بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

انار ميتواند از بروز بيماريهاي قلب و عروق جلوگيري كند

دكتر پرويز قديريان، استاد دانشگاه مونتريال

يكي از بررسيهاي اخير پزشكي بر روي آب انار نشان ميدهد كه نوشيدن يك ليوان آب انار در روز ميتواند از بروز بيماريهاي قلب و عروق جلوگيري كند و سلامتي و بهزيستي آن را تضمين نمايد. آب انار حاوي مقدار قابل ملاحظه اي آنتي اكسيدان هاي مختلف است كه جلو عملكرد راديكالهاي آزاد را گرفته و نميگذارد برخي از مواد موجود در بدن مانند كلسترول اكسيده شود و بر DNA سلولها اثر نامطلوب به جا گذارد و در نتيجه بيماري مزمن بروز نمايد. آب انار علاوه بر خواص آنتي اكسيداني آن نميگذارد پلاكهايي در داخل عروق تشكيل شود و راه عبور خون را مسدود كرده و مشكلات غير قابل جبراني را به وجود آورد.

 

پژوهشگران اسرائيلي در سالهاي اخير بررسيهاي جالبي را برروي آب انار انجام داده اند و عقيده دارند كه هنوز دانشمندان به خوبي به خواص غذايي و دارويي آب انار پي نبرده اند و اميدوارند محققان تغذيه پزشكي با توجه به آنچه كه در طب سنتي دنيا مخصوصا خاورميانه و ايران در مورد انار نوشته شده بتوانند بيشتر در مورد اين غذاي طبيعي بررسي كنند و بهتر آن را بشناسانند. در سالهاي اخير مقدار مصرف انار در بسياري از كشورهاي دنيا افزايش يافته. مثلا در انگلستان كه هرگز توجهي به انار نميشد استفاده از آن فقط در يك سال گذشته 10 برابر شده و هر ساله بيشتر از نيم ميليون ليتر آب انار به مصرف ميرسد.

 

در يك بررسي علمي در كاليفرنيا و بر روي 45 بيمار مبتلا به بيماريهاي قلبي كه به دو دسته تقسيم شده بودند معلوم گرديد كه بيماراني كه روزي يك چهارم ليتر (250 ميلي ليتر) آب انار مصرف ميكردند 17 درصد بهتر بهبود يافته اند. به عبارت ديگر نوشيدن آب انار ناهنجاريهاي قلب و عروق را كاهش داده و بر كيفيت زندگي بيمار افزوده. آب انار جريان خون را در قلب و عروق سريعتر كرده و به عروق حالت نرمي و غيرشكنندگي ميدهد.

 

نوشيدن چاي امكان بروز بيماري آلزايمرز را كاهش ميدهد

پژوهشگران دانشگاه South Florida در يك بررسي جالب نقش جديد چاي را در پيشگيري بروز بيماري خسته كننده و خطرناك آلزايمرز و پيشرفت حركت آن گزارش كردند كه يافته اي ست مهم و پر اهميت. در سالهاي اخير دانشمندان و پژوهشگران بيشتر از هر وقت و زماني به خواص چاي معمولي و چاي سبز پي برده و به نقش اين نوشابه قديمي تر از هر نوشابه پي برده و مقامي مخصوص از نظر بهزيستي و سلامتي به اين گياه غذايي و دارويي داده اند.

 

چاي، مخصوصا چاي سبز سبب بالا بردن متابوليسم بدن و سوخت انرژي در بدن شده و از ازدياد وزن جلوگيري ميكند، در كنترل قند خون نقش مهم دارد و به علت خاصيت رقيق كننده خون از بروز سكته هاي قلبي و مغزي جلوگيري ميكند و دهها خواص ديگر كه ذكر همه آنها در اينجا مقدور نيست.

 

اين بار دانشمندان با تغذيه چاي به موش هاي آزمايشگاهي كه در آنها بيماري آلزايمرز يا فراموشي مطلق به وجود آمده برگشت فعاليت سالم سلولهاي مغزي را شاهد بودند و نه تنها حركت اين بيماري خطرناك را متوقف ساختند بلكه توانستند درصد بالايي از تغييرات سلولهاي عصبي را ترميم كنند و آن به علت ماده اي به نام(EGCG) Epigallocatechin-3-Gallate است كه در چاي به مقدار زيادي وجود دارد. اين آنتي اكسيدان بسيار قوي است كه نقش ضدسرطاني آن بررسي گرديده است. اين اولين باري است كه پژوهشگران نقش مهم ماده EGCG را در پيشگيري آلزايمرز مطرح ميكنند. اين ماده حياتي ميتواند از ترشح و ساختن نوعي پروتئين به نام Beta-Amyloid كه در مغز بعضي از اشخاص و به طور غيرطبيعي انباشته ميشود جلوگيري نمايد و نگذارد اين عارضه تكوين پيدا كند. به عبارت ديگر وجود EGCG در بدن كه در اثر مصرف چاي به دست ميآيد مانع به وجود آمدن پروتئين مورد بحث و در نتيجه سالم بودن سلولهاي مغز ميشود. با تزريق EGCG به موشهاي مبتلا به عوارضي مانند آلزايمرز به طور غيرقابل تصوري بيماري درمان شده و موشهاي آزمايشگاهي توانستند به حالت اوليه و ماقبل بروز بيماري برگردند كه موضوعي است بسيار مهم و استثنايي.

 

ميدانيم كه چاي حاوي مقدار زيادي از آنتي اكسيدانهاي مختلف است كه هر كدام از آنها به نوبه خود از اكسيده شدن مواد در بدن جلوگيري ميكنند و در نتيجه از بروز بسياري از بيماريهاي مزمن جلوگيري نموده، سلامتي و بهزيستي شخص را تضمين ميكنند. اگرچه هنوز به وضوح چگونگي عملكرد هر يك از اين مواد در بدن معلوم نيست ولي آنچه كه مسلم است تركيبات موجود در چاي ميتواند در بهزيستي نقشي مهم داشته باشد. البته هيچ ماده غذايي در صورتي كه در مصرف آن زياده روي شود بي ضرر نخواهد بود و چاي هم يكي از آنها است. مثلا تاتن موجود در چاي با آهن رژيم غذايي تركيبي غيرقابل جذب به وجود مياورد. به همين منظور اگر شخص مرتبا با غذا مقداري چاي مصرف كند، در درازمدت به كم خوني دچار خواهد شد زيرا آهن غذاي روزانه جذب بدن نميگردد. موضوع ديگر مسئله رابطه چاي خيلي داغ و بروز سرطان مري است كه نقش آن تقريبا ثابت شده. حدود 20 سال قبل ما مقاله اي در مورد رابطه ي چاي داغ و سرطان مري در تركمن صحرا در ژورنال علمي Cancer به چاپ رسانيده ايم كه به وضوح ثابت ميكند كه مصرف چاي داغ ميتواند امكان بروز اين سرطان را افزايش دهد.

 

برميگرديم به مطلب مصرف چاي و پيشگيري يا كنترل بيماري آلزايمرز كه موضوع جالب و تازه اي است. پژوهشگران اين بررسي پيشنهاد ميكنند كه براي پيشگيري بيماري آلزايمرز در روز به حدود 1500 ميلي گرم EGCG كه همان آنتي اكسيدان مخصوص موجود در چاي، مخصوصا چاي سبز است نياز داريم زيرا اين گروه طي مطالعه كوتاهي بر روي انسان دريافتند كه چنين مقداري ميتواند از اكسيده شدن مواد در سلولها، مخصوصا در سلولهاي مغز جلوگيري كند و نگذارد پايه و اساس بيماري فراموشي آلزايمرز در بدن آغاز شود.

 

براي استفاده از EGCG در درمان و جلوگيري آلزايمرز هنوز بايد مطالعات بيشتري انجام گيرد و تمام گوشه هاي تاريك و ناشناخته ي اين آنتي اكسيدان معلوم شود و مقدار مصرف روزانه آن مشخص گردد ولي در غذا درماني بايد‌ از اين گياه بسيار جالب و با رعايت حد اعتدال استفاده نمود و به جاي نوشيدني هايي كه حاوي مقدار زيادي رنگ و قند مصنوعي و كافئين و غيره هستند چاي مصرف كنيم كه نوشابه ايست شناخته شده و درصد بالايي از مردم دنيا از آن استفاده ميكنند.

 

خاصيت جديد Cranberry

Cranberry ميوه اي ست كه داراي خواص گوناگون است و مهمترين آنها جلوگيري از بروز سنگ كليه و درمان عفونت هاي كليه ايست. اخيرا پژوهشگران چيني به خاصيت جديد اين ميوه خوش رنگ و جالب پي برده اند و آن اين كه كرن بري قادر است عفونت مخصوص معده را به نام Helicobacter Pylori (HBP) كه چند سالي است دانشمندان به وجود و عوارض آن در معده پي برده اند درمان كند. عفونت HBP اگر درمان نشود در نهايت باعث بروز سرطان معده ميگردد و درمان آن هم تقريبا پيچيده است زيرا مريض بايد از تركيب چند نوع آنتي بيوتيك قوي و به مدت حدود يك ماه استفاده نمايد تا بتواند اين عامل عفونت و باكتري مزاحم را از بين ببرد. گاهي اين عفونت هر چند سالي يك بار شخص معالجه شده را دوباره بيمار ميكند چون ميتواند به آساني انتقال يابد و رشد كند. علائم آلوده بودن به HBP هم دردهاي مزاحم معده است كه شباهت مخصوصي با زخم معده دارد و سوزش معده و ترش كردن و غيره را به همراه دارد كه با آزمايش خون تشخيص داده ميشود.

 

در اين بررسي مهم پژوهشگران چيني 189 نفر را كه به باكتري HBP آلوده بودند مورد مطالعه قرار داده و به 97 نفر از آنها رژيم آب ميوه كرن بري داده و 92 نفر ديگر رژيم غذايي معمولي داشته و تا 90 روز از مصرف كرن بري دوري كردند. پس از اتمام بررسي معلوم گرديد كه 14 درصد آن دسته اي كه داراي رژيم كرن بري بودند بهبودي كامل حاصل نموده و آ‌زمايشات مختلف نتوانسته وجود باكتري را در معده افراد تحت مطالعه تاييد كند.

 

اين بررسي ثابت ميكند كه با كرن بري ميتوان عفونت HBP را درمان كرد و يا از بروز و پيشرفت عفونت در معده جلوگيري كرد. پژوهشگران اين بررسي علمي عقيده دارند كه عامل از بين بردن HBP در معده توسط كرن بري به علت ماده اي است به نام Proanthocyanidins كه به مقدار زيادي در اين ميوه وجود دارد. با اين نظريه جالب و يافته موثر دانشمندان خواهند توانست در آينده اي نزديك داروي موثري به جز آنتي بيوتيكهاي سنگين براي پيشگيري و درمان عفونت HBP كه اگر درمان نشود امكان بروز سرطان معده را افزايش ميدهد پيدا كنند و كيفيت زندگي ميليونها نفر را تضمين نمايند.

 

برعكس تصور عمومي، ويتامين E مصنوعي سلامتي قلب و عروق را تضمين نميكند

در‌ چند دهه گذشته شايعه گرديده بود كه مصرف ويتامين E ميتواند بهزيستي و سلامتي قلب و عروق را تضمين نموده و از بروز سكته قلبي جلوگيري نمايد. نتايج چند بررسي علمي دقيق و بزرگ در يكي دو سال گذشته ثابت نموده كه خوردن ويتامين E مصنوعي هيچ نقشي در سلامتي و بهزيستي قلب و عروق ندارد. پژوهشگران دانشگاه هاروارد پس از بررسي بيشتر از 40 هزار زن كه 10 سال به طول انجاميده دريافتند كه مصرف ويتامين E (روزي يك قرص و به مدت 10 سال) هيچ تغييري در چند و چون بروز بيماريهاي قلبي به وجود نياورده و خوردن و نخوردن آن تفاوتي ندارد.

 

 

پند هفته

اگر به بيماري قند دچار هستند بيشتر مواظب سلامتي كبد خود باشيد

يكي از عوارض مهم بيماري قند بروز ناهنجاريهاي كبدي است. Fatty Liver يكي از همين بيماريهايي است كه در افراد ديابتي، مخصوصا در آنهايي كه به هر دليلي نميخواهند و يا نميتوانند ميزان قند خون خود را كنترل كنند به وجود ميآيد. اين عارضه در نهايت تبديل به سيروز كبدي (سفت و چوبي شدن كبد) و به تدريج از كار افتادن كبد ميشود. اصولا مصرف مشروبات الكلي و بعضي از ويروس ها و خوردن بعضي از داروها آن هم به مدت طولاني ميتوانند چنين عارضه اي را به وجود آورند. در اين صورت افرادي كه به بيماري قند دچار هستند بايد اولا مرتب از پزشك معالج خود بخواهند كه آزمايش هاي كبدي به آنها بدهد و در ضمن در رژيم غذايي روزانه از موادي كه سبب ناراحتي هاي كبد ميشوند دوري كنند. سبزي و ميوه تازه و روغن زيتون دوست كبد هستند و ميتوانند از بروز ناهنجاريها مخصوصا در بيماران مبتلا به بيماري قند جلوگيري كنند.

lajvar.se/salamat/abe-anar.htm

 

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تـغـذیـه, دستـگاه گـوارشی - تـغـذيه, طـب سنـتـی و گياهـان دارویـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,637,944 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: