بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

مصاحبه با پروفسور عرازدردي توماج محقق ترکمن سلول های بنیادی در آمریکا

در راستای معرفی اساتید و دانش اموختگان ترکمن ، این بار با یکی از دانشمندان و نخبگان علمی ترکمن صحرا، پرفسور عرازدردی توماج، محقق (( سلول های بنیادی )) در آمریکا به مصاحبه اینترنتی و تلفنی پرداختیم که در ذیل می خوانید:

 

 

toumadje@erols.com

 

لطفاً بطور مختصر خودتان را معرفی کنید.

من عرازادردي توماج هستم ، در سال 1330 در روستای سیجوال به دنیا آمدم. صاحب 3 پسر به نام هاي کوروش ، آرش و تايماز. در حال حاضر در ایالت ویرجینیای آمریکا ساکن هستم. حدود 28 سال است که در آمریکا زندگی می کنم.

 

 

اگر مایل هستید از دوران کودکی شروع کنیم. از آن دوران چیزی به یاد دارید؟

بله. من کلاس هاي اول ودوم را در دبستان « هَجو حاجی » سیجوال شروع کردم. فکر نمی کنم که این دبستان اسم رسمی داشته باشد. کلاس سوم و چهارم ابتدایی را در مدرسه تازه تاسیس « بهرام» پشت سر گذاشتم. بالاترین مقطع تحصیلی که در این دو دبستان تدریس می شد کلاس چهارم بود ولی من بسیار دلم می خواست که درسم را ادامه دهم. نزدیک ترین جایی که می شد کلاس چهارم به بعد را ادامه داد « بندر ترکمن » امروزی بود که در 3 کیلومتری غرب سیجوال قرار داشت. بخاطر مشکلات تردد بین سیجوال و بندر ترکمن اکثر بچه های محلي تا کلاس چهارم بیشتر نمی توانستند تحصیل کنند.

 

پس از همان کودکی معلوم است که بسیار شیفته تحصیل علم بودید؟

 

بله . برای همین بود که من پدرم را قانع کردم که تا کلاس ششم ابتدایی در مدرسه «انصاری» بندر ترکمن درس بخوانم. و تا مرحله گرفتن دیپلم در دبیرستان «هدایت» بندر ترکمن پیش رفتم.

 

 

 

و سپس هم زندگی جدید یعنی دانشگاه شروع شد؟

البته قبل از ورود به دانشگاه پس از اتمام کلاس ششم ابتدایی تا دیپلم مجموعه داستانها و اتفاقات جالبی برای گفتن دارم که ترجیح می دهم جداگانه و در فرصتی دیگر در مورد آن صحبت کنم. ولی به هر حال در سال 1348 وارد دانشگاه شیراز فعلی شدم.

 

 

 

چی شد که از آمریکا سر درآوردید؟

پس از اخذ مدرک کارشناسی در رشته « حفاظت گیاهان » در سال 1973 مدت کوتاهی در وزارت کشاورزی و در شهر گرگان مشغول به کار شدم و پس از دوسال برای مقطع کارشناسی ارشد در رشته « آسیب شناسی گیاهان » و در پی آن در سال 1976 از طرف دو دانشگاه در ایران برای ادامه تحصیل در خارج از کشور برنده بورسیه شدم. بدین ترتیب در سپتامبر سال 1976 به آمریکا آمدم.

 

 

 

پس از ورود به آمریکا در چه دانشگاهی تحصیل کردید و چه مدرکی کسب کردید؟

ابتدا از دانشگاه دیویس کالیفرنیا ( Davis University of California ) در رشته « فیزیولوژی گیاهان» کارشناسی ارشد گرفتم و از دانشگاه ايالتي اورگان ( Oregon State University ) موفق به اخذ مدرک دکترا ( PhD ) شدم.

 

 

 

فعالیت ها و شغلی که در این مدت داشتید چه بود ؟

 

زمینه اصلی فعالیت من در مقطع دکترا « فیزیولوژی میوه ها پس از برداشت » ( Post-harvest physiology ) بود و رشته فرعي «بیوشیمی» بود و عمده تحقیقات من برای رساله دکترا بطور خاص در مورد « بیوشیمی میوه ها » سپری شد.

 

از سال 1984 تا سال 1998 عضو هیئت علمی گروه بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه ايالتي Oregon بودم در طی این مدت فعالیت علمی در دانشگاه ايالتي Oregon ، درگیر مطالعه و تحقیق در مورد ساختارهای پروتئینی، کشت سلولهای آزمایشگاهی پستاندارن و تحقیق در مورد فعالیت آنزیم Telomerase در گونه های پستاندار و غیر پستاندار و آزمایش آنها بودم.

 

 

 

آیا در این مدت کتاب یا مقاله ای علمی به چاپ رسانده اید ؟

 

بلی بیش از 20 مقاله علمی در نشریات بین المللی به چاپ رسانده ام .مقالاتی که از نظر علمی باید توسط گروه های متخصص در آن رشته مورد تایید قرار مي گرفتند تا چاپ شوند.

 

 

 

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید ؟

 

از سال 1998 فعالیت حرفه ای خود را در American Type Culture Collection در ایالت ویرجینیا شروع کردم. من یکی از اولین محققین در این موسسه بودم که در تأسیس « مرکز سلولهای بنیادی » نقش داشتم ، فکر می کنم توضیحات بیشتر در این زمینه برای خوانندگان خسته کننده شود ولی اگر مایل باشید خلاصه ای از تاریخچه « سلولهای بنیادی » را توضیح می دهم.(توضيحات کامل را اينجا ببينيد)

 

 

 

آقای دکتر! ترجیح می دهیم که این گفتگوی ما خیلی تخصصی نشود. کمی از رابطه علمی خود با دانشگاهها و مراکز علمی ایران بگویید.

 

باید بگویم که هر بار که به ایران سفر می کنم وظیفه خود می دانم که حداقل سمینار یا سخنرانی داشته باشم. چند سال پیش که به ایران آمده بودم در انستیتو پاستور سمیناری در رابطه با « سلولهای انسانی » و آنزیم تلامریز داشتم. یک بار هم در طی دیدار از خانواده و در پي آن در بیمارستان 5 آذر گرگان سمیناری در مورد« سلولهای بنیادی » برای دانشجویان پزشکی دانشگاه گرگان داشتم. یک با از طرف دانشگاه اصفهان برای تدريس در « برنامه توسعه سازمان ملل » دعوت شدم که در این مدت رابطه بسیار خوبی با دانشجویان برقرار شده بود .در همان سال هم از طرف دانشگاه کرج برای یک سمینار یک روزه دعوت به همکاری شدم. همچنین با دانشگاه هاي ديگر نیز در مورد بازخوانی و ویرایش مقالات علمی دانشجویان همکاری دارم.

 

یک بار هم به دعوت وزارت کشاورزی برای بازدید از مرکز پسته رفسنجان به کرمان رفتم.

 

 

 

پس با توجه به این ارتباط علمی خوبی که با دانشجویان ایران دارید آیا از نظر علمی می توانید سطح علمی ایران را ارزیابی کنید.

 

من واقعاً استعداد دانشجویان ایرانی را تحسین می کنم. هر بار که برای سخنرانی و سمینار در ایران بودم دانشجویان چنان با علاقه و اشتیاق از من استقبال می کردند و سوالات جالبی مطرح می کردند که می توانم بگویم واقعاً دنبال کسب علم هستند ولی متاسفانه کمبود منابع دارند.

 

 

 

و ارزیابی سطح دانشگاههای ایران؟

 

در حال حاضر اطلاع دقیقی از سطح دانشگاههای ایران ندارم ولی تقریباً 10 سال پیش که بازدیدی از یکی از دانشگاهها داشتم به این نکته پی بردم که کتابخانه دانشگاه بسیار فقیر است و شدیداً نیازمند کتاب منابع و مجلات علمی و است.

 

 

 

آیا تا به حال مقاله یا مطلب علمی از سوی دانشجویان ایرانی در نشریات بین المللی دیده اید؟

 

گاهی اوقات مقالاتي از ایران در مجلات علمی می بینم. اتفاقاً یکی از آنها که چند وقت پیش توجه مرا جلب کرد و مربوط به رشته من هم بود مربوط به « انیستیتوی رویان » می شد که مورد استقبال خیلی ها قرار گرفت.

 

 

 

کمی از رابطه خود با ترکمن های مقیم خارج بگویید.

 

در جاییکه زندگی می کنم ترکمن های زیادی نیستند ولی کلاً با ترکمن های آمریکا در ارتباط هستیم و هر از چند گاهی همدیگر را ملاقات می کنیم.

 

 

 

نظرتان راجع به حفظ آداب و سنن ترکمن چیست؟

 

بعضی ها بر این باورند که با توجه به گذر زمان و تغییر نحوه ارتباط انسانها با یکدیگر لازم است که از بعضی آداب و مراسم چشم پوشی کرد.

علاقه زیادی به بحث آداب و رسوم ترکمن دارم. بخصوص در سالهای اخیر مخصوصاً به تاریخ ترکمن علاقم دوچندان شده است. ما ترکمن ها یک سری خوصوصیات و ویژگیهای منحصر به فردی داریم که در هیچ قوم نمی توان یافت. من شدیداً مخالف این نظریه هستم که برای پیشرفت باید از آداب و رسوم چشم پوشی کرد. آداب و رسوم مانع پیشرفت نمی شود. حتی می توانم بگویم که حفظ این سنن خود باعث پیشرفت می شود. اینطوری می توانم بگویم که بدون آداب و رسوم مانند یک پر هستی که با کوچکترین بادی در هوا تکان می خوری و هیچ ثباتی نداری یا حکم یک لنگر برای یک کشتی را دارد. لنگری که کشتی را در مواقع ضروری نگه می دارد.

 

 

 

آیا مایل هستید در میزگردهای علمی اینترنتی بین دانشجویان و اساتید ترکمن در نقاط مختلف دنیا شرکت کنید ؟

 

متأسفانه به علت اختلاف ساعت اینجا با ایران و جاهای دیگر و با توجه به مشغلات روزمره امکان حضور در چنین جلساتی برایم مقدور نیست ولی طبق برنامه از پیش تعیین شده آماده مسافرت به ایران برای نشستها و کنفرانسهای علمی هستم.

 

 

 

آیا از فعالیتهای فرهنگی ترکمن های ایران در اینترنت و یا از طریق دیگر با خبر هستید؟

 

فعلاً که فقط سایت شما را دیدم ولی کلاً با فعالیتهای فرهنگی ترکمن آگاه هستم. مثلاً مجله « مختومقلی » به دستم می رسد و بعضی مواقع کتابهایی که چاپ می شود.

 

 

 

نظرتان راجع به سایت دانشجویان ترکمن چیست ؟

 

ایده جالبی است که می تواند رابطه بین قشرهای علمی ترکمن در سراسر دنیا را زنده نگه دارد. امیدوارم که این روند را ادامه دهید ولی مواظب باشید که خدای ناکرده در مسیر نادرستی قرار نگیرید.

 

برای همه شما آرزوی موفقیت میکنم. در پایان این مقالات چاپ شده خدمتتان ارائه می گردد.

 

 

 

آقای دکتر با تشکر از وقتی که در اختیار این سایت قرار دادید و با عرض معذرت از 24 ساعت تأخیری که در مصاحبه تلفنی پیش آمد.

ادامه دارد… ( بزودی قسمت دوم مصاحبه در این وب سایت قرار می گیرد )

 

 

 

تهیه کننده و خبرنگار سایت دانشجویان ترکمن : شهروز ایری

 

 

 

سابقه و فعالیت های اقای دکتر توماج به زبان انگلیسی:

 

 

 

Titles/awards/ membership history:

 

Research Assistant Professor (Oregon State University)

 

Research Scientist (ATCC)

 

CEO/Director (Araz T LLC). The biotech company Araz T, LLC is established in 2002 by an NIH funded grant for innovative biotechnology projects. I have been th eCEO and director of the company to supervise all activities related to the projects.

 

Recipient of a National Institute of Health (NIH) award grant (2002).

 

An invited lecturer in 1994 for the United Nations Development Program at Esfahan Universitry, Iran.

 

Member of the International Society for Analytical Cytology (ISAC).

 

Member of the International Society for Stem Cell Research (ISSCR).

 

Member of the American Society for Cell Biology.

 

 

 

Toumadje Publications

 

Toumadje, A., Kusumoto, K., Parton, A., Mericko, P., Dowell, L., Ma, G., Chen, L., Barnes, D., and Sato, J. D. (2003). Pluripotent Differentiation in vitro of Murine ES-D3 Embryonic Stem Cells. In Vitro Cell Developmental Biology Animal 39: 449-453.

 

 

 

Toumadje, A., Kusumoto, K., Parton, A., Mericko, P., Dowell, L., Ma, G., Chen, L., Barnes, D., and Sato, J. D. (2004). Pluripotent Differentiation in vitro of Murine ES-D3 Embryonic Stem Cells. Journal Highlights: The Society for In Vitro Biology. In Vitro Report. July-September Issue 38.3.

 

 

 

Mericko, P.,Helmrich., A., Chen, L., Kusamoto, K., Toumadje, A., Chaplin, C., Sato, D., and Barnes, D. W. (2002). Cell Culture: Basic Procedures. Encyclopedia of Life Sciences: 1-6. Macmillan Publishers Ltd, Nature Publishing Group.

 

 

 

Charles Buck, Charles Walsh, Raymond Davis, Araz Toumadje, Kenichi Kusamoto, Angela Helmrich, Christine Chapline, Patricia Mericko, and David Barnes. (2001). Cell Culture and Retrovirus From a Tumor of a Moray Eel. Marine Biotechnology. 3:196-202.

 

 

 

Michael Bloemendal, Arazdordi Toumadje, W. Curtis Johnson Jr. (1999). Bovine lens crystallins do contain helical structure: a circular dichroism study. Biochimica et Biophysica Acta 1432, 234-238.

 

 

 

Ivanchenko, M. A., Lerner, J. P., McCormick, S. R., Toumadje, A., Allen, B., Fisher, K., Hedstrom, O., Helmrich, A., Barnes, D.W., and Bayne, C.J. (1999). Continuous in vitro propagation and differentiation of cultures of the intramolluscan stages of the human parasite Schistosoma mansoni. Proc. Natl. Acad. Sci. USA 96: 4965-4970.

 

 

 

Bradford, S., A. E. Miller, A. Toumadje, and D. Barnes. (1997). Characterization of cell cultures derived from Fugu, the Japanese pufferfish. Molecular and Marine Biology and Biotechnology, 6(4): 279-288.

 

 

 

Toumadje, A and W. C. Johnson, Jr. (1995). Systemin is a poly(L-proline) II Helix.. Journal of American Chemical Society 117: 7023-7024.

 

 

 

Peterson, G., A. Toumadje, W. C. Johnson, Jr., and M. I. Schimerlik. (1995). Purification of recombinant porcine m2 muscarinic acetylcholine receptor from chinese hamster ovary cells: CD spectra and ligand binding properties. Journal of Biological Chemistry 270: 17808-17814.

 

 

 

Hirschberg, B., V. A. Mosser, G. L. Peterson, A. Toumadje, W. K. Vogel, W. C. Johnson, Jr., and M. I. Schimerlik. (1995). Kinetic and biophysical analysis of the m2 Muscarinic receptor. Life Sciences 56: 907-913.

 

 

 

Toumadje, A. and W. C. Johnson, Jr. (1994). A CD of the ?-Helix nucleation hypothesis. Biopolymers 34: 969-973.

 

 

 

Toumadje, A. and D. G. Richardson, (1994). Polyamines and ethylene biosynthesis enzymes in pear fruits: Changes in S-Adenosylmethionine decarboxylase and ACC synthase activities in chilling satisfied ripening pakham’s triumph pear fruits. Acta Horticulturae 367: 434-438.

 

 

 

Toumadje, A. and W. C. Johnson, Jr. (1993). Effects of relative band intensity on prediction of protein secondary structure from CD. Analytical Biochemistry 211: 258-260.

 

 

 

Toumadje, A., S. Alcorn, and W. C. Johnson, Jr. (1992). Extending CD of proteins to 168 nm improves the analysis for secondary structures. Analytical Biochemistry 200: 321-331.

 

 

 

Osterhaut, J. J., Jr., T. Handel, G. Na, A. Toumadje, R. C. Lang, P. J. Connoly, J. C. Hoch, W. C. Johnson, Jr., D. Live, and W. F. DeGrado. (1992). Characterization of the structural properties of a1B, a peptide designed to form a four- helix bundle. Journal of American Chemical Society 114: 331-337.

 

 

 

Riazance – Lawrence, J., A. Toumadje, and W. C. Johnson, Jr. (1991). The circular dichroism of tumor necrosis factor -a: Measurement into the vacuum UV and analysis for secondary structure. Chirality 3(5):254-256.

 

 

 

Kem, W. R., C. K. Tu, R. W. Williams, A. Toumadje, and W. C. Johnson, Jr. (1990). Circular dichroism and laser Raman spectroscopic analysis of the secondary structure of Cerebratulus lacteus toxin B-IV. J. Protein 9(4): 433-443.

 

 

 

Miller, K. I., K. E. van Holde, A. Toumadje, W. C. Johnson, Jr. and J. Lamy. (1988). Characterization of a single oxygen binding domain of Octopus dofleini hemocyanin. Biochemistry 27: 7282-7288.

 

 

 

Eckhard , A. E., C. S. Timtle, J. L. Abernathy, A. Toumadje, W. C. Johnson, Jr.and R. L. Hill. (1987). Structural properties of porcine submaxillary gland apomucine. J. Biol. Chemistry 26 (23): 11339-11344.

 

 

 

Hurle, M. R., C. R. Mathews, F. E. Cohen, I. D. Kuntz, A. Toumadje, and W. C. Johnson, Jr.(1987). Prediction of tertiary structure of the alpha- subunit of tryptophan synthase. Proteins: structure, function, and genetics 2: 210-224.

 

 

 

Ausio, J., A. Toumadje, R. McParland, R. R. Becker, W. C. Johnson, Jr. and K. E. van Holde. (1987). Structural characterization of trypsin resistant core in the nuclear sperm-specific protein from Spisula solidessima. Biochemistry 26: 974- 982.

 

 

 

Toumadje, A. and D. G. Richardson. (1988). Endogenous polyamine concentrations during development, storage, and ripening of pear fruit. Phytochemistry 27: 335-338.

 

 

 

Toumadje, A., J. C. Crane, and A. A. Kader. (1980). Respiration and ethylene production of developing ‹Kerman› pistachio fruit. Hortscience 15 (6):725-727

 

 

 

——————————————————–

 

Toumadje, A., Tavakoli, T., Plaia, T., Cedrone, E., Xu, W., Mitchel, H., Josephson, R., Auerbach, J. (2004). Flow cytometric and germ line competency comparison of undifferentiated ES and differentiated EB markers of parental ES-R1 and subcloned R1/E cells. Poster presentation # 368. at 2nd International Society for Stem Cell Research (ISSCR) at Boston MA USA.

 

 

 

Plaia, T., Josephson, R., Mitchel, H., Toumadje, A., Tavakoli, T., Xu, W., Auerbach, J. (2004). Analysis of embryonic stem cell pluripotency usning a dual-color fluorescence-based protocol. Poster presentation # 333. at 2nd International Society for Stem Cell Research (ISSCR) at Boston MA USA.

 

Toumadje, A.; Tavakoli, T.; plaia, T.; Xu, W.; Mitchell, H.; Josephson, R.; Auerrbach, J.; Cedrone, E. (2004). Undifferentiated ES and differentiated EB markers of R1 and R1/E cells. ATCC Connection, 24 (2): 5

 

Toumadje, Araz. and Richard Farnsworth (2003). ATCC antibiotic mix and FACS sorting. ATCC Connection, 23 (1): 7

 

 

 

Arazdordi Toumadje, Ken-ichi Kusumoto, Angela Parton, Denry Sato, David Barnes (2002). Flow cytometric analysis of ES-D3 stem cells co-cultured with feeder layer cells. Poster Presentation # 57115 at XX1 International Society for Analytical Cytology meeting at San Diego CA, USA.

 

 

 

Toumadje, A. and D. G. Richardson. (1984). Inhibition of ethylene biosynthesis by polyamines in pear discs and intact fruits. Plant physiology (supplement) 75 (1) #195. (abstract ).

 

 

 

Toumadje, A., D. G. Richardson, and A. J. Ferro. (1984). S-adenosylmethionine decarboxylase and 1-amino- cyclopropane-1-carboxylic acid synthase during ripening of Packham’s Triumph pear. Plant physiology (supplement) 75(1) #726. (abstract ).

 

 

 

 

Advertisements

Filed under: ژنتیک و سلولهای بنیادی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اخـبـار روز پـزشـکـی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,450 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: