بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

علت سندرم وقفه تنفسي در خواب چيست ؟

در تمام انسانها تهويه ريوي در هنگام خواب کاهش مي يابد . دي اکسيد کربن شرياني افزايش يافته ، عضلات حلقي شل مي شوند و در نتيجه راه هوايي فوقاني باريک مي گردد و مقاومت دستگاه تنفس بالا مي رود . خواب طبيعي داراي مراحلي است که به صورت چرخه اي ظهور مي کند و هر مرحله با طرح خاصي از امواج نوار مغزي همراه است . يکي از اين مراحل خواب توأم با حرکات سريع چشم ( REM ) است . که همراه با ديدن رؤيا بوده و مشخصه آن حرکات سريع چشم و شلي منتشر عضلات اسکلتي بجز ديافراگم و تنفس نامنظم است .

 

وقفه تنفسي چيست :

 

وقفه تنفسي ( Apnea) عبارتست از قطع کامل جريان هوا به مدت ۱۰ ثانيه يا بيشتر .

 

هيپوپنه ( Hypopnea ) به کاهش قابل ملاحظه جريان هوا اطلاق مي شود .

 

در برخي موارد ممکن است وقفه تنفسي و کاهش جريان هوا ( Hypopnea ) در حين خواب طبيعي بروز کند و ميزان بروز آنها با افزايش سن بيشتر مي شود .

 

با اين حال در بيماران دچار سندرم وقفه تنفسي در خواب مدت و فراواني وقفه تنفسي به حدي افزايش مي يابد که سبب انقطاع خواب مي شود .

 

علت سندرم وقفه تنفسي در خواب چيست ؟

 

وقفه تنفسي در خواب به دو شکل ديده مي شود .

 

1) انسدادي : که علت آن انسداد راه تنفسي فوقاني مي باشد .

 

۲ ) مرکزي : ناشي از کاهش نيروي پيش برنده تنفس بوده که ممکن است به دنبال آسيب دستگاه عصبي مرکزي ايجاد شود يا هيچ علتي براي آن پيدا نشود . ( ايديوپاتيک )

 

علائم باليني :

 

مهمترين پيامد آن اختلال خواب مي باشد که به صورت خواب آلودگي مفرط روزانه بوده و باعث افزايش خطر تصادفات وسايط نقليه ، مي گردد . از علائم ديگر مي توان تحريک پذيري ، سردرد ، فشار خون بالا و افزايش ميزان مرگ ناگهاني را نام برد .

 

بطور کلي فردي که از خواب آلودگي مفرط روزانه شکايت داشته که مانع از فعاليت روزانه او مي شود بخصوص اگر فردي که در کنار بيمار مي خوابد از خر و پف بلند و نفس نفس زدن وي شاکي باشد تشخيص وقفه تنفسي در خواب براي بيمار مطرح مي شود .

 

چه عواملي باعث انسداد راه هوايي در خواب مي شوند ؟

 

تخمين زده مي شود وقفه تنفسي انسدادي در خواب در ۴ درصد مردان ميانسال و مسن بروز مي کند و شيوع آن در زنان کمتر است . عوامل خطرساز عمده عبارتند از چاقي و شکل غيرطبيعي راه هوايي فوقاني که ناشي از بزرگي لوزه ها ، بزرگي زبان ، زبان کوچک و کام نرم طويل و کوچکي فک تحتاني مي باشد .

 

در چنين موقعيتهائي حتي شل شدن طبيعي عضله راه هوايي فوقاني در حين خواب ممکن است موجب انسداد کامل راه هوايي و وقفه کامل جريان هوا شود . پس از دوره هاي متغيري از انسداد راه هوايي بيمار از خواب بيدار مي شود ، قوام عضله به حالت قبلي بازمي گردد و راه هوايي باز مي شود . اين چرخه ممکن است در طول شب صدها بار تکرار شود و منجر به دورهاي متعددي از وقفه تنفسي و اختلال بارز الگوي طبيعي خواب گردد .    world-news.org

 

 

 

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دسـتـگـاه تـنـفـسـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: