بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

نحوه عمل وازكتومي در پيشگيري از بارداري چيست؟

وازكتومي چيست ؟

وازكتومي يك عمل جراحي كوچك مي باشد كه معمولا در مطب پزشك يا در كلينيك انجام مي گيرد. در حين شما هشيار هستيد و معمولا بيش از 30 دقيقه بطول نمي انجامد ، قبل از عمل بايد موهاي ناحيه اسكروتوم (پوست بيضه ) را تراشيده و آنرا تميز نمود .

وازكتومي بدون استفاده از تيغ جراحي (NSV )

اين روش وازكتومي در چين تكميل گرديده است ، در اين روش از تيغ جراحي استفاده نمي شود ، بعد از تزريق ماده بي حسي ، پزشك ابتدا با يك وسيله نوك تيز سوراخي در پوست اسكروتوم ايجاد و به آرامي جهت بستن اين سوراخ ظريف نيازي به بخيه نمي باشد .

در اين روش ميزان خونريزي بسيار كم بوده و عوارض كمتري نسبت به روش قبلي يعني استفاده از تيغ جراحي دارد

در ايالات متحده امريكا تقريبا 3/1 وازكتوميها به روش NSV (بدون استفاده از تيغ جراحي ) انجام ميگيرد.

مكانيسم (نحوه عمل ) وازكتومي در پيشگيري از بارداري چيست؟

اسپرم (نطفه ) در بيضه مردان ساخته مي شود ، در طي تحريكات جنسي اسپرم در طول لوله هاي وازدفران (مني بر ) حركت كرده و با مايع مني (semsn) مخلوط مي شود و از طريق آلت تناسلي خارج مي شود . اگر اسپرم (نطفه ) وارد دستگاه تناسلي زن شود و با تخمك تماس و لقاح انجام گيرد زن باردار مي شود ، در طي وازكتومي دو سر لوله مني بر بريده و مسدود مي شود بطوريكه اسپرم (نطفه ) نمي تواند وارد حالت نعوظ و تمايلات جنسي در مرد بعد وازكتومي تغييري نمي كند . ميزان مايع مني خارج شده در هنگام انزال نيز تفاوتي نمي كند و تنها تفاوت آن ، اين است كه فاقد اسپرم مي باشد .

نوع ترشح و بوي آن نيز تغيير نمي كند . هورمونهاي مردانه ، رويش موي صورت و صدا نيز تغييري نمي كند

روي اعمال جنسي و توانايي جنسي و توانايي جنسي نيز تغييري ايجاد نمي شود ، تنها تفاوت آن است كه توانا بي بارور كردن همسر را ندارد .

آيا وازكتومي مشكلات طبي نيز بهمراه دارد؟

بسياري از متخصصان طب از جمله متخصصان پانل انسيتيتو بين المللي سلامتي در سازمان بهداشت جهاني به اين نتيجه رسيده اند كه وازكتومي يك عمل بدون خطر است .

مطالعاتي روي اثرات وازكتومي بر سلامتي فرد انجام گرفته است. نتايج و شواهد ساختاري اين تحقيقات بر اين نكته تاكيد دارد كه بيماريها ي قلبي ، سرطان يا ساير بيماريها در افراد وازكتومي شده با ساير افراد تفاوتي ندارد .

آيا وازكتومي روي مسائل روحي تاثير دارد ؟

تصميم گرفتن در مورد عقيمي آسان نيست ، شما ممكن است در رابطه با خاتمه دوره باروري خود يك احساس ناراحتي جزيي داشته باشيد . شما ممكن است احساس كنيد كه پيرتر شديده ايد ، اين احساس معمولا همزمان با ورود به مرحله بعدي زندگي در طول زمان رفع مي شود. از طرف ديگر شما ممكن است احساس كنيد كه نگرانيهاي شما در رابطه با حاملگي كمتر شده و احساس آزادي و اعتماد به نفس بيشتري كنيد ، شما مي توانيد بعد از بستن لوله ها بيشتر به خودتان ، همسر و فرزندانتان ، شغل و آينده تان بينديشيد .

آيا وازكتومي روي صفات ثانويه جنسي مردانه اثر مي گذارد ؟

خير ، بدن شما به ترشح هورموني كه عامل ايجاد صفات ثانويه جنسي مردانه است كما كان ادامه مي دهد و در نتيجه تغييري در رويش موهاي صورت ، صدا و ساير صفات ثانويه جنسي ايجاد نمي شود . عمل جراحي باعث كاهش قدرت جسمي شما نمي شود .

تا چه حد عمل وازكتومي روي اعمال جنسي اثر مي گذارد ؟

احتمالا هيچگونه اثري ندارد ، اعمال جنسي شما هيچ تغييري نمي كند ، قدرت نعوظ و تمايلات جنسي شما همانند قبل از عمل جراحي است . حتي بعضي از مردان معتقدند به دليل آنكه ديگر نگراني در رابطه با حاملگي ناخواسته و استفاده از ساير روشهاي پيشگيري از بارداري وجود ندارد ، از روابط جنسي خود احساس رضايت بيشتري دارند .

گاهي اوقات بعضي از مردان بعد از عمل مشكلاتي در رابطه با اعمال جنسي خود دارند كه اين مشكلات تقريبا در تمام موارد جنبه احساسي و رواني داشته و كمتر به تغييرات فيزيكي برمي گردد.

آيا وازكتومي در مقابل بيماريهاي مقاربتي از جمله ايدز جنبه محافظتي دارد؟

خير ، وازكتومي فقط مي تواند قدرت باروري شما را از بين برد.

اگر همسر شما مبتلا به بيماريهاي مقاربتي است يا شركاي جنسي متعددي داريد يا اگر مبتلا به بيماري هستيد كه آنرا به ديگران انتقال مي دهيد شما و شريك جنسيتان در خطر ابتلا به يبماري قرار داريد و بهترين روش براي محافظت در مقابل بيماريهاي مقاربتي استفاده از كاندوم است.

آيا وازكتومي قابل برگشت است ؟

حتي با پيشرفت تكنيكهاي جراحي برگشت عمل صد درصد نيست ، علي رغم گزارشات منتشر شده كه حاكي از برگشت موفقيت آميز عمل در بسياري از موارد بوده است ، بطور عملي احتمال برگشت قدرت باروري كم است.

عمل جراحي به منظور برگشت باروري بسيار مشكل بوده و هزينه آن نيز بالا است ، اگر بطور جدي در مورد برگشت پذيري عمل فكر مي كنيد فعلا انجام عمل وازكتومي براي شما صلاح نيست .

آيا مي توان در بانك اسپرم ، اسپرم ذخيره نمود و اگر زماني تغيير عقيده ايجاد شد بتوان از اسپرمهاي ذخيره استفاده كرد ؟

به قدرت باروري اسپرم ذخيره شده در آينده اي نامعلوم نمي توان مطمئن بود .

همچنين بانك اسپرم نمي تواند تضميني براي باروري باشد و هزينه آن نيز بسيار بالا است ، اگر در مورد بانك اسپرم فكر مي كنيد بهتر است فعلا وازكتومي انجام ندهيد.

نكاتي چند در مورد عمل جراحي وازكتومي :

آيا عمل جراحي بايستي يك ضد درد ملايم براي آرامش داده شود . تزريق ماده بي حسي در پوست بيضه ممكن است با درد كمي همراه باشد ، وقتي ماده بي حسي اثر كرد ديگر دردي احساس نمي شود .

آيا عمل جراحي همراه با خطراست؟

تمام جراحيها همراه با يكسري خطرات است ، اما شانس ايجاد مسائل و مشكلات جدي در عمل جراحي وازكتومي اندك است . در هر صورت بعضي از مشكلات طبي ممكن است ايجاد شود اما در اغلب موارد مشكلي ايجاد نمي شود و معمولا با يك درمان ساده مي توان عوارض را از بين برد.

ممكن است اطراف برش جراحي برش جراحي يا داخل پوست بيضه عفونت يا تورم ايجاد شود . ممكن است خونريزي زير پوست منجر به تورم يا تغيير رنگ پوست گردد.

اگر اسپرم از لوله وازودفران (برنده اسپرم ) به بافتهاي اطراف تراوش كند ممكن است يك توده كوچك احساس شود اما معمولا مشكل ساز نيست ولي در بعضي موارد نياز به درمان جراحي دارد .

 

آيا وازكتومي ممكن است شكست داشته باشد ؟

بله احتمال ايجاد حاملگي نا خواسته بسيار كم است (كمتر از 01/0 ) اگر لوله ها بطور كامل بسته نشود ممكن است عمل با شكست مواجه شود.

انتهاي بريده شده لوله ها وازودفران (برنده اسپرم ) دوباره بهم متصل مي شود يا يك سوراخ ايجاد و اسپرم از آن عبور مي كند .

اگر زوجين تا زمانيكه آزمايش اسپرم (اسپرموگرام ) منفي شود ، از روش پيشگيري از بارداري ديگري استفاده نكنند ممكن است حاملگي ايجاد شود .

هزينه عمل چقدر ست ؟

هزينه عمل بستگي به دستمزد پزشك ، دارو ، مشاوره ، هزينه كلينيك ، ويزيتهاي بعدي و هزينه آزمايش اسپرم دارد . دستمزد پزشكان در نقاط مختلف كشور متفاوت است ، پزشك بايستي هزينه كلي را به شما بگويد .

طرز پرداخت هزينه وازكتومي چگونه است؟

بسياري از شركتهاي بيمه هزينه آنرا پرداخت مي كنند اما جهت اطمينان بهتر است با شركت بيمه مجددا تماس حاصل نمائيد . بيمه درمان يا بيمه ارتش نيز ممكن است هزينه آنرا پرداخت نمايند ، علاوه بر آن شما مي توانيد از طريق كلينيكهاي تنظيم خانواده در منطقه خود اطلاعات بگيريد . كلينيكها معمولا هزينه كمتري نسبت به پزشكان خصوصي مي گيرند . گاهي مواقع كلينيكها هزينه را بر اساس درآمد فرد تعيين مي كنند . براي اطلاعات بيشتر مي توانيد از دفاتر بهداشتي يا خدمات اجتماعي نيز كمك بگيريد.

 

بعد از عمل وازكتومي

چه مدت بعد از عمل فرد به حالت طبيعي بر ميگردد؟

ممكن است چند روز بعد از عمل درد وجود داشته باشد و حداقل يك روز نياز به استراحت باشد . يك مسكن ملايم ممكن است كمك كننده باشد ، ممكن است اطراف برش عمل جراحي تورم ايجاد و در پوست بيضه تغيير رنگ ايجاد شود.

براي جلوگيري از اين عوارض ممكن است پزشك توصيه هاي زير را پيشنهاد كند:

1- استفاده از كيسه يخ و اجتناب از كار سنگين

2- اجتناب از ورزشهاي سنگين و حركات شديد

تقريبا تمام مردان كمتر از يك هفته بعد از عمل بطور كامل به حالت قبل از عمل بر مي گردند.

آيا نياز به مرخصي از محل كار يا امور منزل وجود دارد؟

فرد بايستي از انجام كارهاي سنگين براي حداقل 48 ساعت بعد از وازكتومي اجتناب كند ، اگر شخص كار سنگين ندارد مي تواند به محل كار برود . بعضي از مردان عمل وازكتومي را درروز جمعه انجام مي دهند تا بتوانند آخر هفته را استراحت و روز دوشنبه به سر كار خود روند.

چه مدت بعد از عمل مي توان روابط جنسي را از سر گرفت ؟

به محض آنكه فرد احساس راحتي كند مي تواند اعمال جنسي را از سر بگيرد . بخاطر داشته باشيد كه از روش پيشگيري از بارداري تا وقتي كه مجراي عبور اسپرم ، فاقد اسپرم شود بايد استفاده كنيد.

آيا بعد از عمل انزال وجود دارد؟

توليد مايع مني توسط غدد بعد از عمل تغيير نمي كند و به همان ميزان قبلي مايع مني توليد مي شود ، تنها تفاوتي كه دارد آن است كه فاقد اسپرم (نطفه ) است.

براي اسپرمها چه اتفاقي مي افتد؟

بيضه ها به توليد اسپرم ادامه مي دهند ، وقتي اسپرمها از بين رفتند بدن آنها را جذب مي كند.

آيا بلافاصله بعد از بستن لوله فرد عقيم مي شود ؟

خير ، بعد از عمل جراحي تعدادي اسپرم (نطفه ) فعال در مايع مني وجود دارد و بعد از 15 تا 20 بار انزال مايع مني فاقد اسپرم ( نطفه ) مي شود ، شما و همسرتان بايد از ساير روشهاي پيشگيري تا زمانيكه مايع مني فاقد اسپرم شود استفاده كنيد . اگر هنوز اسپرم وجود دارد آزمايش چند هفته بعد بايد تكرار شود.

چگونه مي توان جهت انجام عمل وازكتومي تصميم گرفت ؟

قبل از انجام عمل وازكتومي روشهاي پيشگيري موقت مثل كاندوم را در نظر داشته باشيد ، همسرتان نيز مي تواند روشهايي مثل مصرف قرص،آي يو دي يا ديافراگم را در نظر داشته باشد.

در رابطه با عمل وازكتومي با همسرتان صحبت كنيد ، شما نياز به اجازه همسرتان نداريد اما بهتر است زوجين در اين رابطه با هم تصميم بگيرند

زوجين ممكن است در رابطه با (TL ) روش بستن لوله ها در خانم ها نيز فكر كرده باشند ، اما بياد داشته باشند كه وازكتومي ساده ترين و ارزان تراست . قبل از عمل با دوست يا فاميلي كه وازكتومي شده است صحبت كنيد.

اگر بعد از عمل همسرتان باردار شود چه احساسي خواهيد داشت؟

انتظار نداشته باشيد كه وازكتومي مشكلات روحي ، خانوادگي يا جنسي شما را حل كند ، وازكتومي تنها مي تواند از حاملگي ناخواسته جلوگيري كند . اگر شما توقعي بيش از اين داشته باشيد ممكن است در آينده تاسف بخوريد .

قبل از عمل بايد مطمئن باشيد كه در هيچ شرايطي فرزند ديگري نمي خواهيد ، براي مثال اگر ارتباط فعلي شما با همسرتان قطع گردد و همسر ديگري اختيار كنيد كه خواهان فرزند است ، يا يك يا چند فرزند شما فوت كرده و يا درآمد شما به ميزان زيادي افزايش يابد ، يا در آينده وقتي بچه ها بزرگ شوند و خانه را ترك كنند ، احساس تنهايي كنيد .

قبل از عمل با پزشك ، پرستار يا مشاور تنظيم خانواده صحبت كنيد . در مورد تصميم تان دقيقا فكر كنيد و مطمئن شويد .

با تزريق ماده بي حسي در اسكروتوم (پوست بيضه ) بي حسي ايجاد مي شود سپس پزشك با ايجاد يك يا دو شكاف كوچك در پوست بيضه به آرامي لوله هاي مني بر را بالا مي آورد و دو سر لوله را بريده و ممكن است يك قطعه كوچك از آنرا نيز بر دارد . انتهاي قسمت بريده شده را گره زده يا الكتروكوتر مي كنند ، سپس با يك بخيه كوچك شكاف روي اسكرتوم بسته مي شود و بعد از يك استراحت كوتاه مدت (معمولا نيم تا يك ساعت ) شما مي توانيد به خانه مراجعه كنيد .

منبع : ترکمن مدیکال

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, جـراحـی, دانـسـتـنـیـهـا برای آقایان

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: