بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

استفاده از تصویربرداری اولتراسونیک از جنین

fdghtytejhytjrtyj.jpg

مترجم دكتر برسابه برومند
 
در حالی‌که استفاده ار تصویربرداری اولتراسونیک از جنین به‌عنوان یک روش ایمن پزشکی در اذهان جا افتاده است، استفاده بدون لزوم و تایید نشده آن مدتی است که توجه مسئولین را به خود جلب کرده است.

 
استفاده از تصویربرداری اولتراسونیک برای ایجاد ویدئوهای مربوط به نگه‌داری جنین، توسط سازمان غذا و دارو آمریکا تایید نشده است. تصویربرداری داپلر ازضربان قلب نیز از روش‌های تشخیصی OTC به شمار نمی‌آید. هر دو این روش‌ها برای انجام احتیاج به نسخه پزشک دارند. دکتر رابرت فلیپس، که در بخش لوازم پزشکی سازمان غذا و دارو آمریکا مشغول به خدمت است می‌گوید: اگرچه خطر شناخته شده‌ای در رابطه با این دو نوع تصویربرداری وجود ندارد اما پرتوهای تولید شده توسط این روش‌ها می‌تواند به بدن آسیب برساند. وقتی اولتراسوند وارد بدن می‌شود، تا حدی به بافت‌های بدن برخورد می‌کند و در برخی موارد می‌تواند بسته‌های کوچکی از گاز را در مایعات و بافت‌های بدن ایجاد کند.

 
ویدئوهای تهیه شده از جنین: به گفته دکترفیلیپس گرفتن ویدئو بدون تجویز پزشک برای سلامت مادر و جنین درون شکم او خطرساز است. بنابراین دلیل قانع کننده‌ای وجود ندارد که سلامت کودک را برای گرفتن فیلم از او به خطر افکنیم. تهیه این فیلم‌ها از این منظر جای اشکال است که هیچ فایده پزشکی در آن مستتر نیست. به علاوه هیچ کنترلی هم بر زمان اعمال اشعه برای تهیه ویدئو وجود ندارد.

 
کنترل ضربان قلب با تصویر‌برداری داپلر: احتیاطات مشابهی در مورد استفاده از این روش نیز به عنوان روشی غیرOTC  باید مد نظر قرار گیرد. این‌وسیله که افراد برای شنیدن صدای قلب جنین از آن استفاده می‌کنند،در حال حاضر تنها به عنوان وسیله تشخیصی نیازمند دستور پزشک در بازار به صورت قانونی وجود دارد. در صورت مصرف بدون تجویز پزشک هیچ کنترلی بر نحوه استفاده از آن وجود نخواهد داشت.
 
 منبع مهیا نیوز mahyanews.com

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اخـبـار روز پـزشـکـی, دانـسـتـنـیـهـا برای آقایان

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: