بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

مادر باردار شاد باش تا فرزندت افسرده نگردد!

فرزندان زنانی که در دوران بارداری دچار افسردگی هستند، از رشد روانی و جسمی کندتری نسبت به همسالان خود برخوردار هستند.

پیش از این تاثیر افسردگی مادران در دوره پس از زایمان بر رشد فرزندان مشخص شده بود. حال محققان می گویند افسردگی در حین بارداری به همین اندازه بر رشد فرزندان تاثیر منفی دارد.

 

نتیجه مطالعات محققان بریتانیایی که در مجله بی جی او جی به چاپ رسیده است نشان می دهد افسردگی مادران در حین بارداری احتمال بروز مشکلات ادراکی و رفتاری را در فرزندان بیشتر از سی درصد افزایش می دهد.

 

این محققان در مطالعات خود، مدارک پزشکی بیشتر از یازده هزار زن و فرزندان متولد شده در سال های ۱۹۹۱ و ۱۹۹۲ را بررسی کردند.

 

آنها در بررسی های خود میزان افسردگی در این مادران و ارتباط آن را با مشکلات احتمالی در فرزندانشان مورد مطالعه قرار دادند.

 

این مطالعات نشان داد احتمال بروز مشکلات رفتاری و ادراکی در کودکانی که مادرشان دچار افسردگی بوده است، پنجاه درصد بیشتر از دیگران است.

 

در این حال، به گفته محققان بروز افسردگی در دوران بارداری می تواند در دوران پس از زایمان هم منجر به افسردگی شود و این موضوع احتمال بروز مشکلات در فرزندان را افزایش می دهد.

 

از این رو، به گفته محققان افسردگی در دوران بارداری به تنهایی می تواند احتمال بروز مشکلات در فرزندان را ۳۴ درصد افزایش دهد.

 

هنوز رابطه افسردگی در دوران بارداری با اختلال رشد جسمی و روانی فرزندان مشخص نشده است اما بر اساس تحقیقی که پیش تر انجام شده بود، احتمال زایمان پیش از موعد در زنان افسرده بیشتر از دیگران است.

 

پزشکان می گویند نتیجه این تحقیق بیانگر اهمیت متخصصان زنان و زایمان و ماماها در شناسایی زودهنگام موارد افسردگی در زنان باردار و اقدام سریع برای درمان آن است.

BBC

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اخـبـار روز پـزشـکـی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,630,002 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: