بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

چگونه صبح با نشاط داشته باشیم ؟

آیا شما جزو آن دسته از افرادی هستید كه صبح را بیشتر از دیگر قسمت های روز دوست دارند حتی اگر شب قبل تا دیروقت بیدار مانده باشید ! استرس و اضطراب سیستم ایمنی بدن را ضعیف می كند. بنابراین نكته مهم در این بین آغاز كردن صبحی بانشاط و شاداب برای جبران خستگی شب گذشته است. باید با آرامش ساعات اولیه را بگذرانید تا علاوه بر جسمی سالم، بهترین استفاده را از روز پیش رو بكنید، اما رمز آغاز یك صبح شاداب چیست متخصصان علم پزشكی معتقدند با انجام چند كار كوچك می توان سلامت جسم و روح و داشتن روزی شاد را تأمین كرد. بهتر است پرده كركره اتاق خود را به حالت نیمه باز بگذارید. در این صورت، نور طبیعی طلوع آفتاب پیامی به مغز می فرستد تا میزان ترشح آدرنالین بیشتر شود، این كار پیامی برای وقت بیدار شدن است و كمك می كند تا وقتی زنگ ساعت به صدا درمی آید، شما نیمه بیدار باشید. اگر همین رویه را دنبال كنید، به جای ساعت شماته دار، شما به ساعت بیولوژیكی بدن خود اعتماد خواهید كرد.

پزشكان توصیه می كنند، ساعت را ۱۵ دقیقه زودتر از زمان بیداری موردنظر كوك كنید. چون دیگر مجبور نخواهید بود یكباره از رختخواب بلند شوید و روز را با عجله آغاز كنید. در این شرایط وقت خواهید داشت در رختخواب دراز بكشید، بدون عجله بلند شوید، بدن را كش بدهید و به اخبار گوش كنید. شما حتی فرصت خواهید داشت تا لباسی را كه می خواهید بپوشید، كارهایی كه در طول روز باید انجام دهید و صبحانه ای كه دوست دارید بخورید، در ذهن مرور كنید. این چند دقیقه دراز كشیدن در رختخواب، قبل از آنكه بقیه افراد خانواده بیدار شوند، فقط متعلق به خود شما است.

– یادآوری می كنیم كه بدن خود را تا حد ممكن به مدت ۱۵ ثانیه كش بدهید؛ این كار را حتی قبل از آنكه چشم ها را باز كنید، انجام دهید، دست را بلند كنید و با كشیدن انگشتان، گردن، مچ دست، انگشتان پا، مچ پا و در آخر گردن و كمر، سعی كنید خستگی چند ساعت خواب را از تن خارج كنید.

– بهتر است یك صندلی زیر دوش حمام بگذارید و روی آن بنشینید، این كار هم شما را آرام می كند و هم انرژی می دهد، درست مثل ماساژ آب. پس از چند دقیقه از زیر دوش بیرون بیایید و حمام كنید.

– هر روز صبح یك نقل قول كه به شما انگیزه می دهد، بخوانید. این كار یك ساختار زیبایی به روز شما می بخشد. شما را برای ادامه روز باانگیزه نگه می دارد. می توانید حتی یك قطعه شعر كه به شما تمركز می دهد را با خود زمزمه كنید.

– سعی كنید هر صبح شربت یا قرص مولتی ویتامین مصرف كنید. سلامت جسم شما لازمه یك روز شاداب و بانشاط است.

– تا جایی كه ممكن است، تصمیمات و گزینه های خود را كم كنید، برای آنكه واقعاً یك صبح آرام و بدون استرس داشته باشید. تعداد تصمیمات و برنامه هایتان را تا حد ممكن كاهش دهید. شما می توانید شب قبل درباره لباس، زمان بیدار شدن و مسیر رفت و آمد فردای خود تصمیم بگیرید.

– اگر بچه دارید، او را هر صبح در آغوش بگیرید، اگر كودك دبستانی یا بزرگتر دارید، كنار تختخواب او بنشینید و با نوازش او را بیدار كنید و اگر كودك خردسال دارید، كنارش دراز بكشید و او را در آغوش بگیرید. این لحظات آرامشی به شما هدیه می دهند كه در همه ساعات روز شیرینی آن را احساس خواهید كرد و حس تندرستی و سلامت بیشتری به شما دست می دهد.

– صبح ها دهان خود را مسواك بزنید، برای آنكه حال و هوای یك روز سالم و بانشاط را به دست آورید، چه چیز بهتر از اینكه با تمیزی شروع كنید. بیش از ۳۰۰ نوع باكتری از شب قبل در دهان شما جا گرفته اند، پس با یك دهان آب گرفتن ساده نمی توانید آنها را خارج كنید.

– هر صبح یك آسپرین بچه بخورید تا خطر حمله قلبی را به میزان قابل توجهی كاهش داده باشید. افرادی كه به مدت پنج سال هر صبح از آسپرین استفاده كنند، خطر حمله های قلبی تا ۵۰ درصد در آنها كمتر می شود، البته در این باره با پزشك مشورت كنید.

– مصرف شكر در صبحانه فراموش نشود. برای آنكه از حافظه خود در طول روز به بهترین شكل استفاده كنید، چای یا قهوه را با شكر بخورید. یك لیوان آب پرتقال هم به كمك شما خواهد آمد.

– تقویم كارهای روزانه داشته باشید، در قسمتی از آشپزخانه یك تقویم بزرگ یا تخته سفید بگذارید. هر برنامه ای كه برای روز خود دارید، یادداشت كنید. از موعد صورت حساب ها تا آوردن فرزندان از مدرسه را یادداشت كنید. این زمان بندی روزانه كمك می كند درگیر استرس های مربوط به فراموش كردن كارهای مهم نشوید.

– نوشیدن دو لیوان آب را فراموش نكنید، بدن شما در طول شب روزه بوده است، بنابراین نیاز شدید به آب پس از بیداری را با نوشیدن دو لیوان آب رفع كنید.

– یك سبد مقابل در خروجی برای خود و فرزندان بگذارید و كلید، كیف پول، كاغذ، دستكش و دیگر وسایلی را كه احتمالاً برای پیدا كردن آنها باید خانه را جست وجو كنید در آن قرار دهید تا مجبور نباشید شتابزده از خانه خارج شوید.

– اعضای خانه را ببوسید و از منزل خارج شوید. قبل از خروج از خانه، با بوسیدن اعضای خانواده، روحیه، نشاط، شادابی و تندرستی روحی لازم برای رویارویی با یك روز و فشار كاری را به دست می آورید.

 

سیاوش تلیانی  

   تحلیل : روزنامه ايران 

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, روانـشناسی و خـانـواده

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,626,009 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: