بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

با آسم ناشی از ورزش چه كنيم؟

همان‌طور كه مي‌دانيد، آسم از بيماري‌هاي شايع ريوي به شمار مي‌رود. مجاري هوايي افراد مبتلا به آسم، نسبت به عوامل آلرژي‌زا و محرك، حساسيت بيش از حدي از خود نشان مي‌دهند به طوري كه در تماس با عوامل مذكور پوشش داخلي مجاري هوايي متورم و عضلات اطراف اين مجاري منقبض و در نتيجه مجاري هوايي باريك می‌شوند. همچنين در اثر التهاب پوشش داخلي مجاري هوايي، موكوس بيشتري توليد مي‌شود و تجمع موكوس نيز باعث انسداد مجاري هوايي مي‌گردد. در نتيجه وقايع فوق، «حمله آسم» رخ مي‌دهد.

 

چه عواملي مي‌توانند باعث ايجاد حمله آسم شوند؟

در واقع موارد بسياري مي‌توانند آغازگر حمله آسم باشند كه آلودگی هوا، گرده گياهان، گرد و غبار، كپك، دود سيگار، تغيير دما، برخي غذاها، عفونت سينوس‌ها، ويروس‌ها، عطر، دئودورانت‌ها، آسپيرين ولروفن، احساسات عاطفي شديد، سوزش پشت جناغ و بالاخره ورزش از آن جمله‌اند.

 

آسم ناشی از ورزش چيست؟

تقریباً تمام بیماران مبتلا به آسم، حداقل در هنگام ورزش شدید در هوای سرد و خشک، دچار علایم تنفسی می‌شوند. آسم ناشی از ورزش، وضعیتی است که در آن فعالیت بدني شدید باعث تنگ شدن حاد راه‌های هوایی در افرادی می‌گردد که راه‌های هوایی آن‌ها واکنش‌پذیری بالایي دارند. تعداد قابل ذکری از ورزشکاران، ماه‌ها یا سال‌ها قبل از تشخیص و درمان صحیح آسم خود، در حین مسابقه دچار علایم قفسه سینه می‌شوند. انسداد راه‌های هوایی در حین ورزش یافته‌ای طبیعی به شمار نمی‌رود ولی می‌تواند در خویشاوندان درجه اول و سالم بیماران مبتلا به آسم و بیماران دچار آلرژی آتوپیک و غیر مبتلا به آسم دیده شود.

 

چگونگي ايجاد آسم ناشی از ورزش

آسم ناشی از ورزش بیشتر در کودکان و جوانان (به خاطر بالا بودن سطح فعالیت بدني آن‌ها) دیده می‌شود. بیماران مبتلا به آسم ناشی از ورزش معمولاً می‌توانند فعالیت‌های شدید را به انجام برسانند ولی سطح کاری که حاصل می‌شود، غالباً کمتر از حد طبيعي و هزينه تنفسي آن بيشتر است. با وجود اتساع نايژه‌ها در حين ورزش، افزايش بيش از حد سرعت تنفس و تنگي نفس ممكن است عملكرد را مختل كند. فعاليت‌هاي شديدي كه كمتر از 2 دقیقه به طول بینجامند، کمتر از فعالیت‌های طولانی‌تر مشکل سازند. انسداد راه‌های هوایی کمی پس از توقف ورزش شروع می‌شود و در عرض 5 تا 10 دقیقه به حداکثر خود می‌رسد و سپس خودبه‌خود بهبود می‌یابد. بسته به میزان تنگ شدن نايژه‌ها، معمولاً بهبودی کامل در عرض 30 تا 60 دقیقه رخ می‌دهد.

 

عوامل تشديدكننده

شدت آسم ناشی از ورزش، هم به نوع ورزش و هم به محیط بستگی دارد: هر چه ورزش شدیدتر باشد، حمله آسم شدیدتر است؛ اگر هوای دمی سرد یا خشک باشد، انسداد بیشتر است. انواع مشابه ورزش بسته به فصل و مکان (فضای باز یا سرپوشیده) عواقب متفاوتی به بار می‌آورند. اگر راه‌های هوایی فردی تحریک‌پذیر باشند، تقریباً هر نوع ورزشی باعث تنگی برونش‌ها می‌شود. در غیر این صورت دمای هوا و شدت ورزش از اهمیت بیشتری برخوردار خواهد بود. برای مثال ممکن است فردی در انجام ورزش‌های زمستانی مانند اسکی یا هاکی روی یخ مشکل داشته باشد ولی از پس دویدن در سالن یا اسکیت در بهار یا تابستان به راحتی برآید. همین‌طور ممکن است فردی تنها با سخت‌تر شدن تمرینات یا ابتلا به عفونت ویروسی راه‌های تنفسی فوقانی دچار مشکل گردد.

 

علايم

علایم آسم ناشی از ورزش مشابه آسم ناشی از سایر محرک‌ها است و شامل خس‌خس، تنگی نفس، سرفه و احساس سنگینی قفسه سینه می‌شود. اما ورزش باعث انسداد شدید یا طولانی‌ راه‌های هوایی و نیاز به بستری شدن در بیمارستان نمی‌گردد.

 

با آسم ناشی از ورزش چه كنيم؟

هدف اصلی درمان پیشگیری است. در اين زمينه توجه به نكات زير لازم است:

– با یک دوره گرم کردن کوتاه (6 تا 10 دقيقه) می‌توانيد عواقب انسدادی فعالیت شدید را کاهش دهيد. معمولاً بیش از 40 دقیقه گرم کردن لازم نیست.

– مشخص شده است که هپارین استنشاقی نیز می‌تواند از آسم ناشی از ورزش پیشگیری کند. برای کنترل مؤثرتر می‌توانيد از داروهایی چون سالمترول، کرومولین و ندوکرومیل به صورت استنشاقی و 10 تا 15 دقیقه قبل از ورزش استفاده کنيد.

– مايعات فراوان بنوشيد.

– در هواي سرد از ماسك يا روسري استفاده كنيد.

– اگر در حين ورزش علايم آسم ايجاد شد، ورزش را متوقف كنيد.

– سرد كردن را در پايان ورزش فراموش نكنيد.

– اطمينان حاصل كنيد كه روش صحيح استفاده از داروهاي استنشافي را فرا گرفته‌ايد.

 

نحوه استفاده از داروهاي استنشاقي

بسياري از داروهاي مورد استفاده در درمان آسم بايد از طريق استنشاق و با دستگاه استنشاق مصرف شوند كه نحوه استفاده صحيح از آن توسط پزشك ياد داده مي‌شود و خلاصه آن به شرح زير است:

1- كلاهك دستگاه را برداريد و دستگاه استنشاق را راست نگه داريد.

2- قوطي آن را تكان دهيد.

3- سر خود را عقب ببرید و نفس خود را بيرون دهيد.

4- دستگاه را در فاصله 3 تا 5 سانتيمتري دهان خود  قرار دهيد ولي اگر از آسم‌يار استفاده مي‌كنيد، انتهاي آسم‌يار را در دهان خود بگذاريد و لبان خود را كاملاً دور آن قرار دهيد.

5- سر دستگاه استنشاق  را به پايين فشار دهيد تا دارو وارد دهان شود و به مدت 3 تا 5 ثانيه به ‌آرامي نفس بكشيد. براي استنشاق كپسول‌هاي پودري خشك، دهان خود را كاملاً دور قسمت دهاني دستگاه بگذاريد و سريع نفس بكشيد.

6- نفس خود را 10 ثانيه نگه داريد تا دارو وارد ريه‌ها گردد.

7- به تعداد دفعاتي كه پزشك توصيه كرده است، اين كار را تكرار نماييد. فاصله بين دو استنشاق بايد يك دقيقه باشد.

 

عاقبت چه مي‌شود؟

با درمان صحيح، افراد مبتلا به آسم ناشي از ورزش مي‌توانند در هر ورزشي شركت كنند هرچند براي اين افراد برخي از ورزش‌ها مناسب‌تر است. ورزش‌هايي كه در آن‌ها دوره‌هاي فعاليت به صورت متناوب صورت مي‌پذيرد (مثل شنا، ژيمناستيك، بيسبال، كشتي، گلف، پياده‌روي، دوچرخه‌سواري تفريحي، دو و ميداني به صورت كوتاه‌مدت و اسكي در سراشيبي) كمتر باعث ايجاد علايم آسم مي‌گردند. در ميان ورزشكارن مبتلا به آسم ناشي از ورزش كساني بوده‌اند كه موفقيت‌هاي قابل توجهي به دست آورده‌اند: كورت گروت (شناگر و صاحب مدال المپيك)، جكي جوينر-كرسي (صاحب مدال المپيك در دو و ميداني)، گرگ لوگانيس (صاحب مدال المپيك در شيرجه) و حكيم اولاجوون (بسكتباليست NBA). حتي بنا بر اعلام آكادمي آلرژي، آسم و ايمونولوژي آمريكا از هر 6 ورزشكار المپيكي يك نفر به آسم ناشي از ورزش مبتلا است.

جالب است بدانيد كه شنا حتي آثار مثبت بسياري براي مبتلايان به آسم دارد. محيط گرم و مرطوب، انقباض عضلات بالاي بدن و وضعيت افقي بدن در حين شنا همگي مي‌توانند به حركت موكوس از قاعده ريه به بالا كمك كنند. از طرفي در تمام طول سال امكان استفاده از استخر وجود دارد.

از ياد نبريد كه در بسياري از موارد، مشكلات از آن‌چه فكر مي‌كنيم، آسان‌تر حل مي‌شوند. فقط بايد راه مواجه درست با آن‌ها را بدانيم.

پیک تندرستی

 

 

Filed under: ورزش و تـنـدرسـتـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, ایـمـنـی و آلـرژی, دسـتـگـاه تـنـفـسـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: