بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

علائم کاهش شنوایی و تأثیرات سوء کم شنوایی

چگونه می شنویم؟

گوش انسان سه بخش دارد:

 

گوش خارجی

 

گوش میانی

 

گوش داخلی

 

گوش خارجی: شامل لاله و مجرای گوش است و صدا را به داخل هدایت می کند. در انتهای مجرای گوش پرده گوش قرار دارد که حدفاصل گوش خارجی و میانی می باشد. لاله گوش در شنوایی انسان چندان اهمیتی ندارد و به غیر از جهت یابی نقش دیگر آن در زیبایی ظاهری است.

 

گوش میانی: فضایی پر از هواست که پشت پرده گوش قرار گرفته است در این فضا سه استخوانچه به نام های چکشی، سندانی و رکابی قرار دارند. هنگامیکه صدا پرده گوش را به ارتعاش در می آورد، این زنجیره استخوانی نیز مرتعش شده و این حرکات از طریق استخوانچه رکابی به مایعات گوش داخلی منتقل می شوند.

 

گوش داخلی: این قسمت در داخل یک محفظه میان تهی در استخوان گیجگاهی سر قرار دارد و ارگان مستقلی نیست بلکه شامل کنده کاری هایی در داخل استخوان گیجگاهی است. این قسمت پر از مایع می باشد. هنگامیکه این مایع به حرکت در می آید، اجزاء گوش داخلی مثل غشاء قاعده ای و سلول های مژکی هم به نوسان در می آیند. هر یک از این سلول های مژکی به صدای خاصی تعلق دارند. سلول های مژکی مربوط به صداهای بم در نوک حلزون و سلول های مربوط به صداهای زیر در قاعده حلزون قرار دارند. نهایتاً نوسانهای این قسمت به پیام های عصبی تبدیل شده و از طریق اعصاب شنوایی به مغز منتقل می شوند.

 

× احساس شنیدن در حلزون گوش (گوش داخلی) اتفاق می افتد و درک در مغز.×

 

 

مزایای تقویت دو گوشی

1. فهم بهتر گفتار:

 

با استفاده از دو سمعک شنیدن انتخابی (Selecting Hearing) آسانتر از یک گوشی حاصل خواهد شد. این بدان معنی است که مغز شما می تواند بر روی محاوره ای که می خواهد بشنود، تمرکز کند. بنا به تحقیقات انجام شده افرادی که بطور مدام از دو سمعک استفاده می کنند گفتار و محاوره را مشخصا بهتر از افرادی که از یک سمعک استفاده می کنند، درک خواهند کرد.

 

2. درک بهتر در مجامع و موقعیت های پر سر و صدا:

 

فهم گفتار در شرایط شنیداری دشوار زمانی که از دو سمعک استفاده شود بهبود می یابد. برخی تکنولوژی های تقویت کنندگی پیشرفته دو گوشی عملکرد بهتری در محیط پر سر و صدا نسبت به تکنولوژی های قدیمی تر دارند.

 

3. توانایی بیشتر جهت یابی صدا:

 

این توانایی �Localization� (جهت یابی) نامیده می شود. جهت یابی امکان کشف جهت صدایی را که می شنوید، فراهم می آورد (یعنی کسی که با شما صحبت می کند، صدای ترافیک و …)

 

4. کیفیت بهتر صدا:

 

شنیدن به طریق استریو باعث می شود که شما طبیعی ترین کیفیت صدا را دریافت کنید. با استفاده از دو سمعک میدان شنیداری شما از 180 درجه (با یک سمعک) به 360 درجه (با دو سمعک) افزایش می یابد. این میدان وسیع تر حس بهتری از توازن و کیفیت صدا را فراهم می آورد.

5. کیفیت تن صافتر:

 

عموماً استفاده از دو سمعک شدت صدای (Volume) کمتری را نیاز دارد و این می تواند موجب کاهش اعوجاج، تولید مجدد بهتر اصوات تقویت شده و کاهش مصرف باتری گردد.

 

6. محدوده شنوایی وسیع تر:

 

شما با دو گوش اصوات دورتر را بهتر از یک گوش می شنوید. صدایی که از فاصله 3 متری با یک گوش به سختی قابل شنیدن است با استفاده از دو گوش به راحتی تا فاصله 12 متری نیز شنیده می شود.

 

7. تشخیص بهتر اصوات:

 

اغلب با استفاده از تنها یک سمعک بیشتر سر و صداها و کلمات مشابه شنیده می شوند، اما با استفاده از دو سمعک همانند دو گوش تمایز اصوات بسیار آسانتر است.

 

8. فعال نگاه داشتن هر دو گوش:

 

تحقیقات نشان داده است که با استفاده از تنها یک سمعک، گوش غیر تقویت شده رو به از دست دادن توانایی شنیدن و فهم گفتار می رود. این پدیده از نظر کلینیکی � اثر تحلیل شنیداری (Auditory deprivation Effect)� نامیده می شود . افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند هر دو گوششان فعال باقی می ماند.

 

9. با دو سمعک شنیدن کمتر خسته کننده و گوش دادن بیشتر خوشایند است:

 

بیشتر افرادی که از دو سمعک استفاده می کنند اعلام کرده اند که گوش دادن و تمرین محاوره با استفاده از دو سمعک به جای تنها یک سمعک لذت بخش تر است و این بدان علت است که دیگر مجبور به محدود کردن شنیدن با گوش �بهتر� نخواهند بود. در نتیجه شنوایی دو گوشی کمک می کند که گوش دادن برایشان آرامش بخش تر شود.

 

10. احساس شنوایی متوازن:

 

شنوایی دو گوشی منجر به حس توازن دریافت اصوات خواهد شد که بدان �اثر استریو� اطلاق می شود. شنوایی تک گوشی احساسی را ایجاد می کند که گویی صوت تنها از یک گوش شنیده می شود، حتی زمانی که باقیمانده شنوایی در گوش مقابل وجود دارد.

 

11. راحتی بیشتر با اصوات بلند:

 

با تنظیم کنترل شدت (Volume Control) در حد پایین تر روی هر دو سمعک تحمل اصوات بلند راحت تر می گردد.

 

12. کاهش بازخورد (Feedback) و سوت کشیدن:

 

با تنظیم کنترل شدت (Volume Control) در حد پایین تر، امکان بازخورد صدای فیدبک کمتر خواهد بود.

 

13. بهبود وزوز:

 

حدود 50 درصد از افراد دارای وزوز در گوشهایشان زمانی که از دو سمعک استفاده کردند بهبودی را اظهار نمودند. اگر این افراد تنها از یک سمعک استفاده کنند همچنان صدای وزوز در گوش بدون سمعک وجود دارد.

 

14. رضایت بیمار:

 

تحقیقات نشان داده اند که بیش از 4 هزار نفر با کم شنوایی دو طرفه هنگام استفاده از سمعک در دو گوش رضایت بیشتری را نسبت به استفاده از یک سمعک داشتند.

 

 

علل کاهش شنوایی

عوامل متعددی می توانند بر سیستم شنوایی تأثیر سوء گذاشته و موجب کاهش شنوایی شوند. از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

تأثیر داروها (برخی داروهای سمی برای گوش عبارتند از آسپرین، جنتامایسین، کاناماپسین، نئومایسین، استریتومایسین، سالیسیلات، کینین و …)

 

تأثیر صدای بلند (ضربه صوتی)

 

بیماری ها (سرخجه مادرزادی، اوریون، مخملک، منیر، سیفیلیس گوش، اوتیت میانی، اتوسکلروز، پارگی پرده گوش تمپان و …)

 

تأثیر سن (پیر گوشی)

 

زردی بالا هنگام تولد نوزاد

 

عوامل ارثی و ژنتیکی (وجود فرد کم شنوا در خانواده)

 

انواع کم شنوایی بر حسب محل ضایعه در سیستم شنوایی:

 

1. کم شنوایی انتقالی: این کم شنوایی زمانی اتفاق می افتد که بر سر راه انتقال صوت از کانال گوش خارجی به گوش داخلی مانعی ایجاد شود نظیر پارگی پرده گوش، اختلال عملکرد شیپور استاش، اوتیت میانی، وجود جرم گوش، ورود جسم خارجی در کانال گوش و …. اغلب کم شنوایی های انتقالی از طریق دارو یا جراحی برطرف می شوند.

 

2. کم شنوایی حسی ـ عصبی: این نوع کم شنوایی زمانی اتفاق می افتد که سلول های شنوایی و یا عصب شنوایی آسیب دیده باشند. این نوع کم شنوایی غیر قابل برگشت بوده، تأثیر داروها، سرو صدای زیاد، برخی بیماری ها و پیرگوشی می توانند باعث این نوع کم شنوایی شوند.

 

3. کم شنوایی آمیخته: زمانی این کم شنوایی اتفاق می افتد که فرد توأماً دچار کم شنوایی انتقالی و حسی ـ عصبی شود. اگر کم شنوایی انتقالی هم برطرف شود چون کم شنوایی حسی ـ عصبی معمولاً بهبود پیدا نمی کند، می توان گفت این نوع کم شنوایی به طور صددرصد بهبود نمی یابد.

 

4. کم شنوایی مرکزی: در این کم شنوایی فرد ادیوگرام طبیعی داشته ولی قادر به درک گفتار نمی باشد، کشف این کم شنوایی نیاز به آزمایشات تخصصی تر داشته و با یک سنجش شنوایی معمولی (ادیومتری) قابل تشخیص نمی باشد.)

 

5. کم شنوایی غیر عضوی: در این نوع کم شنوایی هیچ گونه مشکلی در سیستم شنوایی وجود ندارد اما به نظر می رسد که فرد دچار کم شنوایی است. این کم شنوایی می تواند تمارضی و یا سایکوژنیک باشد. در نوع تمارضی فرد به هر دلیل تمایل دارد خود را کم شنوا جلوه دهد و در نوع سایکوژنیک فرد به دلیل مشکلات عاطفی ـ روانی علیرغم اینکه هیچگونه ضایعه ای در سیستم شنوایی خود ندارد، احساس کم شنوایی می کند.

 

 

 

تأثیرات سوء کم شنوایی

کم شنوایی با توجه به میزان و نوع آن می تواند تأثیرات سوء فراوانی را بر موارد زیر بگذارد:

 

زبان و گفتار (بیشترین تأثیر کم شنوایی بر رشد زبان و گفتار فرد می باشد).

 

مسائل عاطفی ـ روانی

 

آموزشی

 

اجتماعی

 

اختلالات دهلیزی

 

اختلالات دهلیزی از جمله علل اصلی شکایات شایعی نظیر سرگیجه و عدم تعادل در بزرگسالان و سالمندان است و هر قدر که جمعیت سالمندان افزایش می یابد، شکایات مرتبط با اختلالات تعادلی نیز افزایش می یابد. توانبخشی دهلیزی از جمله اصلی ترین روش های درمانی در این بیماران می باشد.

 

 

تست خود ارزیابی شنوایی

با انجام این تست خود وضعیت شنوایی تان را تخمین بزنید.

لطفاً هر گزینه را با دقت بخوانید و چنانچه مطلب در مورد شما صدق می کرد، دکمه بله که در انتهای صفحه می باشد را کلیک کنید.

1ـ چنانچه هر یک از صداهای زیر را تشخیص نمی دهید، یک بله به ورق یادداشت خود بیافزائید  .

 

 

یخچال

 

آب جاری

 

تیک تیک ساعت

 

دستگاه های گرمازا

 

دستگاه ظرفشویی یا لباسشویی

 

زنگ تلفن

 

خش خش ناشی از مچاله کردن کاغذ و یا روزنامه

 

صدای برخورد دو لیوان و یا یخ به لیوان هنگامی که یخ را در لیوان می اندازید.

 

صدای هوم مربوط به فن مایکروویو

 

2ـ مردم از اینکه من خیلی بلند صحبت می کنم، شکایت دارند.

 

3ـ در محیط های پرسرو صدا، به سختی می توانم مکالمه را ادامه دهم.

 

4ـ هنگامیکه شخصی از اتاقی دیگر صحبت می کند، به سختی متوجه می شوم.

 

5ـ در شنیدن صدای خانم ها و یا بچه ها خیلی مشکل دارم.

 

6ـ هنگامی که کسی زیرلبی و آرام صحبت می کند، باید بخواهم گفته اش را تکرار کند.

 

7ـ من در یک محیط پر سروصدا کار می کنم (کسی که در کارخانه کار می کند و یا راننده تاکسی)

 

8ـ در تشخیص منبع صدا و اینکه صدا از کجا آمده دچار مشکل می شوم.

 

9ـ در مکانهای عمومی برای شنیدن مکالمه باید خیلی تلاش کنم.

 

10ـ نمی توانم کنار دیگران به تماشای تلویزیون بنشینم چون متوجه صدای تلویزیون نخواهم شد.

 

11ـ مشکل شنوایی من باعث سوء تعبیر و ایجاد مشکل در محیط کار و یا خانواده ام شده است.

 

12ـ بخاطر مشکل شنوایی ام، شرمنده شده ام.

 

13ـ از شرکت در جمع های اجتماعی و یا فعالیتها اجتناب می کنم چون خوب نمی شنوم.

 

 

نتیجه تست:

 

چنانچه 6 مرتبه یا کمتر پاسخ بله داشته باشید: فعلاً نیاز به انجام اقدام خاصی در مورد شنوایی تان نیست.

چنانچه 7 مرتبه یا بیشتر پاسخ بله داشته باشید: حتماً جهت انجام آزمایش و سنجش شنوایی به کلینیک تخصصی گوش مراجعه کنید.   nhsir.com

 

 

 

 

 

 

 

Filed under: گـوش حـلـق بـیـنـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: