بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جراحی پلک شامل ریسک است

در جراحی زیبایی پلک معمولاً چربی های اضافه زیر پلک و بخشی از پوست اضافه پلک بالا و پلک پایین برداشته می شود. پس از انجام این عمل، افتادگی پلک بالایی و پف پلک پایینی از بین خواهد رفت. افتادگی پلک و پف چشم سبب می شود که سن شما بالاتر از آن چیزی که هست نشان داده شود، خسته تر به نظر برسید، و در موارد خاص اختلالاتی را برای بینایی نیز ایجاد می کنند. باید به خاطر داشته باشید که در طی این عمل، سیاهی و تیرگی دور چشم برطرف نخواهد شد. هر چند این عمل در نژاد آسیایی می تواند چین پلک بالایی را به طور کامل از میان بردارد، اما سبب نمی شود که نژاد فرد به طور کلی تغییر پیدا کند. این عمل می تواند به تنهایی و یا در کنار سایر جراحی های زیبایی مانند کشیدن پوست صورت (face lift) و ابرو و پیشانی (brow lift) همراه شود.

اگر قصد انجام این عمل را دارید، ما در این مقاله اطلاعاتی در زمینه تفهیم کلی جراحی، نحوه انجام عمل، و نتایج آتی آن در اختیار شما قرار می دهیم. شایان ذکر است که برخی موارد، قابل پاسخگویی نیستند چراکه به مشخصات فردی بیمار بستگی داشته و جراح باید به صورت شخصی در مورد آنها به مریض توضیح دهد. در مورد مسائلی که احساس می کنید ابهام وجود دارد، شخصاً با پزشک خود مشورت کنید.

این عمل مناسب چه کسانی است

انجام عمل زیبایی پلک هم چهره شما را تغییر می دهد و هم اعتماد به نفستان را بالا می برد، اما نباید انتظار داشته باشید که یک مرتبه طرز برخورد دیگران با شما عوض شود و یا یکدفعه ظاهرتان به طور کلی تغییر پیدا کند و به آنچه ایده آلتان است برسید. پیش از انجام عمل، ابتدا به طور دقیق بر روی انتظارات خود از جراحی فکر کنید و در مورد آنها با پزشک خود نیز صحبت کنید.

بهترین افرادیکه می توانند عمل زیبایی پلک را انجام دهند، مردان و زنانی هستند که از نظر فیزیکی سالم بوده، ثبات روانی داشته باشند و انتظار آنها از نتیجه عمل واقع بینانه باشد. سن اغلب افرادیکه تصمیم به انجام این عمل می گیرند معمولاً 35 سال به بالاست اما اگر در خانواده ای، پف و افتادگی پلک ارثی باشد، ممکن است که افراد در سنین پایین تر نیز تصمیم به انجام چنین عملی بگیرند.

یک سری شرایط پزشکی خاص هستند که ریسک این جراحی را افزایش می دهند. در شرایط زیر انجام عمل دشوارتر می شود: مشکلات تیروئید مانند کم کاری و یا پر کاری غده تیروئید، خشکی چشم، کمبود اشک، فشار خون و سایر اختلالات وابسته به گردش خون، بیماری های قلبی عروقی، و دیابت. آب مروارید نیز یکی از بیماری هایی است که ممکن است برای عمل پلک مشکلاتی را ایجاد نماید. پیش از انجام عمل باید با پزشک متخصص چشم مشورت کنید.

تمام جراحی ها شامل ریسک و عدم قطعیت هستند

اگر تحت نظر یک جراح پلاستیک حرفه ای عمل شوید، عوارض چندانی را مشاهده نخواهید کرد. البته نمی توان به طور قطع گفت که هیچ مشکلی پیش نخواهد آمد. همیشه احتمال بروز عفونت و یا حساسیت به داروهای بیهوشی وجود دارد. اینگونه خطرات را می توانید با توجه کافی به دستور العمل های جراح، در قبل و بعد از عمل به طور قابل ملاحظه ای پایین بیاورید.

یکی دیگر از عوارضی که معمولاً پس از انجام این عمل مشاهده می شود، دو بینی و ماتی دید است که بیش از چند روز ادامه پیدا نخواهد کرد. تورم گوشه های پلک، عدم تقارن در بهبود زخم، و پیدایش گلوله های سفید پس از کشیدن بخیه ها از دیگر عوارض این جراحی هستند که در مورد مشکل آخر، پزشک می تواند با استفاده از سوزن مخصوص، سفیدی ها را از روی پلک بردارد.

برخی از بیماران در هنگام خواب نمی توانند به درستی پلک هایشان را بر روی هم قرار بدهند. در موارد نادر ممکن است این مشکل برای همیشه ادامه پیدا کند. از مشکلات دیگر به افتادگی بیش از اندازه پلک پایین می توان اشاره کرد که در صورت بروز این مشکل، یک عمل جراحی دیگر نیاز است.

برنامه ریزی برای جراحی

مشاوره های اولیه با پزشک از اهمیت بالایی برخوردار هستند. شما موظف هستید تا تاریخچه پزشکی خود را به طور کامل در اختیاز جراح قرار دهید، بنابراین باید پیش از مراجعه به پزشک اطلاعات کافی در این زمینه را در دست داشته باشید. از موارد مهمی که حتماً باید پیرامون آن با پزشک خود صحبت کنید می توان به موارد زیر اشاره کرد: وجود آلرژی، مصرف قرص های ویتامین، مصرف داروهای خاص، قرص های ضد افسردگی، و دخانیات.

پس از مشاوره های اولیه پرستار یا پزشک بینایی شما را تست کرده و میزان تولید اشک چشمتان را اندازه گیری می کند. اگر از لنز و یا عینک استفاده می کنید باید حتماً آنها را همراه خود ببرید.

می بایست هدف و انتظارات خود را از این عمل با جراحتان در میان بگذارید. باید تعیین کنید که قصد دارید هر چهار پلک خود را عمل کنید و یا تنها می خواهید پلک های بالایی و یا پایینی عمل شوند، تمایل دارید پوست اضافی نیز علاوه بر چربی برداشته شود و آیا انجام مراحل دیگری در نظرتان هست یا خیر.

جراح نیز در مورد عمل، تکنیکی که به کار می گیرد، داروی بیهوشی، امکاناتی که در اختیار دارد و نحوه انجام عمل با شما صحبت می کند. همچنین مطالبی در مورد ریسک های موجود در این جراحی و هزینه انجام عمل نیز رد و بدل خواهد شد. لازم به ذکر است که بیشتر بیمه های درمانی هزینه جراحی زیبایی پلک را تقبل نمی کنند مگر اینکه ثابت کنید افتادگی پلک در بینایی شما خلل وارد می کند. در این مورد باید با طرف قرارداد بیمه خود صحبت کنید.

به هر حال از پرسیدن هر سؤالی که به ذهنتان می آید تردید نداشته باشید و هر پرسشی که دارید، مطرح نمایید.

آماده شدن برای جراحی

جراح دستورالعمل های خاص پیش از عمل را در اختیار شما قرار می دهد. از جمله این موارد می توان به نحوه خوردن، آشامیدن، استعمال دخانیات، مصرف یا خودداری از برخی قرص ها و ویتامین ها اشاره کرد. پیروی از دستورات پزشک عمل جراحی آرام تر و راحت تری را به همراه خواهد داشت.

زمانیکه در حال آماده شدن برای عمل جراحی هستید، باید یک نفر را همراه خود ببرید تا شما را از بیمارستان به خانه انتقال داده و در وصورت نیاز برای چند روز از شما مراقبت کند.

محل انجام عمل جراحی

این عمل می تواند در مطب دکتر با امکانات ویژه، در کلینیک های جراحی سرپایی و یا در بیمارستان انجام شود. بهترین مکان برای انجام این نوع جراحی همان کلینیک های سرپایی است و بیمار به ندرت نیاز به بستری شدن پیدا می کند.

نوع داروی بیهوشی

در این نوع جراحی معمولاً از بیهوشی موضعی استفاده می شود، به این معنا که فقط محلی که قرار است روی آن جراحی صورت بگیرد – اطراف چشم – بی حس می شود. پیش از عمل، مسکن به صورت قرص یا به صورت تزریقی به بیمار تجویز می شود. شاید در طول عمل به هوش باشید، اما نسبت به درد آرام و بی حس هستید. برخی از پزشکان ترجیح می دهند که از بیهوشی عمومی استفاده کنند. در این حالت در طول عمل شما به طور کامل بیهوش می شوید.

جراحی

این عمل از یک تا سه ساعت به طول می انجامد که بسته به وسعت ناحیه مورد جراحی، زمان آن کم و زیاد خواهد شد. اگر قصد دارید که هر چهار پلک خود را عمل کنید، جراح ابتدا بر روی پلک های بالایی کار میکند و سپس جراحی پلک های پایین را شروع می کند.

در طول این عمل جراحی پزشک شکافی را در ناحیه خط طبیعی پلک ایجاد می کند. این شکاف از گوشه چشم تا طرف دیگر آن که خط های خنده وجود دارند، ادامه پیدا می کند. جراح در این مرحله پوست را از بافت چربی و ماهیچه ای جدا کرده و سپس چربی های اضافه را از زیر آن خارج می کند و بعد پوست اضافه و در صورت لزوم ماهیچه های زیادی را نیز جدا می سازد. در نهایت شکاف ایجاد شده را بخیه می زند.

اگر شما در زیر پلک پایینی خود یک توده چربی داشته باشید و نیازی نباشد که پوستی از پلک برداشته شود، جراح شکافی را در لایه داخلی پلک پایین ایجاد میکند و با استفاده از یک انبر مخصوص چربی های اضافه را خارج می کند. در نهایت این شکاف با استفاده از نخ های بخیه انحالال پذیر بخیه زده می شود. این جراحی transconjunctival blepharoplasty نام دارد و هیچ گونه زخم قابل رویتی را پس از جراحی بر روی صورت شما به جای نمی گذارد و بیشتر برای افراد جوان تر که پوستی ضخیم تر و انعطاف پذیر تر دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

بعد از عمل

به احتمال زیاد پس از اتمام جراحی پزشک چشم های شما را با پمادهای خاصی چرب نموده و آنرا بانداژ می کند. زمانیکه اثر داروی بیهوشی از بین برود، پلک ها سخت شده و شما احساس ناراحتی می کنید. با استفاده از داروهای مسکنی که پزشک تجویز می کند، تحمل درد آسانتر خواهد شد. اگر احساس کردید که درد شما بیش از اندازه شدت پیدا کرده باید حتماً این مطلب را به پزشک خود اطلاع دهید.

برای چند روز باید سر خود را بالا نگه دارید و برای جلوگیری از تورم و کوفتگی از کمپرس سرد استفاده کنید. تورم در افراد مختلف، متفاوت است اما به طور طبیعی در طول یک هفته به اوج خود می رسد و به تدریج پس از دو هفته به بعد کمتر شده و تا یک ماه تقریباً به طور کامل از بین می رود. به شما آموزش داده می شود که چگونه چشم های خود را شستشو دهید. در این مدت باید از قطره های چشمی استفاده کنید چرا که پلک ها کاملاً خشک می شوند و چشم شروع می کند به خارش و سوزش. در هفته های اول به شدت از چشم ها اشک می آید، به نور حساسیت پیدا می کنید، و دچار تاری دید می شوید.

در یکی دو هفته اول باید دائماً تحت نظر پزشک باشید. بخیه ها در طول 2 روز تا یک هفته پس از عمل کشیده می شوند. زمانیکه بخیه ها کشیده شدند، ورم و کبودی دور چشم به تدریج کاهش پیدا کرده و به مرور زمان از بین می رود، در این زمان احساس بهتری به شما دست می دهد و وضعیت ظاهریتان نیز بهتر می شود.

بازگشت به حالت اولیه

شما پس از گذشت سه روز باید بتوانید مطالعه کرده و یا تلویزیون تماشا کنید؛ اما تا دو هفته اول امکان استفاده از لنز وجود ندارد و حتی پس از گذشت دو هفته استعمال لنز می تواند برای مدتی ناراحتی ایجاد کند.

بیشتر بیمارن پس از یک هفته تا 10 روز می توانند به شرایط عادی زندگی بازگشته ( و به محل کار خود بروند). در آن زمان بسته به میزان بهبودی و طبق دستور العمل های پزشک می توانید با استفاده از آرایش، تورم و کبودی را بپوشانید. برای چند هفته نسبت به نور خورشید، باد و سایر موارد محرک حساس هستید به همین دلیل زمانیکه بیرون می روید باید عینک آفتابی بزنید و از ضد آفتاب های طبی که مخصوص پلک چشم هستند، استفاده نمایید.

برای 3 تا 5 روز باید فعالیت بدنی خود را به کمترین میزان ممکن برسانید. به مدت 3 هفته نیز از انجام فعالیت های شدید خودداری کنید. همچنین از فعالیت هایی که موجب افزایش فشار خون می شوند، مانند: خم شدن، بلند کردن اشیاء سنگین، و ورزش های سخت، پرهیز کنید. از مصرف الکل نیز صرف نظر کنید چرا که در گردش خون اختلال ایجاد می کند.

چهره جدید شما

بهبودی شما یک فرایند تدریجی است و رنگ صورتی زخم ها ممکن است برای مدت زمانی در حدود 6 ماه یا بیشتر باقی بماند، اما به مرور زمان بی رنگ شده و جای آنها نیز از بین می رود.

از سوی دیگر اثرات مثبت کشیدن پلک برای سال ها باقی می ماند. برای برخی از افراد اثر عمل جراحی به صورت دائمی باقی خواهد ماند.

به مجرد اینکه سن افراد افزایش پیدا می کند، پوست سست شده، ماهیچه های آن تضعیف شده و چربی های اضافی دور تا دور چشم را فرا می گیرند و سبب ایجاد «توده» در بالا و پایین چشم می شوند اما پس از اتمام جراحی، پلک بالایی دیگر افتاده نیست و پوست زیر چشم نیز صاف و ثابت خواهد شد.

جراج برشها را با بخيه هاي ظريف مي بندد و در نهايت اثري از زخم برجاي نخواهد ماند.

پيش از عمل، جراح محل هاي برش را در بخشهاي زيرين خطوط و چروك هاي پلك مشخص مينمايد.

 چربي هاي تحتاني به همراه پوست و ماهيچه هاي اضافي در حين عمل برداشته ميشود.

 در جراحي پلك تحتاني، بخش باريكي از پوست برش داده شده و چربي آن ناحيه خارج و سپس توسط بخيه انحلالي مسدود ميگردد.

 بعد از عمل جراحي، پلك بالايي ديگر افتاده نيست و پوست زير چشمها صاف و محكم خواهد بود.

مردمان 

 

Filed under: چـشـم پـزشـکـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, جـراحـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: