بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

آثار مخرب قرص‌هاي روانگردان

مصرف، روز به روز بالاتر مي‌رود

 

آثار مخرب قرص‌هاي روانگردان موضوعي تازه نيست، ولي هر چه از آن بنويسيم و بخوانيم كم است، زيرا استفاده از آنها روز به روز در حال گسترش است. اين قرص‌ها ابتدا در سال 1920 جهت مصارف پزشكي و دارويي وارد بازار شد، ولي بعد از مدت كوتاهي به خاطر عوارض بد آن از طرف سازمان ملل ممنوع شد.

 

در اين ميان، عده‌اي سودجو نه تنها توليد آن را متوقف نكردند، بلكه با تمام توان و قوت به توليد اين كالاي مرگبار پرداختند. به‌طوري‌كه هم‌اكنون انواع مصرفي اين قرص‌هاي شيطاني به هزار و 400 نوع رسيده و بعد از نفت يكي از پردرآمدترين كالاهاي جهاني شده است.

 

قرص‌هاي روانگردان كه در ايران بيش از 300 نوع آن شناسايي شده است، اين روزها به شدت در حال افزايش مصرف و تعدد تركيبات است. اين نوع قرص‌ها به نا‌م‌هاي مختلفي وارد بازار و چرخه تبليغات اينترنتي مي‌شوند. دلالان بازار سياه روانگردان‌ها نيز براي فريب جوانان از نام، رنگ، جلد و تبليغات مختلفي استفاده مي‌كنند. تعدد اين نام‌ها به معناي تفاوت در آثار مخرب آنها نيست. هم‌اكنون در ايران اين قرص‌ها به «اكس» و گاهي به «قرص شادي‌آور» مشهور شده است كه همين عنوان شادي‌آور باعث كنجكاوي و جذب جوانان به سوي آن شده است.

 

يك شادي‌آور مخرب

 

هر كدام از اين قرص‌ها قسمتي از مغز را تحت‌تأثير قرار مي‌دهند و حس خاصي را در انسان تحريك مي‌كنند؛ يكي تنفر را، برخي نيروي جنسي را، يكي شادي و ديگر توهم و… .

رئيس هيات‌مديره مؤسسه ارتقاي سلامت ايرانيان، كاهش حافظه و تمركز، اضطراب‌هاي شديد، بي‌ميلي و ناتواني جنسي در مردان، عوارض تناسلي، اختلال در قاعدگي و عقيمي در زنان، عوارض كليوي- از جمله نارسايي حاد و آمفاكتوس‌ كليه كه فرد مجبور به انجام دياليز مي‌شود- انواع عوارض قلبي و ريوي را از جمله مشكلاتي مي‌داند كه براي فرد مصرف‌كننده ايجاد مي‌كند. البته بايد به اين فهرست پرافتخار! معضلات جسمي، اختلال تنفسي و ابتلا به سندروم «ريه كراكي»، عوارض نورولوژيك مانند تشنج و سردرد و همچنين عوارض گوارشي مانند درد‌هاي شديد شكمي و تهوع را نيز افزود.

 

عليرضا. م يكي از مصرف‌كنندگان اين قرص‌ها مي‌گويد:« يك بار قرص تركاندم! انگار كسي دنبالم مي‌كرد، توي مهماني بوديم و از دوستم خبري نبود. دو ساعت بود كه غيب شده بود به هر جا سر زديم نبود كه نبود، فقط توالت مانده بود به هر طريق كه ممكن بود بيرونش آورديم.»

 

روانگردان‌ها و انتقال بیماری‌های عفونی

 

رئیس جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران با هشدار نسبت به بروز اختلالات مغزی و تبعات آن در افرادی که از مواد‌مخدر صنعتی استفاده می‌کنند، می‌گوید: «روانگردان‌ها وقتی وارد بدن می‌شوند، علاوه بر اینکه اختلالاتی در هوشیاری فرد ایجاد می‌کنند، سامانه دفاعی بدن را نیز از حالت اولیه خارج كرده و قدرت دفاعی بدن را در مقابل هرگونه ویروس و میکروب تحلیل می‌برند.»

 

 دکتر «ایرج خسرونیا» در ارتباط با اثرات مصرف مخدرهای صنعتی و بروز بیماری‌های مقاربتی نيز می‌گوید: «با توجه به اینکه مصرف این قبیل مخدرها بر روی سامانه تفکر و مغز افراد اثر می‌گذارد، شخص قادر به تصمیم‌گیری‌های درست و منطقی نیست. در نتیجه شخص نسبت به رفتاری که در آن موقعیت از خود بروز می‌دهد، هیچ تشخیص درستی ندارد و همین مسئله می‌تواند پیامدهای ناگواری همچون انتقال بیماری‌های عفونی از طریق تماس جنسی نادرست را به‌دنبال داشته باشد.»

 

اينترنت و گسترش فعاليت سوداگران

 

گسترش استفاده از اين قرص‌ها به‌دليل ارتباطات و استفاده‌هاي غيرقانوني از اينترنت و توزيع در مهماني‌هاي شبانه، بوستان‌ها و اماكن زيرزميني اجتناب‌ناپذير است و اين توصيفات بسيار ساده‌لوحانه است كه فقط دولت يا نيروي انتظامي را عامل جلوگيري از اين فاجعه و زلزله بدانيم، بلكه بايد به ضرورت آگاهي‌بخشي افراد و تقويت روحيه «نه» گفتن در برابر وسوسه‌هاي اينگونه در جوانان بينديشيم.

 

سوداگران مرگ به ساده‌ترين روش تبليغات كنوني كه اينترنت است، اقدام به ترويج آن مي‌كنند و با زيباترين واژه‌ها و جملات سعي در تخريب افكار جهاني دارند كه يك نمونه آثار وحشتناك اين تبليغات، خودكشي‌هاي دسته جمعي ژاپني‌هاست كه بارها در اخبار شنيده‌ايد.

 

دكتر فريبرز نادران، عضو هيات علمي دانشگاه آزاد اسلامي در اين‌باره مي‌گويد:‌ «هم‌اكنون 16 هزار سايت در جهان به‌صورت شبانه‌روزي، به نفع مصرف روانگردان‌ها‌ اطلاع‌رساني مثبت مي‌كنند، اما در برابر اين حجم عظيم از توليد «باورهاي غلط»، مسئولان هنوز با وجود ورود به حوزه اطلاع‌رساني، در تغيير نگرش و ايجاد رفتارهاي پايدار در جوانان ايراني، تلاش كافي نكرده‌اند.»

 

وي با اشاره به پژوهش سال گذشته خود در بيش از 100 كافي‌شاپ تهران به‌عنوان يكي از اماكن عمده توزيع داروهاي روانگردان مي‌افزايد: «اين مطالعه نشان داد كه علت عمده مصرف داروهاي روانگردان كه به شدت توهم‌زا هستند، نياز به مصرف يك ماده انرژي‌زا، بي‌هويتي و افسردگي جوانان مصرف‌كننده است كه در پي اين نيازها، جوانان به‌دنبال روشي كاذب براي پر كردن خلأ هويت و نشاط خود مي‌گردند.»

 

اين پژوهشگر، برخي رسانه‌ها را نيز مورد نقد قرار داد كه از قرص‌هاي روانگردان‌  با نام قرص‌هاي شادي‌آور ياد مي‌كنند و با اين نامگذاري، اين مواد موجب كنجكاوي جوانان براي مصرف داروهاي مذكور مي‌شود.

 

روانگردان‌ها، جايگزين مواد‌مخدر

 

دبيركل ستاد مبارزه با مواد‌مخدر هم از جايگزيني قرص‌هاي روانگردان به جاي مواد‌مخدر سنتي هشدار مي‌دهد و مي‌گويد:«مبارزه با قرص‌هاي روانگردان صنعتي جديد در دستور كار ستاد مبارزه با مواد‌مخدر است، زيرا معتقديم مواد‌مخدر آرام آرام از شكل سنتي به مواد صنعتي روانگردان در حال تغيير است كه براي كنترل اين مواد به‌طور قطع افزايش آگاهي خانواده‌ها و جامعه اهميت زيادي دارد.»

 

سردار اسماعیل احمدی‌مقدم می‌گوید: «با توجه به نوظهور بودن این مواد در کشور، جامعه آگاهی لازم را از مضرات آن ندارد و تصور می‌شود که این قرص‌ها برای لذت‌های زودگذر است و آثاری هم بر جا نمی‌گذارد. در حالی که موادمخدر صنعتی اعتیادآور است و کسی هم که معتاد شد اگر مصرف نکند، دچار افسردگی‌های شدید و وابستگی روحی، روانی و حتی جسمی می‌‌شود.»

 

وي از دوره جديد كنترل اين مواد مي‌گويد و تصريح مي‌كند:« در دوره جديد براي كنترل مصرف مواد‌مخدر در كشور تاكيد ويژه‌اي بر اجراي برنامه‌هاي آموزشي و پيشگيرانه مؤثر و قابل ارزيابي داريم و به همين علت برنامه‌هاي متنوعي با همكاري صدا و سيما و NGO‌ها تدارك ديده‌ايم كه ساخت فيلم‌ها و انيميشن‌ها و پخش برنامه‌هاي آموزشي از طريق صدا و سيما از آن جمله است.»

 

به‌نظر مي‌رسد جلوگيري از گسترش اين مواد كه آثار زيانبار آن صدها برابر بيشتر از مواد‌مخدر است، بيش از هر چيز نيازمند آگاه‌سازي مردم به‌ويژه جوانان است و اين مهم جز با همكاري تمام دستگاه‌هاي فرهنگي كشور محقق نخواهد شد.

همشهري انلاين

 

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اعـتـیـاد

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,316 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: