بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

مشروبات الكلي ( Alcoholic Drinks )

الکل فاقد مواد مغذی است و یک گرم آن 7 کالری انرژی تولید می کند که در مقایسه با پروتئین و کربوهیدرات انرژی زیادی است، با این تفاوت که کربوهیدرات و پروتئین برای رشد و سلامتی بدن موثر و مفید هستند. یک گرم پروتئین یا کربوهیدرات 4 کالری و یک گرم چربی 9 کالری انرژی تولید می کند.

براساس مطالب سایت (www.tcada.state.tx.us) باید بگویم که 20 درصد الکل در معده جذب می شود و بقیه آن توسط روده کوچک جذب می شود. مولکول های الکل توسط جریان خون به سلول های تمام اندام های بدن می رسند وقتی که کسی با معده خالی الکل می نوشد، سریعاً جذب خون می شود. بدن غلظت های بالای الکل را به راحتی جذب می کند.

1- بعد از نوشیدن الکل فرد حالت خمودی پیدا می کند و پرحرفی می کند که معمولاً بعد از دفع آن از بدن فرد حالت خواب آلودگی پیدا می کند و سپس به حال عادی خود بر می گردد. بعضی افراد برای اینکه بیشتر در حالت مستی باقی بمانند، مقدار بیشتری الکل می نوشند.

2- اگر فردی بعد از نوشیدن الکل، بیدار نشد ( یعنی حالت بیهوشی پیدا کرد ) یا به سختی نفس می کشید، بایستی سریعاً او را به پزشک رساند.

3- نوشیدن مقدار زیادی الکل در مدت زمان کم، باعث می شود مراکز کنترل تنفس در مغز از کار بیفتند و فرد ناگهان بیهوش شود یا بمیرد.

4- وقتی فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و مست می شود، بدن همچنان الکل را جذب می کند تا جایی که مقدار الکل در خون به حد خطرناکی می رسد و می تواند باعث مرگ فرد در خواب شود. به همین دلیل هیچ وقت فرد مست خواب آلود را تنها نگذارید و مواظب وضعیت او باشید.

5- اگر الکل با سایر داروها بخصوص داروهای خواب آور مصرف شود، برای بدن بسیار خطرناک است.

6- بیشتر الکل مصرفی در کبد متابولیزه می شود و سپس دفع می شود. اگر فردی بیشتر از ظرفیت کبد خود ( برای متابولیزه کردن الکل ) الکل بنوشد، این الکل اضافی در خون و سایر بافت های بدن تجمع پیدا می کند که برای بدن بسیار خطرناک است.

مصرف الکل به مقدار زیاد و حتی مقدار کم برای مدت طولانی باعث از کار افتادن سلول های کبدی و تخریب آنها و بروز بیماری سیروز کبدی می شود که بیماری بسیار خطرناک و کشنده ای است. همچنین باعث بروز سرطان کبد نیز خواهد شد. همچنین به مرور به سلول های مغزی نیز آسیب می رساند، طوریکه فرد قادر به تنفس عادی و حفظ تعادل خود نخواهد بود.

در سایت (www.d12.com) نیز ذكر شده که الکل روی تمام قسمت های بدن اثر می گذارد که شامل موارد زیر است:

1- مغز: الکل خواب آور و مست کننده است و مستقیماً روی سلول های مغزی تاثیر می گذارد. باعث عدم هوشیاری ، تلوتلوخوردن فرد و زدن حرف های نامربوط می شود. مقدار زیاد الکل باعث بیهوش شدن فرد یا حتی مرگ او می شود.

2- چشم ها: باعث تاری دید می شود.

3- قلب: الکل باعث افزایش کار قلب می شود (بیشتر از حد معمول و توان). همچنین باعث ضربان نامنظم قلبی و افزایش فشار خون نیز می شود.

4- کبد: باعث مسمومیت کبد می شود. مصرف طولانی مدت آن باعث خوابی بیش از حد و از کار افتادن کبد می شود.

5- معده و لوزالمعده : الکل باعث تحریک و آزار سیستم گوارش می شود. باعث تهوع و بروز زخم های گوارشی می شود.

6- کلیه ها: باعث می شود کلیه ها نتوانند تعادل مایعات و املاح بدن را حفظ کنند.

7- رگ ها و سرخرگ ها: الکل باعث گشادی رگ های بدن می شود. در نتیجه باعث سردرد و کاهش دمای بدن می شود.

8- خون : الکل باعث کاهش تولید سلول های (گلبول های) خونی می شود و در نتیجه باعث بروز کم خونی یا عفونت می شود.

9- عضلات : باعث ضعیف شدن عضلات می شود، از جمله ضعیف شدن عضله قلبی که باعث می شود قلب به درستی خون را پمپ نکند.

__________________

امير ترابى

كارشناس تغذيه و رژيم درماني

عضو تحريريه ايران سلامت

 

EMail : modern_nutritionist@yahoo.com

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اعـتـیـاد, تـغـذیـه

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,088 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: