بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

خواب‌ با اختلال آپنه (توقف تنفس)

ترجمه – ستاره سمائي

خواب‌هايي كه با اختلال آپنه (توقف تنفس) مواجه‌ هستند، مي‌توانند منجر به كسالت در روز شوند و احتمال مرگ و مير در افرادي كه با اين مشكل روبه‌رو هستند، بيشتر است؛ البته پيشرفت زيادي در درمان مؤثر اين اختلال حاصل شده است.

یافته جديد: گاهي اوقات، خميازه نشانه‌اي از اختلال آپنه در خواب است و چنين شرايطي مي‌تواند با افزايش خطر فشار خون بالا، حمله قلبي، سكته مغزي و ديابت مرتبط باشد. اما دو مطالعه كه در اوايل آگوست انجام شده نشان داده است كه آپنه در خواب مرگبار است.

 

توضيح: افرادي‌كه مشكل آپنه در خواب دارند، ماهيچه‌هاي انتهاي زبان و زبان كوچك آنها (بافت كوچك گوشتي كه در انتهاي دهان آويزان است) بيش از حد سست شده، مسير تنفس‌شان در هنگام خواب شب مسدود مي‌شود. اين توقف‌هاي تنفسي معمولا بين 10 تا 30 ثانيه طول مي‌كشد اما ممكن است تا يك دقيقه هم ادامه يابد. افرادي‌كه با حادترين نوع اين اختلال دست به گريبان هستند، ممكن است تا 30 بار در يك ساعت دچار آپنه در خواب شوند. دكتر رافائل پلايو، پروفسوري در مدرسه پزشكي استنفورد و پزشك كلينيك مشكلات خواب مي‌گويد: مغز شما بين خواب و تنفس، يكي را انتخاب مي‌كند؛ ابتدا مغز خواب را انتخاب مي‌كند اما بعد شما را كمي بيدار مي‌كند تا نفس بكشيد.

 

دو تحقيق جديد كه در مجله خواب منتشر شده است، نشان داده‌اند افرادي‌كه دچار اختلال شديد و درمان‌نشده آپنه در خواب هستند، احتمال مرگ آنها در اثر تمام عوامل 4 برابر بيشتر از كساني است كه با چنين اختلالي مواجه نيستند.

 

توجيه علمي: وقتي آپنه در خواب، استراحت مطبوع شبانه را از بيمار مي‌ربايد و باعث خستگي و كسالت روزانه او مي‌شود، اين موضوع مي‌تواند نه تنها براي بيمار بلكه براي ديگران نيز خطري جدي محسوب مي‌شود. در يكي از مقالات سال 1999 كه در مجله طب نيو‌انگلند چاپ شده، نشان داده است كه احتمال وقوع تصادف براي بيماري كه در خواب دچار آپنه مي‌شود، ‌6 برابر كساني است كه در چنين شرايطي قرار ندارند. از دست دادن حافظه و سخت تمركز كردن از جمله شكايت‌‌هاي هميشگي كساني است كه دچار اختلال آپنه در خواب هستند. در گزارشي از UCLA كه در ماه ژوئن در مجله Neuroscience Letters چاپ شده است، اثبات شده  افرادي‌كه چنين شرايطي دارند، در واقع در ناحيه‌اي از مغز كه به ذخيره خاطرات كمك مي‌كند، داراي ضايعات بافتي هستند.

 

محققان 43 نفر از كساني  را كه آپنه در خواب را تجربه كرده‌اند با 66 كنترل با هم مقايسه كردند و متوجه شدند ساختار مغزي كه mammillary bodies (اجسام پستاني) خوانده مي‌شود به‌طور متوسط حدود 20 درصد در كساني كه دچار آپنه در خواب هستند، كمتر است. بنابراين دانشمندان هنوز ثابت نكرده‌اند اما فكر مي‌كنند كه تكرار افت سطح اكسيژن خون به خاطر وقفه در تنفس باعث صدمه به مغز مي‌شود.

 

براي شناسايي قطعي اختلال آپنه در خواب فقط كافي است تنفس و ديگر علائم حياتي فرد در طول خواب شب تحت بررسي قرار گيرد.  مطالعه در مورد خواب در آزمايشگاه‌هاي مجهز به فناوري مدرن انجام مي‌شود كه بيماران تمام شب را تحت نظر متخصصان مي‌گذرانند اما اين نوع مطالعه راحت نيست و هزينه زيادي دارد، همچنين در هر مكاني قابل اجرا نيست. در حال حاضر ابزار جديدي موجود است كه به بيمار اين اجازه را مي‌دهد كه در تختخواب راحت خودش تحت‌نظر باشد.

 

نتيجه گيري: پلايو مي‌گويد: آياحالا مي‌توانيد بگوييد كه شما يا كسي كه دوستش داريد، دچار اختلال آپنه در خواب است يا فقط خروپف مي‌كند؟ آيا شما صبح كه از خواب بيدار مي‌شويد، سرحال هستيد؟ اگر پاسخ شما به اين سؤال مثبت است، بنابراين احتمالا مشكل‌تان همان خروپف ساده است. اما اگر پاسخ‌تان منفي است مهم نيست كه چقدر مي‌خوابيد؛ بايد سريع‌تر به پزشك مراجعه كنيد.

 

لس‌آنجلس‌تايمز- 12 آگوست 2008

اخذ : همشهري آنلاين

 

 

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, دسـتـگـاه تـنـفـسـی

RSS پزشکی

RSS Medical News

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,108 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: