بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

عرق‌سوزشدن

بسياري از کارگران ساختماني، مکانيک‌ها، کشاورزان و همه کساني‌که بايد در هواي‌ گرم و مرطوب کار کنند، دچار مشکلي مي‌شوند که به نو به خود دردسرساز است؛ مشکلي که راه رفتن را تحت تأثير خودش قرار مي‌دهد. بله، درست حدس زديد؛ عرق‌سوزشدن.

 

 

عرق‌سوزشدن چين‌هاي بدن در فصل تابستان، مشکلي نيست که لازم باشد به علت آن به پزشک مراجعه کنيد ولي اگر تمايل نداريد اين تابستان آن را تجربه کنيد، راه‌هاي آساني هم وجود دارد که از بروز آن جلوگيري کنيد و با درمان‌هاي خانگي با بروز اولين علايم با آن مبارزه کنيد.

متخصصان چه مي‌گويند؟

با شروع فصل گرما، برخي از بيماري‌هاي پوستي سر و کله‌شان روي پوست پيدا مي‌شود. اما به گفته متخصصان پوست تنها با رعايت بهداشت فردي مي‌توان از بسياري از اين بيماري‌ها پيشگيري کرد و آنها را درمان نمود. رطوبت و عرق ناشي از گرماي هوا يکي از علل مهم گسترش بيماري‌هاي پوستي در اين فصل است. بيماري‌هاي فصل گرم سال به طور کلي به دو دسته تقسيم مي‌شوند که شامل بيماري‌هاي پوستي با منشأ عفوني و بيماري‌هاي پوستي مرتبط با نورخورشيد هستند. دکتر کامکار بليغي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران مي‌گويد: «عرق‌سوزشدن، بيماري است که در فصل گرم سال شيوع بيشتري پيدا مي‌کند و با رعايت بهداشت فردي مي‌توان از شدت يافتن آن جلوگيري کرد.»

اعتصاب غدد عرق

دوست داريد بدانيد چرا عرق‌سوز مي‌شويم. دليل آن آسان است. اغلب کودکان وقتي پوست‌شان عرق‌سوز مي‌شود که والدين‌شان لباس‌هاي خيلي گرم به آنها بپوشانند ولي در آب‌وهواي گرم نيز مانند بزرگسالان ممکن است عرق‌سوز شوند. به علت همين است که به پدران و مادران جوان توصيه مي‌شود که لباس‌هاي خيلي گرم به کودکان‌شان نپوشانند، يک لباس مانند لباس افراد عادي کافي است تا کودکان در دماي عادي مانند بزرگسالان فعاليت کنند. به طور معمول، غدد عرق پوست کودکان مانند بزرگسالان هنوز به خوبي رشد پيدا نکرده است بنابراين ممکن است به راحتي در چين‌هاي بدن‌شان آثار عرق‌سوزشدن ديده شود. اين جوش‌ها اغلب در سه چهار روز بهبود مي‌يابند ولي اگر پس از گذشت اين زمان هنوز جوش‌ها باقي بودند و کودک شما تب کرد، لازم است با يک پزشک مشورت کنيد. عرق‌سوزشدن بر اثر قرار گرفتن در معرض نورخورشيد به وجود نمي‌آيد بلکه زماني ايجاد مي‌شود که گرماي بيش از اندازه‌اي به بدن برسد و بدن با توليد بسيار زياد عرق واکنش نشان ‌دهد.

چاره عرق‌سوزشدن

فراموش نکنيد، عرق‌سوزشدن، خودبه‌خود بهبود مي‌يابد. بنابراين نياز به دوا و دکتر نيست. شما مي‌توانيد اين توصيه‌هاي آسان را به کار بگيريد تا از شر اين خارش‌هاي پوستي خلاص شويد.

 لباس‌هاي خنک بپوشيد: وقتي به منزل مي‌رسيد شلوارهاي تنگ و پلاستيکي را کنار بگذاريد و لباس‌هايي با پارچه‌هاي نخي و گشاد و خنک بپوشيد. 

 دوش آب سرد بگيريد: دومين قدم اين است که بخش‌هايي از پوست‌تان را که عرق‌سوزشده است، خنک کنيد. براي اين کار مي‌توانيد از باد سرد سشوار و يا يک دوش آب سرد استفاده کنيد.

هوا به جاي حوله: همه ما عادت داريم بعد از حمام کردن با حوله پوست بدن را خشک کنيم ولي اين‌ بار حوله را کنار بگذاريد و اجازه دهيد بخش‌هايي از بدن‌تان که عرق‌سوز شده‌اند در هواي آزاد خشک شوند.

کرم‌هاي ضد حساسيت: اگر پوست شما حساس است و احساس خارش داريد مي‌توانيد از کرم «هيدروکوزتيزون» براي از بين بردن حساسيت استفاده کنيد.

 لباس‌هاي تابستانه: براي اينکه دوباره دچار عرق‌سوزشدن نشويد، در هواي گرم تابستان، تلاش کنيد لباس‌هايي با پايين تنه خنک‌تر و جنس نخي بپوشيد. در ضمن تا مي‌توانيد لباس کمتري در تابستان بپوشيد.

هواي خنک و خشک: بهترين درمان عرق‌‌سوزشدن پوست آن است که در محيطي خنک و بدون رطوبت قرار بگيريد. براي مثال در يک اتاق کولر روشن کنيد و رطوبت هوا را نيز تنظيم کنيد. برخي از سيستم‌هاي خنک‌کننده هوشمند مي‌توانند دما و رطوبت اتاق، خانه و محل کارتان را تنظيم کنند.

از پودر بچه استفاده کنيد: اگر شما از آن دسته افرادي هستيد که زياد عرق مي‌کنيد، مي‌توانيد از پودر بچه براي پيشگيري از عرق‌سوزشدن پوست بدنتان استفاده کنيد. پودر بچه پوست شما را خشک نگه مي‌دارد. پودرها عرق را به خود جذب کرده و علاوه بر آنکه سطح پوست را خشک نگه‌ مي‌دارند از عرق‌سوزشدن پوست شما هم پيشگيري مي‌کنند.

تابستان و عرق زياد

عرق‌سوزشدن، معمولا، جوش‌هاي دانه مانند قرمز و يا صورتي رنگي هستند که در بخش‌هايي از بدن که به وسيله لباس پوشانده مي‌شوند، ديده مي‌شوند. زماني سر و کله اين جوش‌ها روي پوست پيدا مي‌شود که دهانه غدد عرق مسدود و مجراهاي غدد عرق متورم ‌شود. کودکان قربانيان درجه اول عرق‌سوزشدن هستند و مادراني که کودکان نوزاد دارند، با اين دردسر روبه‌رو هستند ولي خيلي از بزرگ‌ترها هم وقتي در آب‌وهواي گرم و مرطوب رفت‌وآمد کنند، به اين عارضه پوستي دچار مي‌شوند. اگر شما مجبوريد در آب‌وهواي گرم و مرطوب تابستان کار کنيد، به دليل عرق‌کردن زياد ممکن است عرق‌سوز شويد. اين التهاب پوستي سن و سال نمي‌شناسد ولي بيشتر کودکان را گرفتار مي‌کند و اغلب روي کشاله‌ران، آرنج و زانو ديده مي‌شود.

 

پيشگيري از عرق‌‌سوزشدن کودکان

1 هر ساعت کهنه و پوشک کودک را کنترل کنيد و اگر آلوده شده است، آن را سريع عوض کنيد.

2 پس از هر بار عوض کردن کهنه بچه، او را با آب‌ولرم و صابون ملايم بشوييد.

3 اجازه بدهيد پس از شستن بچه، خشک شود سپس دوباره او را پوشک کنيد.

4 براي اينکه پوست پاهاي کودکتان، مرطوب نشود، کرم «زينگ اکسايد» را به پوستش بماليد.

5 شلوارهاي پلاستيکي به کودکتان نپوشانيد.

6 اگر کودک شما به يک نوع پوشک حساس است نوع پوشک کودک را تغيير دهيد.

7 اگر شما عادت داريد از کهنه‌هاي پارچه‌اي سنتي براي کودک استفاده کنيد، آنها را بعد از هر بار شستشو، 15 دقيقه در آب جوش بجوشانيد تا اثرات مواد شوينده و ميکروب‌ها از روي آن زدوده شود.

8 وقتي پاي کودک عرق‌سوز شده است از پودر تالک روي پوستش استفاده نکنيد. پودر تالک ممکن است وارد ريه کودک شود و ايجاد عفونت کند.   salamatiran.com

 

 

 

Advertisements

Filed under: پـوسـت،مـو و زيـبـايـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,451 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: