بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

اطلاعات مربوط به سوزاک,كلاميديا و سفليس

گانوريا ( سوزاک )

گانوريا يك نوع عفونت باكتريايي است. اين بيماري از طريق تماسي جنسي سرايت مي كند و ممكن است مدخل رحم،مجراي خروجي مثانه، مقعد و گلو را عفوني كند.

 

علايم و عوارض

عوارض اين بيماري ممكن است در هر زمان بين ۱ تا ۱۴ روز بعد از تسري خود را نشان دهند. ممكن است كه به اين بيماري مبتلا باشيد ولي عارضه اي از آن را مشاهده نكنيد. در مردان بروز عوارض اين بيماري بيشتر است تا در زنان.

 زنان

 

عوارض بيماري مي تواند شامل اينها باشد:

 

تغيير در ترشحات واژن. ميزان اين ترشحات ممكن است افزايش يابد، رنگ آن به زرد يا سبز تغيير كند و از بوي قوي اي برخوردار شود

درد يا حس سوزش هنگام دفع ادرار

سوزش و/يا ترشحات از مقعد

 

مردان

 

عوارض ممكن است شامل اينها باشد:

 

ترشحات زرد يا سفيد از پنيس

سوزش و/يا ترشحات از مقعد

تورم بيضه ها و غده پرستات

 

گانوريا چگونه سرايت مي كند

توسط رابطه جنسي كه در آن دخول صورت مي گيرد (مانند وقتي كه آلت تناسلي مرد وارد واژن، دهان و يا مقعد مي شود) و در موارد كمتري توسط: ليس زدن (وقتي كه فردي از زبان و يا دهان خود براي تحريك مقعد فرد ديگري استفاده مي كند) . گذاشتن انگشتان در واژن، مقعد و دهاني كه مبتلا به اين بيماري است و بعد وارد كردن همان انگشتان در اندام خود بدون آنكه آنها را شسته باشيد.

 

آزمايشاتي كه براي تشخيص گانوريا وجود دارد

ناحيه تناسلي شما توسط يك دكتر يا پرستار معاينه مي شود.

با استفاده از يك تكه پنبه يا ابر از بخش هايي از بدن شما – مانند مدخل رحم، مجراي خروجي مثانه، مقعد و گلو – كه ممكن است به اين بيماري مبتلا باشند نمونه برداري مي شود. قسمت داخلي لگن خاصره زنان معاينه مي شود. از ادرار شما نمونه برداري مي شود. هيچكدام از اين آزمايشات دردناك نيستند ولي برخي اوقات ممكن است ناخوشايند باشند. اگر شما از مقعد رابطه جنسي داشتيد مهم است اين را به دكترتان بگوييد تا از آن ناحيه هم نمونه برداري شود. همينطور اگر از دهان هم رابطه جنسي داشتيد اين را هم بايد به دكترتان بگوييد. شما مي توانيد به مجردي كه فكر مي كنيد در معرض گانوريا قرار گرفتيد اين آزمايشات را انجام دهيد.

 

تشخيص و درمان

نمونه هايي كه در حين معاينه برداشته شده اند در زير ميكروسكوپ براي عفونت گانوريا ديده مي شوند. در برخي كلينك ها نتيجه فورا آماده مي شود. يك نمونه دوم براي انجام آزمايشات به لابراتوار فرستاده مي شود و نتيجه اين آزمايشات معمولا طي يك هفته آماده است. درمان ساده و حياتي است. به شما انتي بيوتيك در شكل قرص، مايعات و يا تزريق داده مي شود. اگر شما نسبت به هر گونه آنتي بيوتيكي حساسيت داريد و يا حامله هستيد مهم است كه آن را به دكترتان بگوييد. ضروري است كه همه مراحل درمان تان را تكميل كنيد. اگر به شما گفته شود كه مبتلا به گانوريا هستيد در آنصورت از شما خواسته مي شود كه يك مشاور امور پزشكي را ملاقات كنيد و او به شما درباره اين عفونت و همينطور سئوالات ديگري كه داشته باشيد توضيح مي دهد. مشاور امور پزشكي از شما درباره فرد يا افرادي كه با آنها رابطه جنسي داريد خواهد پرسيد تا در صورت لزوم آنها نيز معاينه و درمان شوند. شما تا وقتي كه دوباره به كلينيك برنگشتيد و دكترتان بهبودي كامل شما را تاييد نكرده است نبايد رابطه جنسي برقرار كنيد كه در آن دخول صورت مي گيرد. دكتر يا مشاور امور پزشكي به شما توضيح مي دهند كه چه نوع فعاليت هاي جنسي در طي دوره بيماري تان امن هستند.

 

 

پيگيري

وقتي كه همه مراحل درمان تان را تكميل كرديد بايد به كلينيك و يا دكتر خانوادگي تان براي معاينه برگرديد. برخي از انواع گانوريا در مقابل آنتي بيوتيك مقاوم هستند . براي اطمينان خاطر از اينكه اين عفونت كاملا برطرف شده است آزمايشات بيشتري صورت مي گيرد. اگر نتيجه آنها منفي باشد در آنصورت آنتي بيوتيك هاي متفاوتي برايتان تجويز خواهد شد.

 

عوارض جانبي

زنان

اگر گانوريا معالجه نشود اين در زنان مي تواند به تورم لگن خاصره منجر شود. اين تورم لوله هاي فالوپ است كه باعث تب، درد ناحيه تحتاني شكم و كمر درد مي شود. رابطه جنسي ممكن است ناراحت كننده شود. تورم لگن خاصره در زنان ممكن است باعث عقيم شدن و يا حاملگي اكتوپيك بشود. در اين باره يك جزوه مجزا موجود است. اگر حامله هستيد و موقع وضع حمل گانوريا داريد، اين عفونت به نوزادتان منتقل مي شود. همينطور ممكن است كه نوزادتان با عفونت چشم موسوم به «گونوكوكال» متولد شود. اين عفونت بايد با آنتي بيوتيك مداوا شود چون در غير اينصورت ممكن است به كوري منجر شود. ولي بهتر است كه خودتان قبل از وضع حمل درمان شويد.

 

مردان

گانوريا باعث تورم بيضه ها و غده پرستات مي شود كه دردآور است. بدون درمان اين وضعيت منجر به تنگ شدن مجراي خروجي مثانه و رشد دُمل چركي مي شود. وقتي كه گانوريا يكبار درمان شود ديگر دوباره عود نمي كند مگر اينكه مجددا به آن مبتلا شويد. به ياد داشته باشيد كه پس از درمان با استفاده از كاپوت مي توانيد خطر گرفتن و يا انتقال امراض مقاربتي از طرق رابطه جنسي را كم كنيد.

 

 

كلاميديا

كلاميديا رايج ترين و قابل علاج ترين بيماري مقاربتي باكتريايي است. اين بيماري اگر كه درمان نشود مي تواند باعث مشكلات جدي در مراحل بعدي زندگي شود (در اين باره به بخش عوارض جانبي رجوع كنيد). كلاميديا باعث عفونت مدخل رحم در زنان مي شود. مجراي خروج مثانه، مقعد و چشمان در هم زن و هم مرد مي توانند به اين بيماري مبتلا شوند. برخي اوقات كلاميديا در ساير نقاط بدن مانند گلو، شش ها و جگر هم دوام مي آورد.

 علايم و عوارض

زنان

عوارض اين عفونت ممكن است در هر زماني خود را نشان بدهند. اغلب اين عوارض خود را طي ۱ تا ۳ هفته بعد از ابتلا به بيماري نشان مي دهند. ولي ممكن است عوارض براي مدت هاي طولاني ظاهر نشوند. اكثر زناني كه به اين بيماري مبتلا مي شوند هيچ عوارضي ندارند. عوارض ممكن اين بيماري اينها هستند:

 

قدري افزايش در ترشحات واژن – بعلت تورم مدخل رحم

افزايش دفعاتي كه فرد لازم است دفع ادرار كند و اغلب با درد همراه است

درد قسمت تحتاني شكم

درد در هنگام رابطه جنسي

خونريزي غير منظم دوره قاعدگي

تورم و خارش دردناك چشمان (اگر كه آنها هم مبتلا شده باشند)

 

مردان

عوارض اين عفونت ممكن است در هر زماني خود را نشان بدهند. اغلب اين عوارض خود را طي ۱ تا ۳ هفته بعد از ابتلا به بيماري نشان مي دهند. ولي ممكن است عوارض براي مدت هاي طولاني ظاهر نشوند. در مردان اين عوارض بهتر قابل تشخيص هستند تا در زنان. هر چند كه ممكن است مرداني كه به اين بيماري مبتلا هستند هم عارضه اي از خود نشان ندهند. برخي از عوارض ممكن اينها هستند:

 

مايعه اي كه از پنيس ترشح مي شود و ممكن است سفيد يا شيري باشد و لباس زير را لك مي كند

درد و/يا خارش سوزناك هنگام دفع ادرار

تورم و خارش دردناك چشمان (اگر كه آنها هم مبتلا شده باشند). كلاميديا در مقعد به سختي عارضه اي از خود نشان مي دهد.

چگونه كلاميديا سرايت مي كند

كلاميديا از اين طُرق سرايت مي كند:

 

رابطه جنسي با فردي كه به اين بيماري مبتلا است

از طريق يك مادر به نوزادش هنگام وضع حمل

برخي اوقات، انگشتان از طريق آلات تناسلي عفونت مي گيرند و اين به چشمان منتقل مي شود

 

آزمايشاتي كه براي تشخيص كلاميديا وجود دارد

ناحيه تناسلي شما توسط يك دكتر يا پرستار معاينه مي شود. با استفاده از يك تكه پنبه يا اَبر از بخش هايي از بدن شما كه ممكن است به اين بيماري مبتلا باشند نمونه برداري مي شود. قسمت داخلي لگن خاصره زنان معاينه مي شود. ناحيه بيروني بيضه هاي مردان براي تعيين سلامت آنان معاينه مي شود .از ادرار شما نمونه برداري مي شود. هيچكدام از اين آزمايشات دردناك نيستند ولي برخي اوقات ممكن است ناخوشايند باشند. كلاميديا چند روز پس آنكه به آن مبتلا شده ايد خودش را در آزمايشات نشان مي دهد، اغلب قبل از اينكه هنوز متوجه عوارض آن شده باشيد.

 

تشخيص و درمان

نمونه هايي كه در طي معاينه گرفته شده براي آزمايش به لابراتوار فرستاده مي شوند. نتيجه آزمايشات معمولا طي يك هفته آماده است. درمان كلاميديا ساده و موثر است به مجرد اينكه تشخيص داده شود. به شما براي درمان آنتي بيوتيك داده مي شود. اگر شما نسبت به آنتي بيوتيك معيني حساسيت داريد و يا اين احتمال وجود دارد كه حامله باشيد مهم است كه آن را به دكترتان بگوييد. اين باعث مي شود كه نوع آنتي بيوتيك كه برايتان تجويز مي شود متقاوت باشد. مهم است كه شما همه مراحل درمان كلاميديا را تكميل كنيد. اگر در درمان شما وقفه اي بوجود آيد، ممكن است لازم باشد كه دوباره آن را از اول شروع كنيد. اگر به شما گفته شود كه مبتلا به كلاميديا هستيد در آنصورت از شما خواسته مي شود كه يك مشاور امور پزشكي را ملاقات كنيد و او به شما درباره اين عفونت و همينطور سئوالات ديگري كه داشته باشيد توضيح مي دهد. مشاور امور پزشكي از شما درباره فرد يا افرادي كه با آنها رابطه جنسي داريد خواهد پرسيد تا در صورت لزوم آنها نيز معاينه و درمان شوند. تا وقتي كه دوباره به كلينيك برنگشتيد و دكترتان بهبودي كامل شما را تاييد نكرده است نبايد رابطه جنسي داشته باشيد كه در آن دخول صورت مي گيرد (يعني وقتي كه پنيس وارد واژن، دهان و يا مقعد مي شود).

 پيگيري

وقتي كه همه مراحل درمان تان را تكميل كرديد بايد به كلينيك و يا دكتر خانوادگي تان براي معاينه برگرديد تا مطمئن شويد كه هيچ عفونتي بجا نمانده است.

 

عوارض جانبي

زنان

اگر كلاميديا معالجه نشود اين در زنان مي تواند به تورم لگن خاصره منجر شود. اين تورم لوله هاي فالوپ (مجاري كه تخمك را به رحم منتقل مي كنند) است. تورم لگن خاصره در زنان ممكن است باعث عقيم شدن بشود. بسياري از موارد عقيم شدن زنان سابقه در بيماري كلاميديا دارند. اگر زني در دوره حاملگي خود كلاميديا داشته باشد اين خطر وجود دارد كه او حاملگي اكتوپيك (يعني حاملگي كه در خارج از رحم رخ مي دهد) و يا زودرس پيدا كند. اين عفونت ممكن است به نوزاد منتقل شود. كلاميديا را مي توان بطور امن در دوره حاملگي درمان كرد. كلاميديا همينطور ممكن است به درد مزمن (درازمدت) لگن خاصره منجر شود

 

مردان

عوارض جانبي كلاميديا در مردان نادر است. ولي ممكن است به تورم دردناك بيضه ها منجر شود كه بعدا به عقيم شدن بيانجامد.

 

مردان و زنان

سيندروم رايترز (Reiters syndrome) نتيجه بيماري كلاميديا است. اين باعث تورم چشمان و مفاصل شده و برخي اوقات باعث خارش پوست پاشنه پا و آلات تناسلي مي شود. تورم آپانديس نيز ممكن است در اثر كلاميديا رخ دهد. به ياد داشته باشيد كه پس از درمان با استفاده از كاپوت مي توانيد خطر گرفتن و يا انتقال امراض مقاربتي از طرق رابطه جنسي را كم كنيد.

 

 

سفليس

سفليس يك عفونت رايج در بريتانيا نيست ولي در برخي كشورهاي ديگر بيشتر رايج است. اين بيماري نوعي عفونت باكتريايي است. اغلب از طريق معاشرت جنسي منتقل مي شود ولي ممكن است از طريق مادري كه به آن مبتلا است به نوزاد متولد نشده اش هم سرايت يابد.

 

 

علايم و عوارض

علايم و عوارض سفليس براي مرد و زن يكي است. اين عوارض ممكن است به سختي قابل تشخيص باشند و از زمان مقاربت جنسي با كسي كه به اين بيماري مبتلا است ممكن است تا سه ماه طول بكشد قبل از اينكه عوارض بيماري ظاهر شوند. سفليس چندين مرحله دارد. مراحل اول و دوم آن بسيار مسري هستند.

 مرحله اول

يك يا چند زخم بدون درد در جاهايي كه باكتري سفليس وارد بدن شده است ظاهر مي شوند. بطور متوسط اين وضعيت بعد از ۲۱ روز رخ مي دهد. شما ممكن است متوجه انها نشويد. اين زخم ها ممكن است در هر كجاي بدن ظاهر بشوند ولي اساساً در اين جاها هستند:

 

در قسمت بيروني واژن، چوچوله و حوالي دهانه مجراي خروجي مثانه

در مدخل ورودي رحم در زنان و روي آلت تناسلي مرد و پوست ختنه گاه

حوالي مقعد و دهان (هم در مردان و هم زنان)

 

اين زخم ها خيلي عفوني هستند و ممكن است بين ۲ تا ۶ هفته طول بكشد قبل از آنكه التيام يابند.

 

 

مرحله دوم

اگرعفونت سفليس درمان نشود در آنصورت مرحله دوم بين ۳ تا ۶ هفته بعد از ظاهر شدن زخم ها رخ مي دهد. عوارض اين مرحله اينها هستند:

 

نوعي جوش بدون خارش ظاهر مي شود كه همه بدن يا بخش هايي از آن را مي پوشاند

نوعي زگيل گوشتي صاف بر روي قسمت بيروني واژن در زنان و حوالي مقعد هم در مردان و هم زنان ظاهر مي شود

كسالتي شبيه آنفلونزا رخ مي دهد و فرد احساس خستگي و بي اشتهايي مي كند. اين وضعيت با تورم غدد همراه است و ممكن است براي هفته ها و ماهها طول بكشد.

تكه هاي سفيد رنگي بر روي زبان و سقف دهان ظاهر مي شوند

از دست دادن بخش هايي از موي سر

وقتي اين عوارض ظاهر هستند سفليس بسيار مسري است و از طريق رابطه جنسي به فرد ديگر سرايت مي كند.

 

درمان در هر يك از اين دو مرحله سفليس اين بيماري را رفع مي كند.

 

 

مرحله نهان

سفليس نهان به حضور سفليس درمان نشده اشاره دارد. شما ممكن است نه عارضه و نه علايمي از اين عفونت داشته باشيد كه از طريق آزمايش خون قابل تشخيص است. اگراين بيماري علاج نشود در آنصورت ممكن است به سفليسي مبتلا شويد كه عوارض آن با تاخير ظاهر مي شوند. اين وضعيت معمولا ۱۰ سال بعد از ابتلاء رخ مي دهد. در آن موقع سفليس ممكن است بر قلب و سيستم عصبي تاثير بگذارد.

 

اگر سفليس در اين مرحله درمان شود در آنصورت بهبودي كامل بدست مي آيد. ولي اگر قبل از شروع درمان قلب و سيستم عصبي صدمه ديده باشند در آنصورت ممكن است صدمه به آنها برگشت ناپذير باشد.

 

 

سفليس چگونه سرايت مي كند

سفليس از اين طُرق سرايت مي كند:

 

رابطه جنسي با كسي كه به اين بيماري مبتلاء است

از طريق مادر به نوازدي كه متولد نشده است

 

آزمايشاتي كه براي تشخيص سفليس وجود دارد

در كلينيك آزمايشات زير ممكن است انجام شود:

 

يك نمونه خون گرفته مي شود . اگر در بدن تان زخمي وجود دارد يك نمونه از مايعات آن براي مشاهده در زير ميكروسكوپ گرفته مي شود . ناحيه تناسلي و همه بدن تان معاينه مي شود . با استفاده از يك تكه پنبه يا اَبر از هر زخمي كه داشته باشيد نمونه برداري مي شود. اندام خصوصي زنان معاينه مي شود از ادرار شما نمونه برداري مي شود. هيچكدام از اين آزمايشات دردناك نيستند ولي برخي اوقات ممكن است ناخوشايند باشند. شما مي توانيد اين آزمايشات را به مجرد اينكه فكر كرديد به اين بيماري مبتلا هستيد انجام دهيد.

 

تشخيص و درمان

نمونه هايي كه در طي معاينه گرفته شده در زير ميكروسكوپ براي تشخيص عفونت مشاهده مي شوند. اين نمونه ها بعدا براي آزمايش به لابراتوار فرستاده مي شوند. نتيجه آزمايشات معمولا طي يك هفته آماده است. اگر به شما گفته شود كه مبتلا به سفليس هستيد در آنصورت از شما خواسته مي شود كه يك مشاور امور پزشكي را ملاقات كنيد و او به شما درباره اين عفونت و همينطور سئوالات ديگري كه داشته باشيد توضيح مي دهد. مشاور امور پزشكي از شما درباره فرد يا افرادي كه با آنها رابطه جنسي داريد خواهد پرسيد تا در صورت لزوم آنها نيز درمان شوند. اگر اين احتمال وجود دارد كه شما سفليسي كه به آن مبتلا هستيد در مراحل اوليه است، در آنصورت شما نبايد از طريق دهان، واژن و يا مقعد با كسي رابطه جنسي داشته باشيد. شما نبايد هيچگونه رابطه جنسي با همزي تان داشته باشيد كه طي آن وي در تماس با زخم ها و يا جوش هاي شما قرار مي گيرد تا زماني كه درمان تان به فرجام برسد. درمان سفليس معمولا يك دوره دو هفته اي طول مي كشد كه طي آن پنيسيلن به بدن تزريق مي شود و يا در مواردي قرص آنتي بيوتيك استفاده مي شود. اگر شما نسبت به آنتي بيوتيك معيني حساسيت داريد و يا اين احتمال وجود دارد كه حامله باشيد مهم است كه آن را به دكترتان بگوييد. اين باعث مي شود كه نوع آنتي بيوتيك كه برايتان تجويز مي شود متقاوت باشد. مهم است كه شما همه مراحل درمان را تكميل كنيد. اگر در درمان شما وقفه اي بوجود آيد، ممكن است لازم باشد كه دوباره آن را از اول شروع كنيد. وقتي كه درمان تان كامل شد از شما خواسته مي شود كه به فواصل منظم براي آزمايش خون به كلينيك سر بزنيد.

 

 

حاملگي و سفليس

در بريتانيا خون همه زنان حامله اي كه به كلينك هاي مربوط به دوره بارداري سر مي زنند براي سفليس آزمايش مي شود. اگر سفليس تشخيص داده شود، در آنصورت طي دوره حاملگي و بدون آنكه خطري متوجه نوزاد شود آن را درمان مي كنند.اگر زني سفليسي داشته باشد كه درمان نشده است درآنصورت در رحم خود اين بيماري را به نوزاد خود منتقل مي كند. در برخي موارد اين باعث سقط جنين و يا زايمان بچه مرده مي شود. وقتي كه سفليس درمان شود ديگر تا زماني كه به آن مبتلاء نشده ايد عود نمي كند. ولي با اين وجود آزمايش هاي بعدي خون شما (مثلا براي دلايل مهاجرت) براي اين بيماري مثبت خواهد بود. مطمئن شويد كه از كلينك گواهي نامه اي درباره درمان خود براي اين بيماري بگيريد.

 

 

منبع : ترکمن مدیکال

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, عـفـونـت و مـیکـروب شـنـاسـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,450 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: