بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

جلوگيري از سنگ كليه

از هر 10 آمريكايي مبتلا به سنگ كليه حاد یک نفر،زماني به اين عارضه مبتلا مي شود كه يك ناهمگوني شيميايي سبب مي شود تا مواد معدني و پروتئين ها در ادرار شروع به كريستال شدن كنند. سنگها ممكن است صاف يا زبرو خشن ، به كوچكي يك دانه و يا به حدي بزرگ كه باعث درد شوند باشند. شما ممكن است سنگهاي كوچك خود را توسط ادرار بدون اينكه متوجه شويد دفع نمائيد. ولي سنگهاي بزرگ تر باعث دردهاي شديدي در هنگام عبور از لوله متصل كننده مثانه و كليه مي شوند، و حتي گاهي ممكن است در اين لوله گير كنند كه در اين حالت جريان ادرار را مسدود مي نمايند.

اكثر سنگهاي كليه از وجود مقدار زياد كلسيم در كليه ايجاد مي شوند. (البته اين موضوع به ميزان كلسيم موجود در رژيم غذايي بستگي دارد). انواع كمياب تري از سنگها هستند كه توسط عفونت هاي ادراري يا وجود بيش از حد اسيد اوريك در ادرار حاصل مي شوند. محققان نوع بسيار كوچكي از باكتري را كشف كرده اند كه در كليه بعضي افراد زندگي مي كند و در شكل دهي سنگها نقش مهمي دارد.

 

اگر شما قبلاً از سنگ كليه رنج مي برديد در زير به بعضي راهها اشاره شده تا از برگشتن اين بيماري جلوگيري كنيد:

 

رژيم غذايي

 

استفاده از مايعات:

 

– براي رقيق كردن ادرار و شستن و دفع كردن سنگها روزانه 2 تا 3 ليتر آب بنوشيد.

 

پرهيز از نمك ترشك زياد (oxalate) :

 

– از دكتر سئوال كنيد كه آيا شما به محدود كردن خود در مورد خوردن غذاهاي Oxalate دار كه در ايجاد سنگ كليه نقشي دارند نياز داريد ياخير، چند نمونه از غذاهاي Oxalate دار شامل قهوه، چغندر، شكلات ، بادام ، اسفناج، ريواس، نوشابه هاي گازدار، توت فرنگي، چاي و سبوس گندم مي باشند.

 

از خوردن آب انگور بپرهيزيد:

 

– كسي نمي داند چرا ولي به هر حال خوردن آب انگور خطر ابتلا به سنگ كليه رادر افرادي كه استعداد آن را دارند را تا 44% افزايش ميدهد.

 

از سبزيجات متشكر باشيد:

 

– يك محقق ايتاليايي كشف كرده است كه استفاده زياد از سبزيجات خطر ابتلا به سنگ كليه را كاهش مي دهد.

 

اسيد اوريك را كنترل كنيد. اگر به سنگ كليه ناشي از اسيد اوريك مبتلا هستيد گوشت، ماهي و مرغ كمتري بخوريد گوشت حيوانات ميزان اسيد اوريك ادرار شما را بالا مي برد.

 

موارد درماني

 

– در مورد عفونت هاي ادراري ،فعاليت زياد غده پاراتيروئيد، نقرس و يا موارد ديگر كه باعث بوجودآمدن سنگ كليه مي شوند سريعاً اقدام نمايئد.

 

– از بوجودآمدن سنگ جديد جلوگيري كنيد. از طريق يك صافي ادرار كنيد تا بتوانيد سنگها را بگيريد سپس آنها را براي دكتر خود ببريد تا تركيبات آن را آناليز كند ، زیرا دارو های مورد نیاز شمابه تركيبات اين سنگها بستگي دارد. مثلاً داروهاي پيشاب آور با كم كردن ميزان كلسيم رها شده توسط كليه به ادرار،از بوجود آمدن سنگ كليه مربوط به كلسيم جلوگيري مي كنند. فسفات سديم، كلسيم را در روده جمع آوري مي كند . در نتيجه از نشط آن به ادرار و به وجود آمدن سنگ كليه جلوگيري مي كند. سيترات پتاسيم ميزان ستيرات را( كه يك نمك جلوگيري كننده از شكل گرفتن سنگ كليه كلسيمي است )در ادرار بالا مي برد. سيترات پتاسيم همچنين با كم كردن ميزان اسيديته ادرار از سنگهاي اسيد اوريك نيز جلوگيري مي كند. Allopurinol ميزان اسيد اوريك را در افرادي كه سنگ كليه اسيدي دارند كم مي كند و احتمالاً از بوجود آمدن سنگهاي كلسيمي نيز جلوگيري مي كند.

 

بهداشت طبيعي

 

توجه به..گياهان جوشاندني

 

اين گياهان جريان خون به كليه ها و در نتيجه حجم ادرار را افزايش ميدهندو به اين ترتیب باكتريها را دفع كرده و كلسيم و نمك جوهر ترشك Oxalate را رقيق مي كنند. آنها عفونت هاي ادراري را از بين برده و همچنين به جلوگيري از تشكيل سنگ كليه نيز كمك مي كنند. چاي را با برگهاي goldenrod ،جعفري و ريشه جو و…دم كنيد.

 

بهداشتي ترين غذاها

 

در دنياي سريع تحقيقات مواد مورد نياز بدن به نظر مي رسد كه هر هفته يك كشف جديد، خبرها را تحت الشعاع قرار مي دهد. ما از بعضي ازدانشمندان برجسته در مورد100 تا از بهترين غذاها سوالاتی كرده ايم . براي تهيه ي ليستمان، غذاي ذكر شده حداقل مي بايست در مورد داشتن يكي از موارد ويتامين، مواد معدني يا تركيبات ديگري كه از سرطان و بيماري هاي قلبي و…جلوگيري مي كنندغني باشد. در خريد خود زرنگ باشيد و از اين ليست براي خريد خود در سوپر ماركت استفاده كنيد.در اینصورت بدنتان هم از شما متشكر خواهد بود.

 

ranginkaman.com

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دسـتـگـاه دفـع ادرار

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,316 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: