بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

پیشگیری از آسیبهای ورزشی

گرچه ورزش از شدت عوارض بیماری های قلبی و عروقی كاسته است ولی صدمات عضلانی و جمجمه ای فراوانی نیز در پی داشته است.

  

گرچه ورزش از شدت عوارض بیماری های قلبی و عروقی كاسته است ولی صدمات عضلانی و جمجمه ای فراوانی نیز در پی داشته است. بسیاری از صدمات جزیی را كه در اثر تمرینات ورزشی پیش می آید خودتان می توانید درمان كنید. ولی وقتی دچار یك آسیب جدی می شوید، باید قادر باشید تا رسیدن كمك های پزشكی مراقبت های اولیه را به نحو مطلوب از خود انجام دهید تا از پیشرفت جراحت و صدمه بیشتر به خود جلوگیری كنید. در اینجا شرحی از نگرش اساسی بر صدمات رایج در ورزش آورده شده است.

از بسیاری صدمات ورزشی می توان پیشگیری كرد. رعایت موارد عمده زیر شما را از صدمات ورزشی مصون نگاه می دارد.

• تمرینات ورزشی باید متناسب با فیزیك بدنتان باشد. رعایت مسائلی كه شما را از صدمات مصون نگاه می دارد بسیار ضروری است. به خصوص ورزشكارانی كه در آخر هفته وسوسه می شوند بدون تجهیزات كافی ورزش كنند باید توجه لازم را داشته باشند. از تمرینات سبك شروع كنید تا به تدریج به وضع دلخواه و ایده آل برسید.

•قبل از شروع تمرینات بدنتان را گرم كنید و پس از آن بدنتان را خنك كنید.

•تمرینات كششی ماهیچه ها را قوی، محكم و فشرده كرده و به بدن حالت انعطاف پذیری می بخشد، از این رو باعث كاهش چشمگیر صدمات می شوند.

•از وسایل ورزشی مناسب استفاده كنید. به خصوص جنبه حفاظتی این وسایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است؛ مثل داشتن كفشی كه با اندازه پا، وزن و نوع تمرینات شما تناسب داشته باشد.

•از تكنیك های درست ورزشی سود ببرید. با به كارگیری الگو های صحیح و به كمك یك مربی ورزیده می توانید تمرینات ورزشی مطلوب تری داشته و عملكرد بدنتان را بهبود ببخشید.

•در ورزش افراط نكنید، زیرا خستگی مفرط و از دست رفتن آب بدن تمركز حواس را كم می كند. از این رو فرد ممكن است بر اثر یك حركت نابجا یا افتادن از جایی به خود صدمه بزند. عامل بسیاری از صدمات افراط در ورزش است. به خاطر داشته باشید، پس از تمرینات به بدنتان استراحت دهید تا عملكرد بهتری به دست آورید. به خصوص وقتی هنوز بدن به تمرینات سخت عادت ندارد به استراحت بیشتری نیاز دارد. از ورزش هایی كه تنوع بیشتری دارند و بخش های مختلف بدن را به حركت درمی آورند سود ببرید. با این دستور العمل ها نه فقط امروز یا فردا بلكه هرگز به خود صدمه نخواهید زد. به بدنتان توجه كنید. اگر پس از تمرین اندكی احساس درد و سفتی در عضلات داشتید عادی است. ولی درد شدید، ورم، كاهش توان فیزیكی، كاهش انعطاف پذیری عضلات یا تغییر رنگ پوست طبیعی به نظر نمی آید. به مشكلات جزیی تر قبل از آنكه دردسرساز شوند توجه كنید. اگر صدمات كوچك تر را خودتان درمان می كنید برای جراحات جدی حتماً از یك متخصص كمك بگیرید.

• درمان اولیه

دانستن پنج نكته برای كنترل صدمات ورزشی ضروری است. كلیه این نكات را PRICE می نامند. P به معنی محافظت از خود، R به معنی استراحت دادن عضو صدمه دیده و ICE یعنی كمپرس كردن با یخ است. به علاوه قرار دادن عضو در سطحی بالاتر از بدن نیز به بهبود شما كمك فراوانی می كند.

۱- محافظت كردن- از بافت های آسیب دیده باید در مقابل صدمات آتی محافظت به عمل آورید. با بانداژ كردن اعضای صدمه دیده توسط باند های كشی یا تخته شكسته بندی از آسیب دیدگی بیشتر آنها جلوگیری كنید. یك متخصص نیز می تواند با گچ گرفتن یا بستن آن با وسایل مخصوص به شما كمك كند. ۲- استراحت كردن- ترمیم بافت آسیب دیده به زمان نیاز دارد. ممكن است جراحتی جزیی به نظر آید و شما نسبت به آن بی توجه باشید ولی برای جلوگیری از مشكلات آتی آنها را به حال خود رها نكنید. استراحت به درمان شما كمك می كند. از این رو برای درمان عضو صدمه دیده ورزش را مدتی كنار بگذارید و یا به تمرینات سبك تر بپردازید، مثل آهسته دویدن، پیاده روی و دوچرخه سواری. گاهی اینگونه اتفاقات خود نعمتی است كه به ورزش های متنوع تری روی آورید و مهارت های جدیدتری را تجربه كنید. ۳- استفاده از یخ _ یكی از ارزا ن ترین و ساده ترین درمان ها استفاده از یخ است، كه هنوز از موثرترین درمان ها برای جراحت است. یخ از عالی ترین موادی است كه درد و تورم را كاهش می دهد. مهم است كه در اسرع وقت یك كیسه پر از یخ را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بر روی جراحت قرار داده و این عمل را در سه تا چهار ساعت نخست هر ساعت تكرار كنید، سپس به سه تا چهار بار در روز كاهش داده و درمان را به این ترتیب تا دو و سه روز اول ادامه دهید. توجه داشته باشید كه جراحت را با یك پارچه كلفت بپوشانید تا تاول نزده، قرمز یا كرخ نشود. سپس بعد از ۴۸ تا ۷۲ ساعت به جای یخ درمان را با آب گرم به همان روش تكرار كنید. ۴ ـ كمپرس كردن: كمپرس كردن جراحت درد، تورم و التهاب را كاهش می دهد. در بیشتر موارد یك بانداژ ساده كافی خواهد بود. جراحت را با یك بانداژ نه چندان محكم بپوشانید. به خاطر داشته باشید تورم ممكن است به آرامی ساعت ها پس از جراحت رو به افزایش بگذارد. لذا باید مواظب باشید تا به خود صدمه بیشتری نزنید. می توان اسفنج های ابری را در اطراف جراحت قرار داده سپس بانداژ كرد، این امر باعث می شود فشار ملایم تری به جراحت وارد شود بدون اینكه تمامی مفصل دست یا پا تحت فشار قرار گیرد. ۵- قرار دادن عضو مجروح در ارتفاع: وقتی عضو صدمه دیده را در محلی بالاتر از بدن قرار می دهیم، نیروی جاذبه زمین در این عضو كاهش یافته و مایع جمع شده در بافت به پایین سرازیر می شود در نتیجه ورم و التهاب سپس درد روبه كاهش می گذارد. قرار دادن عضو مجروح روی یك تشكچه یا بالش كوچك به بهبود شما كمك كرده و باعث می شود كه هر چه زودتر دوباره به زمین ورزش برگردید. PRICE كلیدی است كه به كارگیری آن شما را از صدمات ورزشی مصون نگاه می دارد. با این وجود برای كاهش درد و التهاب ممكن است به دارو هم نیاز پیدا كنید. در روزهای نخست وقتی درد جزیی بوده، خونریزی كم و رو به افزایش نیست، داروی استامینوفن مفید واقع می شود. پس از دو روز از آسپرین یا (NSAIDs) داروهای ضدالتهابی و غیراستروئیدی مثل ایپوبروفین استفاده كنید تا درد و تورم كاهش یابد. داروهای (NSAIDs) ممكن است باعث تحریك معده شما شوند.

منبع:روزنامه شرق

 

Advertisements

Filed under: ورزش و تـنـدرسـتـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,630,475 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: