بانک اطلاعات پزشکی پاراسات Medical Database Parasat

شمایل

* تشریح بیماریها * اخبار روز پزشکی * مسائل خانوادگی * خواندنیها از شهرستانها

راديوفريکوئنسي چيست؟

دکتر محمدرضا شفيعي

منبع: پزشکی امروز

 

بهره‌مندي از انرژيهاي نهفته در طول موج‌هاي مختلف طيف نور، از ديرباز يکي از دغدغه‌هاي انسان بوده و در نيم قرن اخير، شاهد دستاوردهاي شگفت‌آن در حوزه‌هاي مختلف علمي، صنعتي، تحقيقاتي و پزشکي مي‌باشيم.

 

دستيابي بشر به کاربردهاي مختلف و حيرت‌انگيز ليزر (در محدوده‌ي طيف نور مرئي) اشعه‌ي مادون قرمز، امواج ماوراي صوت، الکترومگنتيک و … را بايد در همين راستا ارزيابي نمود.

 

 

اخيراً موضوع استفاده از امواج با طول موج بالا که به لحاظ اين ويژگي‌ براي موجود زنده کاملاً بي‌خطر مي‌باشند، تبديل به يکي از مباحث جدي محققان گشته و حاصل آن، ورود قابليت‌هاي جديد پديده‌يي به نام «راديوفريکوئنسي» درحوزه‌ي‌ پزشکي مي‌باشد.

 

راديوفريکوئنسي چيست؟

 

توليد امواج راديوئي و الکترومگنتيک و تبديل آن به انرژي حرارتي که کاملاً براي سلول بدون عارضه و خطر باشد و سپس هدايت آن به هدف (Cible) مورد نظر در بدن، اساس و مکانيسم‌ راديوفريکوئنسي (Radio frequency)(RF) را تشکيل مي‌دهد.

 

            تاريخچه‌ي‌ اين سيستم جديد نبوده و حدود هشتاد سال قبل در سال 1914 توسط دکتر William و Bovie اين دستگاه اختراع گشت که به منظور افزايش حرارت در نقطه‌ي مورد نياز جراحي و دياترمي به کارگرفته شد و از آن زمان، دستگاه مورد نظر با فرکانس 6  مگاهرتز، در دو شکل تک قطبي (Unipolar) با توان و انرژي بالا و طبيعتاً ملاحظات بيشتر به هنگام  استفاده‌ي  آن و دو قطبي (Bipolar) با انرژي و توان کمتر و آسان‌تر در به کارگيري آن، در حوزه‌ي ‌پزشکي به کارگرفته مي‌شد.

 

            همانگونه که اشاره شد، در دهه‌ي  اخير با انجام تحقيقات و بررسي‌هاي بيشترروي اين سيستم، تحول چشمگير و غير قابل انکاري در قابليت‌هاي دستگاه راديوفريکوئنسي به دست آمد. تبديل فرکانس MHz6 به فرکانس بالا MHz6/40 باعث گرديد تا در قدرت نفوذ، توليد انرژي حرارتي بدون مخاطره و ايجاد تأثيرات مورد نظر در حداقل زمان به لايه‌هاي مختلف پوست تغييري اساسي و ماهوي ايجاد شود.

 

            همچنين قرار گرفتن دو سيستم تک قطبي و دو قطبي در درون يک دستگاه و عدم نياز به ملاحظات ايمني و اقدامات مورد نياز قبلي جهت استفاده از هر يک از دو قابليت ياد شده، از جمله‌ي اين تغييرات عمده مي‌باشد.

 

            راديوفريکوئنسي نيز مشابه ليزر، توان يا قدرت شاريدگي انرژي الکترومگنتيک ساطع شده از آن با واحد وات Watts و عبور و اثر بخشي اين انرژي نسبت به مقاومت بافت با واحد اهم (ohm) و مدت زمان آن را با واحد ثانيه اندازه‌گيري مي‌نمايند. ولي در مقايسه با ليزر، تفاوت‌هاي اساسي داشته و مهمترين ويژگي‌‌هايش که راديوفريکوئنسي را تبديل به پديده‌يي بدون کوچکترين خطر و عارضه‌ در حوزه‌ي‌ پوست و زيبايي (در مقايسه با ليزر) مطرح ساخته عبارتند از:

 

1-        بعد از درمان هيچ‌گونه عارضه و اثر نامطلوبي براي فرد ايجاد نمي‌نمايد.

 

2-        محدوديت در تيپ‌هاي مختلف پوستي نداشته و درمان فتوتيپ‌هاي مختلف توسط راديوفريکوئنسي يکسان مي باشد.

 

3-        نتايج حاصله پس از انجام هر جلسه‌ي درمان، براي فرد کاملاً محسوس و قابل ارزيابي مي‌باشد.

 

4-        براي رسيدن به نتيجه‌ي مورد نظر،حداقل نياز به جلسات درماني مي‌باشد.

 

5-        هيچ‌ گونه محدوديت‌هاي اجتماعي و پرهيز از درمان براي فرد نياز نمي‌باشد.

 

6-        تأثيرات آن طولاني بوده و امکان بازگشت تغييرات حاصله در مدت زمان کوتاه امکان پذير نمي‌باشد.

 

همچنين اثربخشي RF در حوزه‌ي پوست و زيبايي در مقايسه با شيوه‌هاي جاري، امتيازاتي را مطرح ساخته که با نگاهي به جدول 1 مي‌توان ويژگي‌اين پديد‌ه‌ي جديد را با ديگر حوزه‌ها مقايسه نمود

 

 

 

Advertisements

Filed under: آخـریـن مـطـالـب پـزشـکی, تکنولوژی پزشکی

RSS پزشکی

بخشهای تخصصی

RSS تیتر اخبار جدید پزشکی

  • خطایی رخ داد! احتمالا خوراک از کار افتاده. بعدا دوباره تلاش کنید.

آرشیو

آمار سایت

  • 2,626,010 hits
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: