بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

نقشک

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

مسائل بلوغی در پسران و دختران نوجوان

– مراحل بلوغ در دختران

 

معمولا ورود به نوجوانی با تحولات جسمی و روحی خاصی همراه است. تحولات جسمی ممکن است قابل رويت باشند و يا اينکه به چشم نيايند. مثلا تغييرات غدد داخلی بدن و ترشح هورمونها به چشم نمی آيند. اما مثلا رويش موی زيربغل قابل ديدن است.

 

اين تغييرات بنابر پيشينه خانوادگی، محل زندگی و چگونگی وضعيت تغذيه در افراد مختلف در زمان های متفاوتی شروع می شود. مثلا برای يک نفردر سن ۹ سالگی و برای نفر ديگری سن ۱۵سالگی اتفاق بيافتد.

 

از مواردی که قابل مشاهده است برای دختر خانم ها رشد سينه ها است که ممکن است اول يکی و بعدا ديگری و يا هر دو با هم رشد کنند. اين را هم بگويم که در اين مرحله سينه ها دردناک هستند ومعمولا از نظراندازه هم با هم برابر نيستند که امری کاملا طبيعی است.

 

رويش موی اطراف ناحيه تناسلی و کمی بعد تر موهای زير بغل هم در اين دوران اتفاق ميافتد. همينطور تغيير تدريجی اندامشان از حالت بچه گانه به فرم يک زن بالغ به صورت جمع شدن چربی در ناحيه شکم، اطرف ران و باسن است.

 

در ضمن ترشحات واژن وعادت ماهيانه يا رگل، يا قائدگی يا پريود هم از اين دوران شروع می شوند. در اين مرحله اندام تناسلی هم رشد و تغييرمی کنند مثلا رنگ ناحيه تناسلی تيره تر می شود و در نهايت از نظر ظاهری به اندام فرد بالغ شباهت بيشتری پيدا می کند تا به آلت تناسلی يک کودک.

 

من از همين فرصت می خواهم استفاده کنم و يک دسته نکات ديگری را هم بگويم. شروع عادت ماهانه برای دختر خانم ها يک نقطه عطف و نشانه سلامت فرد است و خوشبختانه در فرهنگ ما در اکثر خانواده ها ورود به اين مرحله توام با بالغ شدن برداشت می شود. يعنی بيشتر جنبه مثبت دارد تا منفی.

 

اکثر دختر خانم ها پيش از اينکه اولين عادت ماهانه خود را داشته باشند از طريق مادر، خواهر بزرگتر، هم سن و سال های فاميل و يا دوستانشان در مدرسه با اين پديده آشنا می شوند اما گروهی هم هستند که پيش از اينکه چيزی در اين مورد بدانند و يا شنيده باشند به يک باره با خونريزی مواجه می شوند که اين می تواند برايشان بسيار ترسناک باشد و بعضا احساس منفی که به فرد می دهد باعث پايين آمدن اعتماد به نفس فرد و يا ناموفق بودن ارتباطات جنسی اش در زندگی آينده اش بشود.

 

من همينجا از پدر ها و مادرها بخصوص مادرها تقاضا می کنم که در اين مورد در سن مناسب برای دخترتان توضيح دهيد. و اگر احساس راحتی نمی کنيد موضوع را با مسئولين مدرسه مطرح کنيد تا مربيان بهداشت، ورزش و يا علوم تربيتی که معمولا با بچه ها نزديک تر هستند بتوانند اين موضوع را برايشان به موقع توضيح دهند.

 

با در نظر گرفتن ميانگين سن عادت ماهانه در بين دختران ايرانی که غالبا در سال اول و يا دوم راهنمايی يعنی حدود ۱۲-۱۳ سالگی است، آموزش اين نکته در کلاس سوم و يا چهارم ابتدايی يعنی در حدود ۹-۱۰ سالگی می تواند مفيد باشد. چون افرادی هم هستند ممکن است زودتر به اين مرحله برسند.

 

عادت ماهانه معمولا ماهی يکباراتفاق می افتد و به مدت ۳ تا ۷ روز ادامه دارد. در بعضی افراد اين دوران طولانی تر است. در سال های اوليه زمان عادت ماهانه ممکن است منظم نباشد اما بعد از آن معمولا در دوره های بين ۲۴ تا ۳۲ روزه اتفاق می افتد.

 

در اين دوران دخترخانم ممکن است دردهايی مثل درد کمر، درد زير دل و غيره را داشته باشد و در بعضی افراد درد سينه ها هم به آن اضافه می شود. معمولا ورزش سبک، گرم کردن زير شکم و يا نشستن بر روی کيسه آب گرم و غيره می تواند کمک کننده باشد. داشتن رژيم غذايی مناسب هم می تواند کمک کند که درچند برنامه آينده در موردش صحبت می کنيم.

 

دراين دوران دختر خانم بايد بطور مرتب نوار بهداشتی خود را تعويض کند يعنی حداکثر هر چهار ساعت يک بار. و بسته نوار بهداشتی را در جايی بدور از آلودگی و در پاکت بسته نگهداری کند. پس از استفاده هم بايد آن را در روزنامه پيچيده و در سطل آشغال بياندازد. افرادی که از پارچه استفاده می کنند بايد فقط از پارچه نخی استفاده کنند، پارچه را تميز بشورند و در جلوی آفتاب کاملا خشک کنند تا بتوانند دوباره از آن استفاده کنند و يا آن را اطو کنند.

 

علاوه بر نوار بهداشتی و پارچه برخی افراد بخصوص در کشورهای غربی از تامپون استفاده می کنند. تامپون مثل يک گلوله فشرده شده از پنبه می ماند که داخل واژن گذاشته می شود تا خون را به خودش جذب بکند و نخ آن بيرون می ماند که برای بيرون آوردنش کمک می کند.

 

در ايران تامپون در خانمهای مجرد کاربرد چندانی ندارد. زيرا داشتن پرده بکارت برای ازدواج مهم است و داخل کردن تامپون به واژن ممکن است به پرده آسيب بزند.

 

به هرحال برای کسانی که ممکن است از تامپون استفاده کنند بايد چند نکته را يادآور بشوم: اول اينکه نحوه گذاشتن تامپون را از روی دستورات روی جعبه کاملا خوانده و دنبال کنيد و حتی الامکان در طول شب از تامپون استفاده نکنيد چون نمی توانيد هر چهارساعت يکبار عوضش کنيد. و اينکه به محض احساس ناراحتی در زير دل و يا سرگيجه بايد تامپون را از واژن خارج کنيد و به پزشک مراجعه کنيد بدليل اينکه در موارد نادر ممکن است تامپون باعث عفونت باکتريايی بشود که باعث شوک شده و بعضا مهلک است.

 

– خاطره ۱۶ ساله از زنجان : من شنيدم که اگر در دوران قائدگی خود را بشوييد دچار کمر درد می شويد. نشستن خود در اين موقع از نظر بهداشتی ايرادی ندارد؟

 

در جواب به خاطره و دوستان ديگری که ممکن است اين سئوال برايشان مطرح باشد بايد بگويم که دوش گرفتن و شستن ناحيه تناسلی در دوران عادت ماهانه هيچ ضرری ندارد و خرافاتی که حاکی از بچه دار نشدن و کمر درد بر اثر سشتن ناحيه تناسلی در هنگام عادت ماهيانه است اصلا پايه علمی ندارد.

 

اتفاقا شستن ناحيه تناسلی با آب گرم کمی از ناراحتی ها و درد زير دل را هم می تواند تخفيف بدهد. نظافت نکردن و نشستن اين منطقه باعث بوی بد و بعضا ايجاد ناراحتی های پوستی مثل خارش و يا عفونتهای باکتريايی می شود.

 

– مراحل بلوغ در پسران

 

برای آقا پسرها هم که جزو اولين تغييرات قابل مشاهده در دوران بلوغ بزرگ شدن بيضه ها است که معمولا از سن ۱۰ سالگی شروع می شود. بعد از آن يعنی بين ۱۱ تا ۱۵ سالگی به طول و عرض آلت تناسلی اضافه می شود و رويش مو دراطراف آلت تناسلی و بعضا بر روی پوست بيضه ها اتفاق می افتد.

 

در همين زمان جعبه صوتی در حنجره گسترش پيدا می کند و تارهای صوتی کلفت ترمی شوند که صدای بم تری را ايجاد می کنند. رويش مو بر روی صورت و زير بغل هم معمولا ۲ سال بعد از رويش موهای اطراف آلت تناسلی اتفاق می افتد.

 

بسته به پيشينه قومی و خانوادگی موهای سينه هم ممکن است در برخی آقا پسرها ظهور پيدا کند. در اواخر دوران بلوغ ممکن است برخی پسرها رشد سينه را هم تا حد جزئی تجربه کنند که در تقريبا در تمامی موارد بدون دخالت پزشکی به حالت اوليه خودش بر می گردد.

 

اتفاق ديگری که برای يک پسر در سن بلوغ می افتد اولين تجربه نعوظ و اولين تجربه انزال است. حالت نعوظ ممکن است بر اثر تحريک ايجاد شود و يا حتی بصورت ناخواسته و بدون اينکه در معرض محرکهای جنسی مثل فيلم و غيره باشند بوجود بيايد که کاملا طبيعی است.

 

انزال هم برای اين اتفاق می افتد که بدن يک پسر بالغ مايع منی را می سازد و می خواهد آن را از بدن خارج کند. مايع منی ممکن است تحت چند حالت از بدن خارج شود يا با خودارضايی و يا در هنگام خواب و يا در هنگامی که در معرض محرک های جنسی مثل فيلم و يا خيالبافی جنسی قرار داريد و همگی اين موارد هم طبيعی هستند.

 

اينجا يک صحبتی هم با پدرها و مادرهای عزيز داشته باشم که به فضای خصوصی فرزندشان احترام بگذارند و اگر مثلا ديدند که لکه ای روی ملحفه او بود آن را به روی فرد نوجوان نياورند که باعث شرمندگی وی نشوند. در اين سن ممکن است پسر شما وقت بيشتری را در حمام و يا توالت بگذراند که نبايد باعث نگرانی شما شود.

 

يک سری خرافاتی در مورد عملکرد اندام های تناسلی مردانه رايج است که متاسفانه فيلم های مستهجن هم به آنها دامن می زند.

 

بطور مثال اينکه مايع منی به حالت پرشی از آلت خارج می شود برای همه واقعيت ندارد. نه تنها هر کسی با شخص ديگر در اين مورد تفاوت دارد بلکه برای يک فرد هم در روزهای متفاوت می تواند شدت و ضعف داشته باشد.

 

در پژوهش ها نشان داده شده که اگر فرد تعداد دفعات انزال خود را کم کند و عضلات کف لگن قوی داشته باشد می تواند فشار پرتاب مايع منی اش را تقويت کند.

 

فشار بيشتر نشانه ای از سالم بودن و يا نبودن فرد بطور خاص نيست. مگر در افرادی که ناراحتی های عفونی و يا بيماريهای دستگاه تناسلی دارند مثلا عفونت پروستات که می تواند فشار انزال را کم کند. اما اين حالت در مردان جوان نادر است. بهرحال اينکه در فيلها می بينيد که مايع منی تا چند متر پرتاب ميشود همه بازيهای سينمايی است.

 

در جواب شنوندگانی که پرسيدند بر اساس ادرار کردن ايستاده آلت تناسلی شان به سمت پايين انحنا پيدا کرده، بايد بگويم که زاويه آلت تناسلی ارتباط مستقيم با قوی بودن عضلات زير شکم و کف لگن دارد.

 

من هيچ پژوهشی را نديدم که حاکی از اين باشد که ايستاده ادرار کردن زاويه آلت را تغيير می دهد. چند پژوهش هست که پيشنهاد کرده نشسته ادرار کردن مثانه را بهتر تخليه می کند اما اينکه در زاويه آلت چه نقشی دارد من به شخصه به پژوهشی برخورد نکردم.

 

تعدادی ايميل هم رسيده که در مورد مقدار مايع منی سئوال مطرح کرده بودند؛ اينکه مايع منی به حدی است که فرد در آن غوطه ور می شود ادعای کاملا بی اساسی است.

 

مقدار مايع منی از فردی به فرد ديگر فرق می کند و هر چقدر تعداد دفعات انزال بيشتر باشد مقدارش کمتر است. حالت ديگر اين است که فرد دفعات انزال بالا دارد و در نهايت بدن خود را تطبيق داده و مقدار بيشتری مايع منی توليد می کند اما اگر مقدار اسپرم کافی باشد مقدار مايع منی نه در باروری خانم و نه در مقدار لذت جنسی آقا تاثيری ندارد بنابراين نگران آن نباشيد.

 

الف- ۱۹ ساله از ايران هم پرسيده: با سلام ميخواستم بپرسم بيضه های من در حالت عادی يکی از آنها پايين تر از ديگری قرار دارد. آيا مشکلی دارد يا نه؟

 

بطور طبيعی يکی از بيضه ها هميشه پايين تر از آن يکی قرار دارد و هيچ جای نگرانی در اين مورد نيست

 

مسائل روحی و عاطفی دوران بلوغ

 

تحولات روحی در دوران بلوغ در بين دختر ها و پسرها متفاوت است. اين تفاوتها نه تنها به دليل شرايط خانوادگی و فرهنگی و تفاوت جايگاهی که يک دختر خانم و يا آقا پسر جوان در جامعه دارند بلکه بدليل تفاوت های هورمونی شان هم هست.

 

در اين سن بيشترين اشخاصی که روی فرد نوجوان تاثير دارند دوستان وی هستند. چون فرد نوجوان تصور می کند هيچ کس او را درک نمی کند و تنها کسانی که تجربه همسان دارند و همسن او هستند مشکلات او را می فهمند. دليلش هم خيلی ساده است.

 

در نظر بگيريد يک فرد نوجوان موضوعی را با والدين خود در ميان بگذارد. مثلا بگويد دوستم ميثم سيگار می کشد. اگر پدر و مادر بلافاصله عکس العمل نشان بدهند و يا با ميثم برخورد بدی بکنند و يا نوجوان را از ديدن دوستش محروم کنند بار بعدی فرزند شان حرفی را که بداند عواقب اينچنينی دارد برای پدر و مادرش بازگو نمی کند.

 

بهترين راه گوش کردن بدون نظر دادن و قطع کردن صحبت نوجوان است. بعد از آن می توانيد نظر او را در مورد سيگار کشيدن بپرسيد و بعد راجع به آن را هم صحبت کنيد تا خود او به اين نتيجه برسد که سيگار کشيدن برايش ضرر دارد و اين انتخابی نيست که می خواهد برای خودش بکند.

 

اما اگر سيگار کشيدن را محکوم کنيد بدون اينکه نوجوان دلايل آن را درک کرده باشد در بازداری وی از انجام اين عمل موفق نبوده ايد.

 

يکی از فشارهايی که امروزه روی نوجوانان و جوانان است مسئله تجربه جنسی است. مثلا وقتی در جمع دوستانشان هستند هرکس دوست دختر و يا دوست پسر ندارد و يا رابطه جنسی را تجربه نکرده است مورد تمسخر قرار می گيرد.

 

بعضی افراد هم نيازهای عاطفی که از جانب خانواده شان تامين نشده در فردی خارج از خانواده جستجو می کنند بخصوص برای دخترهايی که از طرف پدرشان احترام و صميمت کافی را نداشته اند و پسرهايی که از طرف والين خود تحقير شده و يا نزديکی خاصی با آنها احساس نمی کنند.

 

اما بگذاريد همينجا خيالتان را راحت کنم. در تمامی تحقيقاتی که با نوجوانان به عمل آمده اکثر دخترها اعلام کرده اند که به هر دليل که رابطه جنسی را در نوجوانی تجربه کرده اند اعم از کمبود محبت، بخاطر فشار دوستانشان و يا تحت تاثير الکل و مواد مخدر، از اينکه اين رابطه را داشته اند پشيمان هستند. و اين تازه اعلام آمار در کشورهايی است که باکره بودن دختر مهم نيست.

 

در مورد پسرها هم پژوهش ها نشان داده که در يک جمع پسرهای نوجوان و جوان اکثر کسانی که خودشان را بسيار با تجربه نشان می دهند در واقع هرگز رابطه جنسی نداشته اند و اعتماد به نفس بسيار پايينی دارند که با گفتن اينکه من با اين تعداد دختر رابطه داشته ام می خواهند کمبود خود را جبران کنند.

 

معمولا اين افراد ديگران را تشويق می کنند که رابطه جنسی داشته باشند که در واقع بعد بتوانند از تجربيات آنها استفاده کنند.

 

فرد نوجوان بايد از خود بپرسد که آيا من دوست دارم بازيچه همچين فردی بشوم؟ سئوال ديگری که يک نوجوان می تواند از خودش بپرسد اين است که حالا من اين کار را هم کردم بعدش چه؟ چه چيزی بدست می آورم؟ اگر در نتيجه اين ارتباط بارداری ناخواسته اتفاق افتاد چه؟ و غيره.

 

بنابر پژوهش ها نزديکی نوجوان با والدينش و دريافت احترام و محبت کافی از آنان، داشتن اعتماد به نفس بالا، هدفمندی در مورد آينده اش می تواند از تاثيرپذيری منفی يک فرد نوجوان از محيط اطرافش کم کند.

 

از مسائل ديگری که در سنين نوجوانی و جوانی بايد به آن توجه داشت، شکل گيری اعتماد به نفس است. در اين مورد اطرافيان يک نوجوان می توانند نقش بسيار مهمی را ايفا کنند.

 

يک نوجوان تغييرات جسمی را تجربه می کند که برايش جديد است. برای همين اکثر نوجوانان وقت زيادی را جلوی آينه می گذرانند. لوازم اصلاح و يا آرايشی می خرند و غيره.

 

يک نوجوان تمامی اين کارها را می کند تا بازتاب مثبتی از اطرافيانش دريافت کند. در اين سن اگر از يک نوجوان بپرسيد دوست داشتی چه شکلی بودی تقريبا محال است يک جای بدنش را نام نبرد که مايل است تغييرش بدهد.

 

در ضمن به دليل اينکه بعضی از نوجوان ها در اين سن خود ارضايی را شروع می کنند و در اين مورد با کسی هم نمی توانند صحبت کنند دچار احساس عذاب وجدان می شوند و حتی از اينکه به خودشان آسيب بزنند می ترسند که اين ترس تا سال ها بعد هم باقی است.

 

مشغوليت ديگر يک نوجوان، ترس از ناهماهنگی با گروه های هم سن اش است. اين ترس در برخی گروه ها بيشتر است مثلا افرادی که حس می کنند نسبت به جنس موافق گرايش دارند نه جنس مخالف. و چون بقيه دوستانشان اين حس را ندارند احساس غير طبيعی بودن می کنند و حتی ممکن است دچار افسردگی های مزمن بشوند.

 

صحبت کردن نوجوان در مورد احساسات و عواطفش با توجه به اينکه در دوران برزخ بين بچگی و بلوغ به سر می برد سخت است چه برسد به اينکه احساسی را در خود پيدا کند که نمی داند در صورت مطرح کردنش چه برخوردی با وی می شود.

 

بعضی از افراد بخصوص پسرها به اصطلاح حالت همجنس هراسی دارند. يعنی می ترسند که اگر مثلا کارهايی را که يک مرد می کند نکنند به همجنس گرا بودن متهم بشوند.

 

مثلا يک آقا پسر می خواهد با جنس مخالف رابطه جنسی داشته باشد يا دعوا می کند و به اصطلاح شاخ به شاخ می شود، رفتارهای خشن از خودش نشان می دهد که بگويد من مرد شده ام.

 

هجوم هورمونهای مردانه هم در اين سن، به اين موضوع دامن می زند. اما اينها نشانه مردانگی نيست بلکه آرامش بخشيدن، تحت کنترل داشتن خود و عاقلانه فکر کردن از خصوصياتی است که يک مرد با توجه به قوای روحی و جسمی بالايی که دارد بايد از آن برخوردار باشد و ديگران را هم با استفاده از آنها کمک کند.

 

مسئله بعدی استفاده از مواد مخدر مثل سيگار، قرص های اکس، حشيش و غيره و خوردن مشروبات الکلی است.

 

مصرف اين مواد به هر دليلی، از نشان دادن خودتان در برابر دوستان تا بهانه هايی چون ناراحت بودم و غيره شروع می شود. در آن لحظه ممکن است به اين موضوع فکر نکنيد اما همان يک بار استفاده می تواند دعوتی است برای بارهای بعدی و می تواند شروع اعتياد به آن ماده مخدر و يا مشروب الکلی باشد. اينجاست که گفتن نه ارزش پيدا می کند.

 

می دانم که در مهمانی و وقتی که دوستی چيزی را تعارف می کند فرصت زيادی برای فکر کردن نيست اما اگر پيش از اينکه در چنين موقعيتی قرار بگيريد برای خودتان و زندگی تان قانون بگذاريد.

 

مثلا بگوييد من هرگز لب به سيگار نميزنم به اين دليل و به آن دليل. تحت هيچ شرايطی اين قانون نمی شکند اما اگر تصميمی در اين مورد نگرفته باشيد و تنها بدانيد که سيگار برای بدن ضرر دارد اما هرگز به صورت عميق در مورد آن مطالعه نکرده باشيد و يا فکر نکرده باشيد در شرايط خاص احتمال اينکه آن را امتحان کنيد بسيار بالا است.

 

در اين مورد نقش والدين هم خيلی مهم است که در برنامه ششم در مورد آن صحبت می کنم.

 

مصرف مواد مخدر از هر نوعی و مشروبات الکلی حداقل خطری که دارد اين است که قوای فکری را مختل می کند و ممکن است فرد به کارهايی دست بزند که بعدا پشيمانی غيرقابل جبرانی به بار بياورد.

 

معمولا ارتباطات جنسی که تحت تاثير اين موارد انجام می شود پر خطر است. در ضمن ممکن است مثلا مست باشيد و موجب تفريح بقيه بشويد اما آيا اين واقعا چيزی است که می خواهيد؟ که ديگران را سرگرم کنيد؟ فردی که موجب سرگرمی افراد می شود برای زمان مهمانی و تفريح جذاب است اما در شرايط معمول زندگی اغلب تنها است چون ديگران نمی توانند روی تصميم گيريهايش حساب کنند.

 

در يک برنامه بطور مفصل در مورد مواد مخدرو مشروبات الکلی و اثر آن بر روی سلامتی جنسی صحبت خواهم کرد

 

سندرم يا نشانگان پيش از عادت ماهانه:

 

به دليل اينکه در حالت طبيعی تمامی خانم هايی که در سن باروری هستند عادت ماهانه را تجربه می کنند اين قسمت از بحث اين هفته علاوه بر دخترخانم های نوجوان مربوط به خانم ها هم می شود.

 

عادت ماهانه يک فرايند پيچيده است. توضيح ساده آن اين است که برای ايجاد عادت ماهانه هيپوتالاموس در مغز وهيپوفيز هورمون های مربوطه را ترشح می کنند و تقريبا بطور همزمان تخمدانها هم هورمونهای لازمه را وارد جريان خون می کنند.

 

در اين دوران جدار رحم که در دوران سيکل ماهانه برای دوران لانه گزينی و باروری آماده شده ريزش می کند و همين خونريزی عادت ملاهانه را تشکيل می دهد. در اين زمان هر فردی می تواند حالت های متفاوت جسمی، روحی و يا عاطفی را تجربه کند.

 

در آمريکا از هر ۴ نفر دچار يکی از نشانگان اين دوران است و در انگلستان طبق آماری که گرفته شده از هر ۳ نفر ۱ نفر دچار نشانگان عادت ماهانه است.

 

بخاطر اهميت اين مسئله يک موسسه به نام موسسه ملی نشانگان پيش از عادت ماهانه تاسيس شده که اگر مايل بوديد به زبان انگليسی مطالعه کنيد و بيشتر در اين مورد بدانيد می توانيد به سايت آنها به آدرس: http://www.pms.org.uk / مراجعه کنيد. در ضمن سايت ميو کلينيک در آمريکا هم اطلاعات خوبی را در اين مورد دارد:

http://www.mayoclinic.com/health/premenstrual-syndrome/DS۰۰۱۳۴

 

عوارض دوران قائدگی می تواند جسمی باشد مثلا: شامل سردرد، بی خوابی، درد زير دل، حساس شدن و ورم سينه ها، درد عضلات و مفصل ها، بالارفتن جزئی وزن بدليل احتباس مايعات، نفخ ، خستگی و بعضی ها هم به اصطلاح ويار پيدا می کنند مثلا شکلات می خورند، و غيره.

 

يا عوارض روحی باشد: مثل: دلشوره، عصبيت، زود رنجی و غيره.

 

بعضی ها هم دچار حواس پرتی می شوند. مثلا: احساس می کنند نمی توانند تمرکز کنند يا دست و پا چلفتی شده اند و يا وسايلشان را جا می گذارند و غيره.

 

بعضی ها هم دچار افسردگی می شوند. احساس بيهودگی می کنند، تا کسی چيزی به آنها بگويد زود به گريه می افتند بخصوص اگر کسی خلاف ميلشان کاری را بکند و دست و دلش به هيچ کاری نمی رود.

 

بعضی از موارد نشانگان هم در فرد وجود دارند و صرفا در اين دوران تشديد می شوند يا عود می کنند. مثلا اگر کسی ميگرن داشته باشد در اين دوران شايد سردردش عود کند که معمولا بخاطر افت شديد استروژن است. و يا اگر زمينه افسردگی داشته باشد حالت های شديدتری از افسردگی را تجربه کند.

 

در مجموع عوارض پيش از عادت ماهانه معمولا از يک هفته پيش از شروع خونريزی شروع می شود و چند روز بعد از شروع خونريزی متوقف می شود. بنابراين می توان تشخيص داد که ناراحتی که فرد تجربه می کند مربوط به آن دوران است و يا اينکه مزمن است و بايد توسط پزشک بررسی شود.

 

 

کاری که خيلی در اين مورد کمک می کند، داشتن دفتر يادداشت دوران قائدگی است. يعنی که فرد يک دفتر دارد و در آن می نويسد که از يک هفته پيش از شروع عادت ماهانه تا چند روز بعد از شروع خونريزی چه حالت هايی را داشته.

 

مثلا اين بار من هيچ حالتی نداشتم و يا مثلا سر درد داشتم که از دو روز مانده به خونريزی شروع شد و يک روز بعد از آن شديد شد و در روز سوم خونريزی فروکش کرد .

 

بعضی از اين حالت ها ممکن است فقط يکبار پيش بيايد مثلا شب پيش دير خوابيديد و برای آن سرتان درد گرفته و که اين نشانگان عادت ماهانه نيست. اما اگر يکی از اين حالت ها در حداقل دو عادت ماهانه پيش آمد آنوقت می شود نتيجه گيری کرد که اين عارضه خاص مربوط به دوران عادت ماهانه بوده.

 

دانستن اين نکات و اينکه فرد بداند که در اين دوران چه حالتی را دارد به او کمک می کند که کمترين صدمه را به ارتباطاتش با ديگران بزند. مثلا دختر خانمی که می داند در هنگام عادت ماهانه زودرنج می شود به کوچکترين چيزی که دوستانش می گويند با آنها قطع رابطه نمی کند.

 

آيا درمانی يرای نشانگان عادت ماهانه وجود دارد؟

 

يک سری درمانهايی پيشنهاد شده برای اين نشانگان که برخی از آنها توسط خود فرد می تواند اجرا بشود و دسته ديگر هم درمانهای دارويی است که بعضا خود فرد می تواند استفاده کند و يا بايد به پزشک مراجعه کند تا دوز مناسب دارو دريافت کند.

 

مثلا يکی از ساده ترين درمانهای پيشنهاد شده کنترل خواب و خوراک فرد است. اگر فرد خواب کافی و عميق داشته باشد بصورتی که زمانی که بيدار می شود احساس سرزندگی کند، اين خواب کافی بوده و اثر مثبتی روی کم کردن ناراحتی های اين دوران می گذارد.

 

خوردن غذاهايی که کربوهيدرات دارند مثلا برنج و نان و سيب زمينی بخاطر نشاسته ای که دارند در پژوهش ها مفيد گزارش شده. در ضمن خوردن غذاهای پر نمک ممکن است باعث جمع شدن آب در بدن بشود که توصيه نمی شوند.

 

نوشيدن مشروبات الکلی و نوشيدنی های کافئين دار از جمله قهوه و چای غليظ هم بدليل بر هم زدن تعادل انرژی و اينکه در بعضی ها سبب بی خوابی می شود توصيه نشده است.

 

نرمش های منظم و سبک در اين دوران به جريان خون کمک می کند و می تواند از ناراحتی های جسمی اين دوران کم کند اما مثلا دراز و نشست و يا نرمشهای عضلات شکم درد را بعضا بدتر می کند چون باعث انقباض مضاعف می شود.

 

در بعضی افراد گذاشتن چراغ مادون قرمز و يا گرم کردن زير شکم درد را تخفيف می دهد.

تمرينهايی برای آرامش فکر مثل مديتيشن يا مراقبه و يوگا برای بعضی افراد مفيد بوده. برای افرادی که نماز می خوانند بايد بگويم که چون در اين دوران شما نماز نمی خوانيد منبع آرامش فکری تان را نداريد بنابراين بهتر است که در عرض روز وقتی را برای مراقبه بگذاريد.

 

در برخی موارد هم رفتار درمانی به فرد کمک می کند تا رفتارهای مخربی را که در اين دوران ممکن است انجام بدهد کنترل کند و يا بعضا تصحيح کند که بعدا احساس پشيمانی نکند.

 

با توجه به حالت هايی که فرد دارد و نيازی که دارد درمانهای دارويی هم پيشنهاد شده از جمله: قرص های ويتامين که ترکيبی از ويتامينها و املاح معدنی دارند. پيريدوکسين که نوعی از ويتامين B6 است برای بعضی افراد مفيد گزارش شده.

 

در بعضی موارد پزشک قرص های ضد بارداری برای افراد تجويز می کند. از بين اين قرص ها بخصوص آنهايی که ترکيبی هستند يعنی استروژن و پروژسترون دارند مفيدترند.

 

داروهای مسکن و ضدالتهابی غير استروئيدی يا غير هورمونی مثل استامينوفن کدئين و يا پروفن هم مفيد بوده اند (همينجا يادآوری کنم که بروفن را با معده خالی نخوريد).

 

داروهای ضد دلشوره و بعضی از داروهای ضدافسردگی هم در کم کردن حالت های روحی اين دوران موثر شناخته شده اند. مثلا بعضی از پژوهشگران داروهای ثابت کننده خلق را هم موثر دانسته اند از جمله ليتيوم.

 

در حال حاضر دانشمندان بر روی دارويی کار می کنند که اميدوارند بتواند حالت های روحی دوران عادت ماهانه را درمان کند. تا آن موقع امتحان کردن روش های غير دارويی که ضرری ندارد به امتحان کردنش می ارزد.

 

اين موارد و استفاده از داروهای ذکر شده برای بعضی ها مفيد بوده و برای بعضی ديگر نبوده اما هر فردی با توجه به شرايطش بايد ببيند که چه چيزی برايش کار ميکند.

 

تصويری که يک فرد نوجوان نسبت به بدنش دارد و اينکه اين تصوير چگونه شکل می گيرد. معمولا در شکل دادن اين تصوير: اطرافيان، آموزش در مورد اندام های بدن و رسانه های عمومی موثرترين هستند.

 

معمولا مقايسه اعضايی که می توان آنها را ديد آنقدر دشوار نيست مثلا اعضايی چون چشم و بينی و غيری. اما در مورد اعضايی از بدن که در دوران بلوغ خيلی تغيير می کنند و در حدی هم خصوصی هستند که نمی توان براحتی با اعضای تناسلی بقيه افراد در جامعه مقايسه اش کرد.

 

افراد ممکن است دچار نگرانی هايی بشوند که بخاطر رفعش دست به کارهای بعضا پرخطر بزنند. که البته اکثر اين موارد هم بی مورد است. يکی از کارهايی که فرد ممکن است بکند اين است که از هر جای ممکن الگويی بدست بياورد که بتواند خودش را با آن محک بزند تا مطمئن شود که اعضای تناسلی اش اصطلاحا نرمال است.

 

مخرب ترين و متاسفانه در دسترس ترين منبعی که در اين مورد وجود دارد منابع تجاری اينترنتی و فيلم های تجاری هستند که در مورد روابط جنسی ساخته می شوند. فرد نوجوان لزوما نمی داند که چه هدفی پشت اين فيلم هاست و تنها تصورات اغراق آميز و غلطی را می بيند که به حدی می توانند تاثير گذار باشند که افراد اصلا به شک می افتند که مبادا آنها ناقص الخلقه و غيرعادی هستند.

 

به طور ميانگين پژوهش های روانشناختی نشان داده اند که در بين افراد زير ۱۸ سال قسمتی که مربوط به منطق و شناخت است يعنی قدرت تصميم گيری، آينده نگری و درک کامل و جامع نسبت به مسائل هنوز در حال شکل گيری است (البته اين رشد تا سن ۲۵ سالگی ادامه دارد) و اينکه افراد نوجوان معمولا هنوز در مرحله شناخت تغييرات بدنشان و ساختن اعتماد به نفس خود هستند بنابراين در اين مرحله رويارويی با چنين اطلاعات مبالغه آميز و نادرستی ميتواند روی اعتماد به نفسشان تا حدی اثر بگذارد که حتی از ايجاد رابطه بترسند.

 

بنابر يافته های اين پژوهش ها در کشورهای مختلف درجات مختلف و سن بندی های مختلفی برای فيلم ها، سايت های اينترنتی، و کتابها و مجلات در نظر گرفته اند. در اين مورد در برنامه بعدی که ويژه پدران و مادرهای گرامی است به تفصيل صحبت می کنم.

 

براساس پژوهش ها افرادی که دوران بلوغ را با موفقيت پشت سر گذاشته اند در اکثر موارد زير مشترک بوده اند:

 

– افرادی که با پدر و مادرو يا يک فرد مشابه مثل پدر و يا مادربزرگ و غيره نزديک بوده اند يعنی می توانستند مشکلات خودشان را با آنها در ميان بگذارند حالا ممکن است لزوما آن مشکل حل نشده باشد اما همين که با يک بزرگتر مسئله را مطرح کرده اند به آنها احساس امنيت داده.

 

– افرادی که به طور مرتب به مدرسه رفته اند و با دوستان و معلم های خود رابطه مثبتی داشته اند. برای آينده شان هدف داشته اند يعنی اگر از آنها بپرسيد ۵ سال و يا ۱۰ سال از الان خودتان را کجا می بينيد بتوانند پاسخ واقع گرايانه ای بدهند. فعاليت ورزشی و يا هنری را در کنار درس خود داشته اند که از آن طريق هم اوقات فراغتشان را پر کنند و هم بتوانند احساسات خود را ابزار کنند.

 

– افرادی که اعتقادات معنوی و اخلاقی دارند. اين اعتقادات از اعتقادات مذهبی گرفته تا اعتقادات معنوی و اصول اخلاقی محکم، به هدفمند بودن فرد کمک می کند و نه گفتن را در برابر خواسته های پرخطر دوران نوجوانی کم می کند.

 

  سارا ناصرزاده – پژوهشگر، روان درمانگر جنسی و مشاور زوجه

منبع :   charenos.com         

 

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, بیماریهـای مقاربتـی, جوانان و نوجوانان, دانـسـتـنـیـهـا برای آقایان, زنـان و زایـمـان

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,640,075 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: