بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

بیماری ام اس MS

یکی از بیماریهایی که متخصصان هنوز دلیل مشخصی برای آن پیدا نکرده اند بیماری ام اس است.قدر مسلم آن است که بیماری ام اس که سیستم عصبی و نخاع بیمار را مورد تهاجم قرار میدهد عموما ریشه ژنتیکی ندارد.

گروه خبر سلامت نیوز-خبرنگار: زهرا السادات خوشحالی

به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، اگر چه وراثت عامل بيماري ام اس نيست يعني 50 درصد بيماران بچه هايشان ام اس نمي گيرند, ولي استعداد ژنتيكي ممكن است دخيل باشد.

این بیماری روي سيستم مركزي اعصاب ( CNS ) كه شامل مغز و ستون فقرات است تاثير ميگذارد همچنین با تاثیر عکسی که روی گلبولهاي سفيد ( واحد اصلي سيستم ايمني و وسيله ای براي مبارزه با مواد خارجي كه ميتوانند باعث عفونت و بيماري در انسان شود ) میگذارد، باعث میشوند تا گلبولهاي سفيد خون بطور اشتباه به سلولهاي خودي حمله ميكنند.

حالتها عصبی و روانی در این بیماری نقش کلیدی برای ابتلا و همچنین پیشرفت در افراد مبتلا را دارد.چرا که كليه اندامهاي انسان تحت نظارت و كنترل مغز مي باشد و كوچكترين عصبيت ها و نگراني هاي بي مورد در اين عضو اثر مخربي داشته و كاركرد اين اندام را مختل خواهد كرد.

دو گروه از افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند یکی افرادی که فوق العاده حساس , زودرنج و عصبي و با كمترين ناملايمات تعادل خود را از دست مي دهند و دیگری  افرادي هستند كه از نظر ژنتيك داراي طبع سردي بوده و مدام از غذاهاي سردي بخش استفاده مي كنند و علاقه زيادي به خوردن ترشي, سركه, تمبر هندي,‌ ماست,‌ قره قورت و امثالهم دارند.

پيشرفت حاد و سريع در اين بيماري به ندرت ديده مي شود و در بيشتر مبتلايان سير بيماري خوش خيم بوده و علائم آنقدر خفيف هستند كه حتي به پزشك هم مراجعه نمي كنند اما به طور کل سير اين بيماري اشكال متعددي دارد و اغلب بيماران دچار حملات تشديد و تخفيف علائم شده و بين حملات هيچ علامتي ندارند. عده ديگري دچار نوع مزمن بوده و با گذشت زمان بر شدت علائم آنها افزوده مي شود.

شايعترين علائم مشخصه اين بيماري عبارتند از : خستگي مفرط, ضعف, كرخ شدن دست و پا, ناهماهنگي حركات و از دست دادن تعادل, درد, تاري ديد, حساسيت به گرما, گيجي و اختلالات شناختي, مشكلات دفع ادرار و مدفوع و اختلالات جنسي

درحال حاضر روش درماني قطعي براي اين بيماري موجود نيست ولي با ایجاد يك برنامه درماني خاص و استفاده از دارو درماني هاي جديد و تكنيكهاي توانبخشي مي توان علائم بيماري را تسكين داد, پيشرفت آن را كندتر كرد، با حمايت وضعيت كنوني توانائيهاي شخص را حفظ نموده و ارتقاء بخشيد و به بيمار امكان داد تا يك روند طبيعي و عادي را در زندگي دنبال كند.

همچنین رژيم غذايي صحيح و متعادل نقش مثبتي در جلوگيري از پيشرفت MS دارد. تحرك جسمي, ورزشهاي هماهنگ و انبساط عضلات به تقويت نيروي عضلاني در بيماران MS كمك مي كند.

تا جاييكه ممكن است بايد از استرسهاي عاطفي و جسمي و قرار گرفتن در گرما پرهيز كرد زيرا باعث بدتر شدن علائم مي شود. امروزه ثابت شده است كه تغييرات حالتهاي رواني و عاطفي اغلب تاثير بسيار مهمي بر وضعيت سلامت جسمي دارد. به عبارت ديگر ذهن و عواطف بر جسم تاثير مي گذارند.تكنيكهاي كمك به خود در افراد مبتلا به ام اس هم از نظر جسمي و هم روانشناختي موثر هستند.

مانند سایر بیماریهای مزمن،زندگی با بیماری ام اس  می تواند شما را در مسیر پرپیچ و خم هیجانات قرار دهد.اما باید توجه داشته باشید شما میتوانید با برنامه ریزی و کنترل شرایط در کنار این بیماری تا سالیان سال به خوبی زندگی کنید.

 

 

 

Filed under: مـغـز و اعـصـاب, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: