بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

تداخل دارویی در دوران سالمندي

افراد سالمند بيشترين درصد جمعيتي هستند که دارو مصرف مي کنند و به دليل ابتلا به ناراحتيهاي مختلف و چندگانه ، از  داروهاي گوناگون به طور همزمان استفاده مي کنند .

 

اين  افراد در مرحله متابوليسم داروها مشکل داشته و اغلب دچار تداخل عمل داروها بر يکديگر مي شوند که در برخي موارد نيز ممکن است موجب مسموميت شود و يا اثرات سوء جانبي به دنبال داشته باشد . همچنين داروها بر روي جذب مواد مغذي و مصرف آنها توسط بدن تأثير دارند که به اختصار در زير به آنها اشاره مي شود :

 

۱- داروهاي ضدچربي خون ( Antihyperlipidemics ) :

 

براي پائين آوردن کلسترول خون تجويز مي شوند . علاوه بر کاهش جذب چربيها از جذب ويتامين هاي محلول در چربي ، آهن و اسيد فوليک نيز جلوگيري مي کنند .

 

۲- ملين ها ( Laxatives ) :

 

علاوه بر اينکه از جذب ويتامين هاي محلول در چربي ( A,D,E,K ) جلوگيري ميکنند ، باعث کاهش جذب سديم ، پتاسيم و کلسيم شده و از حجم مايعات بدن نيز مي کاهند .

 

۳ – آنتي اسيدها :

 

براي درمان ترشح بيش از حد اسيدمعده تجويز مي شوند ، در صورتي که به صورت مستمر مورد مصرف قرار بگيرند ، باعث سوء جذب ويتامين B12 ، آهن و فسفر مي شوند .

 

۴- داروهاي مدر ( Diuretics ) :

 

موجب افزايش دفع پتاسيم و منيزيوم در ادرار و در نتيجه کاهش اين مواد معدني در خون مي شوند .

 

۵ – داروهاي ضد تشنج ( Anticonvulsants ) :

 

ميزان اسيد فوليک و ويتامين B12 را کاهش مي دهند .

 

۶ – کورتيکو استروئيدها :

 

علاوه بر افزايش مصرف ويتامين D و دفع ادراري ويتامين C و روي ( Zinc ) ، موجب افزايش ميزان مورد نياز ويتامين B6 نيز مي گردند .

 

با توجه به مطالب مطرح شده فوق اين نکته مشخص مي شود که رژيم غذايي افراد سالمند ، در صورت رعايت توصيه هاي کلي مربوط به اين سنين و استفاده از مقادير توصيه شده مواد مغذي ، قادر به حفظ سلامتي آنها خواهد بود .

 

توصيه هاي تغذيه اي براي سالمندان :

 

۱- يکي از اختلالات گوارشي دوره سالمندي ، يبوست است . بجاي مصرف داروهاي ملين ، مصرف ميوه هايي مانند آلو ، گلابي ، زردآلو ، انواع پوره ، اين ميوه ها و غلات سبوس دار را در صورتي که مشکل نفخ ندارند در برنامه غذائي خود قرار دهند .

 

۲ – در صورتي که فرد سالمند دچار بي خوابي باشد ، بايد از مصرف چاي و قهوه قبل از خواب خودداري کند و ترجيحاً يک ليوان شير جايگزين آن نمايد .

 

۳ – مصرف انواع شيريني و چربي ( از قبيل مارگارين ،‌کره ، گوشتهاي پرچرب و فرآورده هاي لبني پرچرب ) بايد در حد اعتدال بوده و در صورت ابتلا به بيماريهاي قلبي – عروقي ، ديابت و چاقي مصرف آنها محدود شود .

 

۴ – به منظور تحريک اشتها قبل از غذا ، بين ۳۰ دقيقه يا يک ساعت پياده روي ملايم توصيه مي شود .

 

۵ – در صورتي که فرد سالمند دچار ناراحتي هاي دهان و دندان باشد . بايد غذاي مصرفي بصورت پوره يا خردشده و يا سوپ تهيه گردد .

 

۶ – مصرف غذاهاي سرخ شده ، پرنمک يا سسهاي سنگين براي سالاد توصيه نمي شود .

 

۷ – هنگام مصرف داروهاي تجويز شده ، اثر تداخلي آنها با مواد مغذي در نظر گرفته شود که اين امر نياز به مشورت با متخصصان تغذيه دارد .

 

Filed under: مطالب پزشکی سالمندان, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دارو شـنـاسـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: