بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

گرما زدگي و آفتاب سوختگي در سال اول زندگي اطفال

گرما زدگي

 

 

من شنيده ام كه اگر نوزاد زياد گرمش بشود ممكن است دچار گرمازدگي شود. اين چه حالتي است؟

گرمازدگي اختلال خطرناكي است كه هنگاميكه شخص درمعرض گرماي بيش از حد قرارگيرد به او دست مي دهد و در جريان آن درجه حرارت بدن بالا مي رود و بدن توانايي خود را دركاهش آن از دست مي دهد. نوزادان و خردسالان خيلي نسبت به گرمازدگي حساس هستند. اگر نوزاد شما بيش از حد در هواي خيلي گرم قرارگيرد ممكن است دچار گرمازدگي شود بخصوص اگر آب بدن را ازدست بدهد و يا لباسهاي گرمي به او پوشانده شود. سواركردن او در اتومبيل خيلي گرم و يا قراردادن او در اتومبيل پارك شده – كاري كه هرگز نبايد انجام دهيد – نيز او را در معرض خطر قرار مي دهد. (در حقيقت از آنجائيكه درجه حرارت اتومبيل بسرعت مي تواند بالارود و خيلي از دماي بيرون گرمتر شود، گرمازدگي در عرض چند دقيقه رخ مي دهد).

 

چطور مي توانم بفهمم كه نوزاد من دچارگرمازدگي شده است؟

نوزاد شما ممكن است در ابتدا علائم افزايش درجه حرارت را نشان دهد كه علائم خفيف تري است. ممكن است متوجه شويد كه بيش از حد تشنه يا خسته است و يا پوستش سرد و مرطوب است. اگر كودك درسني باشد كه قادر به حرف زدن باشد ممكن است از انقباض ساق پا يا شكم شكايت داشته باشد، اگر افزايش درجه حرارت بدن به گرمازدگي بيانجامد ممكن است هريك از علائم زير ديده شود:

 

درجه حرارت 4/39 درجه حرارت سانتيگراد يا بيشتر بدون تعريق خشكي ، قرمزي و داغي پوست

نبض سريع

بيقراري

گيجي

سردرد (كه ممكن است اورا تحريك پذير سازد)

استفراغ

تنفس سريع با دامنه كوتاه

خستگي (عدم پاسخگويي نسبت به صدا زدن نامش يا قلقلك پوست)

عدم هوشياري

ممكن است علائم كاهش آب بدن نيز ديده شود.

 

اگر مشكوك به گرما زدگي شوم بايد چه كنم؟

بايد هرچه سريعتر درجه حرارت بدن كودك را پايين آوريد. زمان اهميت زيادي دارد – كودكي كه دچار گرمازدگي شده است ممكن است براحتي به كما برود.

 

ابتدا با اورژانس تماس بگيريد. سپس لباسهاي كودك را از تنش خارج كنيد و او را در يك محل خنك بخوابانيد. (اگر خارج از منزل در زير آفتاب قرار داريد يك محل سايه بيابيد ويا او را به يك محل خنك منتقل سازيد. درمدتي كه منتظر آمبولانس هستيد بدن او را با اسفنج يا پارچه نرمي كه به آب سرد آغشته كرده ايد ماساژ داده او را جلوي پنكه بگذاريد (مي توانيد از يك پنكه برقي استفاده كنيد و يا او را باد بزنيد). با او صحبت كنيد و سعي كنيد او را آرام سازيد. به او چيزي ننوشانيد و عليرغم آنكه ممكن است وسوسه شويد كه به او استامينوفن بدهيد بايد بدانيد كه استامينوفن افزايش درجه حرارت بدن در اثر گرمازدگي را برطرف نمي كند.

 

اگر كودك شما تنها علائم افزايش درجه حرارت بدن را دارد ولي دچار گرما زدگي نشده است او را به داخل منزل و درصورت امكان به اتاقي ببريد كه كولر داشته باشد. مقدار زيادي شير به او بخورانيد و اگر 4 ماه يا بيشتر دارد كمي آب نيز به او بدهيد. مي توانيد از حمام سرد نيز استفاده كنيد. درتمام طول روز او را داخل منزل نگاه داريد. اگر بنظر نمي رسد كه علائمش سريعا بر طرف شود به بخش اورژانس يا پزشك مراجعه كنيد.

 

چگونه مي توانم از گرمازدگي نوزاد پيشگيري كنم؟

بخاطر داشته باشيد كه درجه حرارت بدن ممكن است سريعا بالا رود بخصوص اگر نوزاد شما به هواي داغ عادت نداشته باشد (مثلا دراوائل تابستان). به نوزاد لباسهاي سبك و آزاد بپوشانيد. سعي كنيد وقتي او را از منزل خارج مي كنيد درسايه نگهداريد و وقتي او را سوار اتومبيل مي كنيد دقت كنيد كه هواي داخل اتومبيل خنك باشد. در روزهاي فوق العاده گرم بيشتر از حد معمول به او مايعات بدهيد و وقتي دماي هوا شديدا بالاست حتي الامكان او را از منزل خارج نسازيد.

 

 

 

 

 

 

آفتاب سوختگي

 

 

بهترين راه درمان آفتاب سوختگي چيست؟

ابتدا به پزشك تلفن كنيد. آفتاب سوختگي در كودكان زير يك سال خطرناك تر از آنست كه به نظر مي آيد. پزشك كودك شما در مورد علائم آفتاب سوختگي سوالاتي مي كند و ممكن است از شما بخواهد تا او را براي معاينه نزدش ببريد تا مطمئن شود نياز به درمان فوري ندارد. بايد مقدار زيادي مايعات از جمله شير به او بخورانيد تا حالش بهتر شود و مايع از دست رفته در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب جبران شود. براي بهبود ناحيه سوخته پارچه اي تميز را در آب سرد بخيسانيد و بعد فشار دهيد تا آب آن خارج شود و سپس به مدت 10 تا 15 دقيقه به آرامي روي پوست سوخته كودك قرار دهيد و اين عمل را چند بار در طول روز تكرار كنيد ولي مراقب باشيد تا كودك سردش نشود.

 

ممكن است كودك شما از حمام سرد هم خوشش بيايد. براي آنكه حمام دلچسب تر شود مقدار كمي جوش شيرين و يا عصاره بلوط به آن بيفزائيد. پوست كودك را پس از استحمام خشك كنيد اما حوله را روي پوست نماليد. سپس يك لوسيون مرطوب كننده غيرالكلي و يا ژل آلوئه ورا روي پوست او بماليد تا خارش را كاهش دهد. با شروع پوسته ريزي در محل سوختگي خارش تشديد مي گردد.

 

از پزشك خود در مورد استفاده از استامينوفن يا بروفن كودكان براي تسكين درد سوال كنيد. (از مصرف آسپرين بپرهيزيد زيرا ممكن است كودك را در معرض خطر ابتلا به سندرم Reye قرار دهد).

 

به كودك لباسهاي آزاد بپوشانيد تا پوست سوخته او را تحريك نكند و تا زمان بهبودي كامل او را جلوي آفتاب نبريد زيرا خطر آفتاب سوختگي مجدد بسيار بالاست.

 

آنچه نبايد انجام دهيد:

 

از مصرف تركيبات حاوي وازلين روي پوست كودك بپرهيزيد. وازلين از تعريق و دفع حرارت پوست جلوگيري مي كند. اين امر در مورد مصرف كره و روغن ها نيز صادق است.

از مصرف پماد يا اسپري هاي كمك هاي اوليه كه حاويي بنزوكائين هستند، بپرهيزيد زيرا ممكن است باعث تحريك پوست و واكنشهاي آلرژيك شوند.

از قرار دادن يخ يا مخلوط آب و يخ بر روي پوست كودك بپرهيزيد.

تاول ها را نتركانيد زيرا تاولها براي محافظت از لايه هاي زيرين پوست تشكيل مي شوند و تركاندن آنها ممكن است به عفونت بيانجامد. اگر تاول خودبخود باز شد به آرامي پوست مرده را از روي آن برداريد و يك پماد آنتي بيوتيك نظير نئوسپورين در محل آن قرار دهيد.

چرا آفتاب سوختگي خطرناك است؟

آفتاب سوختگي نوعي سوختگي پوست است. پوست كودك شما بسيار لطيف و حساس است بنابراين خيلي سريع مي سوزد. اگر آفتاب سوختگي از نوع سوختگي درجه يك باشد علائم آن قرمزي، تورم خفيف و درد است. سوختگي درجه دو كه خطرناك تر است، دردناك تر از سوختگي درجه يك است و قرمزي، تورم و تاول هاي بيشتري دارد. سوختگي درجه يك معمولا در عرض 2 تا 5 روز بهبود مي يابد ولي بهبودي سوختگي درجه دو ممكن است 2 هفته طول بكشد.

 

ساير علائم يك سوختگي خطرناك عبارتند از تب يا درد شديد يا استفراغ، لرز يا هذيان. اگر كودك مدت زيادي در معرض آفتاب قرار داشته است ممكن است در معرض خطر گرما زدگي نيز قرار داشته باشد.

 

اگر كودك پس از آفتاب سوختگي پوسته ريزي كند، بايد چه كنم؟

اگر كودك پس از آفتاب سوختگي پوسته ريزي كند نگران نشويد زيرا اين بخشي از روند طبيعي بهبودي است. پوسته ريزي معمولا 3 تا 10 روز پس از آفتاب سوختگي شروع مي شود.

 

آيا آسيب پوستي دراثر آفتاب سوختگي نگران كننده است؟

بله، نگران كننده است. 70 تا 90% از زمانيكه هر فرد در طول عمرش در آفتاب قرار مي گيرد در 20 سال اول زندگي است. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراي بنفش اولين عامل ايجاد تمام انواع سرطان پوست است. بعضي از مطالعات نشان مي دهند كه آفتاب سوختگي شديد در دوران كودكي ممكن است منجر به ملانوم كه كشنده ترين نوع سرطان پوست است شود. افرادي داراي پوست و موي روشن يا كك مك و كسانيكه چشم هاي آنها آبي يا سبز است بيش از سايرين در معرض خطر آسيب هاي مختلف پوستي از جمله سرطان پوست هستند ولي به هر حال اشعه آفتاب براي همه مردم خطرناك است.

 

چگونه مي توان ازآفتاب سوختگي كودك پيشگيري كرد؟

پيشگيري از آفتاب سوختگي مشكل نيست ولي بايد در اين باره سعي و دقت كرد. بنا بر توصيه انجمن متخصيص اطفال آمريكا، كودكان كمتر از 6 ماهه نبايد از پمادهاي ضد آفتاب استفاده كنند بنابراين تا رسيدن به اين سن بايد تا آنجا كه مقدور است او را از آفتاب دور نگهداريد. هنگام خروج از خانه لباس آستين بلند و شلوار بلند به او بپوشانيد و كلاه لبه دار سرش بگذاريد.

 

وقتي به 6 ماهگي رسيد بايد وقتي او را در فضاي باز نگه ميداريد شلوار بلند و لباس آستين بلند به او بپوشانيد. براي بازي او را به محل هاي سايه ببريد و بخاطر داشته باشيد كه بين 10 صبح و 4 بعد از ظهر آفتاب بيشترين ضرر را دارد و اشعه ماوراء بنفش مي تواند در تمام طول روز، تمام فصول و روزها و حتي روزهاي ابري به پوست آسيب بزند.

 

روي قسمت هاي باز بدن از پمادهاي ضد آفتاب بدون PABA كه SFP آنها تقريباً 15 است، بماليد و تقريباً 30 دقيقه قبل از خروج از خانه اين كار را انجام دهيد تا وقت براي جذب كافي باشد.

نی نی سایت

 

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,308 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: