بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

استعمال ناس در ترکمنستان ممنوع گردید

حاکمان ترکمنستان گاه و گدار فرمانهای عجیب و غریبی صادر می کنند و دست به اعمال حیرت انگیزی می زنند که رسانه های دنیا  با تعجب آنها را منعکس می کنند. ترکمنباشی مرحوم در راس حاکمان اخبار خارق العاده ساز بود.

 

او که روحنامه خود را کتاب مقدس ترکمنها می دانست می خواست جنبه ای ملکوتی و آسمانی به آن بدهد. فقط کتاب او  یک تفاوت بزرگ با کتابهای آسمانی دیگر داشت. کتابهای آسمانی دیگر از آسمان به زمین نازل شده بودند ولی کتاب ترکمنباشی برعکس آنها  از زمین به آسمان رفت. یعنی با ماهواره فضایی، برای چرخش در مدار زمین!!

 

رئیس جمهور جدید قربانقلی بردی محمدف ظاهرا با ایجاد اصلاحات وارد میدان شده است. من نمی دانم  که عملکردهای ایشان تا به حال چقدر به نفع مردم ترکمنستان بوده است اما یکی از فرمانهای او که همین هفته قبل صادر شد، راستش بخواهی نخواهی بر دلم نشست.

 

روز جمعه پای تلویزیون «آلتین عصر» نشسته بودم که مجری اخبار اعلام کرد که طی فرمانی از سوی ریاست جمهوری مصرف ناس1 برای ترکمنها ممنوع شده است. ایوا… دست آقای بردی محمدف درد نکند. آنهایی که به ترکمنستان سفر کرده اند، حتما کسانی را که ناس مصرف می کنند از نزدیک دیده اند و طعم همصحبت شدن با آنها را چشیده اند . البته بین ترکمنهای ما هم ناس بعضا بین پیرمردان استفاده می شود. اما در ترکمنستان به یکی از مواد نشئه آور عمومی جوانان تبدیل شده است و آدم تاسف می خورد که حتی دانشجویان در دانشگاه از آن استفاده می کنند. البته باز هم شهرهای ترکمنستان رضایت بخش است. ولی اگر گذارتان به روستاها بیافتد  و یک ناسکش کنارتان بنشیند و با انرژی و قوت تمام برایتان از این در و آن در صحبت کند و گاه و گدار تکه ای ناس از دهانش جلوی پا شما بیاندازد،  شما در آن لحظه از خیر صحبتهایش می گذرید و فرار را بر قرار ترجیح می دهید.

 

بله روز جمعه ای که عرض کردم خبر ممنوعیت ناس برای ناس (مردم) ترکمنستان اعلام شد. معمولا بعد از صدور فرمانی از سوی رئیس جمهور ترکمستان، چند نفر کارشناس در تلویزیون طی میزگردی به تجزیه و تحلیل فرمان صادر شده می پردازند که این بار نوبت بررسی ناس رسید و میزگردی برای بررسی مضرات آن ترتیب داده شد. و اینجا بود که آن شعری که مختومقلی با نام « ناس آتان» سروده  به درد برنامه خورد:

 

تمماكي‌ دييپ‌ هر ايشيگه‌ يورتار سن‌

 

چالا آويپ‌، اوچ‌ مثقالدان‌ تارتار سن‌

 

بير سومگوريپ‌، يانباشينگا سورتر سن‌

 

حرام‌ بولار اوست‌ و باشينگ‌ ناس‌ آتان‌

 

بله دوستان هفته گذشته برای «ناس آتان» ها هفته خوبی نبود. خداوند به آنها صبر بدهد. ولی خب با معذرت از ناس آتان ها برای ما خبر بدی نبود.

 

حالا در سفر بعدی در ترکمنستان ببینیم ناس آتان ها می توانند برای ما خوب و پر انرژی، از این در و آن در سخن بگویند یا نه؟

منبع : پلی بین من و شما

 

 

 

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, خواندنـیـها از شـهرسـتانهـا

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,558 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: