بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

علل محيطي افت شنوايي در كودكان

استفاده از كلمه ناشنوا و اطلاق ناشنوا به كساني كه ما آنها را كودكان ناشنوا مي ناميم، ممكن است براي برخي اشتباه انگيز باشد. بعضي از كارشناسان و حتي برخي از افراد ناشنوا با احتياط از كلمه ناشنوا استفاده مي كنند، چون ممكن است به ندرت افرادي پيدا شوند كه كاملاً ناشنوا باشند و هميشه مقداري از باقيمانده شنوايي وجود دارد. افت شنوايي علل مختلفي دارد. يكي از علل آنها،علل محيطي يا اكتسابي مي باشند كه پس از تولد روي كودك اثر مي گذارد، برخي از اين علل شامل موارد زير مي باشد:

بيماريهاي عفوني از دلايل عمده ناشنوايي هستند. مهمترين مثال آن بيماري سرخجه در مادران حامله و مننژيت در كودكان مي باشد. در افت شنوايي كه علت آن ابتلاي مادر به سرخجه مي باشد. مادران حامله پس از ابتلا به يك تب خفيف و گاهي غير قابل توجه، اين بيماري را پشت سر مي گذارند و پس از اين مرحله اين احتمال وجود خواهد داشت كه كودكان اين مادران مبتلا به ضايعه شنوايي و كري باشند، بخصوص اگر اين كودكان عفوني در ماههاي اول حاملگي رخ داده باشد، به نظر مي رسد كه ميزان وقوع اين نوع كم شنواييها در سطح وسيعي قرار داشته باشند كه البته در بعضي موارد اين نوع ناشنوايي پيشرونده و علت آن هم ادامه پوشاننده مغز و جايي كه سلولهاي شنوايي در آن قرار دارند، گرديده و افت شنوايي مي نمايد. مننژيت بيشتر در كودكان زير پنج سال اتفاق مي افتد.

 

گونه ديگري از عفونتهاي شايع توكسوپلاسمور (Toxoplasmosis) مي باشد كه عبارت است از آلودگي به ياخته توكسوپلاسما و معمولاً از مادر مبتلا به فرزند در رحم يا زمان تولد انتقال مي يابد.

 

انواع مختلفي از آسيبها وجود دارد كه مي توانند به شنوايي صدمه بزنند آشكارترين آنها شكستگي استخوان گيجگاهي ،كمبود شديد اكسيژن هنگام تولد (در اثر پيچيده شدن بند ناف دور گردن) ،نارس به دنيا آمدن كودك (زودتر از زمان لازم به دنيا آمدن) مي باشد. يكي ديگر از آسيبهايي كه امروزه به مقدار زيادي قابل پيشگيري است، موسوم به بيل پيگمان است كه مربوط به بيلي روبين خون و ته نشين شدن دانه هاي بيلي روبين در مغز مي باشد كه نه تنها سبب ايجاد زردي يرقان مي گردد. بلكه ممكن است به قسمتهاي حساس مغز كه اعصاب شنوايي و حركتي را كنترل مي نمايند، صدمه بزند. علت اصلي اين حالت عدم سازگاري RH خون مادر با كودك است، اين امر معمولاً از زايمان دوم به بعد در شرايطي به وقوع مي پيوندد كه فاكتور مادر با كودك با يكديگر متفاوت باشند، يعني فاكتور خون مادر منفي و فاكتور خون كودك مثبت باشد، در چنين حالتي خون مادر نسبت به گلبولهاي قرمز بر عليه خون كودك است كه اين پادتن سبب انهدام گلبولهاي قرمز خون گشته و نتيجه آن پديده بيل پيگمان است كه در بالا اشاره گرديد. تعدادي از داروها هستند كه مي توانند به شنوايي كودك چه قبل و چه بعد از تولد آسيب برسانند. اين داروها شامل برخي آنتي بيوتيكها هستند كه براي بيماريهاي عفوني، چه از راه تزريق و چه از راه دهان براي كودك تجويز مي گردد و تعدادي از اين آنتي بيوتيكها شامل استرپتومايسين، جنتامايسين، كانامايسين و نئومايسين هستند.

 

لازم به ذكر است كه ميزان وقوع ناشنوايي در انواع مختلفي از موارد فوق مشخص نيست و اطلاعات موجود در اين زمينه متكي بر زمان و مكان انجام مطالعه و همچنين بستگي به شدت ضايعه شنوايي و تعاريف مورد استفاده دارد.

 

ranginkaman.com

 

 

Advertisements

Filed under: گـوش حـلـق بـیـنـی, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, اطـفـال

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,308 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: