بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

Angina Pectoris آنژین صدری

آنژین صدری نوعی بیماری است که در اثر نرسیدن اکسیژن به عضلات قلب توسط شریانهای کرونری به وجود می آید. این بیماری باعث دردی شدید و تدریجی در قسمت پایین استخوان جناغ سینه می شود. این درد گاهی به قسمتهای دیگر بدن مانند دست چپ ( به ندرت دست راست ) شانه ی چپ، فک، دندانها، گردن، پشت و حتی به شکم انتشار می کند.

 

شریان کرونری چپ و شریان کرونری راست وظیفه ی رسانیدن خون به عضلات قلب را به عهده دارند. خون به عضلات قلب اکسیژن و غذا می رساند؛ اما اگر خون و متعاقبا اکسیژن به اندازه ی کافی به عضلات قلب نرسد ( وضعیتی که ایسکمی قلبی یا کم خونی موضعی قلب نامیده می شود) –  مانند افرادی که شریانهای کرونری آنها بیمار است یا فشار خونشان بالا است –  فرد دچار دردی در جناغ سینه می شود.

 

علایم

 

– احساس‌ سفتی‌، فشرده‌ شدن‌، فشار، یا درد در قفسه‌ صدری‌

 

– بروز ناگهانی‌ مشکل‌ در تنفس‌ ( گاهی  )‌

 

– درد قفسه‌ صدری‌ مشابه‌ سوءهاضمه‌

 

– حالت‌ خفگی‌ در گردن‌

 

– درد قفسه‌ صدری‌ که‌ به‌ آرواره‌، دندان‌ها، یا گوش‌ تیر می‌کشد

 

– سنگینی‌، کرختی‌، سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ یا درد در قفسه‌ صدری‌، بازو، شانه‌، آرنج‌، دست‌، (معمولاً در سمت‌ چپ)‌

 

– درد در بین‌ دو کتف‌

 

علل

 

– بیماری‌ شریانهای کرونری که مهمترین عامل آنژین صدری می باشد.

 

– کم‌خونی‌

 

– پرکاری تیرویید

 

– تندشدن‌ ضربان‌ قلب‌

 

عوارض‌ احتمالی‌

حمله قلبی 

سكته‌ مغزي‌

آنژين‌ صدري‌

بيماري‌ كليوي‌

نارسايي‌ احتقاني‌ قلب‌

مرگ‌ ناگهاني‌آنژین دو نوع دارد که عبارت اند از:

 

آنژین صدری پایدار Stable Angina Pectoris))

 

برخی از آنژین ها خفیف هستند و قابل پیش بینی و با استفاده از قرص های نیتروگلیسیرین، Beta-Blocker و Calcium Channel Blocker مداوا می شوند، که به آنژینهای پایدار معروف هستند این آنژینها از دو تا پانزده دقیقه طول می کشند و حتی با استفاده از استراحت هم قابل حل می باشند. بیش از هشتاد درصد مردم به آنژین پایدار مبتلا هستند و اکثر اوقات وقتی صحبت از آنژین می شود، منظور همین آنژین پایدار می باشد. اگر شما آنژین پایدار دارید هر یک از علایم زیر نشان دهنده بدتر شدن وضعیت شما می باشد:

 

– بیدار شدن در شب به دلیل هر یک از عوامل آنژین

 

– شدیدتر شدن عوامل نسبت به دفعات گذشته

 

– بیشتر شدن عوامل آنژین نسبت به دفعات گذشته

 

– طولانی تر شدن عوامل آنژین

 

که این عوامل نوید آنژین ناپایدار را می دهند…

 

 همان طور که گفته شد برای مداوا یا کاستن آنژین از سه دارو استفاده می شود:

 

Nitroglycerin (1

 

Beta–Blocker (2: همان طور که می دانیم یکی از هواملی که باعث آنژین و افزایش آن می شود، فشارهای عصبی و استرس زا می باشند. در واقع موضوع به این صورت است که هنگامی که به ما فشارهای عصبی وارد می شود، مغز به قلب پیغام می دهد که فعالیت قلب زیاد شود و به این ترتیب قلب برای فعالیت بیشتر و تندتر تپیدن نیاز به مقدار بیشتری اکسیژن می باشد، حال اگر آن شخص دارای بیماری شریان های کرونری باشد، اکسیژن به اندازه نیاز به قلب و عضلات آن نمی رسد و منجر به حمله قلبی می شود. داروهای Beta–Blocker باعث می شوند تا در هنگام فعالیت فیزیکی یا فشارهای احساسی پیغام مغز برای فعالیت بیتر قلب به قلب نرسد وبدین ترتیب از حمله قلبی جلوگیری می کند.

 

Calcium Channel Blocker (3: این دارو باعث باز نگاه داشتن شریانهای کرونری و کاهش میزان طلب اکسیژن قلب و همچنین کاهش فشار خون می شود.

 

آنژین صدری ناپایدار  Unstable Angina Pectoris

 

دسته دوم ناپایدار نام دارد و البته نادر هم می باشد و برای مداوای آن  باید از آنژیوپلاستی استفاده کرد. در این روش از بادکنک‌ برای‌ بازکردن‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ مسدودشده استفاده می کنند‌، یا جراحی‌ بای‌پاس‌ در حالتی‌ که‌ سرخرگ‌های‌ قلبی‌ شدیداً مسدود شده‌اند، استفاده می کنند. آنژین صدری ناپایدار غیر قابل پیش بینی است و اغلب در حال استراحت به وقوع می پیوندد. این عارضه معمولا بعد از آنژین پایدار به وقوع می پیوندد؛ اما افرادی هم بوده اند که از همان اول دچار آنژین صدری ناپایدار می شوند. درد در این عارضه بیشتر، طولانی تر، معمولا در هنگام استراحت رخ می دهد و با نیتروگلیسیرین هم برطرف نمی شود. آنژین ناپایدار مانند یک حمله قلبی نیست؛ اما مانند یک نشانه برای اخطار دادن به شما از یک حمله قلبی می باشد و به شما اخطار می دهد که هر چه سریعتر به بیمارستان بروید تا بستری شوید.

 

حمله آنژین Angina Attack :

 

– کوتاه شدن تنفس

 

– غش کردن

 

– عرق کردن و سردن شدن در حالیکه پوست پر از عرق ا ست.

 

– تهوع و زرد شدن پوست

 

– تند شدن و یا غیرعادی شدن ضربان قلب

 

طبق گفته انجمن قلب آمریکا این عوامل دقیقا نشان دهنده حمله قلبی قریب الوقوع می باشند؛ پس این را بدانیم که تفاوت زیادی بین آنژین و حمله قلبی نیست!

 

به هر حال اگر شما تا به حال سابقه آنژین نداشته اید و دارای این عوامل هستید، هر چه سریعتر به بیمارستان بروید! اما خودتان نه! به اورژانس زنگ بزنید! اگر هم سابقه آنژین دارید سر جای خودتان خونسرد بنشینید و یک قرص نیتروگلیسیرین مصرف کنید. پنج دقیقه صبر کنید، اگر فایده ندارد یکی دیگر بخورید.اگر باز هم فایده ندارد به آمبولانس زنگ بزنید….

 

 منبع : معلومات عمومی

 

 

Advertisements

Filed under: قـلـب و عـروق, آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,620,308 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: