بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

بیماری شریانهای کرونری Coronary Artery Disease

سالیانه بیش از 13 میلیون آمریکایی به بیماری CAD مبتلا می شوند. این بیماری مهمترین دلیل برای عدم رسانیدن خون کافی به قلب می باشد که در این بیماری شریانها بسته، تنگ ویا آسیب می بینند و در نتیجه آنها دیگر نمی توانند نیاز قلب به خون را به طور کامل برطرف کنند؛ که تمامی این مشکلات به خاطر Atherosclerosis و یا تصلب شریانها می باشد. مصرف برخی از مواد مانند گوشت قرمز، میگو و زرده تخم مرغ باعث بالا رفتن میزان کلسترول خون می شود. هنگامی که کلسترول خون بالا می رود،  شریانهای کرونری تا حدی مسدود می شوند و به عبارتی این کلسترول اضافی در شریانای کرونری رسوب می کند و پلاک (Plaque) را به وجود می آورد که این پلاک باعث می شود خون به قدر کافی عبور نکند و به قلب نرسد. از دیگر عواملی که باعث به وجود آمدن پلاک می شوند می توان به ترکیبات چربی (Fatty Compounds)، کلسیم و لخته های خونی (Blood Clots) اشاره کنیم.  

 

 یکی دیگر از عواملی که باعث بیماری شریانهای کرونری می شود، گرفتگی عضلات قلب می باشد. هنگامی که عضلات قلب می گیرند، باعث وارد شدن فشار به شریانهای کرونری شده و آنها را به طور موقت بسته و یا اندکی جلوی انتقال خون را می گیرند. به این عارضه پرینزمتال گفته می شود که کاملا با تصلب شریان ها متفاوت است؛ اگر چه برخی مبتلا به هر دوی آنها می شوند که این عارضه معمولا در هنگام خواب رخ می دهد.

 

همچنین آلوده شدن و آسیب دیدن شریانها هم از دیگر عوامل می باشند. نکته مهم اینجاست که هنگامی که در بدن شخصی یک هم چنین اختلالاتی مانند تصلب شریانها، آسیب رسانی به شریانها و گرفتگی عضلا ت قلب کافی است تا یکی از اعمال زیر انجام شود تا این موضوع منجر به آنژین شود:

 

– ورزشهای فیزیکی

 

– هیجان و استرس

 

– در معرض سرما قرار گرفتن

 

– کاهش اکسیژن در هوایی که شما تنفس می کنید ( مانند وقتی که سوار هواپیما هستید )

 

– مصرف مشروبات الکلی و دخانیات که خود باعث کاهش اکسیژن خون می شود.

 

– کمبود قند خون

 

منبع : معلومات عمومی

 

Advertisements

Filed under: قـلـب و عـروق, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,316 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: