بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

درمان طبيعي براي جلوگيري از خر و پف

gyutuytuyytitytytytyuuyuyuy.jpg

مترجم دكتر مرتضي جلالي فخر
 خرو پف مي‌تواند، شما را هنگام صبح خسته و عبوس كند. اين 5 قدم را برداريد تا هميشه با نشاط از خواب برخيزيد.

 
خروپف موضوع خيلي از جك‌هاست اما موضوع خنده‌داري براي ميليون‌ها كسي كه خروپف مي‌كنند و كساني كه اين افراد را دوست دارند نيست.

 
طبق مطالعات آكادمي اتئلارينگولژي و علم شناسي گوش و حنجره آمريكا، حداقل 45 درصد از افراد بزرگسال گهگاه و 25 درصد به طور مدام و از روي عادت خروپف مي‌كنند. مشكل خروپف كردن بيشتر در مردان و افراد چاق به چشم مي‌خورد و خروپف معمولاً با افزايش سن بيشتر مي‌شود.

 
دكتر مارك ماهوالد مدير مركز اختلال‌هاي منطقه‌اي خواب مينسوتا و مدير سابق آكادمي آمريكا براي درمان خواب مي‌گويد: «خروپف به نحو باورنكردني‌اي رايج است و مردم در مورد آن شوخي مي‌كنند. با اين حال، خروپف مي‌تواند مشكلات اساسي‌اي را در خانواده‌ها ايجاد كند. بسياري از زوج‌ها به علت خروپف نمي‌توانند در يك اتاق با هم بخوابند».

 
ماهوالد مي‌گويد: «افراد بايد مراقب قرص‌ها و اسپري‌هايي كه در بازار براي متوقف كردن خروپف وجود دارد باشند». او مي‌گويد: «انواع اسپري‌ها و قرص‌ها وجود دارد كه ادعا مي‌كنند مي‌توانند خروپف را بهتر كنند اما من تا به حال هيچ اعتباري از لحاظ مطالعات علمي براي تأييد اين ادعاها نديده‌ام».

 
خوشبختانه، تغييراتي در سبك‌هاي زندگي و درمان‌هاي طبيعي وجود دارد كه مي‌تواند به بهبود خروپف كمك كند.

 
1- موقعيت خوابيدن خود را تغيير دهيد.

 
خروپف هنگامي به وجود مي‌آيد كه كام نرم، (زبان كوچك)، زبان، لوزه و يا ماهيچه‌ها ر پشت گلو بر خلاف يكديگر بر روي هم حركت كرده و در طول خواب يك صداي لرزشي ايجاد كنند. ماهوالد مي‌گويد: «در ابتدا خروپف زماني اتفاق مي‌افتد كه شما به پشت دراز كشيده‌ايد و زبانتان به عقب مي‌رود و مقاومت راه‌هاي هوايي را افزايش مي‌دهد».

 
او ادامه مي‌دهد: «اگر شما يكي از اين افرادي هستيد كه خروپف مي‌كنند معمولاً خوابيدن به پهلوها مي‌تواند به شما كمك كند».

 
شما شايد نياز داشته باشيد كه به اندازه‌ي 4 اينچ سرتختتان را بلند كنيد. بر اساس گفته‌ي آكادمي اتالارينگولژي آمريكا براي انجام اين كار مي‌توانيد چند قطعه چوبي كوچك و يا چيزهاي ديگري را زيربالشتان بگذاريد.

 
هرچند خروپف كردن مي‌تواند پيشرفت كند و در حالي‌كه به پهلوها خوابيده‌‌ايد و يا سرتان بلند است هم به سراغتان بيايد. خروپف مي‌تواند در تمام طول شب و در تمام حالت‌ها به وجود بيايد. پس مهم آن است كه سبك زندگي خودتان را تغيير دهيد.

 
2- 10 درصد از وزن خود را كم كنيد تا به متوقف كردن خروپف كمك كنيد.

 
افرادي‌كه اضافه وزن دارند بافت گردني ضخيمي دارند كه ريسك خروپف را زياد مي‌كند. ماهوالد مي‌گويد: «اگر شما اضافه وزن داريد كم كردن يك مقدار متعادل از وزن، حتي 10 درصد وزن  بدنتان، مي‌تواند به متوقف كردن خروپف كمك كند».

 
3- براي متوقف كردن خروپف از مشروبات الكلي و آرام بخش‌ها پرهيز كنيد.

 
دكتر رابرت كلارك مدير پزشكي مركز اختلال‌هاي منطقه‌اي خواب در بيمارستان كلمبوس مي‌گويد: «هرچيزي كه باعث تسكين مي‌شود مانند قرص‌هاي خواب و يا الكل ملايم هم مي‌تواند باعث خروپف شود زيرا اين قرص‌ها تمايل دارند كه حركات تنفسي شما را سركوب كنند».

 
او توصيه مي‌كند كه اگر شما به علت مشروبات الكلي ويا آرام بخش‌ها خروپف مي‌كنيد، مصرف از آن‌ها را قطع كنيد.

  
4- براي متوقف كردن خروپف از بخور تنفس استفاده كنيد.

 
انباشتگي بيني شما مي‌تواند باعث خروپف شود. كلازت توصيه مي‌كند كه سعي كنيد ميزان انباشتگي بيني خود را با تنفس بخار قبل از خواب كم كنيد.

 
كلارك مي‌گويد: «داخل كردن آب گرم به بيني و قرار دادن يك حوله دورسرتان و تنفس بخار براي بيرون آوردن خلط‌هايي كه باعث انباشتگي است بسيار مناسب است.

 
5- براي متوقف كردن خروپف از نوارهاي بيني استفاده كنيد.

 
مطالعات نشان مي‌دهد كه نوارهاي بيني مي‌توانند آرام سازي موقتي‌اي را به ارمغان مي‌آورد و به مردم كمك كنند تا خروپف كردنشان را متوقف كنند.

 
ماهوالد مي‌گويد: «اين آسان‌تر است كه وقتي سوراخ بيني شما به حالت كاملاً عريض باز است نفس بكشيد، پس نوارهاي بيني كه روي بيني پوشيده مي‌شوند به خروپف‌هايي كه از بيني شما ناشي مي‌شوند كمك كنند».

 
البته گاهي اوقات خروپف از پايه‌ي زبان و يا كام نرم ناشي مي‌شود نه از بيني‌تان.

 
منبع مهیا نیوز mahyanews.com

Filed under: گـوش حـلـق بـیـنـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,089 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: