباه تشخيص داده مى شود اما با كمى دقت مى توانيم متوجه تفاوت ها شويم. چرا كه اين بيماران دردشان اغلب شب هنگام عارض مى شود و به تدريج افزايش مى يابد، به طورى كه نزديكى هاى صبح بيمار بايد از تختخواب بلند شود، راه برود و حركات كششى كمر انجام دهد تا درد آن كاهش يابد. اين درست برخلاف ديسك است كه با استراحت بهتر مى شود و با حركت بويژه حركت روبه جلو بدتر مى شود.
چرا درد اين بيمارى شب ها بيشتر مى شود؟
– دليل اين امر تجمع مواد التهابى در ستون مهره است. طى شب به علت بى تحركى اين تجمع به تدريج بيشتر مى شود و بيمار را مجبور به تحرك مى كند و اين كار موجب كم شدن مواد التهابى مى شود و از ميزان درد نيز مى كاهد. بايد روى سفتى صبحگاهى اين بيماران تأكيد شود. زيرا غالباً صبح ها كمر اين بيماران سفت و همان طور كه اشاره شد با نرمش و تحرك اين سفتى بهتر مى شود.
* درباره راههاى درمان و پيشگيرى توضيح دهيد.
– گرچه امروزه درمانهاى نويدبخشى براى A.S وجود دارد، اما اين درمان ها بسيار پرهزينه و گران است و استفاده از آنها در ايران محدود است. با درمان هاى رايج در ايران، مى توانيم تا حدودى سرعت پيشرفت بيمارى را بگيريم. هر چه درمانها در مفاصل محيطي، درگيرى تاندون ها و درگيرى چشم ها، موفقيت آميز باشد، متأسفانه در ناحيه ستون مهره، درمان هاى بيشتر نقش محدود كننده دارد. به همين دليل پيشگيرى از به وجود آمدن بيمارى A.S خيلى مهم است. چرا كه متأسفانه بعد از درگيرى ستون مهره، اين بيمارى منجر به ايجاد خميدگى پيش رونده در ناحيه ستون مهره مى شود، به طورى كه مهره حالت جمود پيدا مى كند و در هيچ جهتى حركت نمى كند و اين جمود تا ناحيه گردن ادامه مى يابد. اين جمود مهره موجب مى شود كه بيمار براى نگاه كردن به پهلوها، بدنش را بچرخاند و قادر به انجام حركات چرخشى در ناحيه كمر نيست. اين انحنا و خميدگى ها كه در ستون مهره به وجود مى آيد خوشبختانه با رعايت توصيه هايى كه در مرحله اوليه، به بيماران داده مى شود به طور قابل ملاحظه اى قابل پيشگيرى است. يعنى اگر در مراحل اوليه بيماري، آموزش هاى لازم به بيمار ارائه شود و قبل از اين كه مهره ها دچار چسبندگى شوند، به طور قابل ملاحظه اى مى توانيم از به وجود آمدن اين خميدگى ها جلوگيرى كرده و اگر قرار است ستون مهره به هم بچسبد، در وضعيتى مناسب به هم بچسبد، نه در وضعيتى كه براى بيمار در زندگى مشكلات عديده اى به وجود آورد.
به همين علت نقش انجمن هاى آموزش دهنده در ارتباط با اين بيمارى خيلى مهم است چون آنها مى توانند با فرصت بيشتر آموزش هاى لازم و طرز زندگى با اين بيمارى را به بيماران ارائه دهند.
* بيمارى A.S چه تأثيرى بر فرم اندام ها مى گذارد؟
– چون در اين بيمارى ستون مهره دچار چسبندگى مى شود، در نتيجه موجب كاهش قوس ناحيه كمر مى گردد و كمر اين بيماران حالت صاف پيدا مى كند و با پيشرفت بيماري، بيمار به تدريج در ناحيه پشت، حالت خميدگى و قوز پيدا مى كند و در حالت پيشرفته تر، ناحيه گردن نيز گرفتار شده و گردن به تدريج خميده مى شود. به علت به وجود آمدن حالت قوز، شكم اين بيماران كمى برجسته مى شود و عضلات باسن نيز تحليل مى رود و نماى خاصى براى اين بيماران ايجاد مى كند.
* آيا عوارض اين بيمارى تهديد كننده حيات است؟
– خوشبختانه بيمارى A.S چندان تهديدكننده حيات نيست و بيشتر منجر به ايجاد ناتوانى در بيماران مى شود؛ به طورى كه اگر لگن گرفتار شود، بيماران در راه رفتن دچار مشكل مى شوند و در اين صورت حتى نياز به انجام اعمال جراحى بر روى لگن وجود دارد و اگر ناحيه ستون مهره گرفتار شود افراد در اعمال روزمره شان دچار اشكال مى شوند.
به طور مثال فردى ستون مهره اش شديد گرفتار شد. براى اين كه بتواند در بستر دراز بكشد، بايد چند تا بالش در قسمت پشت (كمر) خود بگذارد تا بتواند بخوابد يا بايد سعى كند به پهلو بخوابد به خاطر اين كه مهره ها حالت جمود پيدا كردند و اين حالت به وجود نمى آيد يا براى حركت كردن و رانندگى كردن اين افراد دچار مشكل مى شوند زيرا در نگاه كردن به پهلوها خيلى محدود هستند.
بيشترين مشكلاتى كه اين بيمارى در درازمدت ايجاد مى كند، ناتوانى در انجام زندگى طبيعى است، چون اين بيمارى يك بيمارى مزمن و ژنتيكى است و درمان ها در ناحيه ستون مهره ها تأثير چندانى ندارد. ما بايد سعى مان بر اين باشد كه با ارائه آموزش هاى لازم از بد فرمى ستون مهره جلوگيرى كنيم كه توصيه هاى خاصى است كه در همان مراحل اوليه ما مى توانيم به بيماران ارائه دهيم.
خوب است بدانيم يكى از افرادى كه در سطح جهان در زمينه اين بيمارى صاحب نظر است يك پاكستانى الاصل تبعه آمريكا به نام پروفسور خان است كه بسيارى از مقالاتى كه درباره اين بيمارى ارائه شده توسط وى بوده و جالب اين كه پروفسور خان مبتلا به بيمارى A.S بسيار پيشرفته است. ولى هميشه تأكيد دارد كه انجام ورزش هاى مستمر و آموزش به بيماران نقش اصلى و از اركان درمانى در اين بيماران است.
* اشاره به نقش ورزش هاى مستمر در پيشگيرى و درمان اين بيمارى داشتيد، لطفاً در اين زمينه توضيح دهيد.
– مسلماً ورزش هاى خاصى است كه به بيماران توصيه مى شود. البته اين توصيه از سوى انجمن A.S ايران به صورت كتابچه راهنما تهيه شده كه بيماران مى توانند آنها را مطالعه كنند. اما به طور كلى اگر بخواهيم نوع ورزشى را به اين بيماران توصيه كنيم به واسطه اين كه ستون مهره اين بيماران تمايل به خم شدگى به جلو دارد، تا مى توانند بايد حركات رو به پشت انجام دهند، البته با نظر پزشك، به خاطر اين كه در مراحل پيشرفته بيمارى اين كار نه تنها فايده اى ندارد، بلكه ممكن است خطرناك هم باشد. ولى به طور كلى چون اين بيماران دوست دارند كمر حالت رو به جلو پيدا كند حركات رو به پشت كمر خيلى براى اين بيماران مناسب است. در نتيجه ورزش هايى مثل بدمينتون، شناى رو به پشت و تنيس، از ورزش هايى است كه مناسب براى بيماران A.S تلقى مى شوند.
* درباره راه هاى تشخيص بيمارى A.S و وجه تمايز آن از ديسك نيز توضيح دهيد.
– شايد مهمترين چيزى كه اين بيمارى را از ديسك متمايز مى كند- كه متأسفانه بسيار زياد هم اشتباه مى شود- نوع درد اين بيماران است. درد بيماران مبتلا به A.S با استراحت بدتر و با فعاليت بهتر مى شود و معمولاً در طى شب عارض مى شود و برعكس درد بيماران مبتلا به ديسك كمر و گرفتگى عضله با استراحت بهتر مى شود و با فعاليت بدتر، البته گاهى اوقات بيماران مبتلا به ديسك طى شب هنگامى كه از اين پهلو به آن پهلو مى شوند دچار درد مى شوند، ولى معمولاً در بيماران A.S اگر بيدار نشود و راه نروند دردشان خوب نخواهد شد. پس اول از همه فرم درد است. دوم در معاينه يافته هاى نفيسى وجود دارد كه مى تواند به راحتى بيمار مبتلا به A.S را از ديسك افتراق دهد.
معمولاً در بيماريهاى ديسك حركت رو به جلو يعنى خم شدن ستون مهره كاهش مى يابد. در حالى كه در A.S حركات رو به پشت كاهش پيدا مى كند، كه اين را خود بيماران هم مى توانند بررسى بكنند و سومين راه اين است كه در مواردى از عكسبردارى ها استفاده شود چرا كه مى توانيم شواهد واضحى را به نحو بيمارى در عكسبردارى ها مشاهده كنيم. اما بايد در مراحل اوليه بيماري، اين عكسبردار ى ها توسط افراد بارز بررسى شود. براى اين كه علائم بيماري؛ قدرى خفيف است كه ممكن است در عكسبردارى هاى معمولى توسط پزشكانى كه ناآگاه باشند و يا در خواندن آنها وارد نباشند، اشتباه شود، چيزى كه متأسفانه ما به وفور مى بينيم. در نتيجه حتماً لازم است با دقت بيشترى اين كار انجام شود و خصوصاً دادن شرح حال بالينى به دكتر متخصص راديولوژى بسيار مى تواند به تشخيص اين بيمارى كمك كند.
* چه توصيه اى به همكارانتان در زمينه تشخيص اين بيمارى داريد؟
– در تشخيص اين بيمارى مسلماً دقت كردن به فرم شرح حال و معاينه دقيق تر خيلى از مواقع مى تواند كمك شايانى كند و مشكلات تشخيصى عديده اى براى بيماران ايجاد نكند. دقت كردن به شرح حال و معاينه، نوع بيمارى را مشخص مى كند و گاهى اوقات عكسبردارى راهگشاى تشخيص است و فكر مى كنم پزشكان با اين سه كار به راحتى مى توانند اين بيمارى را تشخيص دهند.
همان طور كه گفتم روماتيسم ستون فقرات، يك بيمارى مزمن و خيلى تدريجى پيش رونده است. اما گاهى اوقات ما بيمارانى داريم كه با دردهاى حاد و ناگهانى در ستون مهره و يا با تورم هاى اندام ها، به ويژه تورم مفاصل (زانو و لگن) مراجعه مى كنند كه اين فرم هاى حادى هستند ولى خوشبختانه خيلى راحت هم كنترل مى شوند. اما مشكل ما در مزمن شدن اين بيماران است و مشكلات درمانى ما كه مشكلاتى منجر به ناتوانى بيماران مى شود در زمان بيمارى است. جراحى در اين بيمارى فقط محدود به مواردى است كه فشار بر روى نخاع اين بيماران به وجود آيد كه بسيار نادر است و در مواردى كه مفاصل لگن خراب شود و نياز به تعويض داشته باشد كه در اين مواقع اعمال جراحى انجام مى شود. بعضى پزشكان ممكن است كه براى اصلاح قوز پشت اين بيماران اعمال جراحى انجام دهند كه معمولاً اعمال جراحى براى اين بيماران مناسب نيست مگر در موارد خاص و با نظر پزشك معالج.
* اگر توصيه خاصى به اين بيماران داريد بفرماييد.
– يكى در مورد توصيه هاى ابتدايى به اين بيماران كه بهتر است در همان مراحل ابتدايى انجام شود. توصيه اى كه ما به اين بيماران مى كنيم اين است كه هميشه سعى كنند فعال باشند و هرچقدر فعال تر باشند نياز به درمان هاى ضد دردشان كمتر است. ناهنجارى ها و يا انحنايى كه در ستون مهره ايجاد مى شود در اين افراد كمتر خواهد بود و بسيارى از بيماران پس از مدت ها به اين نتيجه مى رسند كه ورزش يكى از اركان مهم درمان شان است.
هنگام ورزش بهتر است كه ستون مهره را در جهات مختلف خصوصاً جهاتى كه مهره ممكن است حالت سفت شدگى پيدا كند، حركات بيشترى دهند. به ويژه حركات رو به پشت خيلى مناسب است. ورزش هاى ديگرى نيز مناسب است كه در كتابچه هاى انجمن A.S درباره آن توضيح داده شده است و بيماران مى توانند آن را به عنوان نرمش هاى روزانه انجام دهند كه دردشان كمتر شود.
توصيه ديگر اين كه چون اين بيماران كمرشان به تدريج خم خواهد شد، تمايل دارند كه رو به پهلو بخوابند، حتى الامكان اين كار را بايد براى بيماران منع كرد. در طول شب حالت خم شدگى كمر بيشتر مى شود و حتماً بايد تأكيد شود كه از حداقل بالش استفاده كنند. به مرور زمان اين بيماران تمايل دارند كه از چندين بالش استفاده كنند تا راحت تر بخوابند چرا كه پشت حالت خميده به خود گرفته است. اين توصيه خيلى مهم است كه بيماران تا حد امكان از بالش كمترى استفاده كنند. استفاده از بالش زياد خميدگى را افزايش مى دهد كه اين مسئله براى بيماران خيلى مهم است.
* آقاى دكتر شخص چه موقع بايد به پزشك مراجعه كند؟
– با توجه به اين كه مهم ترين علامت بيمارى A.S دردهاى ناحيه ستون مهره است در صورتى كه بيمارانى هستند كه دردهايى در ناحيه ستون مهره دارند و اين دردها در طى شب شدت مى يابد و خصوصاً صبح ها همراه با سفتى صبحگاهى است بهتر است به پزشك مراجعه كنند. به طور كلى در طب ، دردهاى شبانه جدى تلقى مى شود و تنها علت آن در ستون مهره A.S نيست، بيمارى هاى مهم ديگرى هم مى توانند دردهايى در طول شب ايجاد كنند.
* آيا بيمارى A.S منجر به معلوليت نيز مى شود؟
– بله متأسفانه بيمارى A.S ايجاد معلوليت نيز مى كند. در اين بيمارى زمانى كه مهره ها به هم بچسبند، فرد از انجام كارهاى روزمره زندگى بازمى ماند و در صورتى كه لگن را گرفتار كند بيمار دچار تخريب ناحيه لگن مى شود و ديگر قادر به راه رفتن نخواهد بود و نياز به انجام اعمال جراحى بر روى لگن دارد و اگر شانه را گرفتار كند منجر به تخريب در ناحيه شانه مى شود كه در اين صورت نياز به تعويض مفصل شانه است و اگر اين كار انجام نشود بيمار زمين گير مى شود. لگن و شانه دو مفصل شايعى است كه در اين بيمارى گرفتار مى شوند.
* در صورت تشخيص اشتباه يا تشخيص ويروس چه اتفاقى مى افتد؟
– در صورت تشخيص در اشتباه يا تشخيص ويروس، متأسفانه اين ناهنجارى خيلى سريع پيشرفت مى كند و مى تواند چسبندگى كامل ناحيه ستون مهره را در پى داشته باشد و فرد نمى تواند كارهاى روزمره خود را انجام دهد. پس تشخيص زودرس خيلى مهم است، چرا كه با آموزش هايى كه به بيماران داده مى شود مى توان تا حدودى از ناهنجارى هاى ستون مهره جلوگيرى كرد. بايد به ياد داشته باشيم كه هميشه درد، فرشته نگهبان بدن است. 
  مصاحبه: روزنامه همشهرى

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ارتـپـدی مـفاصـل عـضـلات

15 Responses

 1. ناشناس می‌گوید:

  راهنمايي مفيدي است لطفآبه دانشجويان وانترنها آموزش لازم داده شود

 2. فخري می‌گوید:

  با سلام
  لصفا در مورد درمان علامتی بیماری( AS )بیشتر توضیح دهید

 3. fakhri می‌گوید:

  با سلام
  لطفا در صورت امكان در مورد ارتباط جنسي اين بيماران با همسران خود توضيح دهيد
  آيا داشتن ارتباط جنسي براي آنان خطرناك است يا نه؟

 4. آوا می‌گوید:

  از این که درباره ی بیماری as مطلب گذاشتین ممنونم . پدر من به این بیماری مبتلاس اگه بازم چیزی در باره ی این بیماری می دونین لطفا کمکم کنید.

 5. حسین اکبرزاده می‌گوید:

  چطور میتوان کتابچه وسایر موارد آموزشی را از طریق پست دریافت کرد؟

 6. مسعود مو سوی می‌گوید:

  سلام انجانب مسعود موسوی هستم مدت چند سال است که به بیماری as مبتلاشده ام تا به حال چهار مرحله امپول رمیکید اسسفاده میکنم چه مقدار در روند درمان تاثیر دارد ایا درد را کنترل میکند یا از بیماری جلو گیری میکند با تشکر

 7. lili می‌گوید:

  با سلام
  همسر من حدود 4 سال است مبتلا به ديسك كمر خفيف بوده و حالا در حدود 10 روز است كه علائمي شبيه به as دارد و به هيچ وجه با استراحت و دارو هاي مسكن بهتر نمي شود سابقه ژنتيكي ندارد و درد هاي شبانه بسيار زيادي دارد و در طول شب به طور كامل درد دارد لطفا ما را راهنمايي كنيد ايا امكان بروز as براي ايشان وجود دارد

 8. […] بیماری روماتیسم ستون فقرات یا A.S (اسپون […]

 9. semko tavakoli می‌گوید:

  salam

 10. semko tavakoli می‌گوید:

  سلام
  از اطلاع رسانی شما بسیار متشکرم
  لطف کنید ادرس بیمارستنها یا کلینیکهایی کهبیماران asمی توانند به ان مراجعه کنند بنویسید
  لطف کنید این کتابچه راهنما را که می گید انجمن تهیه کرده است از طریق انترنت به اشتراک بگذارید چون خیلی ها مثل من هستند که در شهرستانهای دور دست هستند و نمی دونند این کتاب را از کجا تهیه کنند
  بازم بسیار متشکرم

 11. p-ahmadzadeh می‌گوید:

  باسلام وعرض تشکر»من حدود11سال پيش دچاربيماري AS شدم که متاسفانه تشخيص داده نشد بعداز8 سال بيماري من تشخيص داده شدو سه سال تحت درمان با رميکيد بودم(10 دوره)در حال حاضر2 ماه است که همه ي داروهايم را کنار گذاشتم چون از ادامه ي درمان خسته و نااميد شده ام به نظر شما چه کنم؟

 12. Alireza می‌گوید:

  من حدود ۵ سال است که از بیماری رماتیسم ستون فقرات رنج میبرم۰ پس از تهقیقات وخواندن مطالب توسط بیماران متوجه شدم که گرفتن رژیم غذایی بدون نشاسته کمک خیلی زیادی به کاهش درد وکاهش خشکی عضلات کمرخیلی از بیماران از جمله خود من میکند. در این رژیم غذایی باید ازخوردن هر چه که حتی حاوی مقدار کمی نشاسته باشد پرهیز کرد. برای اطلاع بیشتر مطالب این سایت http://kickas.org را تحت عنوان (NSD) یا No-Starch Dietبخوانید یا به من ایمیل بزنید: aralex44@yahoo.ca

 13. […] بیماری روماتیسم ستون فقرات یا AS اسپوندیل آرتریت […]

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

 • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

 • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: